Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.05.2009, 18:32:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Tot războiul ce se aprinde între noi și dracii necurați nu se poartă pentru altceva decât pentru rugăciunea duhovnicească.
Căci lor le este foarte potrivnică și urâtă , iar nouă foarte mântuitoare și plăcută. << Evagrie Ponticul >>
"Preasfântă Stăpână de Dumnezeu Născătoare Fecioară, întru tot lăudatâ, nu înceta a te ruga pentru nevrednicii robii tăi, ca să ne izbăvim de sfatul celui înșelător și de toată primejdia să fim păziți nevătămați de toată lovirea cea vicleană a diavolui.
Păzește-ne până în sfârșit cu rugăciunile tale neosândiți. Ca prin paza și ajutorul tău fiin mânuiți, slavă , laudă , mulțumită și închinăciune pentru toate să înălțăm Unuia în Treime Dumnezeu, Ziditorul tuturor acum și pururea și în vecii vecilor. Amin ". A avea pe Maica Domnului protectoare în viața noastră pământească înseamnă a avea siguranța mântuirii și siguranța bucuriei veșnice de a o întâlni în lumea de dincolo. Mult, mult prea rar , din păcate, numele Preasfintei Născătoare de Dumnezeu , Fecioara Maria, este întâlnit pe acest forum Ortodox. De fiecare dată când simțim nevoie de ajutor și nu numai, să alergăm la Maica Domnului nostru Iisus Hristos și să-i citit Acatistele, Psaltira, Paraclisele și toate rugăciunile adresate ei , având cunoștiința prezenței reale a Ei în fața noastră și cu siguranță Prea Bunul Dumnezeu se va milostivi asupra noastră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.05.2009, 23:55:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Venit-au mai inainte de dimineata, cele ce au fost cu Maria, si afland piatra rasturnata de pe Mormant, auzit-au de la Inger : Pe Cel ce este in Lumina cea pururea fiitoare, cu mortii pentru ce-L cautati, ca pe un mort ? Vedeti infasuraturile cele de ingropare, alergati si lumii propovaduiti, ca a inviat Domnul, omorand moartea, ca este Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce a matuit neamul omenesc.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 23.05.2009, 23:56:39
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

In Mormant cu Trupul, in iad cu sufletul ca un Dumnezeu, in Rai cu talharul si pe Scaun ai fost Hristoase, cu Tatal si cu Duhul, toate umplandu-le, Cel ce esti de necuprins.

Ca un purtator de viata, ca un mai infrumusetat decat Raiul, cu adevarat si decat toata camara imparateasca, mai luminat s-a aratat, Hristoase, Mormantul Tau, Izvorul Invierii noastre.

(ceasurile Pastilor)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.05.2009, 21:49:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mărturisire în fața Sfântului Potir

Cred, Doamne , și mărturisesc, că Tu ești cu adevărat Hristos, Fiul lui Dumnezeu celui viu, care ai venit în lume să mântuiești pe cei păcătoși , dintre care cel dintâi sunt eu. Încă cred, că acesta este însuși preacurat Trupul Tău, și acesta este însuși scum sângele Tău.
Deci mă rog Ție , miluiește-mă și-mi iartă mie greșelile mele cele de voie, și cele fără de voie, cele cu cuvântul sau cu lucrul, cele cu știință, și cu neștiință; și mă învrednicește fără de osândă să mă împărtășesc cu prea curatele Tale Taine spre iertarea păcatelor și spre viața de veci. Amin +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.05.2009, 21:55:50
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In Mormant cu Trupul, in iad cu sufletul ca un Dumnezeu, in Rai cu talharul si pe Scaun ai fost Hristoase, cu Tatal si cu Duhul, toate umplandu-le, Cel ce esti de necuprins.

Ca un purtator de viata, ca un mai infrumusetat decat Raiul, cu adevarat si decat toata camara imparateasca, mai luminat s-a aratat, Hristoase, Mormantul Tau, Izvorul Invierii noastre.

(ceasurile Pastilor)
Ufffff, intr-adevar, si mie imi place aceasta. Nu exista cuvinte sa spuna ce minunate sunt unele rugaciuni si cantari.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.05.2009, 23:19:26
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit Rugaciune pentru mantuire

" Dumnezeul meu, cred intru Tine si ma rog Tie, intareste-mi credinta!
Te iubesc, sporeste-mi dragostea!
Ma pocaiesc, fa-mi cainta sa prisoseasca!
Te slavesc ca pe intaiul meu inceput, Te doresc ca pe cea mai inalta dorinta a mea!
Iti multumesc ca Binefacatorului meu cel vesnic!
Te chem ca pe puternicul meu ajutor.
Dumnezeul meu, binevoieste si povatuieste-ma cu intelepciunea Ta, calauzeste-ma cu dreptatea Ta, apara-ma cu puterea Ta.
Iti inchin, o, Dumnezeule, gandurile, faptele, suferintele mele ca in viitor sa ma gandesc la Tine, sa graiesc de Tine, sa lucrez dupa voia Ta, sa sufar pentru Tine.
Doamne, eu voiesc ceea ce voiesti Tu, pentru ca Tu voiesti sa ma supun voii Tale si fagaduiesc sa fac ce voiesti Tu.
Te rog cu umilinta, lumineaza-mi mintea, oteleste-mi voia, curateste-mi trupul si-mi sfinteste sufletul!
Dumnezeule Preabun, ajuta-ma sa ma curatesc de greselile trecute, sa biruiesc ispitele viitoare si sa lucrez cuvintele virtutii. Umple inima mea de dragoste pentru bunatatea Ta, de ura pentru greselile mele, de ravna pentru binele aproapelui si de defaimare pentru desertaciunile lumii. Fa-ma sa fiu supus mai-marilor mei si cu dragoste catre cei mai mici, credincios prietenilor si iertator vrajmasilor mei.
Vino, Atotputernice, intru ajutorul meu, ca sa biruiesc cele sapte pacate de capetenie, care sunt pricina tuturor pacatelor. Sa biruiesc adica: mandria prin smerenie crestineasca; iubirea de argint prin milostenie; invidia prin dragoste si bucurie pentru binele aproapelui; desfranarea prin infranaresi curatie; lacomia prin cumpatare; mania prin rabdare; lenea prin barbatie crestineasca. Asemenea sa biruiesc si toate celelalte pacate si patimi ce izvorasc din acestea.
Si-mi da virtutile crestinesti: credinta, nadejdea si dragostea.
Dumnezeul meu, fa-ma intelept intru lucrarile mele, curajos in primejdii, rabdator in nenorociri si smerit in propasire. Nu ma lasa sa uit vreodata a fi cu luare-aminte la rugaciuni si in Biserica, cumpatat la masa, repede la implinirea datoriilor si statornic in hotarari.
Doamne, insufla-mi grija sa am totdeauna constiinta dreapta, infatisare cuviincioasa, vorbire folositoare si purtare in buna randuiala.
Da-mi harul Tau, ca sa ma deprind a-mi stapani totdeauna patimile, a ma invrednici de darurile Tale, a pazi legea Ta si a merita mantuirea. Dumnezeul meu, fa sa cunosc cat de mici sunt bunatatile pamantesti si cat de mari sunt cele ceresti, cat de scurt este timpul acestei vieti si cat de nemarginita este vesnicia.
Ajuta-mi sa fiu intotdeauna gata de moarte si sa nu ma cutremur de judecata Ta, sa scap de chinurile cele vesnice si sa dobandesc raiul prin Iisus Hristos, Domnul nostru. Amin "

Stiu, e lunga, dar mie-mi place foarte mult!
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.06.2009, 20:23:36
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Mie imi place foarte mult psalmul 22

1. Domnul ma paste si nimic nu-mi va lipsi.
2. La loc de pasune, acolo m-a salasluit; la apa odihnei m-a hranit.
3. Sufletul meu l-a intors, povatuitu-m-a pe caile dreptatii, pentru numele Lui.
4. Ca de voi si umbla in mijlocul mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu cu mine esti.
5. Toiagul Tau si varga Ta, acestea m-au mangaiat.
6. Gatit-ai masa inaintea mea, impotriva celor ce ma necajesc; uns-ai cu untdelemn capul meu si paharul Tau este adapandu-ma ca un puternic.
7. Si mila Ta ma va urma in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc in casa Domnului, intru lungime de zile.

Dar si cantarea Iubite-voi Doamne (inceputul psalmului 17) de la Sfanta Liturghie. Foarte frumos acest topic!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.06.2009, 21:35:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de claudiu-marius Vezi mesajul
Deschid acest subiect in speranta ca fratiile voastre o sa postati aici acele rugaciuni care la un moment dat prin trecera voastra prin vremelnica viata
au miscat adinc sufletele fratiilor voastre si ati dorit apoi fie sa le auziti din
nou fie sa le rostiti mai apoi in randuiala voastra de rugaciune proprie. Rugaciunea este pe langa dialogul nostru zilnic cu Dumnezeu este spuneam
modalitatea de a ne inbuna sufletele si de a intretine mereu flacara credintei
vie si modul da a aduce preaslavire si lauda lui Dumnezeu pentru toate binefacerile din viata noastra dar si legatura noastra cu Biserica lui Hristos
chezasuitoarea tuturor cararilo vietii spirituale .De aceea fac o invitatie tuturor acelor care au de impartasit rugaciuni frumoase sa posteze si poate altii vor gasi aici rugaciuni care vor mangaia sufletul lor
[SIZE=2]
Rugaciune de pocainta-Rugaciunea mea cu lacrimi[/SIZE]

[SIZE=2]Marturisesc Tie, Doamne, Dumnezeul meu, Celui in Treime slavit si inchinat: Tatalui si Fiului si Sfantului Duh - pacatele mele facute in toate zilele vietii mele si pana in ceasul de fata cu lucrul, cu cuvantul, cu gandul, cu vederea, cu auzul, cu mirosul, cu gustul, cu pipaitul si cu toate simturile mele sufletesti si trupesti, prin care Te-am maniat pe Tine, Dumnezeul meu, si am nedreptatit pe aproapele. [/SIZE][SIZE=2]Pentru toate acestea ma simt vinovat inaintea Ta si vreau sa ma pocaiesc. De aceea, cu smerenie, ma rog: iarta-ma si ma dezleaga de toate pacatele, ca un bun si de oameni iubitor. Amin[/SIZE]
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.06.2009, 23:07:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

PSALMUL 33

l. Bine voi cuvânta pe Domnul în toată vremea, pururea lauda Lui în gura mea.
2. În Domnul se va lăuda sufletul meu; să audă cei blânzi și să se veselească.
3. Slăviți pe Domnul împreună cu mine și să înălțăm numele Lui împreună.
4. Căutat-am pe Domnul și m-a auzit și din toate necazurile mele m-a izbăvit.
5. Apropiați-vă de El și vă luminați; și fețele voastre să nu se rușineze.
6. Săracul acesta a strigat și Domnul l-a auzit pe el și din toate necazurile lui l-a izbăvit.
7. Străjui-va îngerul Domnului împrejurul celor ce se tem de El și-i va izbăvi pe ei.
8. Gustați și vedeți că bun este Domnul; fericit bărbatul care nădăjduiește în El.

(...)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.06.2009, 14:12:37
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit Psalmul 90

Cel ce locuiește în ajutorul Celui Preaînalt, întru acoperământul Dumnezeului cerului se va sălășlui. Va zice Domnului : "Sprijinitorul meu ești și scăparea mea; Dumnezeul meu, voi nădăjdui spre Dânsul". Că El te va izbăvi din cursa vânătorilor și de cuvântul tulburător. Cu spatele te va umbri pe tine și sub aripile Lui vei nădăjdui; ca o arma te va înconjura adevărul Lui. Nu te vei teme, de frica de noapte, de săgeata ce zboară ziua, de lucrul ce umblă în întuneric, de molima ce bântuie întru amiaza. Cădea-vor dinspre latura ta o mie și zece mii de-a dreapta ta, dar de tine nu se vor apropia. Însă cu ochii tăi vei privi și răsplătirea păcătoșilor vei vedea. Pentru că pe Domnul, nădejdea mea, pe Cel Preaînalt L-ai pus scapare ție. Nu vor veni către tine rele și bataie nu se va apropia de locașul tău. Că îngerilor Săi va porunci pentru tine ca să te păzească în toate căile tale. Pe mâini te vor înălța ca nu cumva să împiedici de piatră piciorul tău. Peste aspida și vasilisc vei păși și vei călca peste leu și peste balaur. "Că spre Mine a nădăjduit și-l voi izbăvi pe el, zice Domnul; îl voi acoperi pe el, că a cunoscut numele Meu. Striga-va către Mine și-l voi auzi pe el; cu dânsul sunt în necaz și-l voi scoate pe el și-l voi slăvi. Cu lungime de zile îl voi umple pe el, și-i voi arăta lui mântuirea Mea".
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu ! + ( rugaciuni ce au miscat sufletul nostru ) cristiboss56 Rugaciuni 592 14.11.2022 14:08:21
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Despre sufletul nostru patinina34 Generalitati 31 10.03.2009 21:32:57