Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2006, 21:19:05
georgiana_master georgiana_master is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

buna seara la toata lumea si doamne ajuta!
am si eu o intrebare...exista anumite rugaciuni pt femeile care au pierdut sarcina?nu din voia lor ci pur si sipmlu pt ca asa a fost sa fie!multumesc mult...si astept un raspuns!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2006, 19:31:49
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu exista rugaciuni speciale pt asa ceva...se spun rugaciunile clasice catre Maica Domnului si Mantuitorul...si restul sfintilor dupa preferinta...si daca nu ma insel,a aparut acum cativa ani acatistul pt copii avortati si probabil si acolo sa existe rugaciuni in acest sens.
P.S.
Consider ca tot avort se numeste si pierderea sarcinii fara voie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2006, 20:59:27
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Nu exista rugaciuni speciale pt asa ceva...se spun rugaciunile clasice catre Maica Domnului si Mantuitorul...si restul sfintilor dupa preferinta...si daca nu ma insel,a aparut acum cativa ani acatistul pt copii avortati si probabil si acolo sa existe rugaciuni in acest sens.
P.S.
Consider ca tot avort se numeste si pierderea sarcinii fara voie.
Bine,se numeste tot avort,dar nu cred ca este judecat ca un avort intentionat de catre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2006, 11:36:15
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Nu uitati ca rugaciunea in taina, este comunicarea directa intre cel ce se roaga si Dumnezeu. Daca rugaciunea este facuta cum trebuie, cu multa smerenie, lacrimi in ochi si dragoste, este imposibil sa nu aiba si efect. Ganditi-va la copii ce-si doresc ceva si atunci din tot sufletul spun acel cuvant magic "te rog", iar noua ni se inmoaie sufletul si cedam. Tot asa si cu rugaciunea catre Parintele ceresc. Ne rugam catre Dumnezeu Tatal caci este un Dumnezeu bun, milos si iubitor. Ne iarta pacatele. Aduceti-va aminte de femeia pacatoasa adusa de farisei inaintea Domnului. Fariseii sant calmati: "cel fara de pacat sa arunce cel dintai cu piatra", iar femeii prinse in faptul pacatului, cu multa dragoste i se spune: " te iert, dar sa nu mai faci!" Cat de usor poate sa ierte Domnul, dar ganditi-va ce greu este "sa nu mai faci".
Rugaciuni speciale pentru iertarea pacatelor deosebit de grafe nu exista. Prin asta sa nu credeti ca nu exista iertare. Iertare este, caci de aceea santem pe acest pamant, dar sa traim in continuare intr-o comunicare permanenta cu Dumnezeu. Nu sa spunem asa cum fac unii "Doamne iarta-ma", sa ne inchinam repede si sa o luam de la inceput". Referitor la avort, chiar si cel fara voie, eu ca un pacatos ce sant as spune asa: daca ai pus un pom si nu s-a prins, pune altul si-l ingrijeste cu toata dragostea. Nu uita de rugaciune. Staruieste in rugaciune si Dumnezeu in mila Sa te v-a ierta pe tine si in acelasi timp pe noi pentru multimea pacatelor ce le faptuim mereu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2006, 13:32:43
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgiana_master
Buna seara la toata lumea si Doamne ajuta!
am si eu o intrebare...exista anumite rugaciuni pt femeile care au pierdut sarcina? nu din voia lor ci pur si sipmlu pt ca asa a fost sa fie! multumesc mult...si astept un raspuns!
Draga Georgiana,

Nu stiu daca e vorba de tine sau o alta persoana, asa ca voi raspunde generic pentru o femeie care a pierdut sarcina. Eu cred ca cel mai in masura sa-i dea un raspuns este duhovnicul ei, in Taina Spovedaniei. Asta fiindca el poate sa patrunda in adancurile sufletului ei si sa vada daca ea este intr-adevar nevinovata. Fiindca chiar si numai acceptarea unui gand ca ar fi bine sa piarda copilasul, sau ca n-ar fi pregatita acum sau altceva de tipul asta, inseamna conlucrare cu diavolul si deci vina in fata lui Dumnezeu.

Sa nu credem ca numai avortul in sine este pacat, ci chiar si gandul ca nu dorim acel bebelus. Hristos ne-a aratat foarte clar aceasta dimensiune a pacatului cu gandul (parafrazez): "Vi s-a spus sa nu fiti desfranati, dar Eu va spun ca cel care numai a dorit femeie in inima lui a si pacatuit". Iar acel gand numai persoana poate sa-l identifice si sa-l curete prin spovedanie. Apoi, in afara de gand, mai trebuie tinut cont si de cum s-a comportat femeia dupa ce a aflat ca e insarcinata. A facut ea tot ce ii statea in putinta sa nu piarda sarcina? A mers sa-I multumeasca lui Dumnezeu pentru darul acestei vieti si sa-L roage sa-L aiba El in paza? A fost atenta sa urmeze ce i-a spus doctorul ca totul sa fie OK? Sunt multe aspecte care trebuie analizate.

O atenta inventariere a gandurilor si actiunilor persoanei o poate ajuta sa vada cat poarta ea vina. Oricum, spovedania o va ajuta si va curata umbra mortii din trupul si sufletul ei. Iar Hristos il va inspira pe Preot ce sa-i spuna pentru ajutorarea ei. Banuiesc ca e un mare traumatism pentru o femeie, precum si pentru sotul ei si intreaga familie care il astepta pe bebe... :dozingoff:

Domnul sa o ocroteasca!

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Buna seara kattyyy Tinuta in Biserica 24 12.06.2011 13:22:28
Buna seara tuturor utilizatorilor acestui forum Ilinca Teologie si Stiinta 16 16.05.2011 21:51:56
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44