Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2011, 00:52:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Cum se sterge din istoria romanilor - o parte din cetatea Sarmisegetuza distrusa

http://www.realitatea.net/o-parte-di...er_851743.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2011, 00:57:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Noi suntem mai mult daci decat romani,e adevarat eu sunt o rusine pentru stramosi nostri daci care erau oameni crestini ortodocsi,drepti si viteji,smeriti si intelepti.
Sfantul Apostol Andrei a fost bine primit de daci,cand a venit aci sa propovaduiasca Sfanta Evanghelie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2011, 01:05:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
e adevarat eu sunt o rusine pentru stramosi nostri daci care erau oameni crestini ortodocsi,drepti si viteji,smeriti si intelepti.
Esti eventual o rusine pentru ei, pentru ca spui ca dacii erau CRESTINI-ortodocsi si nu stii ca se inchinau Zeului Zamolxis si nu erau nicicum smeriti:-))

Last edited by Melissa; 11.07.2011 at 01:08:37.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2011, 01:09:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Zamolxis nu a fost zeu ci un om invatat.
Iar dacii au trecut la crestin ortodoxie,in masa,cand a venit Sfantul Apostol Andrei sa propovaduiasca aci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2011, 01:21:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Zamolxis nu a fost zeu ci un om invatat.
Sigur ca da. Si statea in primul rand la Sfanta Liturghie! :-))

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Iar dacii au trecut la crestin ortodoxie,in masa,cand a venit Sfantul Apostol Andrei sa propovaduiasca aci.
Da, Decebal era episcop...:-))

Apostolul Andrei a murit in anul 60 deci cu mult inainte de a fi ales Decebal urmasul regelui Duras.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2011, 01:24:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nimic din ce e tainuit, nu va ramane ascuns si nimic din ce este omenesc nu poate dainui in timp. Pe noi ne intereseaza traditia sau Adevarul? Unii au piramide, altii statui altii pietre asezate in cerc, boltite sau gen "masa tacerii". Daca privim ca aspect comercial, cu siguranta este o pierdere pentru Romania. Daca dam ascultare zvonurilor din clanul lui Bivolaru, cu energii subtile, poate ca suntem in ratacire. Daca, duhovniceste vorbind, Sarmisegetuza ne-ar fi de folos, Dumnezeu n-ar ingadui una ca asta. Dar probabil ca putin ii pasa lui Dumnezeu daca aceste ruine se sterg din istorie sau nu. Nu sunt un roman insensibil dar il las pe Dumnezeu sa lucreze prin oameni mai mult decat am putea-o face noi.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2011, 11:05:37
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Noi suntem mai mult daci decat romani,e adevarat eu sunt o rusine pentru stramosi nostri daci care erau oameni crestini ortodocsi,drepti si viteji,smeriti si intelepti.
Sfantul Apostol Andrei a fost bine primit de daci,cand a venit aci sa propovaduiasca Sfanta Evanghelie.
Iti impartasesc sentimentul, dar hai sa lamurim niste chestiuni de istorie, ca de sters s-o sterge ea dar macar sa n-o tegiversam cu totul. Dacii au avut credinte pagane, cat se poate de politeiste si de idolatrice. Uite aici o listuca cu marea majoritate a zeitatilor dacice http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4..._zei_geto-daci

Dar nu numai ca erau pagani prin credinta, obisnuiau insa sa aduca si sacrificii umane lui Zalmoxis, trimitand in sulite cate un fecior crezand astfel ca prin jertfa adusa zeului vor avea succes la razboi. Zalmoxis intr-adevar se pare ca a existat in carne si oase, dar nu este mai putin adevarat ca acesta a fost divinizat si cu timpul a devenit o zeitate cu acte in regula, devenind chiar zeul suprem al dacilor.

Degeaba te cramponezi tu de romani, fiindca unul dintre efectele secundare ale romanizarii a fost tocmai perpetuarea crestinismului. Este drept ca pe timpul lui Traian cand a venit Sf Andrei in Dacia si romanii erau politeisti si-i persecutau pe crestini, care cel mai adesea erau trimisi in exil in provinciile mai barbare ale imperiului. Ce nu stiau ei este ca astfel nu fac altceva decat sa propage crestinismul si sa-l imprastie pe tot cuprinsul imperiului roman, care la vremea aceea era foarte mare. Dupa cum bine se spune "incurcate sunt caile Domnului", fiindca uite cum din ceva rau, romanii urmarind ca astfel sa-i persecute pe crestini trimitandu-i in exil, s-a intamplat un mare bine propagand astfel crestinismul in toate colturile imperiului.

Concluzia:

Din punct de vedere a identitatii noastre crestine romanii ne-au facut mult mai mult bine decat ne-au facut vreodata dacii, chiar daca ei in principiu urmareau sa faca un rau, insa prin mijlocirea Domnului acel rau s-a schimbat intr-un mare bine.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2011, 12:28:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
...Este drept ca pe timpul lui Traian cand a venit Sf Andrei in Dacia si romanii erau politeisti si-i persecutau pe crestini, care cel mai adesea erau trimisi in exil in provinciile mai barbare ale imperiului....
Hm... Sf. Apostol Andrei pe vremea lui Traian? Traian, ăla cu Decebal?
Eu zic să mai studiezi un pic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2011, 12:40:56
scutariusilviu's Avatar
scutariusilviu scutariusilviu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2011
Locație: sv / falticeni
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru scutariusilviu
Implicit :)

nu e problema ca ne iubim tara mai putin, doar ca suntem facuti in asa fel incat sa ne dezbinam traditia, sa imbratisam alte culte, eventual sa traim, reproducem, murim. problema cu locurile istorice, este de mai demult, mai exact de cand am intrat in "democratie". ne-am cam dezbinat. nu fac aluzie la faptul ca[,] comunismul era bun, doar vreau sa spun ca de atunci se observa o dezbinare a Romaniei. in fine, sunt multe de discutat pe baza acestei probleme.
__________________
"Nici un om responsabil spiritual nu poate urmari distrugerea crestinismului". - Albert Einstein
Blog.AmongUs.Info - Blog personal.
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2011, 12:45:38
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Este drept ca pe timpul lui Traian cand a venit Sf Andrei in Dacia si romanii erau politeisti si-i persecutau pe crestini,
Traian a fost imparat roman intre anii 98-117.
Apostolul Andrei a murit in anul 60.

Nu prea s-au intalnit..:-)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 01:02:48
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
Cetatea Vaticanului si diavolul ben_gal Biserica Romano-Catolica 6 30.07.2010 11:26:58