Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.12.2011, 16:36:14
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Da, intr-adevar. E o ecuatie cu multe necunoscute. Din cate am inteles, sunt de undeva din Tg-Jiu. Parca asa aparea acolo la cont. Nu stiu, daca cineva e dispus sa verifice mai amanuntit acest caz si sa ne transmita "rezultatele" ar fi ceva. Dar sunt atatea fraude pe internet zilele astea, ca nu stiu cine mai are rabdare.
Nu are rost sa transmitem "rezultatele" ,nu e crestineste.
Dar faptul ca se fereste sa dea numele copiilor si data nasterii dovedeste ca sunt nume imaginare.
Aceste informatii pot fi verificate.
O spun pt.ca sa nu cadem in plasa excrocilor care in zilele noastre s-au inmultit.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 20.12.2011, 08:33:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexalinadita Vezi mesajul
Am spus si repet iarasi,cine doreste ...mai multe detalii despre acest caz le pot da ,dar nu le mai facem publice,de ce?,fiindca familia cand a fost Claudia bolnava a cerut ajutor cum am fi facut si noi(sau altii) in locul lor,inclusiv la fundatiile din judet,si,...surpriza,sau folosit de toate actele,de certificatele ei medicale,de ce s-a putut,dar ajutorul a ajuns in alte conturi.Cand a aflat familia ce s-a intamplat au dat-o la intors,ca sau incurcat cazurile,ca au gresit contul de la banca,ca o sa rezolve.Oricum ,ajutorul de la primit ea in tot acest timp abea a ajuns de un drum la control in Bucuresti,iar asta se poate dovedi cu un extras de cont.
Probabil de atunci a-ti gasit postarile pe net,insa nu inteleg de ce dati cu parul si apoi intrebati?,am vazut asta la multe topicuri.Daca aveam ceva de ascuns nu credeti ca schimbam contul la banca?Bunicii copiilor si matusa lor nu stiu nici macar sa deschida un calc. ,dar,sa ma faca si altceva pe el,nu vi se pare ca sunt prea multe ...pentru niste amarati crescuti la tara.Ce s-a intamplat,te-a pacalit cineva si acum toti sunt niste hoti pt tine?daca sunt de la tara,daca cer sprijin pt lemne,daca sunt bolnavi sau nu.Uite ca mi-ai deschis capul,o sa mai postez pt.copii si in alta parte,am facut topicul aici fiind crestin ortodox,dar,se pare ca m-am inselat.Eu am vrut doar sa le luminez putin sarbatorile copiilor,tu ce crezi ca ai rezolvat?
Pentru anumite persoane,va doresc Sarbatori Fericite,ca ale copiilor!

Doamne ajuta!
Draga mea Claudia,Elena,Maria sau cum te-oi numi...ai fost chiar singura care a acuzat si a emis judecati de valoare.Eu tot ce am facut a fost sa iti verific putinele date,sa le postez aici si sa iti spun intrebari referitor la ele si asta cred ca poate citi oricine in postarea mea,nici mai mult,nici mai putin.Ma ierti,te rog,ca am avut aceasta indrazneala si mi-am permis sa fac aceste cercetari.
Da,ai dreptate,am intalnit multi escroci de-a lungul timpului si facand voluntariat ani de zile intr-un anumit domeniu,a devenit defect profesional,ca sa spun asa,sa fac astfel de verificari.
Atitudinea pe care ai avut-o,insa,raportat la postarea mea,din punctul meu de vedere lamureste lucrurile...nu ai adus inca nici o dovada concreta,sub motivul ca familia nu vrea acest lucru..o explicatie cel putin trasa de par,in opinia mea.
Alta problema nelamurita este faptul ca datele acestor cazuri sunt extrem de incurcate,inversate,se jongleaza ba cu cei trei copii,ba cu cel mic ramas orfan,ba cu sinistratii din Moldova,numele sunt schimbate.Insa,uimitor,nu contul este cel care difera,asa cum sustii tu,ca au ajuns banii in alte conturi,contul ramane acelasi!
Iar amenintarile tale voalate,ca noi cei care ne permitem sa iti punem intrebari sa avem sarbatori fericite...ca ale copiilor,mie nu imi arata decat cam ce gen de caracter ai.
Eu spun sa zici multumesc ca nu sesizam cazul la politie si te sfatuiesc ca in cazul in care nu ai alte dovezi mai solide de adus,sa cauti sa te plimbi prin alte parti,pentru ca intr-adevar,te-ai inselat...a fi crestin,nu inseamna a fi si fraier!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.12.2011, 10:08:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Pe de o parte, initiatoarea topicului are motive sa fie reticenta cand e vorba de aratat acte, daca e adevarat ca altii s-au folosit de ele in trecut pentru castiguri personale. Pe de alta parte si utilizatorii acestui forum au motive sa fie reticenti cand e vorba de banii lor, pentru ca, asa cum spunea cineva, resursele noastre sunt limitate, in ultima vreme mai mult decat in trecut. Eu zic ca daca cineva vrea sa ajute, sa scrie aici, iar dna sa trimita mesaje private cu un numar de telefon si o adresa unde poate fi contactata. Astfel fiecare va primi in privat detaliile si va decide daca e un caz real de copii nevoiasi sau o frauda.
Nu inteleg cum aceasta doamna ar putea fi tinta unei fraude??!!!??!!??!!??

Imi aduc aminte ca anul trecut ma hotarasem sa trimit bani pt "cazul Claudia"si am scris ca as dori mai multe detalii,gen acte medicale scanate unde sa vad clar numele Claudiei si diagnosticul.
Nu am primit nimic,decat indemnuri sa o ajut si tot felul de scuze jalnice de genul:"noi nu avem cum sa scanam actele ca nu avem cu ce,nu stim sa umblam cu calculatorul,o sa rugam pe cineva,bla-bla-bla..."
Daca am vazut ca nu obtin nici o dovada a bolii si a bolnavei,m-am lasat pagubasa...si ca mine poate si altii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.12.2011, 10:40:49
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
"noi nu avem cum sa scanam actele ca nu avem cu ce,nu stim sa umblam cu calculatorul,o sa rugam pe cineva,bla-bla-bla..."
Se putea duce in oras, la un centru undeva, gasea in mod sigur un scanner, si i le si puneau pe internet, fara mari costuri.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.12.2011, 11:40:21
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Pe doamna de mai sus(cea care a initiat topicul) am cunoscut-o virtual acum un an,cred cu aceeasi poveste.Mi-a dat niste poze de la o inmormantare,am tot vorbit cu dansa pe mail cu intentia de a o ajuta insa ceva m-a retinut sa merg pana la capat.....Acum citind ce scrie aici,spune ca ,copiii au o situatie materiala proasta dar merg la un psiholog,cine-i duce bunicii?Din cate am inteles bunicii stau la sat,sa ma ierte Dumnezeu poate gresesc,dar la sat nu prea gasesti psihologi.In plus toata povestea pare sa ascunda ceva,cand i-am cerut fotografii si mai multe dovezi pentru a putea deschide un blog a lasat-o moale....
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.12.2011, 11:58:50
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florentina26luca Vezi mesajul
Pe doamna de mai sus(cea care a initiat topicul) am cunoscut-o virtual acum un an,cred cu aceeasi poveste.Mi-a dat niste poze de la o inmormantare,am tot vorbit cu dansa pe mail cu intentia de a o ajuta insa ceva m-a retinut sa merg pana la capat.....Acum citind ce scrie aici,spune ca ,copiii au o situatie materiala proasta dar merg la un psiholog,cine-i duce bunicii?Din cate am inteles bunicii stau la sat,sa ma ierte Dumnezeu poate gresesc,dar la sat nu prea gasesti psihologi.In plus toata povestea pare sa ascunda ceva,cand i-am cerut fotografii si mai multe dovezi pentru a putea deschide un blog a lasat-o moale....
Lucrurile sunt din ce in ce mai confuze in ceea ce priveste povestea doamnei. Insa e tot mai clar faptul ca nimic din ce spune nu e adevarat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.12.2011, 12:22:47
alexalinadita alexalinadita is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.11.2011
Mesaje: 11
Implicit

Multumesc pt raspunsuri,ce repede raspundem cand acuzam,nu eu am luat hotararea sa nu dau actele,ci familia.De ce nu mi-a cerut nimeni actele pe privat,mail.Daca ai vazut pozele de la inmormantare de ce mai acuzi,Anna,dar nu inteleg cum le-ai vazut anul trecut cand ea a murit in Mai anul acesta.V-as fi dat bucuroasa detalii,chiar numele medicului de familie,dar a-ti preferat,voi,sa acuzati mai bine.Daca sunteti din Bucuresti de ce nu verificati la Fundeni,oricum ea este decedata acum,sigur i se stie cazul.Da,doamnelor si domnilor,numele sunt reale.

Last edited by alexalinadita; 20.12.2011 at 12:27:39.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.12.2011, 12:24:01
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexalinadita Vezi mesajul
Multumesc pt raspunsuri,ce repede raspundem cand acuzam,nu eu am luat hotararea sa nu dau actele,ci familia.De ce nu mi-a cerut nimeni actele pe privat,mail.Daca ai vazut pozele de la inmormantare de ce mai acuzi,Anna,dar nu inteleg cum le-ai vazut anul trecut cand ed a murit in Mai anul acesta.V-as fi dat bucuroasa detalii,chiar numele medicului de familie,dar a-ti preferat ,voi,sa
poze de la inmormantare, numele medicului de familie, toate acestea nu sunt relevante, relevant ar fi sa postati actele pe care le aveti !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.12.2011, 12:27:18
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Implicit

Mi-am adus aminte.. pe atunci mi-a spus ca nu doreste sa implice prea mult copiii ca nu cumva sa treaca iarasi prin aceeasi dezamagire(prea putini au fost cei care i-au ajutat) si ca,copiii n-ar mai suporta psihic presa si toata publicitatea...Inseamna ca acest caz a fost mediatizat in presa,dar ma intreb unde?Un lucru acum mi-e clar,aceasta doamna minte cu nerusinare folosindu-se de aceasta poveste.Daca vrei sa ajuti pe cineva cu adevarat faci orice,te imprumuti de un aparat foto sau de un telefon care sa faca si poze si le arati oamenilor dornici sa te ajute,nu cauti scuze sa aduci dovezi clare.
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.12.2011, 12:57:50
florentina26luca's Avatar
florentina26luca florentina26luca is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru florentina26luca
Thumbs down

Sa-ti fie rusine!!! Nu de noi ci de Dumnezeu!Am luat legatura cu tine dupa ce am citit anuntul pe care tu l-ai postat aici:http://www.mami.ro/familia-ta/forum/...f5.63.8168/,in fine...
Si uite ca minciuna are intotdeauna picioarele scurte:
"Elena spune:
19 ianuarie 2010 la 8:51 am

Sunt un bebe mic de 1anisor si va cer ajutorul pentru familia mea.Fiindca eu am venit pe lume dupa 5ani lungi si grei de tratamente,mami a avut complicatii si la nastere si dupa iar acuma d.doctori au zis ca daca nu face tratamentele la timp o paste cancerul de col.Problema este ca fiind tot prin spitale resursele materiale ale familiei s-au terminat iar mami are nevoie urgent de ajutor.Va rugam pe cei care puteti sa ne ajutati(sa spuneti si la altii care pot),eu sunt inca mic si mai am nevoie de mami.
Pentru cei care vor sa ne ajute:Elena BCR GORJ
cod iban:RO86RNCB0318041795310001ron
pmery12@yahoo.com"
http://www.gorjnews.ro/1-investigati...rtea-atat.html
Ce coincidenta ,nu-i asa?!Acelasi nume,acelasi cont!Rusine!!!
__________________
„Mântuitorul a ales crucea, fiindcă astfel se moare cu mâinile întinse. El S-a sfârșit îmbrățișându-ne.”(Sfântul Atanasie cel Mare)

http://www.youtube.com/watch?v=EcFIBnadHbU
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru o sarmana N.Priceputu Umanitare 31 24.05.2012 10:08:24
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 13:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 16:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 01:31:52