Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.06.2014, 15:50:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdmitroi Vezi mesajul
Daca nu are nevoie sa intrebe pe nimeni, de ce trebuie sa intrebe preotul? de ce trebuie el sa stie care e oful meu? oare nu e mai frumos sa vorbesc eu cu Dumnezeu? doar sunt fiul lui, nu? parca asa zice scriptura. Cat despre diferenta dintre Isus si Iisus parca e o fatarnicie gratuita.
1. Preotul te ajuta sa ajungi la aceasta vorbire.

2. Nu e gratuita, asa am crezut si eu o perioada dar cauta pe forum ca e o discutie detaliata despre asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 04.06.2014, 15:51:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdmitroi Vezi mesajul
Daca tot il dai exemplu pe Osho cu cele 70 de RR, ce poti spune de Daniel? de bogatiile bisericii si de foamea ce zace in toate satele din Romania Crestin-Ortodoxa?
Pai de ce foamete?
Ca merg prea des si in numar mare la biserica sau ca dau cu stampila unde apuca?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 04.06.2014, 15:52:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdmitroi Vezi mesajul
Oare Isus l-a întrebat pe olog dacă s-a spovedit? Oare l-a întrebat pe orb dacă a ținut post? Nu. Pur și simplu i-a vindecat. Oare mai marii bisericii noastre se gândesc la cei nevoiași? Despre ce fel de creștini se vorbește aici? Avem iubire, avem compasiune, avem slujire? Dacă nu, atunci nu urmam calea lui Dumnezeu. Suntem niște farisei mici și egoiști, nespălați și împuțiți pe afara și pe interior.
Daca interpretezi Scriptura pe bucati scoase din context, poti usor sa "demonstrezi" chiar si ca unele parti se contrazic cu celelate.

La fel si cand esti in ignoranta vizavi de provenienta Sf. Scripturi si o consideri, ca neoprotestantii, un fel de carte cazuta din Cer desi practic le-o cazut in poala din mana lui Luther si mai mult nu prea au habar, dar nici de asta macar nu constientizeaza.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 04.06.2014, 16:55:28
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai de ce foamete?
Ca merg prea des si in numar mare la biserica sau ca dau cu stampila unde apuca?
Ce legatura are biserica cu politica? Si mai mult, cu ce e diferit Daniel de Osho?
Reply With Quote
  #85  
Vechi 04.06.2014, 17:00:46
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca interpretezi Scriptura pe bucati scoase din context, poti usor sa "demonstrezi" chiar si ca unele parti se contrazic cu celelate.

La fel si cand esti in ignoranta vizavi de provenienta Sf. Scripturi si o consideri, ca neoprotestantii, un fel de carte cazuta din Cer desi practic le-o cazut in poala din mana lui Luther si mai mult nu prea au habar, dar nici de asta macar nu constientizeaza.
Stiam, din SF. Scriptura, ca esti liber sa interpretezi textul asa cum crezi de cuviinta, sa traiesti asa cum consideri ca e mai bine pentru tine, fara sa lezezi in vreun fel trupul sau sufletul aproapelui, rezultatul il voi primi numai la judecata dintre MINE si JUDECATOR. Tu nu ai acest drept, nu ti-a fost dat, l-ai insusit prin mijloace frauduloase. Vezi scrierile lui Nicolare DelaRohia.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 04.06.2014, 17:03:54
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Preotul te ajuta sa ajungi la aceasta vorbire.

2. Nu e gratuita, asa am crezut si eu o perioada dar cauta pe forum ca e o discutie detaliata despre asta.
1.Cu ce e el mai presus de mine?
2. Si in literatura universala gasesti raspunsuri, mai ales daca iei la citi Istoria Religiilor. Detaliaza acolo Eliade ce, cum si cand.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 04.06.2014, 22:43:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdmitroi Vezi mesajul
Ce legatura are biserica cu politica? Si mai mult, cu ce e diferit Daniel de Osho?
Iar ai apărut mă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #88  
Vechi 04.06.2014, 22:45:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdmitroi Vezi mesajul
1.Cu ce e el mai presus de mine?
A primit hirotonia din mâna lui Hristos?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #89  
Vechi 04.06.2014, 22:53:25
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Iar ai apărut mă?
Sunt coșmarul vieții tale creștin pios și mieros ce te afli. Eu pun întrebări la care as dori răspunsuri inteligente, dar se pare ca ești depășit.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 04.06.2014, 22:56:02
cdmitroi cdmitroi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.06.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
A primit hirotonia din mâna lui Hristos?
Ohhh da. Cum de nu, preotul care se uita în buzunarele tale a primit hirotonia din mâinile lui Hristos și apoi s-a șters cu ea la fund, asa ca un fățarnic ce e.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre lazarev laura.om Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 11.05.2008 22:54:19