Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #511  
Vechi 20.02.2012, 15:12:22
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ciudată concepție aveți! Dacă și prezumția de nevinovăție ar trebui să funcționeze în parametrii aceștia, ar fi un dezastru! Adică sunteți dispus să credeți orice murdărie postată pe un site plin de murdării (ellenwhiteexposed) pănă vi se aduce proba contrarie... ciudat! Încă o dată: ciudat!
Asta mă face să mă gândesc de două ori înainte de a posta citatele respective. Anyway, sunt plecat din localitate și nu am acces la cărțile respective...
Domnule, dar v-am spus ca am preluat acele texte nu de pe site-ul "ellenwhiteexposed" de care nici nu stiam, ci de pe un forum crestin! Ce vi se pare atat de ciudat? am preluat, am expus aici, nu sunt autentice, ma conformez ! dar daca sunt autentice? eu nu sunt dispus sa cred "orice", eu studiez orice aspect ---> de aceea v-am oferit oportunitatea sa aduceti dovezile dumneavoastra.
  #512  
Vechi 20.02.2012, 15:20:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
la care am venit cu trei texte concrete (găsite pe moment, ele putând fi mai multe) față de care sunteți în stare conflictuală.
nu domnule, eu nu am nicio problema cu acele texte si mai sunt si altele aduse de carismatici, spre exemplu :

Numeri 14:5 Moise și Aaron au căzut cu fața la pământ, în fața întregii adunări a copiilor lui Israel care era strânsă laolaltă.

Numeri 16:4 Când a auzit Moise lucrul acesta, a căzut cu fața la pământ.

Numeri 16:22 Ei au căzut cu fețele la pământ și au zis: „Dumnezeule, Dumnezeul duhurilor oricărui trup! Un singur om a păcătuit, și să Te mânii împotriva întregii adunări?”

Numeri 20:6 Moise și Aaron au plecat de la adunare și s-au dus la ușa Cortului întâlnirii. Au căzut cu fața la pământ și li s-a arătat slava Domnului.

-----------------------------------------------------------
dar aici si niciunde altundeva nu este vorba de caderi pe spate, in inconstienta ci caderi la pamant in inchinare.

sau textul cel mai favorit al carismaticilor in care este implicat Domnul Isus:

Ioan 18:6 Când le-a zis Isus: „Eu sunt”, ei s-au dat înapoi și au căzut jos la pământ.

pai aici caderea acelor pagani la pamant este o masura punitiva din partea Domnului, acolo nici vorba de umplere cu Duhul!


si Pavel cade la pamant (intr-o stare de reverenta fatza de Domnul), insa totusi aude si este constient, nu cade precum carismaticii cu tremuraturi, convulsii si inconstienta:

Faptele apostolilor 9:4 El a căzut la pământ și a auzit un glas care-i zicea: „Saule, Saule, pentru ce Mă prigonești?”
  #513  
Vechi 20.02.2012, 15:26:33
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dacă-mi demonstrați că m-am lepădat de credință (și nu de credința ortodoxă), ori că am promovat "învățăturile dracilor", sunt dispus să vă dau dreptate și să mă pocăiesc. Așa să-mi ajute Domnul!
nu m-ati inteles! pai daca dumneata si cu "penticostalul", ma acuzati fara pic de rusine si respect ca eu hulesc Duhul Sfant, ei bine, avand in vedere ca aceste manifestari oculte le atribuiti Duhului Sfant, am baza scripturistica sa consider ca v-ati dat mintea duhurilor necurate, aspect frecvent intalnit in zilele din urma! adica dumneata si penticostalul spuneti ca acele zvarcoliri si transe sunt lucrarea Duhului sfant, eu zic ca e lucrare de amagire, pt ca am testat spiritele (cum ne recomanda apostolul la 1 Ioan 4:1 sau Efeseni 5:11).
  #514  
Vechi 20.02.2012, 15:35:37
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
deși textul fluturat de dumneavoastră aparent m-ar sfătui să vă evit...
Evitati domnule tot ce vi se pare rau si necrestin! dar asa si trebuie sa faceti, si eu evit sa iau parte la adunari carismatice, am fost de cateva ori pentru a studia, am vazut despre ce e vorba si pe viitor le evit, pt ca nu vreau sa ating ce e necurat (2 Corinteni 6:17) si il aleg pe Cristos nu pe Belial. Deci daca eu promovez invataturi nescripturale, evitati-ma, bine faceti!

in fine, dupa acest "intermezzo" fara sens provocat de un anumit user as dori sa precizez ca multi lucratori carismatici au fost vrajitori inainte de a deveni "crestini", exact cum Montanus a fost preot al zeitei Kybele (Cibele) dar nu si-a parasit duhul pitonicesc si preotesele lui la fel! aduc ca exemplu pe Patricia King si Joseph Zabarte (daca ati sti ce frezura modernista are aceasta Patricia King total nepotrivita pentru o femeie crestina).
  #515  
Vechi 20.02.2012, 15:39:09
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Experienta lui Traian Chilau care nu a cazut pe spate in fata lui Benny Hinn

Traian locuieste in localitatea Curtea de Arges, Romania.
Traian Chilau era acum doi ani in vizita la o familie in zona Sacramento, California. Acestia dezvoltasera simpatii carismatice si l-au invitat sa vada cum este la o cruciada de vindecari a lui Benny Hinn. Traian era foarte putin informat despre fenomenul carismatic sau cine este Benny Hinn. S-a dus acolo ca sa vada cu ochii lui o manifestare crestina de proportii, condusa de o personalitate iesita din comun. Cind a ajuns la locul unde se tinea cruciada, a fost surprins ca era $16.oo intrarea. Dupa aceea toti, inclusiv el, erau verificati de bodyguards cu bastoane de detectat metale, ca la aeroport. Nu a gasit loc in sala, cu toate ca a venit devreme, si s-a dus la balcon, de unde avea o privire de ansamblu a intregii manifestari.
Dupa ce Benny Hinn a tinut predica, a invitat in fata oameni care se vedea ca au fost selectionati si care au fost pusi in linie dreapta. Apoi, el ii lovea in piept iar ei cadeau pe spate (prinsi de altii). Pentru Traian, ceea ce vedea ii s-a parut o experienta iesita din comun. Dupa incheierea episodului de pe scena, toata sala s-a ridicat in picioare. Oamenii au ridicat mainile de la cot in sus cu palmele deschise. Benny Hinn a inceput sa mearga pe aleea principala, lovind peste mana ridicata pe primul din rind. Acesta cadea peste cel de langa el, si ca la un joc de domino, tot rindul se ducea jos unii peste altii.
Cind a vazut Traian ce se intimpla, a zis ca ar vrea si el sa experimenteze lucrul acesta…sa vada e adevarat ce se intimpla sau nu. A fugit repede de la balcon, si a dat peste usile balconului care duceau la sala, inchise si pazite de bodyguards. Traian a intrat, si s-a postat la un cap de rind cu mainile ca toti ceilalti, ca sa fie el, cel care primeste lovitura (de gratie). Benny Hinn se apropia si rindurile cadeau unele dupa altele. Traian a zis o rugaciune ceva de felul acesta: “Doamne Isuse, eu nu stiu ce este asta. Pazeste-ma Tu. Sangele Tau sa fie peste mine.” Benny Hinn a venit cu intreaga lui suita si l-a lovit puternic peste antebrat. Lovitura a fost puternica, nu a cazut, l-a durut mana, dar nu a simntit nimic altceva. In consecinta, tot rindul lui Traian Chilau a ramas in picioare. Benny Hinn si-a continuat mersul spre spatele salii, dand jos toate rindurile. Cind s-a intors, Traian si rindul lui erau tot in picioare, si cu mainile pregatite pentru o noua incercare. Traian i-a zis in Romaneste (ca nu stia bine Engleza): “Mai incearca-ma odata.” Bineinteles, Benny Hinn nu a mai incercat, si s-a dus inapoi la scena, iar Traian s-a dus repede sus la balcon ca romanii care l-au invitat sa ii traduca ce mai spunea Benny Hinn.

cine vrea sa-l contacteze: tranelachilau@yahoo.com
  #516  
Vechi 20.02.2012, 16:13:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

problema este ca deosebirea duhurilor dupa manifestarile exterioare se poate face doar pina la un punct , mai departe din momentul in care partea vizibila este identica e nevoie de darul deosebirii adevarului si al duhurilor (sau invers).
iar acesta este un dar f rar, daruit indeosebi celor care pot purta ceva mai mult.

subiectul legat de penticiostali as zice poate fi considerat ca si incheiat -eventual am putea vb de "vocea Domnului" -perceptia prin diferite senzati fizice a adierii duhului sfnt prezenta dealtfel la f multi preoti si alti credinciosi din diferite religii.

legat de orice eventual prooroc (EGW, etc) as zice ca nu ar trebui sa se puna nici problema contestarii din start nici a prezumtiei ci a demonstrarii concrete a detinerii darurilori de cunoastere (nu doar revelatie).

atunci cind detii daruri de cunaostere poti afla orice despre oricine si oroce doar punind atentia supra acelui lucru si dorind sa afli ceea ce ai nevoie , te poti si ruga pt informatimai detaliate si pe loc primest reveltie cu toate datele.
in Isaia 41 de observa o disputa "o intecere" "sa vedem care sintem dumnezei" cu un dialog intre Dumnezeu care e rege si citi-va falsi profeti evrei intr-un context al vremurilor din urma -intrecere in care Dumnezeu le dovedeste falsitatea prin doua lucruri

-prin faptul ca nu au profetit nimic referitor la zilele din urma care sa se fi implinit deja sau care tocmai se implinesc cit si
-prin faptul ca nu-I pot raspunde la o simpla intrebare "De unde vine el?" raspuns care ar trebui stiut in virtutea darurilor de cunaostere pretinse.

e de presupus ca tema disputei este contestarea prezentei Sale divine ca o implinire a profetiilor biblice incepind cu cele ale vechilor profeti.

22 "Să se apropie și să ne spună mai dinainte ceea ce va fi! Vremea cea străveche, așa cum ne-au dat de știre , cu de-amănuntul o vom cerceta și viitorul pe care-l proorocesc vom vedea ce este.

23 Vestiți cele ce vor fi în vremile mai de pe urmă, ca să știm că sunteți dumnezei! Haidem! Bine sau rău, faceți ceva ca să ne putem încerca puterea!
24 Dar iată că lucrarea voastră este nimic și nimic sânte]i și voi, urâciune este a vă alege!

27 Eu Cel dintâi am zis Sionului: "Iată-i, iată-i!" și Ierusalimului am adus veste nouă.
28 Privesc și nu este nimeni; printre ei nu se află nici un profet. Eu îi întreb: "De unde vine el?" Dar ei nu răspund nimic!
29 Drept aceea, toți sunt nimic, lucrările lor deșertăciune, idolii lor sunt vânare de vânt!
  #517  
Vechi 20.02.2012, 16:19:56
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Am si eu de facut o singura obiectiune: nu despre carismatici era discutia dvs. cu osutafaraunu ci despre Ellen White. Ati incercat sa aruncati cu noroi intro directie si ati gresit tinta.
stai domnule si dumneata linistit, nu am intrat cu rea vointa prin nu stiu ce site-uri care defaimeaza pe adventisti sau ca sa imprastii cu noroi, pur si simplu am citit acele informatii pe un alt forum, poftim:

  #518  
Vechi 20.02.2012, 17:00:17
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
stai domnule si dumneata linistit, nu am intrat cu rea vointa prin nu stiu ce site-uri care defaimeaza pe adventisti sau ca sa imprastii cu noroi, pur si simplu am citit acele informatii pe un alt forum, poftim:

Nici nu verific autenticitatea afirmatiilor din articolul postat de dvs. Doar va reamintesc manifestarile profetilor biblici, postate de osutafaraunu, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=493. Mai sunt si alte asemenea manifestari. Dupa cum vedeti, profetii biblici cadeau la pamant, tremurau, lesinau si zaceau bolnavi mai multe zile (adaug Daniel 8:27), etc. Aveti ceva impotriva acestor manifestari,personale, ocazionale, rare (nicidecum obisnuite)?

Observatie la adresa dvs.: v-ati luat de Ellen White, ati primit raspuns biblic si ati dat inapoi, revenind la carismatici (ca in bancul acela cu "bai, tu iar nu ai basca"). Acum, daca adventistii v-au tras putin de nas, ati revenit cu muscaturi la adresa Ellenei White. Considerati ca sunteti corect?
  #519  
Vechi 20.02.2012, 17:08:37
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Nici nu verific autenticitatea afirmatiilor din articolul postat de dvs. Doar va reamintesc manifestarile profetilor biblici, postate de osutafaraunu, aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=493. Mai sunt si alte asemenea manifestari. Dupa cum vedeti, profetii biblici cadeau la pamant, tremurau, lesinau si zaceau bolnavi mai multe zile (adaug Daniel 8:27), etc. Aveti ceva impotriva acestor manifestari,personale, ocazionale, rare (nicidecum obisnuite)?
Daniel 8:27 Eu, Daniel, am stat leșinat și bolnav mai multe zile; apoi m-am sculat și mi-am văzut de treburile împăratului. Eram uimit de vedenia aceasta, și nimeni nu știa.”
-------------------------------------
A fost profetul Daniel in stare de inconstienta? a fost dus pe brate in pat? s-a dus singur, domnule.
Carismaticii care cad inconstienti, sunt profeti si primesc viziuni? Nici vorba!


Citat:
Observatie la adresa dvs.: v-ati luat de Ellen White, ati primit raspuns biblic si ati dat inapoi, revenind la carismatici (ca in bancul acela cu "bai, tu iar nu ai basca"). Acum, daca adventistii v-au tras putin de nas, ati revenit cu muscaturi la adresa Ellenei White. Considerati ca sunteti corect?
Spalati-va pe cap cu Hellen White si cu manifestarile ei, na!
Hellen White a fost o mare profetesa a Domnului, e bine? acum e bine? in definitiv, domnul Marius are dreptate, femeia a murit. Totusi fenomenul "reinnoirii carismatice" din zilele noastre are substrat ocult si daca un domn a deschis acest topic, nu as dori sa pierd ocazia de a trage un semnal de alarma pentru toti doritorii de astfel de "senzatii", sa analizeze bine inainte de a lua parte.
  #520  
Vechi 20.02.2012, 17:43:31
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Spalati-va pe cap cu Hellen White si cu manifestarile ei, na!
Hellen White a fost o mare profetesa a Domnului, e bine? acum e bine?
Nu este bine. Nu avem de ce ne spala pe cap. Dvs. ati dus discutia pe o pista gresita, nepotrivita cu subiectul (despre carismatici). Se poate rezolva cu niste scuze (nu cu manifestari de "noblete ingaduitoare"). Dar, se poate si fara acestea. Si tacerea este buna.


Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Totusi fenomenul "reinnoirii carismatice" din zilele noastre are substrat ocult si daca un domn a deschis acest topic, nu as dori sa pierd ocazia de a trage un semnal de alarma pentru toti doritorii de astfel de "senzatii", sa analizeze bine inainte de a lua parte.
Nu aveti decat sa continuati.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 14:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 20:40:13