Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.11.2010, 22:23:07
Paduraru's Avatar
Paduraru Paduraru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.11.2009
Locație: Munții Suhardului - Bucovina - România
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Merge să votezi de mai multe ori. De la același calculator (implicit, același IP). Am probat asta.
__________________
Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie! Iar duhul curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei, dăruiește-l mie, slugii Tale! Așa, Doamne, ajută-mă să-mi văd greșalele mele ca să nu mai osândesc pe fratele meu. Că binecuvântat ești acum și pururea și în vecii vecilor! Amin!
(rugăciunea Sfântului Efrem Sirul)

Vă rog frumos să mă iertați și pe mine, păcătosul cel dintâi!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.11.2010, 22:31:34
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Relax, sunt niste trolli.

Mai mult aici:

http://moderateleft.com/?p=6598
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.11.2010, 22:32:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu as propune altceva pentru vot. Ideea ridica o problema morala interesanta:
Intrebare: In acest caz dat, este sau nu este pacat sa votezi in favoarea avortului ?

Raspunsuri si argumente, va rog!
Nu prea inteleg la ce te referi.
Si daca este un simplu sondaj (fara urmari) si spui ca esti pro-avort, ai pacatuit.
Pentru ca: "Vă spun că pentru orice cuvânt deșert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteală în ziua judecății."
Eu inteleg ca daca nu poti spune nimic bun, folositor si adevarat, cel mai bine este sa taci ca altfel pacatuiesti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.11.2010, 22:36:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
da, trebuie sa folosesti calculatoare diferite.. (sau de pe telefonul mobil).
:)))) zise experta in folosire de IP-uri multiple :)))

Ti-am mai spus ca cheliosul isi pune singur mina pe cap :))))
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.11.2010, 22:37:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:)))) zise experta in folosire de IP-uri multiple :)))

Ti-am mai spus ca cheliosul isi pune singur mina pe cap :))))
Cred ca ai probleme grave!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.11.2010, 22:38:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Multi asa zisi parinti nici nu merita sa aibe copii.
Pacat ca nu exista o legislatie in sensul asta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.11.2010, 22:52:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Multi asa zisi parinti nici nu merita sa aibe copii.
Pacat ca nu exista o legislatie in sensul asta!
Dar exista deja. E adevarat ca nu la noi, ci in China. Acolo, esti liber sa ai un singur copil. Pentru al doilea iti trebuie aprobare de la Partid.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.11.2010, 22:55:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar exista deja. E adevarat ca nu la noi, ci in China. Acolo, esti liber sa ai un singur copil. Pentru al doilea iti trebuie aprobare de la Partid.
Da, dar asta este de alta natura( demografica, necesara). Eu vorbesc de parinti incapabili sa creasca copii
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.11.2010, 23:38:49
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu as propune altceva pentru vot. Ideea ridica o problema morala interesanta:
Intrebare: In acest caz dat, este sau nu este pacat sa votezi in favoarea avortului ?

Raspunsuri si argumente, va rog!
I).The Holy Bible

1.Cine decide venirea unui copil:,,Oare, Eu voi deschide pântecele fără să-l las să nască? Zice Domnul. Sau Eu, Cel ce fac să nască, îl voi închide?"(Isaia 66:9)
2.Omul stie asta si prin urmare nu are circumstante atenunate:,,Că Tu ai zidit rărunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.Te voi lăuda, că sunt o făptură așa de minunată. Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte."(Psalmul 138:13-14)
3.A avea copii este o binecuvantare : ,,Iată, fiii sunt moștenirea Domnului, răsplata rodului pântecelui.Precum sunt săgețile în mâna celui viteaz, așa sunt copiii părinților tineri.Fericit este omul care-și va umple casa de copii; nu se va rușina când va grăi cu vrăjmașii săi în poartă."(Psalmul 126:3-5)
4.Apostolul Pavel le transmite o veste minunata mamelor: ,,Dar ea se va mântui prin naștere de fii, dacă va stărui, cu înțelepciune, în credință, în iubire și în sfințenie."(I Timotei 2:15)

II).Concluzia mea

Acei doi inconstienti incalca tot ce este scris mai sus in The Holy Bible.Ei sunt cei carora Matuitorul le-a spus ,,Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea." (Matei 7:23).Daca acei nebuni au decis sa supuna la votul iadul viata unui copil inseamna ca sunt iresponsabili.Asta in temeni lumesti.Poate ca Cel de Sus a vrut sa le dea o sansa tocmai lor,sa le deschida ochii in nebunia lor.Ce au facut ei? Solicita un vot prin care cei mai multi sa fie partasi la nebunia lor,indiferent de pozitia lor.Cand votezi,asa vad eu situatia,inseamna ca votezi cu privire la soarta unei fiinte a Celui de Sus.

Ca si cum am ignora ca EL vede toate acestea sau nu Le-ar sti si atunci ii improspatam memoria prin vot.Nu era mai bine sa ne rugam?In I Petru 5:7 ni-se spune clar : ,,Lăsați-I Lui toată grija voastră, căci El are grijă de voi." si asta pentru ca ,,Căci ochii Domnului sunt peste cei drepți și urechile Lui spre rugăciunile lor, iar fața Domnului este împotriva celor ce fac rele."(I Petru 3:12)deoarece ,,Ca să se facă fiilor oamenilor cunoscută puterea Ta și slava măreției împărăției Tale."(Psalmul 144:12)

Am citit o opinie care spunea asa: ,,Dumnezeu nu trebuie să cântărească părerile pro și contra cu privire la avort. El este mai mare decât punctele noastre de vedere limitate și decât universul nostru îngust. El vede toate situațiile din poziția avantajoasă a ceea ce poate face pentru cei care apelează la El. Prin urmare, El dorește ca femeia care se gândește să facă un avort să-I asculte inima: „Domnul este îndurător și milos, îndelung răbdător și plin de bunătate. Domnul este bun față de toți și îndurările Lui se întind peste toate lucrările Lui”(Psalmul 144:8-9)

III).Punctul meu de vedere

Avand in vedere aceste aspecte eu cred ca ar trebui evitata capcana unui asemenea vot in favoarea rugaciunii.Parca faci pact cu diavolul cand votezi asa ceva chiar si sub aparenta unei bune intentii(nu uitati cat de inselatoare sunt cursele necuratului) intrucat arati ca nu te increzi total in Domnul ci preferi sa votezi pentru viata unui om.Nu sa te rogi.Sa votezi.

Last edited by Scotsman; 22.11.2010 at 23:43:30.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.11.2010, 01:10:45
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Relax, sunt niste trolli.

Mai mult aici:

http://moderateleft.com/?p=6598
Pai chiar daca situl este o farsa (in sensul ca situatia descrisa este imaginara), sondajul este real, nu?
Tot este grotesc ca atati oameni sa fie pro avort.

Cum spunea parintele Calciu Dumitreasa :"Ne-am obișnuit cu răul. Aceasta este partea cea mai grea pentru societatea noastră. Ne-am obișnuit cu răul în așa măsură, încât nu-l mai sesizăm." (http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...i-de-astazi-i/)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marșuri pentru viață în mai multe orașe din România laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 4 29.03.2012 22:27:47
Ti-ai lasa sotia(-ul),copiii...pentru calugarie? bodo1222 Calugarul 106 08.09.2011 15:16:49
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02