Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2020, 11:29:43
ioan89 ioan89 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2016
Mesaje: 34
Implicit Caut un Preot care nu e obsedat de control - Gasesc?

Sunt satul. Vreau sa-mi spuna si mie cineva de ce trebuie sa ma las controlat de un preot. De ce trebuie sa-mi controleze viata pana in cel mai mic detaliu. De ce ofera sfaturi care le depasesc cu mult atributiile? Daca eu am o problema in cazul asta va rog sa-mi spuneti (fara atacuri la persoana, rational) cum vedeti voi situatia si de ce nici un preot nu e dispus sa colaboreze cu mine decat daca e in control 100%. Sunt obsedati de control? Sunt ru obsedat de control? De ce se poarta ca si cum sunt Dumnezei pe pamant? Sunt, dar nu ai mei...Nu sunt doar martori? Eu vreau sa urmez carea bisericii. Am nevoie de Taine, de Hristos, insa cred ca am ceva cu Preotii. O lipsa de incredere. Am in famile slujitori ai Sfantului Altar care nu au fost cei mai buni oamenii pe plan personal. Multi. Si nu numai... Pai si atunci cum sa accept eu exemplul lor si sfaturile necerute daca stiu ca toti suntem pacatosi? Sunt cam razvratit...

Ma rog ca aceasta postare sa nu fie vazuta de cineva mai slab de inger pe care sa-l smintesc si prin ea sa-l indepartez de Biserica...

Ma intelege cineva? Ma ajuta cineva cu un sfat? O parere...

Daca ma puteti ajuta cu o sugestie de comunitate ok formata in jurul unui Preot, dati-mi si mie o sugestie va rog...

Last edited by ioan89; 29.01.2020 at 11:50:14.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2020, 18:33:36
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Părerea mea e că prima greșeală e că din orice lucru ceri sfaturi sau păreri care de multe ori se pot contrazice sau te pot da peste cap.

Poate unii preoți apropiați ca rude îți dau sfaturi în baza relației de familie, nu ca autoritate preoțească, tu trebuie să discerni.

Fă diferența între sfat dat sub autoritatea spovedaniei și simplă părere, atenționare, îngrijorare.

A avut vreun preot pretenția că doar el e autoritate și restul nu .... nu cred.

A încercat vreun preot să aleagă el în locul tău dacă să te căsătorești sau călugărești, cu cine să te căsătorești, ... mi-e greu să cred.

Te-a exploatat cineva de bani, bunuri materiale, muncă neplătită în relația duhovnic-ucenic... nu cred.

Te-a influențat vreun preot cu privire la ce carieră să-ți alegi... nu

Atunci folosește cu prudență cuvântul control.

Dacă te schimbi des de la un duhovnic la altul, s-ar putea să te întrebe diferite chestiuni personale ca să stabilească nivelul duhovnicesc la care te afli, tu poate ai percepe-o ca și control.

Cred că și tu generezi ”sfaturi neîntrebate”, pt că ai obiceiul să întrebi și în stânga și în dreapta și lumea te percepe ca fiind un tip neajutorat care trebuie ajutat, deși poate tu nu ești așa.

Îți dau exemplu din vechea postare cu fostul duhovnic, după ce erai la el de ceva vreme și nu se întâmplase nimic smintitor, te-ai apucat să te interesezi despre el la alți preoți, lucrurile au degenerat în ponegrirea lui de către ceilalți.

Dacă nu cereai altora păreri despre duhovnicul tău, acum erai mai liniștit poate, întodeauna vor fi sminteli în Biserică, trebuie să știi cum să interpretezi ce afli poate sunt vorbe aruncate.

Nu ți-aș recomanda o parohie, deși la București sigur sunt câteva parohii în care oamenii măcar se străduie să fie pe cale, pt că s-ar putea ajunge după ceva vreme la vai ce rău e popa, ce rea e comunitatea, ce urît se uită la mine și mă judecă cutare.

Nu te supăra că ți-am scris mai ales dacă suferi de deznădejde, dar trebuie să fii ceva mai stabil și să nu mai fi atât de sensibil.

Cere de la Dumnezeu în rugăciune să-ți dea putere de decizie, discernământ și statornicie, să-ți limpezească alegerile către bine.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2020, 20:50:12
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
De ce ofera sfaturi care le depasesc cu mult atributiile?
Nu stii tu care-s atributiile lor.
Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
Daca eu am o problema in cazul asta va rog sa-mi spuneti (fara atacuri la persoana, rational) cum vedeti voi situatia si de ce nici un preot nu e dispus sa colaboreze cu mine decat daca e in control 100%. Sunt obsedati de control?
Da, la fel ca medicii.
Ori colaborezi cu ei ori pleci acasa pe semnatura.

Ai vazut tu vreun medic caruia sa-i spui tu ce si cum sa faca?
Te lasi pe mana lui, bine. Daca nu, te cararabanesti repede din spital.

Tii tu mana pe bisturiul chirurgului cand iti face operatie?
Lucrati amandoi, sau cum? Nu cumva el e in control 100%?

Ai o problema grava, mai fecior: ti s-a urcat democratia la cap si ai ajuns sa te crezi un mic dumnezeu.
Asta ti se poate spune clar, rational si fara niciun atac la persoana.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2020, 05:35:39
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan89 Vezi mesajul
...
Sunt cam razvratit...
Da, ai dreptate, esti foarte razvratit; se cade sa te smeresti de indata pana nu e prea tarziu.
In restul mesajului, insa, nu ai dreptate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare