Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2011, 01:52:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Cum se sterge din istoria romanilor - o parte din cetatea Sarmisegetuza distrusa

http://www.realitatea.net/o-parte-di...er_851743.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2011, 01:57:38
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Noi suntem mai mult daci decat romani,e adevarat eu sunt o rusine pentru stramosi nostri daci care erau oameni crestini ortodocsi,drepti si viteji,smeriti si intelepti.
Sfantul Apostol Andrei a fost bine primit de daci,cand a venit aci sa propovaduiasca Sfanta Evanghelie.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2011, 02:05:33
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
e adevarat eu sunt o rusine pentru stramosi nostri daci care erau oameni crestini ortodocsi,drepti si viteji,smeriti si intelepti.
Esti eventual o rusine pentru ei, pentru ca spui ca dacii erau CRESTINI-ortodocsi si nu stii ca se inchinau Zeului Zamolxis si nu erau nicicum smeriti:-))

Last edited by Melissa; 11.07.2011 at 02:08:37.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.07.2011, 02:09:57
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Zamolxis nu a fost zeu ci un om invatat.
Iar dacii au trecut la crestin ortodoxie,in masa,cand a venit Sfantul Apostol Andrei sa propovaduiasca aci.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2011, 02:21:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Zamolxis nu a fost zeu ci un om invatat.
Sigur ca da. Si statea in primul rand la Sfanta Liturghie! :-))

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Iar dacii au trecut la crestin ortodoxie,in masa,cand a venit Sfantul Apostol Andrei sa propovaduiasca aci.
Da, Decebal era episcop...:-))

Apostolul Andrei a murit in anul 60 deci cu mult inainte de a fi ales Decebal urmasul regelui Duras.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2011, 02:21:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acelea sunt absurditati,ca dacii ar fi practicat sacrificii umane si ca ar fi considerat pe Zamolxis zeu dracii au inselat pe unii sa scrie asemenea absurditati.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2011, 02:24:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nimic din ce e tainuit, nu va ramane ascuns si nimic din ce este omenesc nu poate dainui in timp. Pe noi ne intereseaza traditia sau Adevarul? Unii au piramide, altii statui altii pietre asezate in cerc, boltite sau gen "masa tacerii". Daca privim ca aspect comercial, cu siguranta este o pierdere pentru Romania. Daca dam ascultare zvonurilor din clanul lui Bivolaru, cu energii subtile, poate ca suntem in ratacire. Daca, duhovniceste vorbind, Sarmisegetuza ne-ar fi de folos, Dumnezeu n-ar ingadui una ca asta. Dar probabil ca putin ii pasa lui Dumnezeu daca aceste ruine se sterg din istorie sau nu. Nu sunt un roman insensibil dar il las pe Dumnezeu sa lucreze prin oameni mai mult decat am putea-o face noi.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.07.2011, 02:26:01
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Acelea sunt absurditati,ca dacii ar fi practicat sacrificii umane si ca ar fi considerat pe Zamolxis zeu dracii au inselat pe unii sa scrie asemenea absurditati.
Acum am inteles. Bine ca mi-ai explicat!:-))
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.07.2011, 02:32:15
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

De unde sa stiu care era religia lui Decebal?
Au mai ramas dovezi arheologice?
Exista dovezi ca Decebal nu ar fi fost crestin?
Este atestat documentar ca fiica regelui Decebal a fost crestina,ca a fost sotie de general roman.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2011, 02:35:25
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti istoria icoanei Maicii Domnului de la mrea Namaiesti,de langa Campulung,apropos de faptul ca Sfantul Apostol Andrei a trecut pe acolo cand a propovaduit:
http://www.eparhiaargesului.ro/mrea_namaiesti.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 12:13:01
Sarmisegetuza Regia-capitala Daciei Melissa Generalitati 102 20.12.2012 02:02:48
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 16.05.2012 00:18:38
Cetatea Vaticanului si diavolul ben_gal Biserica Romano-Catolica 6 30.07.2010 12:26:58