Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2017, 00:39:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Pascal: beatificat sau nu ?

Sfantul Parinte Papa Francisc s-a declarat favorabil beatificarii lui Blaise Pascal. Raspunzand intr-un interviu luat de un ziarist notoriu pentru convingerile lui ateiste, Papa a spus: "Si eu gandesc ca merita beatificarea. Planuiesc sa cer procedura necesara si parerea organelor Vaticanului insarcinate cu acest tip de lucrari, facandu-le cunoscuta opinia mea pozitiva in materie".

Autodidact superdotat, nascut in anul 1623, rivalizand cu cei mai mari matematicieni ai epocii, Pascal devine un apologet fervent al credintei incepand cu varsta de 31 de ani, cand a avut o experienta mistica. Face aluzie la aceasta in "Panseurile" sale, publicate dupa moartea sa la numai 39, de ani. Tot acolo vorbeste despre ceea ce se va numi mai tarziu "pariul lui Pascal": ideea ca nu pierzi nimic crezand, dar poti castiga totul.

Partea cea mai amuzanta a acestei spete (sper din toata inima ca se va ajunge la proces de beatificare) este ca principalul argument pe care l-ar putea avea avocatul diavolului este faptul ca Pascal a fost necrutator cu...iezuitii, dupa cum arata si in opera sa "Provincialele". Lor, iezuitilor, Pascal le opune nu numai argumente de ordin politic, dar si de ordin teologic. Or, iata ca tocmai un papa iezuit se pronunta in favoarea beatificarii genialului matematician si moralist. Recunoastere tardiva sau...iezuitism dus la extrem ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 10.07.2017 at 00:43:06.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2017, 07:15:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Am aflat despre o alta cugetare de-a lui Pascal, care spune ca "Dumnezeu nu e atotputernic caci nu poate construi un zid pe care sa nu-l poata sari."
Mi s-a parut interesanta vorba lui Pascal cand am citit-o in tineretea mea, iar mai tarziu, dupa multe alte carti citite, mi-a venit un gand pe care, insa, nu i l-am putut impartasi: "Ba poate." In desavarsirea Lui, poate si una si alta in acelasi timp.
Dar de aici ne lovim de limitele gandirii omenesti.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.07.2017 at 07:37:22.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare