Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1421  
Vechi 28.10.2012, 20:13:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi vezi că le incurci ca la Ploiesti? Spui de participarea la Sfânta Liturghie și dai citat despre Sfânta Euharistie?
Încerci să-ți faci puțină ordine-n termeni?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1422  
Vechi 28.10.2012, 20:39:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
(...)dar nu toate imi sunt de folos!"
asa este, dar daca "TOATE ne sunt sunt ingaduite" inseamna ca NIMIC nu ne este interzis (chiar daca anumite chestii nu ne folosesc), inclusiv placerile sexuale (intre persoanele casatorite) cele atat de mult demonizate de unii pe forum
Reply With Quote
  #1423  
Vechi 28.10.2012, 20:45:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.
bineinteles. Orice lucru in viata daca este PREA MULT strica deoarece exista riscul sa dea dependenta, sa devii robul acelui lucru. TOTUL in viata trebuie sa fie cu masura. La asta s-a referit aici Pavel. In schimb spune Pavel ca ar fi ceva interzis, cum ar fi...placerile sexuale intre soti?
Reply With Quote
  #1424  
Vechi 28.10.2012, 20:48:10
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am gasit:

"Cei casatoriti, care vor sa se impartaseasca cu Preacuratele Taine, trebuie sa pazeasca curatia in familie, macar trei zile, iar dupa ce s-au impartasit sa tina macar doua zile. Iar in posturi, trebuie sa traiasca toate zilele in curatie."

Sunt regulile de mers la biserica (dupa parintele Cleopa). Totul foarte sever.
Te rog, in ce consta severitatea ?

Vedeti , daca nici o data nu ati fost invatati ceea ce este corect de facut si nu vi s-a cerut nici sa traiti ortodox ? Vedeti cum vi se pare acum ?

Dar cei care v-au condus duhovniceste pina acum si v-au invatat ceea ce stiti pina acum , cum credeti ca sunt ?

Este o mare pilda aici, din care se pote trage o mare invatatura ! Dar ca intotdeauna , fiecare va intelege ce voieste ! Si se vor mintui doar cei care si doresc asta cu adevarat !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #1425  
Vechi 28.10.2012, 21:33:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi vezi că le incurci ca la Ploiesti? Spui de participarea la Sfânta Liturghie și dai citat despre Sfânta Euharistie?
Încerci să-ți faci puțină ordine-n termeni?
La ce anume te referi? La citatul din parintele Cleopa?
Ca eu nu spuneam nimic de Sfanta Euharistie.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleop...rgbiserica.htm

De aici este citatul - reguli de mergere la biserica.

Multe lucruri de la parintele Cleopa mi se par foarte severe. Preotii de mir nu cer asa ceva, la manastire este altceva.
Astea sunt lucruri vechi, de la tara poate.
Pe unele le stiam, se mai practicau inainte (cu paharutul de vin am vazut la rusi), dar
acum nu se mai face asa nicaieri.
Si mi se pare sever sa ceri unui cuplu casatorit sa aleaga: ori sa duca o viata normala (avand relatii trupesti), ori sa se duca la biserica/sa se impartaseasca.
Pentru ca 3 zile inainte si mai multe dupa inseamna sa nu mai aibe relatii niciodata, ca se face saptamana.

Si daca mai este liturghie si in timpul saptamanii, sau sarbatori, aliluia.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 28.10.2012 at 21:46:15.
Reply With Quote
  #1426  
Vechi 28.10.2012, 22:16:05
vasiu_c vasiu_c is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2012
Locație: ocna mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 15
Implicit

[


Prin aceasta gingasie putemn sluji ,inca foarte bine , parerilor noastre iar pt. ca slujirea sa fie desavirsita ne putem imbunatati cunostintele din gindirea indiana .


ORTODOX??????????? Ai facut referiri la nume mari si grele din ortodoxie, toata cinstea. Dar "gandirea indiana"??? de unde si pana "cand"?????
Reply With Quote
  #1427  
Vechi 28.10.2012, 22:25:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Sophia: citești dar nu înțelegi nimic. Sau mai nimic. Și ți se pare că e greu. Și că te vei fi măritat degeaba: trece săptămâna și nimic...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1428  
Vechi 28.10.2012, 23:55:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Sophia: nici nu cred că ai să găsești citatul de care spui din parintele Cleopa pentru că nu cred că a zis el ce zici tu
Probabil că zice, dar noi vedem și luăm din context numai ceea ce ne sună "bine". Trebuie citit pănă la capăt, unde am subliniat concluzia. Uite aici foarte clar ce spune:

Convorbiri cu Părintele Cleopa

150. Care este randaiala de infranare ( curatie ) si traire conjugala a sotilor ?

Biserica nu a fixat sotilor un program de convietuire, caci nu poate intra in amanuntele zilnice. Ci a lasat totul la stiinta lor si la posibilitatea de a se iconomisi unul pe altul, potrivit cu natura, cu mijloacele si cu idealul fiecaruia. In general, sotii au datoria de a se ajuta unul pe altul, atat la bine cat si la necaz, si mai ales la boala si in greutatile vietii in general. Credinciosia unuia fata de altul trebuie sa fie sfanta; copiii sa fie bine crescuti, gospodaria bine chibzuita si demnitatea morala si sociala cu grija pastrata, cum zice si Sfantul Apostol Pavel : " Casatoria sa fie cinstita intru toate si patul nespurcat; iar pe desfranati si pe preadesfranati ii va judeca Dumnezeu " ( Evrei 1, 4 ) . Un Parinte bisericesc zice : " Cei ce sunt legati prin casatorie trebuie sa-si fie lor judecatori, fiindca au auzit pe Pavel care scrie ca este lucru cuviincios a se departa unul de altul pentru un timp, prin consimtamant, pentru ca sa traiasca in rugaciune si apoi iar sa se apropie " ( I Corinteni 7, 4; Sfantul Dionisie 3 ) .

Celor casatoriti legal le zice acelasi Sfant Apostol : " Sa nu va lipsiti unul de altul decat numai prin intelegere, pe un anumit timp, ca sa va indeletniciti cu rugaciunea si apoi iar sa va impreunati ca sa nu va ispiteasca pe voi satana pentru neinfranarea voastra. Si aceasta o zic dupa sfat, iar nu din porunca " ( I Corinteni 7, 5-6 ) .

"Insa este de trebuinta a se feri de impreunane sambata si Duminica, pentru ca in aceste zile se aduce Domnului jertfa cea duhovniceasca " ( Timotei, canonul 13 ) . " Nu s-a oprit barbatul si femeia de la impreunare trupeasca, decat numai cand vor a se pregati pentru rugaciune si Sfanta Impartasanie " ( Pravila Mare, 170 ) . Sfantul Simeon al Tesalonicului invata pe cei casatoriti : " Trebuie sa stim ca cei ce se insotesc prin nunta s-au legat de Dumnezeu si sunt curati cu chemarea Celui curat. Deci, trebuie sa pazeasca unul fata de altul nunta neintinata si sa vietuiasca in pace si evlavie. Cei ce s-au unit de la Dumnezeu cu cinste, curatie si dragoste, sa pazeasca insotirea intr-un cuget, cu pace, ca un mare dar, pentru ca vor raspunde inaintea Domnului, alaturi de celelalte indatoriri dumnezeiesti, ingrijindu-se nu numai de trup, ci si de sufletul lor. Caci numai asa Dumnezeu va fi cu ei. Sa-si creasca copiii cu frica de Dumnezeu ( Efeseni 6, 4 ) , sa faca milostenie si sa se mantuiasca " ( Sf. Simeon Tesaloniceanul, op. cit., cap. 262 ) .

Pravila Marie a lui Matei Basarab, cap. 170, spune urmatoarele despre curatenia trupeasca a celor doi soti : " Barbatul si femeia sa nu se afle in pofta trupului, nici sambata, nici Duminica, ca in aceste zile mai mult se face dumnezeiasca Liturghie. Insa sambata pentru sufletele celor morti, iar Duminica pentru Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos. Insa aceasta sa fie cu intelegerea amandurora, adica sa fie cu voia barbatului si a femeii " . Iar in Molitfelnical mare, numit Trebnic, pagina 519, spune despre infranarea trupeasca a sotilor : " In cele patru posturi, precum si miercurea si vinerea este bine ca sotii sa se infraneze de la impreunarea trupeasca, ca semn ca iubim pe Dumnezeu " .

Asadar, zilele de infranare trupeasca a sotilor sunt cele patru posturi, miercurea, vinerea, sambata, duminica si toate zilele de post si sarbatorile de peste an. Sotii trebuie sa aiba doua zile de curatenie inainte de a merge sarbatoarea la biserica, iar cand vor sa se impartaseasca, in afara de cele patru posturi, sa tina cel putin o saptamana de curatenie, inainte de a primi Prea Curatele Taine si trei zile dupa Sfanta Impartasanie.

Last edited by ovidiu b.; 28.10.2012 at 23:58:47.
Reply With Quote
  #1429  
Vechi 29.10.2012, 00:08:29
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasiu_c Vezi mesajul
[


Prin aceasta gingasie putemn sluji ,inca foarte bine , parerilor noastre iar pt. ca slujirea sa fie desavirsita ne putem imbunatati cunostintele din gindirea indiana .


ORTODOX??????????? Ai facut referiri la nume mari si grele din ortodoxie, toata cinstea. Dar "gandirea indiana"??? de unde si pana "cand"?????

Nici macar nu ai citit postarea mea , caci daca ai fi citit-o cu atentie ai fi vazut ceea ce contine defapt in ea la fiecare aliniat ?
Potrivit ne este noua oamenilor ca orisice ne cade sub privire si sub judecata (gindire) sa nu trecem usor cu vederea ci sa cautam un inteles in fiecare lucru .

Dar asta numai si numai daca dorim !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #1430  
Vechi 29.10.2012, 00:52:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa este, dar daca "TOATE ne sunt sunt ingaduite" inseamna ca NIMIC nu ne este interzis (chiar daca anumite chestii nu ne folosesc), inclusiv placerile sexuale (intre persoanele casatorite) cele atat de mult demonizate de unii pe forum
Cu logica asta nici fumatul sau drogurile nu sunt interzise.
Si la o adica nici sexul in grup.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 13:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 19:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02