Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.09.2009, 23:15:43
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit Oastea Domnului

Nu inteleg ce este cu aceasta Oaste a Domnului. Care sunt diferentele intre noi crestinii ortodocsi si cei din Oastea Domnului? Am o colega care este in Oastea Domnului si stiu ca se duce duminica la slujba la o biserica ortodoxa si am intelesc ca preotul care slujeste la aceasta biserica este si el in Oastea Domnului. Au si o casa in oras unde se intalnesc.
Pe aceasta colega a mea am auzit-o vorbind despre Dumnezeu, dar niciodata despre Maica Domnului, sfinti, spovedanie, impartasanie...acum nu stiu daca au legatura toate acestea cu faptul ca face parte din Oastea Domnului.

Curiasa, intr-un pelerinaj la Manastirea Sihastria am intrebat un calugar batran si mi-a spus ca trebuie sa ma feresc de asa ceva ca vor ajunge in fundul iadului...

Ei participa la slujbele noastre, dar cei deosebeste de noi!?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.09.2009, 00:27:30
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

La unii si daca mananci o pizza ajungi in fundul iadului...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.09.2009, 00:29:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Oastea Domnului este o mișcarea din cadrul Bisericii ortodoxe romane, care a luat ființă în anul 1923, la inițiativa Preotului Iosif Trifa.
După definiția pe care i-a dat-o Părintele Iosif Trifa, Oastea Domnului este „Aflarea și vestirea lui Iisus Hristos cel răstignit”.
După 1948 mișcarea a fost trecută de regimul comunist în ilegalitate, iar în 1990 „Oastea Domnului” a fost reabilitată de Statul Român și de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe.

Medalia Oastei Domnului


În zilele noastre, Oastea Domnului are sediul administrativ la Sibiu, unde dispune de Editură, Librărie și tipografie proprie. Aici se tipărește, cu binecuvîntarea Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, săptămînalul „Iisus Biruitorul” având ca supliment revista pentru tineri „Timotheos”.
Oastea Domnului este condusă de un Sfat Frățesc Operativ din care fac parte aproximativ 30 de membri, reprezentanți ai zonelor.
Oastea Domnului este prezentă aproape pe tot teritorul României dar și dincolo de granițele ei. Activitatea Oastei Domnului are ca bază așa numitul „voluntariat al laicilor”, chiar dacă din mișcare fac parte și numeroși clerici.
Întîlnirile membrilor Oastei Domnului au loc în biserici, case parohiale sau particulare, după Slujbele Bisericii. Programul acestor întîlniri frățești, cuprinde: rugăciuni, cântări, poezii religioase, cuvinte de învățătură și de mărturisire duhovnicească, cateheze și activități pentru copii și tineri. De asemeni, zonal sau regional, Oastea Domnului dezvoltă o bogată activitate socială în penitenciare, așezăminte sociale și umanitare.
Pr. Ioan Bria, reputat profesor și teolog, cunoscând și apreciind activitatea Oastei Domnului, a ilustrat plastic adunările Oastei Domnului cu conceptul: „Liturghia de după Liturghie”.
"Oastea Domnului este un copil al Bisericii. S-a născut și trăiește sub aripa Bisericii. Oastea Domnului nu e ceva mai mult decât Ortodoxia, ci e o familie restrânsă, o comuniune de frățietate evanghelică cu gândul precis de a trăi mai intens învățăturile Bibliei și ale Bisericii.
Ne trudim doar să ieșim din comunul vieții, să creștem în Domnul, pentru mântuirea sufletelor noastre. Oastea Domnului nu are nici o pretenție dogmatică sau canonică. N-avem nimic de adăugat canoanelor. Oastea nici nu a vrut și nici nu vrea să facă reguli peste sau în contra Bisericii. Dar Oastea Domnului vrea să trăiască, cu toata ființa, regulile existente ale Bisericii..." - fragment din Moțiunea din 12 septembrie 1937 (cu valoare de testament și hotărîre în legătură cu poziția și rolul Oastei Domnului în Biserica Ortodoxă).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.09.2009, 00:31:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Cantece Oastei Domnului sunt foarte frumoase ...mai pe scurs este o organizatie care fac tot felul de activitati religioase...nu e o religie,secta sau mai stiu eu ce.....au cantecele foarte frumoase parerea mea...


Uite si site-ul lor personal:

http://www.oasteadomnului.ro/acasa/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2009, 00:35:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

s-a vorbit despre Oastea Domnului pe un alt topic: http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=818

Oastea Domnului..poi nu asi recomanda-o tuturor, unora le aduce beneficii, pe altii ii sminteste, mie personal mi-a adus o intarire in credinta, altora doar sminteala
ca sa ai o parere obiectiva despre Oastea Domnului, trebuie sa citesti cartea parintelui Iosif Trifa "Ce este Oastea Domnului" o gasesti si pe net postata, Doamne ajuta!
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2009, 00:43:13
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cantece Oastei Domnului sunt foarte frumoase ...mai pe scurs este o organizatie care fac tot felul de activitati religioase...nu e o religie,secta sau mai stiu eu ce.....au cantecele foarte frumoase parerea mea...


Uite si site-ul lor personal:

http://www.oasteadomnului.ro/acasa/
Dafapt exista mai multe "osti" provenite din Oastea initiala, , Oastea care este aceptata de BOR, intradevar nu este o secta, sau un cult de sine statator, membrii Oastei sunt membrii botezati ai Bisericii Ortodoxe , participa la sf Liturghie ortodoxa si se impartasesc din Sf Taine ortodoxe, exista de asemenea asa numita "biserica Oasea Domnului" acestia nu prea mai au legatura cu BOR, desi unii dintre ei mai tin unele randuieli ortodoxe, acestia din urma au si o "cina" proprie
Dar Oastea care pastreaza nealtarat specificul si randuiala Oastei Domnului infintata de parintele Iosif Trifa, este cea aprobata de Sf Sinod si isi are sediul central la Sibiu
In cluj Napoca exista doua miscari ale Oastei Domnului, una aprobata se Sf Sinod si sub ascultarea unui preot, alta aflata inafara randuielilor dintai a Oastei ..,mai pe romaneste ete un fel de secta
Eu recomand doar Oastea aprobata de Sf sinod, pt ca in definitiv doar aceea este oastea Domnului, restu sunt niste "secte" plapande, ostasi dar in nicun caz ai Domnului
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2009, 00:51:02
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Cantece Oastei Domnului sunt foarte frumoase ...mai pe scurs este o organizatie care fac tot felul de activitati religioase...nu e o religie,secta sau mai stiu eu ce.....au cantecele foarte frumoase parerea mea...


Uite si site-ul lor personal:

http://www.oasteadomnului.ro/acasa/

Cantecele* ,scurt* Scuzati-mi greselile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.09.2009, 01:03:49
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Nu inteleg ce este cu aceasta Oaste a Domnului. Care sunt diferentele intre noi crestinii ortodocsi si cei din Oastea Domnului? Am o colega care este in Oastea Domnului si stiu ca se duce duminica la slujba la o biserica ortodoxa si am intelesc ca preotul care slujeste la aceasta biserica este si el in Oastea Domnului. Au si o casa in oras unde se intalnesc.
Pe aceasta colega a mea am auzit-o vorbind despre Dumnezeu, dar niciodata despre Maica Domnului, sfinti, spovedanie, impartasanie...acum nu stiu daca au legatura toate acestea cu faptul ca face parte din Oastea Domnului.

Curiasa, intr-un pelerinaj la Manastirea Sihastria am intrebat un calugar batran si mi-a spus ca trebuie sa ma feresc de asa ceva ca vor ajunge in fundul iadului...

Ei participa la slujbele noastre, dar cei deosebeste de noi!?
Sora draga, eu am spus o parere despre fractiunile separatise si moarte dupa evlavia crestina neimplinita la topicul despre visasrionisti(,,cum pot scapa pe cineva de la visarionisti").Nu este strict o particularizare despre oaste dar cred ca iti poate ajuta la ...orientare. Parintele Cleopa a avut o sora care facea parte din oaste si la un moment dat a venit la Sihastria ,la el, si i-a propus sa intre si el. Batrinul ,care era categoric cu pacatele si cu vinzarea lui Hristos-taios-, i-a raspuns (reproduc din memorie,dupa cartile parintelui): ,,... eu soro, cind am fost botezat,s-a rugat nasul meu si cu preotul ca sa fiu primit ca ostas al lui Hristos iar cind s-a sfirsit am fost uns ostas. Ce ostas sa ma mai fac... si al cui ?". Bun raspuns si de neuitat ! Iar daca el, Cleopa, ca si orice alt calugar dintro minastire a Patriarhiei Romane spune ceva anti oaste pai stie el ce zice ! Cine nu-si poate ostoi curiozitatea sau il pocneste evlavia exact cum nu trebuie sau este mai rasboinic si in Bor nu gaseste un potrivnic pe masura ... atunci nu are decit. Drept credinciosii(ortodoxii)au insa ce si si stiu cum sa marturiseasca Adevarul !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.09.2009, 01:32:35
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Am vazut din pacate, tocmai acum ca s-a mai scris mult pe aceasta tema pe forum. Inainte sa propun subiectul am dat o cautare sa vad daca exista, insa din pacate nu stiu cum am procedat ca nu am gasit.

Eu raportez totul despre aceasta Oaste la colega mea(bine asta din nestiinta). Ea este fiica celui care se ocupa la noi in oras de aceata Oaste(nu stiu cum se numeste pastor, reprezentant). Ceea ce ma doare si m-a intrigat este faptul ca in discutiile cu aceasta colega nu a pomenit niciodata de Maica Domnului si de sfinti. Vorbeste doar de Dumnezeu si stie pasaje din Biblie pe de rost cum am observat ca stiu multi sectanti.

Colega mea merge doar la o singura biserica impreuna cu familia ei si cu ceilalti membrii din Oastea Domnului. Aceasta biserica este langa locuinta mea, insa eu am avut o retinere in a intra in ea, marturisesc ca nu am stat la nicio slujba.Duminica ma duc la alta biserica. Probabil gresesc.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.09.2009, 02:59:37
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Unii oameni vad rau in toate cele...spun ca e pacat orice...asta inseamna EXAGERARE.Si ce daca-i parintele Cleopa?Si ce daca e calugat experimentat?Daca el are o parere despre un lucru nu trebuie sa ne luam dupa el.Nu este nimic rau in Oaste,nu este secta nu este nimic ba chiar face parte din Biserica Ortodoxa si cu asta am spus tot.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului andreea h Dogmatica 4 01.06.2013 10:35:35
Oastea Domnului danyel Biserica Ortodoxa Romana 182 27.11.2012 00:40:50
Oastea Domnului Giorgina Alte Religii 38 29.06.2010 00:48:35
Oastea Domnului juana302 Generalitati 4 23.07.2008 16:16:43
Oastea Domnului paraschevaiasi Generalitati 2 23.02.2007 00:03:48