Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.05.2010, 20:55:06
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Nu cred ca sunt importante desertaciunile acestea lumesti. Chiar si cu bolile, suferintele si toate chinurile materiale, sunt doar praf si pulbere la urma urmei si le izbavesti eventual.

In schimb, incercarile duhovnicesti trimise de drac, pe care le ingaduie Domnul pentru a te "cali" sunt grele si nemiloase. Deznadejdea este cea mai cumplita boala duhovniceasca.

Asa ca, cel mai important lucru de intreprins in viata il consider eu ca fiind ajungerea la un stagiu in care sa nu mai ai nici cel mai mic dubiu sau indoiala si iti pastrezi nadejde maxima si neclintita in fata oricarui obstacol, pentru a fi cat mai aproape de Mantuitorul nostru.

Toate celelalte, casa, masina, slujba, avutii, bani sunt trecatoare... Cati ani avem pe pamantul asta? Prea putini, insa daca ne dedicam total credintei noastre si ne vom lepada de toata grija lumeasca, avem negresit un loc al nostru rezervat in Imparatia Cerurilor. :)

Last edited by colaps; 06.05.2010 at 21:01:16.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.05.2010, 21:29:17
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenserban Vezi mesajul
Vreau sa iubesc.
... asta vreau si eu.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.05.2010, 13:45:37
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu am 2 lucruri la care tin foarte mult sa le realizez,chiar daca multi imi spun ca la varsta mea nu ar trebui sa le vreau dar totusi tine de felul meu de a fi:sa realizez ceva in viata adica sa-mi fac o familie bazata pe iubirea izvorata din suflet cu un sot demn,curat,simplu,de casa,pe care sa il respect si sa ma respecte,sa-l iubesc si sa ma iubeasca alaturi de care sa-mi petrec toata viata si al doilea sa pot ajunge medic/asistenta si sa pot ajuta oamenii din jurul meu
Si eu vreau exact la fel ca tine de la viata.:)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.05.2010, 15:41:43
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Marea majoritate a dorintelor de pe-aici, sunt cu totul deosebite.
E n-am stiut niciodata ce sa-i cer Lui Dumnezeu, in afara sa ma ajute sa-mi rezolv incurcaturile in care eram intrat, sau sa aleaga El mai bine decat as fi facut-o eu.
Visul meu de vreo 20 de ani incoace, a fost de a putea fi util celor din jur, mai ales celor loviti de boala. Mi-e greu sa suport atata suferinta in jur. Totusi, imi ajung degetele de la o mana daca ar fi sa-i numar pe cei ce s-au folosit de sfaturile mele cu adevarat - cel putin din ceea ce cunosc!
Alt gand ar fi acela de a ma putea pune in slujba unei (sau mai multor) manastiri, sa dispun de bani si sa le dotez cu apa curenta si tehnica moderna. Dar cum... nu joc la loto, e greu de crezut ca voi reusi sa am bani pentru asa ceva.
Dar cel mai recent gand (poate totusi nu imposibil) ar fi acela de a putea sa construiesc o chilie intr-o manastire, unde un calugar sa se roage in liniste, sau sa-si odihneasca trupul ostenit... Poate, daca as reusi sa fac acest lucru, mi-as rezolva problema "comorii din cer"!... Altfel, sunt destul de slab si pacatos ca sa cred ca ma pot mantui NUMAI prin rugaciunile mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.07.2010, 22:31:35
Nicoleta06 Nicoleta06 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Mesaje: 1
Implicit Dorinta..

Imi doresc foarte mult sa am propriul meu apartament si sa nu mai locuiesc cu parintii, sa gasesc un baiat care sa ma respecte si sa ma iubeasca, imi doresc sa vad cat mai putina suferinta in jurul meu si sa intalnesc cat mai multi oameni buni..

Si cel mai mult si mai mult, imi doresc ... raiul..
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.07.2010, 00:32:55
BursucGabrielaIonela BursucGabrielaIonela is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru BursucGabrielaIonela
Implicit

Cel mai important lucru pe care doresc sa il fac in viata? Interesant. Nu pot sa spun ceva pe termen lung insa acum imi doresc sa accept voia lui Dumnezeu in viata mea si totodata sa o inteleg.
__________________
Aduceti-va aminte de mai-marii vostri, care v-au grait voua cuvantul lui Dumnezeu; priviti cu luare aminte cum si-au incheiat viata si urmati-le credinta… Nu va lasati furati de invațaturile straine cele de multe feluri.
http://ioanagabi.weblog.ro/
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.07.2010, 00:37:35
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa Il fac fericit pe Dumnezeu,sa imi tin sufletul curat,sa arat ca imi pasa!Cele mai bune lucruri!Lucrurile materiale nu ma intereseaza..sunt trecatoare..imi plac apoi uit..dar cele spirutale vor trai vesnic,e minunat sa ai sufletul curat si sa Ii arat lui Dumnezeu ca imi pasa,sa Il fac fericit.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.07.2010, 01:18:11
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Imi doresc ca fiul meu sa ajunga un om mare, bun, credincios si bineplacut lui Dumnezeu.


Iar din categoria "dorinte egoiste", imi doresc sa vizitez Tokio.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.07.2010, 01:51:49
dory dory is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2008
Mesaje: 3
Implicit

cel mai mult i-mi doresc mantuirea sufletului dupa vorba Domnului Iisus Hristos ''Cautati mai intai imparatia lui Dumnzeu si toate celelalte vi se vor adauga''
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.07.2010, 14:09:40
mihaelamir mihaelamir is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2009
Mesaje: 14
Implicit

Dumnezeu stie daca-mi foloseste ceea ce-mi doresc. Iar daca imi foloseste, imi daruieste. Iar daca nu primesc ceea ce-mi doresc,vreau sa pot sa-mi schimb gandurile si sa ma multumesc cu ceea ce primesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca dati de lucruri urate care va macina sufletul, ce faceti? cred_cu_adevarat Generalitati 22 12.01.2013 23:54:56
Cum aflu care este voia lui Dumnezeu in viata mea? Marcel_Ionut Generalitati 21 20.09.2012 02:23:18
Frumusetea naturii, un lucru de care nimeni nu se mai bucura? Simona-Marilena Generalitati 24 16.07.2012 22:12:01
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
care-i cel mai rau lucru...? victortiti89 Generalitati 3 03.06.2011 01:11:04