Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2011, 10:19:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
mda ... Biserica se poate intretine si din donatii dar si din bani dati din suflet nu "trasi de urechi" ....
Credeți că banii din donații ar fi suficienți pentru a se întreține biserica ? Mă gândesc că s-ar putea să nu fie suficienți, altfel am vedea grădinițe, școli, biblioteci, cămine de bătr
ni și cabinete medicale care să se întrețină din donații. În realitate, nu vedem așa ceva, probabil că toate aceste așezăminte ar închide foarte repede dacă s-ar baza pe donații.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2011, 10:38:57
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ar fi o solutie sa se poata directiona 2% din valoarea impozitului catre Biserica pe langa optiunea existenta de a se directiona catre o organizatie neguvernamentala.In acest fel fiecare ar putea contribui cu ceva.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2011, 10:47:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Poate ar fi o solutie sa se poata directiona 2% din valoarea impozitului catre Biserica pe langa optiunea existenta de a se directiona catre o organizatie neguvernamentala.In acest fel fiecare ar putea contribui cu ceva.
Se pot direcționa către biserici. Nu către BOR, ci către parohii. Însă sumele obținute din acei 2% sunt infime.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2011, 10:51:06
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Se pot direcționa către biserici. Nu către BOR, ci către parohii. Însă sumele obținute din acei 2% sunt infime.
Am vazut statistici care arata ca multi oameni nici macar nu se obosesc sa completeze acel formular si sa-l transmita si astfel rateaza acesta posibilitate.Din ce stiu cele mai multe directionari au mers catre SMURD.Donatiile nu asigura un venit constant asa ca nu ramin decat doua variante:ori Biserica are posibilitatea sa-si obtinuta fondurile ori se gaseste o varianta de finantare,fie cu ajutorul statului,fie al credinciosului fie o solutie mixta.

Aveti aici un articol despre finantarea Bisericii in alte state

Last edited by Scotland The Brave; 25.05.2011 at 10:56:58.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2011, 13:39:49
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Discutam si cu colegii mei la serviciu despre acest subiect si am remarcat o parere interesanta! Preotul trebuie sa isi exprime clar tarifele-cat trebuie pentru Biserica, cat ii trebuie lui deoarece ne lipseste nivelul de civilizatie pentru a aprecia de buna voie nevoile acestora(biserica+preot). Daca se lasa la ,,cat vrea omul" atunci ,,omul" va vrea cat mai putin! Povestea o colega ca a fost martora la un botez unde respectivii au decorat Biserica, cristelnita numai flori naturale, la poarta limuzine, alai numeros, unul si unul imbracati de la case de moda celebre, formatie si tot tacamul. La final cei trei preoti au primit fiecare 50 lei si atat. Cand a incercat parohul sa le explice ca e ridicol, ca nu au platit taxa etc. nasul le-a zis sa ia banii aruncati in cristelnita. Si dusi au fost...!
Si am ascultat destule comentarii de genul ,,ca ce trebuie sa le dam preotilor ca-i umplem de bani"! Nici sume astronomice ca la Sfantu Spiridon in Bucuresti nici bataie de joc!
Daca faci un parastas trebuie sa plece toata lumea multumita! mancarea sa fie pe placul invitatilor, hainele sa fie de calitate sa poata fi purtate de cei care le primesc, preotul sa plece si el multumit, biserica sa-si primeasca partea ei! Asta ca sa-i impaci pe toti! Nu poti servi la masa caviar si whisky si-i dai preotului 20 lei!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2011, 13:52:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Se pot direcționa către biserici. Nu către BOR, ci către parohii. Însă sumele obținute din acei 2% sunt infime.
infime?
in parohiile mari vb si de cateva sute de milioane de lei vechi.
E drept ca nu suficient cat sa poata supravietui o biserica, cu toate cheltuielile care apar.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2011, 14:01:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
infime?
in parohiile mari vb si de cateva sute de milioane de lei vechi.
E drept ca nu suficient cat sa poata supravietui o biserica, cu toate cheltuielile care apar.
Nu știu cât reprezintă pentru alții 2% din impozit. Pentru mine, suma asta e în jur de 30 de lei.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2011, 14:06:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Preotul trebuie sa isi exprime clar tarifele-cat trebuie pentru Biserica, cat ii trebuie lui deoarece ne lipseste nivelul de civilizatie pentru a aprecia de buna voie nevoile acestora(biserica+preot).
Tarif e un termen care se potrivește prestatorilor de servicii. Ceea ce un preot nu trebuie să devină.
Consiliile parohiale sunt cele care stabilesc banii ce trebuie dați pentru diferite slujbe. E adevărat că trebuie să știe tot omul cât se cuvine să dea. Însă nu trebuie să fie obligatoriu. Pentru că unii nu pot da. Am auzit de persoane care evită să se ducă la Liturghie pentru că trebuie să plătească și nu au bani (mă refer la oameni care chiar nu au).
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.05.2011, 14:16:56
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Tarif e un termen care se potrivește prestatorilor de servicii. Ceea ce un preot nu trebuie să devină.
Consiliile parohiale sunt cele care stabilesc banii ce trebuie dați pentru diferite slujbe. E adevărat că trebuie să știe tot omul cât se cuvine să dea. Însă nu trebuie să fie obligatoriu. Pentru că unii nu pot da. Am auzit de persoane care evită să se ducă la Liturghie pentru că trebuie să plătească și nu au bani (mă refer la oameni care chiar nu au).
Nu m-am exprimat cum trebuie cu tariful dar preotul trebuie sa inteleaga fiecare caz in parte. Insa am remarcat si extrem de multa lipsa de bunavointa din partea oamenilor. Surpriza nu vine de la cei saraci ci tocmai de la cei care au! Exista si preoti absurzi si e mare pacat!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2011, 15:44:29
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

la o nunta,un botez mai inteleg ca se pun tarife deoarece acolo oricum se si aduna un dar si altfel stau lucrurile.dar la o inmormantare ,cand omul nu mai stie de durere,oboseala si o gramada de alte cheltuieli nu neaparat legate de pomana(cu care oricum eu una nu sunt de acord) ori alte fandoseli care se fac de ochii lumii nu pt sufletul mortului ci legate de sicriu,mormant-necesare ca doar nu poti lasa mortul pe masa,sa mai ceara si Biserica bani mi se pare toatal lipsit de etica. ca omul trebuie ingropat si o rugacine trebuie spusa.veti vedea ca pe masura ce se va adanci criza o sa ne mai trezim si cu morti ingropati te miri pe unde si fara slujbe.ca oamenii sunt saraci cate unii de vai si amar.cine moare scapa,cine ramane..vai de viata lui.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri laurastifter Morala Crestina 60 24.07.2013 20:43:23
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07