Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.07.2009, 11:40:01
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]Este trist[/COLOR] faptul ca mii de lucratori (vanzatori, oameni de serviciu, etc) vor ramane fara locuri de munca, intr'o capitala cuprinsa de o asa'numita "criza", mai ales cand un loc de munca va fi greu de gasit. Desi pare o masura buna, nu stiu ce sa zic.
Cei care isi mancau banii in cazinouri sau bagau tot salariu la masinute sunt mult mai multi decat angajatii acestor unitati.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.07.2009, 12:11:22
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Cei care isi mancau banii in cazinouri sau bagau tot salariu la masinute sunt mult mai multi decat angajatii acestor unitati.
Da, ai dreptate, insa acei angajati munceau pe rupte pentru un castig micut, din care traiau insa. Cu siguranta Domnul le va purta de grija, insa este greu tare.

Era mai bine si mai frumos daca omul ar fi avut [COLOR=darkred]dreapta masura[/COLOR].
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.07.2009, 12:22:13
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu se puteau impaca ambele parti. Asa ca s-a luat decizia care avantaja majoritatea,ceva de genu :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.07.2009, 17:49:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ambele parti se pot impaca doar cind gindesti MIC, doar atunci impaci capra cu varza(asa cum este specific tarilor mici, cu fundul in doua luntrii), insa cind gindesti MARE prioritatea numarul unu devine sanatatea majoritatii, a omului, nu crearea de noi "locuri de munca" care duc la crima organizata, trafic de droguri, dezbinari de familie din cauza jocurilor de noroc si a adictiilor, a sinuciderilor care se tin lant din cauza acestor patimi
Ce sa-i faci, mai nou, rusii, in frunte cu cei doi, Putin si Medvedev, au ramas cu "prostul obicei" de a pune sanatatea omului inainte de profiturile a la Las Vegas.
Asa ca georgienii-evrei care detin majoritatea cazinourilor sa-si vada de hotiile lor la ei in Georgia,...numai ca nici acolo nu-i lasa...

Aici nu-i loc de drepata masura.
Drepata masura se aplica doar celor folositoare sufletului nu celor NIMICITOARE.

Daca ai pretentia ca esti ortodox, niciodata nu vei putea spune, :
Nu inchidem bordelul, ci doar reducem la jumatate numarul de prostituate

Dar se pare ca unii ortodocsi sunt altfel decit ceilalti
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.07.2009, 22:28:26
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Daca ai pretentia ca esti ortodox, niciodata nu vei putea spune, :
Nu inchidem bordelul, ci doar reducem la jumatate numarul de prostituate
Ar mai fi o varianta: dezcriminalizarea prostitutiei...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.07.2009, 06:49:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Ar mai fi o varianta: dezcriminalizarea prostitutiei...
Asta da "gândire" ortodoxă !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.07.2009, 19:37:47
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este trist cind cineva care vrea sa aibe dreptate intr-o discutie da intr-o extrema bizara si isi calca in picioare principiile de viata.
Anca, mai cu grija, si sa cintarim ceea ce scoatem pe gura
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.07.2009, 19:55:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Acum cativa ani de zile eram intr-o situatie critica din viata mea si imi cautam disperata un loc de munca.Intamplarea a facut sa mi se ofere sansa de a lucra intr-un cazino,mai precis la casieria acestuia.Parea un noroc nesperat ca am fost aleasa pentru ca acolo nu intra oricine,iar salariul era bun si ofereau chiar si cazare.
Aveam 23 de ani,eram mai naiva la varsta aceea,insa,in pofida acestui lucru,ceea ce am simtit intrand in acel loc chiar si pentru acel interviu a fost groaznic.Parca innotam intr-o mare de laturi,oamenii erau pervertiti pana in maduva oaselor,desi zambeau foarte frumos si pareau extrem de amabili.
Nimeni nu m-a influentat cu nimic,insa,sentimentul pe care l-am avut acolo m-a oripilat intr-atat,incat,a doua zi am decis sa dau cu piciorul acelui "noroc" nesperat si sa imi caut un alt drum,care intr-adevar s-a dovedit a fi benefic pentru mine si mi-a aratat ca sufletul imi este cel mai bun barometru in viata.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.07.2009, 19:56:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Asta da "gândire" ortodoxă !
In caz ca nu esti la curent, prostitutia in Romania a fost dezcriminalizata, alaturi de incest. Avem si un topic pe acesta tema. este deci un fapt real! Doar nu credeti ca eu imi permit sa gandesc astfel de lucruri!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.07.2009, 19:58:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Este trist cind cineva care vrea sa aibe dreptate intr-o discutie da intr-o extrema bizara si isi calca in picioare principiile de viata.
Anca, mai cu grija, si sa cintarim ceea ce scoatem pe gura
Andrei, faceam doar referire la o realitate romaneasca. Este intr-adevar trist ca am ajuns sa vedemprostitutia dezcriminalizata. Exista lege in acest sens.
M-as bucura daca v-ati informa, inainte de a arunca cu cuvinte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
china avertizeaza rusia sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 09.12.2011 13:29:01
bravo pelerinilor Patrie si Credinta Pelerinaje la locuri Sfinte 6 21.10.2011 16:13:59
Renaste nazismul in Rusia? mihailt Generalitati 14 09.05.2011 07:56:23
BRAVO ROMANIA!!! Interzicerea drogurilor legale! andreicozia Generalitati 0 11.02.2010 17:26:32
Rusia xyz Pelerinaje la locuri Sfinte 34 09.02.2010 18:09:09