Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.04.2006, 20:25:14
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Am cunoscut o turcoaica din Romania, botezata de parintele Argatu, din partea Dobrogei parca era, care a avut mari necazuri cu familia din cauza asta. Apoi cunosc pe cineva din aceeasi zona care imi spunea ca, atunci cand o crestina se casatoreste cu un musulman (in Romania, nu stiu in alte parti) i se coase o cruce in pantof sau papuc si timp de cateva saptamani (parca trei) este obligata "sa calce crucea" ca semn al lepadarii de Hristos si implicit de crestinism. Probabil ca depinde de cultura si de felul cum vede fiecare musulman aceasta. Sigur ca exista si extremisti, ca peste tot, mai ales acolo unde sunt majoritari si unde influentele culturale si etnice sunt mai puternice. Paradoxal, dar exista mai mult respect intre crestini si musulmani decat intre crestinii de diverse confesiuni. Nici eu nu cred ca Islamul sustine ca cei ce nu cred sa fie ucisi. Ar fi insemnat ca toti cei ce au fost sub stapanire turceasca sa fi devenit toti musulmani (si aici ma refer la cei ce au fost pasalac - bulgarii, sarbii) ori vedem ca si-au pastrat in mare parte identitatea. Eu nu am citit Coranul, dar, mi-au spus cei ce l-au citit, ca Jihadul - razboiul sfant, este razboiul cu propriile patimi. Ceea ce se intampla astazi este o pervertire a acestei idei.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.04.2006, 04:16:14
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Am cunoscut o turcoaica din Romania, botezata de parintele Argatu, din partea Dobrogei parca era, care a avut mari necazuri cu familia din cauza asta. Apoi cunosc pe cineva din aceeasi zona care imi spunea ca, atunci cand o crestina se casatoreste cu un musulman (in Romania, nu stiu in alte parti) i se coase o cruce in pantof sau papuc si timp de cateva saptamani (parca trei) este obligata "sa calce crucea" ca semn al lepadarii de Hristos si implicit de crestinism. Probabil ca depinde de cultura si de felul cum vede fiecare musulman aceasta. Sigur ca exista si extremisti, ca peste tot, mai ales acolo unde sunt majoritari si unde influentele culturale si etnice sunt mai puternice. Paradoxal, dar exista mai mult respect intre crestini si musulmani decat intre crestinii de diverse confesiuni. Nici eu nu cred ca Islamul sustine ca cei ce nu cred sa fie ucisi. Ar fi insemnat ca toti cei ce au fost sub stapanire turceasca sa fi devenit toti musulmani (si aici ma refer la cei ce au fost pasalac - bulgarii, sarbii) ori vedem ca si-au pastrat in mare parte identitatea. Eu nu am citit Coranul, dar, mi-au spus cei ce l-au citit, ca Jihadul - razboiul sfant, este razboiul cu propriile patimi. Ceea ce se intampla astazi este o pervertire a acestei idei.
Draga Eugen,ca sa ii cunosti pe adevaratii credinciosi musulmani trebuie sa traiesti printre ei.Dupa parerea mea,care am trait printre ei si i-am cunoscut si la bine si la rau ani indelungati ,sint oamenii din Siria,Iordania,Liban,Palestina.Oameni ca acestia nu ar face acest mare pacat"sa calce crucea".Da-mi voie sa-ti spun cum s-a purtat cu mine o vecina [Dumnezeu sa o ierte] in siria.Oamenii in tara asta se viziteaza foarte mult,vecinii se vad zilnic,se intreaba de sanatate,se ajuta enorm reciproc[daca vecinul tau o duce rau si tie iti e rau],cand am inceput sa vorbesc cat de cat lb.araba am inceput sa merg si in vizita la vecina.De cite ori bateam la usa mi se spunea sa astept.Dupa o mica intirziere,vecina imi deschidea usa,imi ura bine ai venit dar am observat ca vecina isi acoperea mereu parul in fata mea cu un batic[din cauza aceasta mi se spunea sa astept].Ma intrebam in sinea mea de ce oare dar n-am intrebat-o niciodata.cind venea la noi acasa se intimpla acelasi lucru.Soacra mea ii spunea mereu sa-si dea baticul jos ca nu este nici un barbat in casa[casa mea e casa ta],o expresie de politete ptr.musafiri.Si sa repetat episodul acesta cateva luni,pana cand intr-o zi,vecina mi-a deschis usa neacoperindu-si capul.Am fost foarte mirata,cred ca a vazut expresia fetei mele si mi-a spus un lucru pe care nu-lvoi uita niciodata;IARTA_MA.Tot mirata am intrebat-o de ce? Si mi-a explicat ca ea a gresit fata de mine ptr.ca-si acoperea capul[parul] crezand ca trebuie sa se acopere fata de o crestina.Afost la imam ei si ia povestit despre mine si el ia spus ca ea greseste fata de mine ,crestinii sunt recunscuti in Coran ,avem credinta in Dumnezeu si nu trebuie sa se acopere fata de o femeie crestina.Si ma rugat sa spun ca o iert ca sa o ierte Dumnezeu.Am invatat de la ei ce mare valoare are cuvantul RABDARE in orice situatie ai fi.Era o femeie credincioasa si Dumnezeu a luat-o la EL la numai cei44 de ani,a lasat amintiri si povete bune in urma ei.Dumnezeu sa o ierte!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.04.2006, 17:11:33
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

??? ciudat........cum adica esti "casatorita" cu un musulman si nu te-ai convertit? da se spune in Coran despre Iisus dar se spune despre ca de un profet... unul mai " mic" decat Mohamed profetul care a infiintat aceasta religie. Sti ca Mohamed era soldat si a folosit experienta militara in cucerirerea si supunerea neamurilor din orientul mijlociu sub cuvantul lui Alah iar Jihadul nu este razboiul cu propriile patimi ci razboiul impotriva celor ce nu cred in Alah, poate stiti si voi despre cucerierea Ierusalimului cand cruciatii care fusesera luati prizonieri au avut de ales in a se convertii la Islam si a fii ucisi, iar toti au preferat sa moara.Oare voi nu ati auzit de marile Cruciade? de ce oare toata Europa era atat de inspaimantata de Otomani? de ce Papa a ingaduit folosirea noilor arme impotriva otomanilor?( poate ca nu stiti dar arbaleta era o arma imprumutata din Asia, care avea un efect devastator asupra armatei inamice,de aceea Papa a interzis folosirea ei mai putin impotriva otomanilor.Pentru ce s-au luptat toti domnitorii romani in special Stefan Cel Mare?poate pentru ca noi astazi sa nu fim un popor musulman. Oricum in Coran se mentioneaza despre Jihad si chiar daca nu este acum datorita intereselor economice candva tot va incepe.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.04.2006, 02:02:05
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
??? ciudat........cum adica esti "casatorita" cu un musulman si nu te-ai convertit? da se spune in Coran despre Iisus dar se spune despre ca de un profet... unul mai " mic" decat Mohamed profetul care a infiintat aceasta religie. Sti ca Mohamed era soldat si a folosit experienta militara in cucerirerea si supunerea neamurilor din orientul mijlociu sub cuvantul lui Alah iar Jihadul nu este razboiul cu propriile patimi ci razboiul impotriva celor ce nu cred in Alah, poate stiti si voi despre cucerierea Ierusalimului cand cruciatii care fusesera luati prizonieri au avut de ales in a se convertii la Islam si a fii ucisi, iar toti au preferat sa moara.Oare voi nu ati auzit de marile Cruciade? de ce oare toata Europa era atat de inspaimantata de Otomani? de ce Papa a ingaduit folosirea noilor arme impotriva otomanilor?( poate ca nu stiti dar arbaleta era o arma imprumutata din Asia, care avea un efect devastator asupra armatei inamice,de aceea Papa a interzis folosirea ei mai putin impotriva otomanilor.Pentru ce s-au luptat toti domnitorii romani in special Stefan Cel Mare?poate pentru ca noi astazi sa nu fim un popor musulman. Oricum in Coran se mentioneaza despre Jihad si chiar daca nu este acum datorita intereselor economice candva tot va incepe.
buna sa-ti fie inima si gandul la fel ca al Domnului!Daca vrei sa sti mai multe despre mine ,citeste la[relatii crestine-islamice].Citeste despre razboiul dintre Salah al-din si regele Richard -inima de leu[este si filmul Salah Al-Din] si ai sa vezi cum Salah al-din[era kurd] s-a travestit noaptea si a patruns in tabara cruciatilor,in cortul regelui si l-a salvat de la moarte[era ranit grav] vindecandu-l cu leacuri de-ale lor.Sunt multe de spus,nu ca tin cu ei,dar nu toti musulmanii sunt la fel.De exemplu de cei [fanatici ],mi-e frica de ei.De cei care fac acte teroriste in numele lui Dumnezeu si se sinucid si din cauza lor multi oameni mor.Nici sotul meu nu este de acord cu asa ceva.Sa mori luptandu-te cu arma in lupta,nu sinucigandu-te ca sa omori .Sinuciderea e un mare pacat in ambele religii.Dumnezeu sa va binecuvanteze si revarsati-va mai multa dragoste si iertare fata de mine.Paste fericit!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.04.2006, 18:25:45
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

pana la urma .nu exista ura pentru alte religii, sau nu ar trebui sa existe, in special la crestini ortodocsi,pt ca in fond ar trebuie sa ne iubim aproapele si chiar "dusmanii" draga najhat.Nu urasc pe cei de alta religie desi ma cam deranjeaza sectantii care ,incearca sa te convinga sa mergi de paretea lor prin diferite metode, in special cand se folosesc de naivitatea oamneilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.07.2006, 13:00:03
irinuca irinuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Mesaje: 3
Implicit

eu sunt noua pe aici dar am citi si tare m-am mirat cand am auzit c noi ortodoxii uram pe altii din alte confesiuni....sa uram pacatul nu omul...sa uram erezia iar pe eretic sa-l iubim si sa cautam sa-l indreptam....dragostea crestina nu inseamna sa te porti cu bombonica atunci cand stii ca celui de langa tine ii lipseste ceva...Cineva...ca cel de langa tine se afla intr-o ratacire. Nu poti sa stai indiferent si sa spui ca nu are nimic, poti sa fii musulman, catolic, orice alta confesiune.....nu, tre sa dai marturie despre dreapta credinta. Insa de cele mai multe ori cei de langa tine nu te intelg si spun ca de unde stii tu ca numai ce e ortodox e bun si ca de ce Adevarul este numai in ortodoxie. Ii dau slava lui Dumnezeu ca m-am nascut ortodoxa, poate dc as fi fost intr-o alta confesiune la cat sunt de incapatanata as fi ramas in ratacire. Insa stiu un lucru ca Maica Domnului niciodata nu lasa pe nimeni...numai noi sa ii cerem ajutorul, dar sa o facem din toata inima, cu sufletul deschis...sa vorbim cu Maica Domnului si cu toi sfintii ca si cum ei ar fii langa noi si ne-ar auzi. Deci sa spunem toate nelamuririle noastre si daca vom voii...vom primi raspuns.Dumnezeu nu are pe nimeni de lepadat...inasa dc noi nu vrem El singur nu poate sa ne mantuiasca.Trebuie doar sa vrem...ca de asta ne-a lasta Dumnezeu liberi....sa alegem...iar El nu incalca libertatea noastra.Asa ca pt toti care se afla in cautare ii rog sa se roage mult la Maica Domnului si vor afla Adevarul, sunt convinsa de asta.A si inca ceva...cine are nelamuriri la ortodoxie sa citeasca cartea pr Arsenie Papacioc " singur Ortodoxia" si o sa se convinga.Sa dea Domnul sa ne lumineze Duhul Sfant,Mangaietorul si sa ne vedem cu toii in rai.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.07.2006, 10:50:40
irinuca irinuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Mesaje: 3
Implicit

ura...este pentru ratacirile ce sa gasesc la toate confesiunile...nu fata de cei care se afla in ratacire...chiar ar trebui sa plangem pt ei, si sa ne rugam sa-si doreasca sa scape de intuneric,de ratacire....las o adresa de net unde sunt niste lucruri foarte interesante..http://www.sihastru.net/mirem/mirem/sfinti.html......citit si spuneti ce parere aveti! nu-s extremista ...sun doar realista " Singur Ortodoxia..cum zicea Pr Arsenie Papacioc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2006, 07:56:00
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Sa nu uitam ca in prima cruciada in 1099 sper sa nu gresesc sa va duc in eroare, catolicii cand au cucerit Ierusalimul au ucis pe toti cei ce nu se inchinau la Papa. Iar mai apoi cand Saladin a intrat in Ierusalim recucerindu-l primul lucru care l-a spus a fost: Nu ucideti nici un om.
Dumnezeu sa ne ocroteasca in nestiinta noastra.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.08.2006, 16:55:35
Iacov
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cultele neo-protestante: baptist, evanghelic, adventist, penticostal, etc fac parte din aceeasi mare religie crestina, cred in aceeasi Sfanta Treime, cred in Acelasi Mantuitor, dar sunt urate de moarte de fratii crestini ortodocsi? Oare de ce? Oare de ce le numiti secte, cand sunt culte crestine?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.08.2006, 22:00:00
Iustin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iacov
Cultele neo-protestante: baptist, evanghelic, adventist, penticostal, etc fac parte din aceeasi mare religie crestina, cred in aceeasi Sfanta Treime, cred in Acelasi Mantuitor, dar sunt urate de moarte de fratii crestini ortodocsi? Oare de ce? Oare de ce le numiti secte, cand sunt culte crestine?
Cum iti permiti? Daca preacuratul parinte Cleopa zice ca sunt secte, ca n-au sfintele taine, cum iti permiti tu, simplu muritor, sa spui ca ele sunt culte crestine. Refuz sa gandesc asfel. Auzi la el! Sau desprins din Sfanta Biserica, deci sunt protestante. Nu auzi termenul "protestant"? Adica protesteaza impotriva adevaratei Biserici, Soborniceasca si Apostoliceasca. Impotriva Trupului lui Hristos. Ce mai, refuz sa cred ca parintele Cleopa poate gresi. Nu ma intereseaza altceva decat asta. Daca parintele Cleopa spune asa, asa este. Gata!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica - este produsul unei credinte slabe? dianagroza Generalitati 20 07.11.2011 15:49:51
Rugaciune pentru alte persoane catalin2 Rugaciuni 1 08.05.2011 21:16:39
Pastrarea dreptei credinte - conditie pentru mantuire sorin_b Intrebari utilizatori 0 17.09.2010 22:09:50
alte religii ralluka Alte Religii 5 26.02.2009 04:44:40
Alte ganduri... 14carol06 Generalitati 0 06.02.2009 15:29:58