Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2007, 14:44:19
lory_rose lory_rose is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2007
Mesaje: 1
Implicit

Multi preoti practioca acest lucru in ziua de azi. Dar il fac pt beni sau doar pt ca vor sa ne ajute pe noi, poate oamenii mai slabi de inima? Am cunoscut un preot care le-a citit parintilor mei rugaciuni, le-a si deschis cartea. (Intradevar, dupa acele citiri problemele parintilor mei au discparut) M-a pus si pe mine odata sa deschid Sf Evanghelie de 3 ori, stiam ce urmeaza sa faca:|Am aflat acum:(, de curand ca este pacat sa ti se deschida cartea. Insa, este adevarat ce prorocesc acesti preoti, sau sunt simple cuvnte bazate mai mult pe psihologia umana????
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.05.2007, 00:41:38
2io's Avatar
2io 2io is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.04.2007
Locație: Giessen, D
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

am citit nu mai tin minte unde, dar de curând, că este bine să nu apelezi la acesti preoti, că si diavolul stie multe si poate si el prezice cât de cât (nu mă întelegeti gresit, Dumnezeu stie ce este cu adevărat). Nu judecăm preotii, precum nu judecăm pe nici un om, dar ne ferim de păcat. Noi toti ne vom lua răsplata cea dreaptă.

Am găsit în altă parte, voi lipi aici si dau si linkul poate vor mai fi si alte informatii folositoare (Maica Siluana răspunde):
[size=2]
Întrebare: Ce părere aveti despre acei "Preoti" care deschid cartea si sunt vizitati de sute de oameni?

Răspuns:
Binecuvântează Părinte Pahomie si mă iartă,

Eu cred că bănuiti ce părere am si Îl rog pe Domnul să mă ferească de judecată în timp ce o scriu si-i dau drumul în lume: e înselare, magie si păcat!

Dar, mai am ceva de adăugat: eu cred că e aici o cădere din cauza iubirii. Da, asa cred de când am avut o problemă cu mama mea, Dumnezeu să o ierte si să o odihnească în mila Lui, care, "făcea bine" descântând copiilor speriati. Si cine nu era speriat la noi în sat! Îi era tare greu să priceapă că e păcat. Îmi spunea ce spune textul descântecului ca o dovadă că "nu e nimic rău", îmi aducea dovezi că are urmări atât de bune pentru copii! O întrebam de ce primeste "ce aduceau speriatii" (nu era mare lucru, dar trebuia să fie ceva) si îmi spunea că e obligată să primească pentru că altfel mamele copiilor cred că nu are efect, "leac"! Părintele îi spunea la Spovedanie să se lase, si făgăduia, si iarăsi mai "cădea" că o rugau frumos si că "tipa copilul în somn de se speriau si câinii" si-i era milă. Până la urmă, Slavă lui Dumnezeu, a înteles si a ascultat si le trimitea pe femei la Biserică să le citească Părintele rugăciunile din Sfânta Rânduială.

Asa că, mă gândesc Părinte Pahomie, că cei care "deschid cartea" o fac mai întâi de mila celui care cere ajutor, din dragoste pentru "bieții oameni", acceptând să "forteze putin (?) Mâna lui Dumnezeu"! Apoi, vin dracii cei mari: faima, dorinta de a avea.! Și oamenii tot mai putin dispusi să îndure ceva, tot mai hotărâti să "scape" de necazurile pe care se străduiesc să si le facă! Si îndrumare din ce în ce mai săracă! Si pilde din ce în ce mai smintitoare!

Domnul să ne păzească pe toți si pe fiecare si să aibă milă de cei căzuti ca să se ridice si să se mântuiască!

Sărut mâna cu respect, Părinte Pahomie,
[/size]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.05.2007, 05:04:40
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Incercati sa mai cititi si altceva in afara cartilor sfinte! mai urmariti TV-ul sau cautati pe internet! Daca mergeti doar pe scripturi.. o sa sfarsiti ca sectele religioase care in confruntarea cu realitatea isi "sinucid" in masa adeptii!

Vedeti si lumea de dincolo de cele carti "sfinte"!!!
Lumea nu mai crede in dogme acum. Puteti sa mai credeti ca pamantul e centrul universului, ca e plat, si ca America este o altfel de Indie.. dar o sa trebuiasca la un moment dat sa reveniti in secolul XXI. Cam asa stau treburile acum!
Aveti carti de credit? Aveti carte de identitate? Atunci.. bine ati venit in lumea celor vii!!


Preotii pot "sa deschida cartea" ori de cate ori vor.. problema e alta: ca se gasesc destui prosti care sa creada in tampeniile debitate de un preot insetat de bani!

Si eu stiu sa deschid "cartea"! De telefoane! Si eu pot sa fac mai multe decat un idiot de preot care face treburi de astea! Prostind ..prostimea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2007, 11:27:53
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

problema e ca sunt o groaza de persoane (inclusiv pe acest forum) care nu au capacitatea de a fi obiective...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.05.2007, 00:11:58
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
subiectiv, obiectiv... conteaza? e parerea personala a fiecaruia.
conteaza. bunul simt te obliga... dak nu credinta. ce-ar fi sa ne exprimam fiecare parerea cu tot ce avem pe suflet? sa ne facem toti idioti, cretini, sa ne trimitem unul pe altul de unde a venit.. k de.... e parerea fiecaruia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.05.2007, 12:46:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macs
problema e ca sunt o groaza de persoane (inclusiv pe acest forum) care nu au capacitatea de a fi obiective...
Tu ai impresia ca esti obiectiv, macs? Daca ai impresia, e doar o IMPRESIE!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2007, 14:29:03
macs macs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Mesaje: 214
Implicit

si de ce ar fi asta ? :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2007, 15:16:49
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Obiectivitatea este ca o balanta care nu inclina nici in stanga nici in dreapta. Poate cineva spune despre sine, ca nu se lasa influentat intr-un fel sau altul in formarea parerilor, deciziilor? Oamenii sunt legati intre ei prin ceea ce se cheama subconstient. Jung il numeste inconstient, fiind mai mare decat constientul si ne fiind subordonat acestuia. La nivel de subconstient se intampla multe.
Faci o apreciere, iei o decizie si ai impresia ca toate sunt gandite de tine cu mintea ta. Dar ce te faci cu informatiile din subconstientul colectiv, care si ele joaca un rol foarte important, fara ca tu sa-ti dai seama. Zici atunci: Iata ce idee mi-a venit! Dar cine stie a cui e ideea si de ce si cum a ajuns la tine!?!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.05.2007, 15:25:59
tudor2012 tudor2012 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.04.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta
Citat:
subiectiv, obiectiv... conteaza? e parerea personala a fiecaruia.
conteaza. bunul simt te obliga... dak nu credinta. ce-ar fi sa ne exprimam fiecare parerea cu tot ce avem pe suflet? sa ne facem toti idioti, cretini, sa ne trimitem unul pe altul de unde a venit.. k de.... e parerea fiecaruia.
Asa .. si daca nu zicem ce avem pe suflet, atunci de ce mai zicem?

tu cand porti o conversatie cu cineva poti sa zici ca ziscuti obiectiv cu el...? ca ii zici parerea ta sau a altora dar vazuta si zisa de TINE !

si in relatia cu Dumnezeu, poti fi obiectiv?

dar in relatia cu biserica?

sotul/sotia?

copii?

colegii?

pai daca am fi toti obiectivi am fi roboti si nu am posta pe acest forum.

(parere proprie si personala)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.05.2007, 19:02:30
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

iertati-ma, dar ati deviat mult... eu ma refeream la jigniri si afirmatii kre au k scop principal de-ai face pe altii sa se simta prost. nu am negat ce-a spus dannsan, stiu k are dreptate in anumite privinte, dar totusi sa nu depaseask limita. el are o atitudine de genul "domne, am dreptate? atunci pot sa va/ii jignesc".
dak nu putem fi in totalitate obiectivi asta inseamna sa ne lasam batuti si sa nu ne mai chinuim incercand sa vedem si sa descriem realitatea asa cum e ea? una e s-o spui cu intentie, alta e sa nu-ti dai seama.
ce-am avut de spus, am spus. dak vrea cineva sa aiba ultimul cuvant... be my guest.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
deschiderea bibliei dulcineea Din Noul Testament 39 17.05.2011 21:15:32
Ce este deschiderea cartii si daca este justificata? LETYTIA Intrebari utilizatori 12 06.01.2011 22:00:25
E admis deschisul cartii in crestinism ? heorhe Generalitati 11 10.10.2010 23:10:58
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 16:34:16
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 10:02:17