Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Maslul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2007, 12:25:12
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Ceea ce am inteles eu de la una din femeile care merg la biserica ...ca acesta faina trebuie plamadita cu apa si facuta painici...dar eu am facut painicile mici cat o nuca caci asa am inteles si sant tari de abia pot sa tai una ma starduiesc ca sa ii dau o bucatica fetei mele bolnavioare ...spuneti-mi de cate ori ii pot da pe zi si daca am procedat corect cu aceasta faina citita de la Sf. Maslu?
Uleiul s-a transformat in mir...si am inteles ca pot sa o ung dimineata,am mai unso si in cursul zilei in forma de cruce pe frunte si pe manute...pot unge si pe ceilalti membri ai familiei si sa le dau si lor din acea painica?caci va spun sincer iam dat si baiatului meu si am luat si eu,cu credinta ca ne ajuta pe toti.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2007, 13:18:52
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Buna draga Speranta, am auzit si eu de piinici dar nu stiu ce sa zic. Preotul mi-a spus sa folosesc uleiul la mincare( sa pun in farfurie o picatura, pt. a nu arunca ce mai ramine in plus la animale deoarece e pacat -uleiul e sfintit-) iar din faina mai fac clatite, gogosele, etc. Era sa uit, un preot mi-a dat ulei de la mai multe sf. masluri- peste 100- pt a ma unge .Multa sanatate tie si familiei tale!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.09.2007, 13:58:55
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Speranta, ai facut foarte bine. Cat despre painite, e bine sa le tai bucati mici, ca si anafora. Astfel le veti putea mesteca/inghiti mai usor. Este bine sa acele turtite sa fie facute DOAR din faina si uleiul de la maslu fara sa mai adaugi ceva ( esenta, unt, lapte) . E bine sa va ungeti toti cu ulei sfintit, e foarte bine! Eu spre exemplu am ulei si mir din candela Sf Ioan Rusul si datorita unei bune crestine de la Sf Grigorie, cu care ne ungem in fiecare dimineata toti! Mai putin in perioada in care nu am voie. A devenit obicei, de multe ori o fac mecanic dar o fac..Daca vrei scrie-mi pe privat adresa ta si iti voi trimite un mic colet cu Mir si ulei de la Sfintii mei dragi:) sanatate si nadejde:)
cu dragoste frateasca jenica
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.09.2007, 15:10:32
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

jenica...dupa cum am inteles de la tine sa fac painica numai cu ulei si faina,fara pic de apa?...
de faptul ca nu trebuie sa pun lapte ,oua ,mirodenii am fost constienta de la inceput,deci banuiesc ca e bine sa fie painicile facute de post...cat mai simplu.
Dar sincer sa iti spun as vrea sa ii dau elenei mele de mai multe ori pe zi...din acele painici bucatite...se poate nu gresesc? de multe ori as vrea sa imi ascult instinctul si cuget asa de una singura, ce sa fac caci nu e nimeni mai in varsta pe langa mine care sa stie mai bine.
si totusi un preot ar trebui sa stie mai bine ce se poate face cu aceasta faina si ulei, mai astept raspunsuri...sau eventual voi intreba personal preotul dupa slujba.
Iti voi timite adresa mea :)iti multumesc din suflet.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2007, 17:08:19
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:D M-ai facut sa zambesc. Cu apa, speranta cu apa!! Dar numai apa, ulei si faina atat! Cat despre mancat aceea lipie, stiu ca trebuie mancata pe stamacul gol, dupa anafora si aghiazma. Pentru ca sunt parinti care fac ei insisi acele painite si le impart oamenilor bolnavi. Spre exemplu parintele meu ( din parohie) inlocuieste apa cu aghiazma de aceea specifica ca e bine de luat doar dimienata dupa Sf Anafora si Aghiazma. Acuma daca tu simti nevoia sa ei si peste zi poti sa o faci dar cere binecuvantarea parintelui.
Draga mea ca aceea paine sfintita, nu sfinteste de doua ori in zi..o face odata si bine:)...dar pentru pacea ta cere binecuvantare si totul se rezolva. El ( parintele) stie cel mai bine situatia ta. Nu te crampona prea tare de aceste aspecte pentru ca ceea ce faci din nestiinta nu este pacat. Si spoi Dumnezeu cauta spre inima omului..mai mult decat la canoane. Imi esti tare draga, esti ca un copil:)
cu drag jenica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2007, 22:31:10
speranta's Avatar
speranta speranta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2007
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Acum am inteles jenica :)...imi pare bine ca iti aduc zambetul pe buze,si eu ma simt ca o copila...banuiesc ca asa arata un om care cauta mantuirea si e putin cam ratacit.
cristina83 multumesc ptr raspunsul care mi l-ai dat am uitat sa fiu cuvincioasa...in urmatoarele zile voi intreba parintele si pana atunci voi face cum mi-a spus Jenica...oricum nu a fost in zadar am invatat ceva.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.10.2007, 04:46:46
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Unde se ung copiii si membrii familiei cu ulei de la Maslu, doar pe frunte sau si pe miini?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.10.2007, 11:28:41
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Avand in vedere ca preotii ung cu untdelemn pe cei care participa la Taina Maslului, de obste sau pe cel bolnav, la cele 5 simturi:"Si luand preotul un betisor din cele sapte, il inmoaie in untdelemnul ce s-a sfintit, si unge pe cel bolnav in chipul crucii la frunte, la gura, la nari, la urechi, pe piept, pe maini si pe talpi", nu cred ca este pacat daca si noi facem ungerea la frunte si la maini.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.10.2007, 20:31:10
tuta tuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta
Ceea ce am inteles eu de la una din femeile care merg la biserica ...ca acesta faina trebuie plamadita cu apa si facuta painici...dar eu am facut painicile mici cat o nuca caci asa am inteles si sant tari de abia pot sa tai una ma starduiesc ca sa ii dau o bucatica fetei mele bolnavioare ...spuneti-mi de cate ori ii pot da pe zi si daca am procedat corect cu aceasta faina citita de la Sf. Maslu?
Uleiul s-a transformat in mir...si am inteles ca pot sa o ung dimineata,am mai unso si in cursul zilei in forma de cruce pe frunte si pe manute...pot unge si pe ceilalti membri ai familiei si sa le dau si lor din acea painica?caci va spun sincer iam dat si baiatului meu si am luat si eu,cu credinta ca ne ajuta pe toti.
Doamne ajuta!
dragelor speranta,jenica,cozia....sunt noua pe forum,nu prea ma descurc,dar multunesc bunului Dumnezeu ca v-am "intilnit".eu am fost la manastirea Sihastria si mi-a spus un calugar ca ,cu mirul se ung partile bolnave din partea de sus a corpului.sub nicio forma nu se unge partea de jos.tare bine ar fi daca pe forum ar intra cite un parinte ,de la care sa cerem lamuriri,pt ca protii nostri duhovnici sunt f ocupati si poate ca in "direct",ne jenam de nestiinta noastra.
sper sa ma descurc cu netul sa va mai intilnesc.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2007, 21:01:27
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tuta
Citat:
În prealabil postat de speranta
Ceea ce am inteles eu de la una din femeile care merg la biserica ...ca acesta faina trebuie plamadita cu apa si facuta painici...dar eu am facut painicile mici cat o nuca caci asa am inteles si sant tari de abia pot sa tai una ma starduiesc ca sa ii dau o bucatica fetei mele bolnavioare ...spuneti-mi de cate ori ii pot da pe zi si daca am procedat corect cu aceasta faina citita de la Sf. Maslu?
Uleiul s-a transformat in mir...si am inteles ca pot sa o ung dimineata,am mai unso si in cursul zilei in forma de cruce pe frunte si pe manute...pot unge si pe ceilalti membri ai familiei si sa le dau si lor din acea painica?caci va spun sincer iam dat si baiatului meu si am luat si eu,cu credinta ca ne ajuta pe toti.
Doamne ajuta!
dragelor speranta,jenica,cozia....sunt noua pe forum,nu prea ma descurc,dar multunesc bunului Dumnezeu ca v-am "intilnit".eu am fost la manastirea Sihastria si mi-a spus un calugar ca ,cu mirul se ung partile bolnave din partea de sus a corpului.sub nicio forma nu se unge partea de jos.tare bine ar fi daca pe forum ar intra cite un parinte ,de la care sa cerem lamuriri,pt ca protii nostri duhovnici sunt f ocupati si poate ca in "direct",ne jenam de nestiinta noastra.
sper sa ma descurc cu netul sa va mai intilnesc.
Doamne ajuta!
"Si luand preotul un betisor din cele sapte, il inmoaie in untdelemnul ce s-a sfintit, si unge pe cel bolnav in chipul crucii la frunte, la gura, la nari, la urechi, pe piept, pe maini si pe talpi". Este prescriptia din Molitfelnic, nu am scris de capul meu, daca ati observat prescriptia este valabila pentru bolnavul de acasa. La Taina Botezului mirungerea cu Sf si marele Mir se face la fel. Si este o diferenta intre Sf si Marele Mir si untdelemnul sfintit de la Maslu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce se face cu uleiul si faina de la Sf.Maslu? anisoara Maslul 87 02.03.2014 01:30:07
Uleiul de la Sfantul Maslu cristiboss56 Mirungerea(Ungerea cu Mir) 46 03.06.2012 01:20:55
maslu elisei Maslul 7 16.06.2007 01:29:39
Cum se folosesc:uleiul si faina de la Sf Maslu? tinutza Generalitati 4 11.03.2007 22:23:32