Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2006, 22:46:36
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Minunea cea mare a Parintelui Arsenie era schimbarea vietii noastre....o viata inchinata schimbarii vietii noastre.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2006, 15:28:00
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Cine este acest Arsenie Boca, si ce puteti sa-mi spuneti si mie din ce ne-a sfatuit care doresc o buna schimbare a vietii mele personale...? E greu sa iti schimbi viatza pe care ai dus-o, te obisnuiesti cu multe si sa te schimbi mi se pare dificil... De exemplu parca nici nu prea mai am timp sa citesc o carte buna, totul se desfasoara parca cu repeziciune in perioada actuala, internet, tv, massmedia, ... si uitarea cel putin mie imi survine foarte rapid...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2006, 16:37:57
efodorean efodorean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2006
Mesaje: 1
Implicit

Eu iti propun ca in cel mai scurt timp sa mergi intr-un pelerinaj la Sf.Manastire Prislop - la mormantul Parintelui Arsenie Boca - de acolo vei gasi cu usurinta toate drumurile de care ai nevoie pentru a cunoaste aspecte din viata si activitatea acestui mare duhovnic.

Iti mai sugerz o adresa http://www.teognost.ro/fotografii/foto_Arsenie.htm
dar,daca vei cauta in Google vei gasi zeci de adrese.

Doamne ajuta!
Ecaterina
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2006, 10:40:55
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

citand Laurentziu:
"Cel mai grav pacat ,vesnic fara iertare , este starea omului impotriva adevarului!"
Parintele ARSENIE BOCA

asa zice si la ceva emisiune parca "tolkshok" respectivul moderator, citind o epistola catre corinteni a Sf.Ap. Pavel:"Nimeni nu are putere impotriva adevarului ci doar impreuna cu el"
dar eu, dupa ce m-am documentat exact cum a zis Sf. Ap. Pavel, m-am cutremurat, si l-am urat pe moderator, desi e simpatic, fiindca nu am priceput ca ar fi zis chiar asha desi pare ca asha ar fi zis, mie mi se pare mult mai complicat dar nicipreaprea, nici foartefoarte... complicat...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2006, 11:14:44
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
citand Laurentziu:
"Cel mai grav pacat ,vesnic fara iertare , este starea omului impotriva adevarului!"
Parintele ARSENIE BOCA

asa zice si la ceva emisiune parca "tolkshok" respectivul moderator, citind o epistola catre corinteni a Sf.Ap. Pavel:"Nimeni nu are putere impotriva adevarului ci doar impreuna cu el"
dar eu, dupa ce m-am documentat exact cum a zis Sf. Ap. Pavel, m-am cutremurat, si l-am urat pe moderator, desi e simpatic, fiindca nu am priceput ca ar fi zis chiar asha desi pare ca asha ar fi zis, mie mi se pare mult mai complicat dar nicipreaprea, nici foartefoarte... complicat...
nu te plictisesti? tu intelegi ce spui? :dontgetit:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2006, 13:03:18
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

mai primus, de ce mi-ai pus tu mie o astfel de intrebare? ca daca mi-ash pune-o la propriu sa-ti pot raspunde, ash tampi prea devreme, daca ash pune-o la figurat ash scrie doua trei cartzi desi n-am talent, iar daca ash incerca sa-mi dau seama ce ai vrut sa zici defapt, ash intzelege ca te-ai cam suparat pe mine ca nu scriu prea lizibil, pai de lizibilitate imi arde mie cand itzi zic despre TolkShok si despre interpretarea pe care o da respectivul moderator scrierilor Sf. Ap. Pavel, si mai ziceam ca am citit din respectivele scrieri, si eu am mai intzeles si altceva... adica lucrurile nu stau deloc asha de simplu cum ar parea la prima vedere... in respectivul citat...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2006, 14:29:56
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu
mai primus, de ce mi-ai pus tu mie o astfel de intrebare? ca daca mi-ash pune-o la propriu sa-ti pot raspunde, ash tampi prea devreme, daca ash pune-o la figurat ash scrie doua trei cartzi desi n-am talent, iar daca ash incerca sa-mi dau seama ce ai vrut sa zici defapt, ash intzelege ca te-ai cam suparat pe mine ca nu scriu prea lizibil, pai de lizibilitate imi arde mie cand itzi zic despre TolkShok si despre interpretarea pe care o da respectivul moderator scrierilor Sf. Ap. Pavel, si mai ziceam ca am citit din respectivele scrieri, si eu am mai intzeles si altceva... adica lucrurile nu stau deloc asha de simplu cum ar parea la prima vedere... in respectivul citat...
whatever... am renuntat la citit mesaje lungi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2006, 21:34:21
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene
Minunea cea mare a Parintelui Arsenie era schimbarea vietii noastre....o viata inchinata schimbarii vietii noastre.
Scuza-ma ca te contrazic...nimanui nu-i sta in putinta sa schimbe viata cuiva daca respectivul nu vrea sau nu are tendinta de a face vreo schimbare in viata lui...o spun din experienta si convingere.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2006, 10:46:28
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Citat:
În prealabil postat de marlene
Minunea cea mare a Parintelui Arsenie era schimbarea vietii noastre....o viata inchinata schimbarii vietii noastre.
Scuza-ma ca te contrazic...nimanui nu-i sta in putinta sa schimbe viata cuiva daca respectivul nu vrea sau nu are tendinta de a face vreo schimbare in viata lui...o spun din experienta si convingere.
Asa este ...numai Dumnezeu ne-o poate schimba..insa parintele Arsenie dorea schimbarea vietii noastre, in viata el a luptat pentru a putea sa ne schimbam noi vietile...insa putini sunt dintre cei care au reusit.... totul depinde de noi,de modul in care vrem sa ne traim viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.09.2006, 13:45:18
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

marlene
"parintele Arsenie dorea schimbarea vietii noastre, in viata el a luptat pentru a putea sa ne schimbam noi vietile...insa putini sunt dintre cei care au reusit"

Ceea ce a facut pr.Arsenie au mai facut si altii si mai fac si in zilele noastre,cu diferenta ca nu sunt atat de cunoscuti.Consider ca este normal ca un duhovnic adevarat sa lupte pt ucenicii sai si pt oameni,ca nu degeaba si-a ales sa fie mijlocitor intre om si Dumnezeu.
Pt cei care vor sa-l cunoasca pe pr.Arsenie Boca si sa-si faca o parere personala,consider ca pot citi carti scrise de si despre el...personal m-as opri numai la "Marturii din Tara Fagarasului" in care se povestesc intamplari petrecute alaturi de acest parinte de catre diverse persoane cu mai multe sau mai putine probleme in perioada respectiva si pe care le-a rezolvat parintele.
Eu m-am informat destul pt a-mi face o parere despre acest duhovnic pe care nu am apucat sa-l cunosc personal...consider ca fiecare dintre noi poate face acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca lore86 Mari Duhovnici si predicile lor 175 16.08.2023 14:17:46
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 18:31:22
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47