Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.11.2010, 19:00:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Roxana Briban

Iata ce se intampla cu atatia oameni, in puterea creatiei,ramasi fara loc de munca. Cine este raspunzator? Cat sa mai rabde acest popor? Cati trebuie sa mai moara?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.11.2010, 19:45:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in Imparatia Sa!

__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.11.2010, 20:01:14
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

De ce se intampla asa,fratilor?Pentru ca ne-am indepartat de Dumnezeu.
Pilda lui Iov este inca vie: desi plin de bube, fara copii, prieteni,casa si avere, nu s-a gandit sa-si ia viata. Ce ar trebui sa intelegem de aici?

Viata e un dar de la Dumnezeu, fratilor, sa ne rugam ca El sa ne lumineze sufletul si sa ne fereasca de aceasta mare ispita!

Gandul sinuciderii este una dintre cele mai groaznice ispite, pt ca, savarsind acest gest, omul se rupe de Dumnezeu si El nu mai poate face nimic ca sa-l salveze. Sa ne gandim si la Iuda, un caz tulburator de sinucidere din Noul Testament. Ce inseamna,de fapt, sinucidere? Deznadejde! Iuda nu a crezut ca Dumnezeu il poate ierta.

Fratilor, sa facem ceva cat se mai poate! O fata senina, un zambet, un gand sau un cuvant bun sau o rugaciune pentru un om pe care il vedem deznadajduit! sa nu mai trecem nepasatori pe langa ei, acuzandu-i de ,,depresie'' si atat! daca avem ocazia sa facem ceva, sa nu ezitam!

Doamne miluieste!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2010, 20:12:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este cumplit sa inveti, sa muncesti o viata si sa fii aruncat apoi pe drumuri.
Somajul, umilinta, desconsiderarea, saracia, nesiguranta sunt moartea sufletului.
Sa nu mai aibe nimeni nevoie de tine...
Sa nu dea Dumnezeu nimanui.
Credeam ca este mai greu pentru cei singuri, care n-au familie, copii.
Roxana avea familie?
Si da, sa nu trecem nepasatori pe langa oameni.
Pentru noi romanii este si mai greu, pentru ca nu suntem inca obisnuiti cu asa ceva.
Noi am avut mereu serviciu conform pregatirii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2010, 20:28:39
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Ea nu a suportat să se întoarcă la o condiție modestă, o dată ce gustase din faima internațională. Dacă ambițiile ei ar fi fost mai mici nu ar fi ajuns la depresie. Sunt milioane de oameni cu condiții mai rele de viață decât ale ei și nu se sinucid. Și chiar dacă ar fi avut suferințe reale, trebuia să și le învingă cu arma credinței. Dacă am crede cu adevărat în Dumnezeu și viața veșnică vedem orice rău ca ceva trecător și asta ne presează mai puțin.

Iar de lipsa locurilor de muncă nu e de vină Statul. Statul nu e tăticul nostru, nu are de unde, el se bazează pe ceea ce producem noi. Mentalitatea asta comunistă că Statul trebuie să asigure tot face ca țara să nu iasă din dezastru. Fiecare trebuie să ne orientăm, să găsim soluții. Eu cred că ea putea găsi o slujbă mai modestă dacă ar fi căutat.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.11.2010, 20:32:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata ce se intampla cu atatia oameni, in puterea creatiei,ramasi fara loc de munca. Cine este raspunzator? Cat sa mai rabde acest popor? Cati trebuie sa mai moara?
Din ce am inteles nu a fost data afara, ea si-a dat demisia. Directorul Operei spune ca niciun director nu si-ar fi putut permite sa dea afara un talent care era cunoscut si afara.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.11.2010, 20:51:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata ce se intampla cu atatia oameni, in puterea creatiei,ramasi fara loc de munca. Cine este raspunzator? Cat sa mai rabde acest popor? Cati trebuie sa mai moara?
Toti suntem raspunzatori de suferinta noastra si a celor din jurul nostru ! Toti ! La fiecare minut si jumatate , cineva de pe aceast pamant , alege sa-si curme viata ! Dumnezeu sa o ierte , pe ea si pe toti cei aflati pe ultima treapta a deznadajduirii ! Niciodata sa nu spunem cu siguranta ca suntem scapati de acest pacat de neiertat , caci cel ce judeca cu detasare si dispret astfel de caderi , poate fi oricand osandit de propria-i judecata .Biserica trareaza cu multa usurinta si superficialitate problema suicidului , care intradevar devine o problema , mai ales in randul celor tineri , dar asta este o ala problema ce bine ar fi sa se discute separat . Inca odata : Dumnezeu sa-i ierte pe toti cei cazuti in acest groaznic , dar atat de real si evident , pacat !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.11.2010, 21:17:42
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ea nu a suportat să se întoarcă la o condiție modestă, o dată ce gustase din faima internațională. Dacă ambițiile ei ar fi fost mai mici nu ar fi ajuns la depresie. Sunt milioane de oameni cu condiții mai rele de viață decât ale ei și nu se sinucid. Și chiar dacă ar fi avut suferințe reale, trebuia să și le învingă cu arma credinței. Dacă am crede cu adevărat în Dumnezeu și viața veșnică vedem orice rău ca ceva trecător și asta ne presează mai puțin.

Iar de lipsa locurilor de muncă nu e de vină Statul. Statul nu e tăticul nostru, nu are de unde, el se bazează pe ceea ce producem noi. Mentalitatea asta comunistă că Statul trebuie să asigure tot face ca țara să nu iasă din dezastru. Fiecare trebuie să ne orientăm, să găsim soluții. Eu cred că ea putea găsi o slujbă mai modestă dacă ar fi căutat.
Traditie, statul este vinovat- guvernantii nostri au pe constiinta familii aflate in deznadejde, lipsite de painea cea de toate zilele- am aflat de curand despre drama unor oameni cumsecade aflati in situatie limita:traiesc din alocatiile copiilor, intr-un garaj. Este asta o viata buna? E mai rea decat a unui caine. Avem oameni care isi adapostesc familia la subsolurile blocurilor- copii facandu-si temele printre tevi. Ce parere ai? Si sunt oameni care nu beau, nu fumeaza, muncesc cinstit si ar vrea sa asigure traiul copiilor lor.In ce o priveste pe Roxana, Dumnezeu sa o ierte. Avem oameni imbogatiti peste noapte, in mod necinstit, fara frica de Dumnezeu si fara inima. S-au indulcit din munca noastra, a tuturor. Zilnic stam cu spaima ca ni se reduc locurile de munca. Dorim sa muncim cinstit, cu daruire, dar ti se pare corect sa traiesti cu spaima zilei de maine? Sigur, e bine sa avem nadejde, sa credem ca Dumnezeu ne va ajuta, El este singura si adevarata salvare- pentru cei care cred in El.Dar vremurile sunt grele- o dovedeste exodul romanilor plecati peste hotare.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.11.2010, 22:35:54
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Din nefericire lipsa de siguranta pentru ziua de maine a devenit o obsesie pentru noi toti,si cred ca fiecare dintre noi se roaga:"da Doamne sa nu mi se intample si mie si ajuta-ma sa trec peste aceasta perioada."Guvernul si pe acolitii sai nu-i putem schimba,cred ca singura speranta este la Dumnezeu,sa ne dea taria de a trece si peste aceste vremuri de saracie si umilinta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.11.2010, 22:57:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata ce se intampla cu atatia oameni, in puterea creatiei,ramasi fara loc de munca. Cine este raspunzator? Cat sa mai rabde acest popor? Cati trebuie sa mai moara?

Nu are nimic "rabdarea poporului" de a face Rodica de a face cu boala psihica de care suferea ea.
Uite ce spune chiar sotul ei.Nu are nici o legatura cu contractele pe care le avea. Probabil ca nu le mai onora pe motiv de boala avind in vedere ca presiunea exercitata pe artistii de opera este uriasa

"Acesta a mai spus că soția lui nu era la prima tentativă de sinucidere și că urma un tratament. "A fost la doctori, se mai liniștise. A mai avut tentative de sinucidere, dar nu de acest gen. Am putut să o salvez de fiecare dată", a mai spus Alexandru Briban."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare