Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2011, 21:05:48
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
si ce a ajuns elevul ? :)
Cred că parlamentar!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2011, 21:07:07
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Este si problema de mentalitate a elevilor. Nu mai sunt motivati sa invete.
Someri cu diplome sunt peste tot, locurile de munca se obtin cu pile, relatii, atentii, foarte greu se optine pe merit, iar asta doar daca esti foarte bun, ceeace nu se si intampla. Societatea romanesca si metalitatea sunt de vina pentru acest dezastru: 44,5% promovabilitate la bac.

Nu cultura sunt pe prim planul interesului general ci divertismentul.
Pe langa lipsa de motivare, se adauga programa stufoasa, incarcata si grea, care trebuie studiata.
Asadar liceeanul este nemotivat, trebuie sa asimileze cunostinte dificile si colac peste pupaza, nu foloseste decat 50% din informatii in viata de zi cu zi.
In timpul liceului eu personal, in timp ce faceam o gramada de matrici, polinoame, functii, imi tot bateam capul sa aflu cum as putea sa pun in practica aceste cunostinte, si la ce mi-ar folosi, practic, in afara de faptul de a ma arata destept, cult, invatat.

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1.........Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Daca tot ii judecam pe liceeni, de ce nu suntem atenti la felul in care ne scriem mesajele? (Iarta-ma, nu m-am putut abtine )
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.07.2011, 21:08:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai, ma gandesc cu groaza la vremurile ce vin ... 1 din 2 tineri au picat bac-ul ... inimaginabil ca sa nu zic altceva ... ce poror de analfabeti ... vo veni strainii sa ne conduca..Azi de dimineata urmaream cu stupoare inainte sa plec la biserica de dimineata pe la 7:20 un irlandez care era mai patriot decat multi dintre noi chiar si decat mine ... Trist dar adevarat, sunt pe aici parinti ai caori copii au picat bac-ul ?
Roagă pe administrator să facă corecție la titlu. Lipseșe un "o" din cuvântul "popor"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.07.2011, 21:13:32
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cred că parlamentar!
alaturi de Vanghelie "care este"
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.07.2011, 21:16:26
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
alaturi de Vanghelie "care este"
atunci, doamna profesoara, inseamna ca a avut dreptate :)...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.07.2011, 21:17:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Daca tot ii judecam pe liceeni, de ce nu suntem atenti la felul in care ne scriem mesajele? (Iarta-ma, nu m-am putut abtine )
si uite cum e valabila zicala "Rade harb de oala sparta." :

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
foarte greu se optine pe merit

Last edited by LapetiteMoc; 03.07.2011 at 21:31:14.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.07.2011, 21:19:33
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tara tara vrem ostas Vezi mesajul
atunci, doamna profesoara, inseamna ca a avut dreptate :)...

Glumeam doar. De unde sa stiu ce a ajuns? Crezi ca il urmaresc toata viata? Am alte preocupari.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.07.2011, 21:33:43
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
si uite cum e valabila zicala "Rade harb de oala sparta." :
Mai greseste si harbul, dar nu de data aceasta. Conform http://dexonline.ro/definitie/ob%C8%9Bine, eu am scris bine. OBȚÍNE nu optine. Iertati-ma daca v-am suparat.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.07.2011, 21:34:26
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Glumeam doar. De unde sa stiu ce a ajuns? Crezi ca il urmaresc toata viata? Am alte preocupari.
mai intai profesori ar trebui sa invete si sa explice la puterea de intelegere a tuturor elevilor si apoi sa pretinda.vinovati pentru asta sunt si profesorii, pe care nu prea mai ii intereseaza.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2011, 21:36:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Mai greseste si harbul, dar nu de data aceasta. Conform [COLOR=#0066cc]http://dexonline.ro/definitie/ob%C8%9Bine[/COLOR], eu am scris bine. OBȚÍNE nu optine. Iertati-ma daca v-am suparat.
Vezi postarea ta, randul al doilea, spre capat, cuvantul subliniat de mine. De acord?


Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este si problema de mentalitate a elevilor. Nu mai sunt motivati sa invete.
Someri cu diplome sunt peste tot, locurile de munca se obtin cu pile, relatii, atentii, foarte greu se optine pe merit, iar asta doar daca esti foarte bun, ceeace nu se si intampla. Societatea romanesca si metalitatea sunt de vina pentru acest dezastru: 44,5% promovabilitate la bac.

Nu cultura sunt pe prim planul interesului general ci divertismentul.
Pe langa lipsa de motivare, se adauga programa stufoasa, incarcata si grea, care trebuie studiata.
Asadar liceeanul este nemotivat, trebuie sa asimileze cunostinte dificile si colac peste pupaza, nu foloseste decat 50% din informatii in viata de zi cu zi.
In timpul liceului eu personal, in timp ce faceam o gramada de matrici, polinoame, functii, imi tot bateam capul sa aflu cum as putea sa pun in practica aceste cunostinte, si la ce mi-ar folosi, practic, in afara de faptul de a ma arata destept, cult, invatat.


Daca tot ii judecam pe liceeni, de ce nu suntem atenti la felul in care ne scriem mesajele? (Iarta-ma, nu m-am putut abtine )

Last edited by LapetiteMoc; 03.07.2011 at 21:41:33.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exceptional -Exemplu de demnitate nationala,Biserica Ortodoxa Greaca alaturi de popor tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 4 19.11.2011 02:18:41
Cum face noua Irodiada dna Elena Udrea inselata de draci sminteala in popor mihailt Generalitati 12 29.04.2010 19:37:25
POPOR ALES, IUDEOMASONERIE SI IUDEOCOMUNISM adelin_antonescu Iudaismul 3 14.06.2007 19:17:40