Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.11.2009, 21:56:35
blueyesa82 blueyesa82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Mesaje: 7
Implicit post/ copii

Buna seara si bine v-am gasit pe toti !

Am nevoie de un raspuns pe care sunt hotarata sa-l cer duhovnicului meu, dar pana ajung la dumnealui as vrea sa va intreb pe voi ce parere aveti, poate din experienta voastra de viata sau a celor cunoscuti ma veti putea ajuta!

Sunt casatorita de 7 ani si pot spune ca Dumnezeu mi-a dat un sot minunat , iar problemele pe care le-am avut de-a lungul anilor (greutati materiale) ne-au unit din ce in ce mai mult si am razbit impreuna si cu ajutorul bunului Dumnezeu, bineinteles si ne-am dat seama ca banii nu vor fi niciodata suficienti si pana vom ajunge sa realizam tot ce ne-am dorit vom imbatrani...( eu am 27 ani , sotul 31)...asa ca am hotarat ca ar fi momentul pentru un copil in viata noastra ( cum spune sotul ca acolo unde manaca 2 guri ce mai e una)...problema e ca inca nu s-a intamplat minunea , desi incercam de cateva luni si am devenit foarte nerabdatoare...

Asa ca problema mea este daca in post este voie sau nu sa concepem copii....m-am interesat in stanga in dreapta, am inteles ca nu scrie nimic in biblie legat de acest subiect si ma gandeam ca poate ati intalnit cazuri de genul acesta si ma puteti ajuta cu un sfat....Imi doresc foarte mult un copil, cat mai repede si ma rog zi de zi Maicutei Domnului pentru asta !

Va multumesc pentru timpul acordat!

Cu drag, Ionela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2009, 00:03:36
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Nu, nu este bine ,asteapta pina iesim din post si dupa aceea vin sarbatorile poti sa incerci dinou.E pacat acum cind toti incercam sa ne ifrinam din cele lumesti sa facem si aceste pacate.Daca ai un sot care te intelege si aveti rabdare minunea se v-a implini.Si l-a mine minunea a venit dupa niste ani buni de castorie ,nu deznadajdui ,ca bunul DUMNEZEU ne da la toti dupa planul lui nu al nostru.Asa ca rabdare in perioada aceasta si tineti post .O sa vedeti ca totul v-a fi bine.Sa va ajute bunul Dumnezeu sa va impliniti dorinta.Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2009, 09:31:19
blueyesa82 blueyesa82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Mesaje: 7
Implicit

Multumesc mult pentru raspuns ! asa ma gandeam si eu, mai ales ca am tinut miercurile, vinerile si duminicile , iar postul e ca una din zilele astea dar mai lunga :)).....am vrut totusi parerea voastra...pentru linistea mea :). Adevarat ca sotul meu e foarte rabdator, n-am de ce ma plange si stiu ca Dumnezeu ne va ajuta sa avem un copil sanatos (ca de asta ma tem eu cel mai tare sa nu apara probleme de sanatate ), asa cum ne-a ajutat sa trecem peste multe probleme de-a lungul timpului .

Multumesc inca o data!

Cu drag,
Ionela !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2009, 17:42:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@solentina - dar de sarbatori crezi ca este voie? Cand lumea trebuie sa fie la biserica si sa se impartaseasca?

@blueyesa82 - eu cand citesc ce spune lumea aici pe aceasta tema, mai ales ca toti cei care rapsund au copii, ma umfla plansul.
Eu nu stiu cum e mai bine. Chiar nu stiu.
Stiu ca noi nu avem copii. Si stii ce dureros este? Nu doresc nimanui s-o simta.
Si Slava Domnului am asteptat curata pana la casatorie multi ani (m-am casatorit tarziu), am incercat sa traiesc pe placul lui Dumnezeu, m-am rugat. Nu vreau sa ma mai laud aici.
E drept ca noi am urmat si sfatul medicilor pana la urma, am respectat niste cerinte si zile fertile si mi-am respectat si sotul (trebuie totul si cu acordul lui). N-am respectat posturile trupesti impuse.
Daca pentru asta ne-a pedepsit Dumnezeu nu stiu. Preotul n-a stiut sa ma lamureasca.
Undeva am calculat ce multe zile se aduna in care n-ai voie sa procreezi, sa fii cu sotul/sotia. Este dureros de mult: posturi multe, lungi, 5 zile din 7 ale saptamanii sunt interzise, sarbatorile la fel, ca este Liturghie.
Fa si tu socoteala pe hartie, cat ramane pentru conceput copii.
Voi sunteti tineri, aveti destul timp inainte si daca tineti seama de posturi si infranari.
Incercati asa, o perioada. Si daca nu va merge, sa mergeti sa faceti control la medic, sa nu asteptati mult. Femeia are un ceas biologic.
Voi mai aveti timp si va ajutati si in alt mod sa aveti copil (pe cale medicala, sau prin adoptie, etc.). Dar si pentru astea este o limita de varsta...
Va doresc mult succes si sa va ajute Dumnezeu.
Ai grija numai un singur cand iei anumite decizii: sa nu le regreti mai tarziu, vazandu-te cu cuibul gol.
Este intotdeauna usor de dat sfaturi, mai precis 25 la fundul altuia.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.11.2009, 18:17:19
blueyesa82 blueyesa82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Mesaje: 7
Implicit

multumesc mult sophia pentru mesajul tau !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.11.2009, 18:27:30
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de blueyesa82 Vezi mesajul
mai ales ca am tinut miercurile, vinerile si duminicile , iar postul ...
am inteles eu bine? ai tinut post duminicile? la recomandarea cui? si de ce?

voi aveti duhovnic? asta ar fi trebuit sa fie prima intrebare care ti se adreseaza. daca nu aveti, mergeti si gasiti-va unul. el o sa iti spuna ce si cum sa faci ca totul sa fie bine.

ai venit aici pentru un medicament anume si ti se intinde o sacosa plina din care tu iei ceva la plezneala pentru ca nu e ordine in viata voatra duhovniceasca. cum sa postesti duminica...?

daca ai cu adevarat nevoie de ajutor du-te la duhovnic. nu cauta aici retete pentru o situatie atat de delicata. e ca si cum te-ai opera online...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."

Last edited by axios; 20.11.2009 at 18:29:46.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.11.2009, 18:30:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

copiii conceputi in post e ca treaba(curatenia) facuta Duminica.
daca vrei sa ai copii curati si binecuvantati, rabdati sa treaca postul.
stii, noi avem posibilitatea sa le dam copiilor startul bun in viata. cum? rugandu-ne inainte de a-i avea, concepandu-i in zile randuite de Biserica, rugandu-ne cat sunt in burtica s.a.m.d

Dumnezeu toate le judeca dupa o randuiala stiuta de El, si ne da doar ceea ce ne este noua de folos.Sti, cand am nasut ultimul copil eram in salon cu o mamica care timp de 14 ani nu ramasese insarcinata. nu se ferise deloc dar nici nu facuse ceva ca sa ramana.si minunea s-a produs!
deci, intotdeauna este o speranta ptr cel ce crede!:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.11.2009, 18:33:16
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
am inteles eu bine? ai tinut post duminicile? la recomandarea cui? si de ce?

voi aveti duhovnic? asta ar fi trebuit sa fie prima intrebare care ti se adreseaza. daca nu aveti, mergeti si gasiti-va unul. el o sa iti spuna ce si cum sa faci ca totul sa fie bine.

ai venit aici pentru un medicament anume si ti se intinde o sacosa plina din care tu iei ceva la plezneala pentru ca nu e ordine in viata voatra duhovniceasca. cum sa postesti duminica...?

daca ai cu adevarat nevoie de ajutor du-te la duhovnic. nu cauta aici retete pentru o situatie atat de delicata. e ca si cum te-ai opera online...

cred ca se refera la alt fel de post, privind infranarea de la o relatie conjugala.
si nu am auzit ca Biserica sa acorde dezlegare ptr aceasta zi
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2009, 18:45:25
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
cred ca se refera la alt fel de post, privind infranarea de la o relatie conjugala.
si nu am auzit ca Biserica sa acorde dezlegare ptr aceasta zi

daca e asta e ok... imi cer iertare. eu ma gandeam ca e infranare si nu post...

dar, tot la duhovnic e reteta...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2009, 19:42:54
blueyesa82 blueyesa82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Mesaje: 7
Implicit

multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, saptamana viitoare sunt hotarata sa ajung pe la duhovnicul meu sa stam de vorba....lore86 multumesc pentru incurajari, stiu (pentru ca am simtit pe pielea mea) ca Dumnezeu nu ne lasa la greu si daca nu ne pierdem credinta ne indepineste rand pe rand dorintele (cele folositoare noua).

axios :) ai inteles gresit....lory a inteles exact la ce ma refeream :) daca ar fi fost haos in viata noastra dohovniceasca nu eram acum aici pe un forum despre credinta si Dumnezeu sa va cer parerea si nu m-ar fi interesat foarte mult daca e post sau nu, daca e sarbatoare sau nu si altele de genul acesta :)..stiu ca duhovnicul e reteta sunt constienta, desi si ei sunt oameni si de multe ori unul zice intr-un fel, altul in alt fel...mi s-a intamplat de multe ori la spovedanie sa primesc sfaturi diferite si opuse chiar la aceeasi intrebare....asta pana m-am stabilit la un duhovnic...la unul singur, tocmai pentru a putea asculta doar de sfaturile unuia...cred ca nu gresesc :)

stiu totusi ca nu e ok in post, asa cum spuneam in alt mesaj ..eu consider postul la fel ca o zi de miercuri sau vineri dar mai lunga :)

va multumesc inca o data tuturor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Parinti si copii maria55 Generalitati 36 12.04.2015 10:05:02
Sfinti copii Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 19 22.02.2014 05:25:35
Manstirea cu copii spre_rasarit Generalitati 62 27.12.2012 02:33:19
Copii din orfelinate UNNOOM Generalitati 0 20.12.2012 14:10:19