Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 07.09.2009, 10:39:45
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Am pus o intrebare legitima, ce inseamna educatie religioasa in scoli. Ca sa iti arat asta, desi ma chinui destul de mult cu colturile capului, te-as ruga sa imi spui parerea ta cu privire la introducerea sau nu in programa scolara a invatamintelor din urmatorul paragraf din biblie:
„Dacă vine cineva la Mine, și nu urăște pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe frații săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viața sa, nu poate fi ucenicul Meu.
Iti multumesc anticipat
Hristos nu indeamna la ura, dom'le, stii bine asta. Eu inteleg versetul de mai sus asa: daca cineva nu Ma pune pe primul loc in inima sa, mai presus de familie sau de prieteni, nu este ucenicul Meu. Cum in multe din familiile noastre gasim atei, eretici, "ortodocsi" ignoranti, impatimiti cu tot felul de vicii samd, versetul se aplica in mod clar: ori asculti de ei si-ti pui in pericol mantuirea, ori asculti de Hristos si ai parte de viata vesnica. E vorba de lepadarea de lume (= raul din lume sau din familie) si e vorba de lepadarea de sine, de raul din suflet, de egoism si de celelalte pacate care ne despart de Hristos.

Dar poate ma insel si ma corecteaza expertii de pe forum.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 07.09.2009, 10:52:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Hristos nu indeamna la ura, dom'le, stii bine asta.
Indeamna insa la ura intre credinte
Reply With Quote
  #213  
Vechi 07.09.2009, 11:40:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Indeamna insa la ura intre credinte
Din contra, vezi pilda bunului samarinean care ne invata ca aproapele nostru este orice om, inclusiv cel de alt neam sau de alta credinta. Ura este impotriva raului, nu a persoanelor rele. La fel si judecata este impotriva raului, nu a persoanei care greseste.

Adu-ti aminte si de "iubiti pe vrajmasii vostri":

27. Iar vouă celor ce ascultați vă spun: Iubiți pe vrăjmașii voștri, faceți bine celor ce vă urăsc pe voi;
28. Binecuvântați pe cei ce vă blestemă, rugați-vă pentru cei ce vă fac necazuri.
29. Celui ce te lovește peste obraz, întoarce-i și pe celălalt; pe cel ce-ți ia haina, nu-l împiedica să-ți ia și cămașa;
30. Oricui îți cere, dă-i; și de la cel care ia lucrurile tale, nu cere înapoi.
31. Și precum voiți să vă facă vouă oamenii, faceți-le și voi asemenea;
32. Și dacă iubiți pe cei ce vă iubesc, ce răsplată puteți avea? Căci și păcătoșii iubesc pe cei ce îi iubesc pe ei.
33. Și dacă faceți bine celor ce vă fac vouă bine, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii același lucru fac.
34. Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai.

35. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 07.09.2009 at 11:43:37.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 07.09.2009, 12:10:40
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu alte cuvinte, Iubeste fara a astepta vreo rasplata.
Tu de ce astepti rasplata de la Hristos pentru a-l urma, iubi (citez: ori asculti de ei si-ti pui in pericol mantuirea, ori asculti de Hristos si ai parte de viata vesnica)?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 07.09.2009, 12:53:06
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate si asta ar trebui sa se predea la educatia religioasa:
Credeți că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: nu; ci mai degrabă desbinare.
Căci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casă, trei vor fi desbinați împotriva a doi, și doi împotriva a trei.
Tatăl va fi desbinat împotriva fiului, și fiul împotriva tatălui; mama împotriva fiicei, și fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, și nora împotriva soacrei.”
Reply With Quote
  #216  
Vechi 07.09.2009, 13:27:56
marian72 marian72 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Mesaje: 1
Implicit Pt. getagrip

Citat:
În prealabil postat de getagrip Vezi mesajul
Este imbucurator faptul ca dupa atatia ani se scoate in sfarsit religia din scoli. Cei care isi doresc un suflet la fel de imaculat ca si creierul, sa opteze pt profesori particulari. Sub supravegherea parintilor, de preferinta, pt a nu avea surprize de genul celei de la Caldarusani. In cadrul invatamantului obligatoriu, copiii au nevoie de cunostinte care sa ii ajute in viata, nu de povesti cu balauri vandute pe post de adevaruri. La urma urmei, e si ridicol sa inveti la ora 9 la Biologie despre evolutie, iar la ora 10 sa vina nenea parintele si sa iti explice ca alea sunt minciuni, totul sub indemnul 'crede si nu cerceta'. Dupa care sa le ceara bani pt biserica.

Astept cu nerabdare ziua in care bisericile, moscheile si toate lacasurile de cult din lume vor fi vizitate doar de catre turisti, la fel ca templele din Grecia, alte vestigii parasite ale unor zei inchipuiti de oameni prea inapoiati pt a-si putea explica fenomenele inconjuratoare. Eu nu voi mai prinde ziua aceea, probabil nici copiii mei, dar acest lucru se va intampla inevitabil, iar Biblia va lua loc in raft langa Legendele Olimpului, unde ii e locul.
Din pacate mai exista si astfel de indarjiti contra Lui Dumnezeu, care mai cred ca viata s-a nascut din bacterii extraterestre.Nu am nimic cu Darwin,dar inca de la teoria lui incoace nu s-a demonstrat descendenta omului din primate,deci mai lipseste o veriga!!! Atentie sa nu cadem in patetic incercand sa demonstram ca Dumnezeu nu exista,cred ca Adevarul ii va ajuta in viata pe copii intr-o lume fara niciun reper moral adevarat,in afara stiintei dusa pana la absurd,stiinta care in final ne va extermina,uitandu-ne in sus si implorand pe Bunul Dumnezeu sa dea macar un pic timpul inapoi,ca sa ne putem repara greselile voit facute in ciuda avertismentelor care apar zi de zi ,clipa de clipa.Suntem prea orbi sa mai putem vedea altceva in afara de "fenomene inconjuratoare". Si apropo,stiu mult mai multe cazuri in care elevii au luat note dupa ureche si cadouri date "dascalilor de stiinte exacte si Biologie".Nu stiu care copil va avea sufletul si creierul imaculat,cel care invata reproducerea de la varsta de 4 ani,cu tot cu supravegherea parintilor sau cel care mai merge si la Biserica macar sa se impartaseasca? Dar se vede treaba ca ca unii bunici si parinti au scos asul din maneca ,cum ca religia ar fi plina de balauri ca o poveste rasuflata citita si rascitita
de ei din dorinta de a evita lecturarea si intelegerea Bibliei. Dixit ! Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 07.09.2009, 14:23:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Cu alte cuvinte, Iubeste fara a astepta vreo rasplata.
Tu de ce astepti rasplata de la Hristos pentru a-L urma, iubi (citez: ori asculti de ei si-ti pui in pericol mantuirea, ori asculti de Hristos si ai parte de viata vesnica)?
Rasplata va fi in viata viitoare dupa promisiunea Lui: "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El". Ideea e sa nu asteptam acum rasplata. Trebuie sa traim cu credinta, cu speranta mantuirii si cu dragoste - cel putin teoretic vorbind...

Citat:
În prealabil postat de topcat
Credeți că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: nu; ci mai degrabă desbinare.
Căci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casă, trei vor fi desbinați împotriva a doi, și doi împotriva a trei.
Tatăl va fi desbinat împotriva fiului, și fiul împotriva tatălui; mama împotriva fiicei, și fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, și nora împotriva soacrei.”
Am anticipat postul asta si m-am gandit sa dau un edit la mesajul anterior sa-l postez chiar eu, dar am plecat la masa... :)

E aceeasi poveste aici: daca soacra ma indeamna spre moarte, atunci va fi dezbinare intre mine si ea, ca doar n-o sa-i urmez filosofia de viata pentru ca mi-e soacra. Daca tatal meu e ateu, bineinteles ca n-o sa subscriu la parerile lui pentru ca mi-e tata. Dezbinarea nu inseamna cearta sau violenta sau ruperea legaturilor, ci nesincronizare de idei, divergentze si diferentze in concepte. Fiecare crede ce vrea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 07.09.2009, 14:25:59
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Poate si asta ar trebui sa se predea la educatia religioasa:
Credeți că am venit să aduc pace pe pământ? Eu vă spun: nu; ci mai degrabă desbinare.
Căci, de acum înainte, din cinci, care vor fi într-o casă, trei vor fi desbinați împotriva a doi, și doi împotriva a trei.
Tatăl va fi desbinat împotriva fiului, și fiul împotriva tatălui; mama împotriva fiicei, și fiica împotriva mamei; soacra împotriva norei, și nora împotriva soacrei.”
Domnul nostru Isus se refera la marturisirea si pastrarea nealterata a credintei.
Prin "sabie-desbinare" se refera la despartirea adevarului de minciuna. Ecumenismul este un curent care incearca sa "niveleze" sa egaleze toate religiile in vederea obtinerii pacii. Lucru care este de fapt o mare minciuna.
Prin dezbinarea familiei se refera la doua aspecte:
1. marturisirea adevarului credintei in familie chiar cu riscul ca acea familie sa se rupa
2. parasirea sanului familiei pamantesti de catre tineri/tinere atunci cand pleaca in monahism si intrarea in familia cereasca a Dumnezeu.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #219  
Vechi 07.09.2009, 14:29:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa-ti fie de bine
Foarte corect ce ai zis: fiecare crede ce vrea.
Pe ce baza?
Reply With Quote
  #220  
Vechi 07.09.2009, 14:31:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Domnul nostru Isus se refera la marturisirea si pastrarea nealterata a credintei.
Prin "sabie-desbinare" se refera la despartirea adevarului de minciuna.
Sigur, si eu detin adevarul iar celalalt minciuna
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44