Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2016, 04:01:47
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Un suflet frumos, așa cum reiese și din interviul din 2015 de la Trinitas TV.
Dumnezeu să-l ierte!
L-am intalnit cu vreun an inainte. Mi-a spus si mie cam aceleasi lucruri pe care le zice in emisiune, se pare ca il framanta foarte tare genul asta de lucruri. De interpretari...
Mi se par expresia unei suferinte adanci, care isi cauta cu disperare alinarea. E o lupta, daca o privesc din alt unghi, a sufletului cu tenebrele, cu amenintarile launtrice necuprinse inca dar pe care mintea incearca sa le contina, sa le dea o explicatie si un sens...
A insistat mult pe starea de pace si armonie. Imi era evident ca si le dorea cu intensitate... Si ca le voia prezente, lucratoare in lume...
Altminteri un interlocutor foarte agreabil si, spre deosebire de alte VIP-uri, un om plin de bun simt, respectuos. Aproape ca m-am jenat de modul cum vorbea cu mine, stiind amandoi cine eram fiecare...
Cat despre fiica lui, as vrea sa ii fiu alaturi acum pentru cateva clipe. Ma gandesc cum o trece prin momentele astea grele si sper ca a invatat sa traga la pace... O cunosc ca pe un copil exceptional, de mare sensibilitate si rafinament. Pianista buna, era inca si mai buna la literatura (si psihologie!...:)), imi facea o mare placere sa o ascult si sa ii citesc temele/lucrarile - bogata in idei, plina de asocieri vii, puternica in gandire si totodata extrem de gingasa. Da, o virilitate gingasa, de pot sa zic asa... Exceptional copil! O vad acum, da, ca pe icoana tatalui ei...
Dumnezeu sa o ajute pe fiica Artistului sa isi desavarseasca mostenirea primita de la tatal ei si sa devina, asemenea lui, un om frumos care sa bucure sufletele oamenilor!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2016, 04:19:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Pentru ca acum nu pot decat sa pun o lumanare si sa ridic o rugaciune pentru Gyuri Pascu, voi incerca sa scriu un cuvant fiicei lui. Este cuvantul pe care stiu ca tatal ei i l-a spus, candva, si as voi sa i-l reamintesc. E tot al unui tata, catre fiica lui.

Când am propus teoria relativității, foarte puțini oameni m-au înțeles, iar ceea ce urmează să destăinui umanității acum, se va ciocni de neînțelegerea și prejudecățile din această lume.

Te rog să păstrezi aceste scrisori atât timp cât este necesar, ani, decenii, până când societatea este suficient de avansată pentru a accepta ceea ce voi explica mai jos.

Există o forță extrem de puternică, pentru care, cel puțin până în prezent, știința nu a găsit o explicație formală. Este forța care include și guvernează totul, este chiar în spatele oricărui fenomen care are loc în univers și încă nu a fost identificată de noi. Această forță universală este IUBIREA.

Când cercetătorii au investigat o teorie unificată a universului, au uitat cea mai puternică forță nevăzută. Iubirea este Lumina, care îi luminează pe cei ce o oferă și o primesc. Iubirea este gravitație, deoarece îi face pe unii oameni să se simtă atrași de alții. Iubirea e putere, deoarece multiplică tot ce avem mai bun și oferă umanității șansa de a nu pieri în propriul egoism orb. Iubirea expune și revelează. Pentru iubire noi trăim și murim. Iubirea e Dumnezeu și Dumnezeu este Iubire.

Această forță explică totul și oferă sens vieții. Aceasta este variabila pe care am ignorat-o de prea mult timp, poate pentru că ne este frică de iubire deoarece este singura energie din univers pe care ființă umană nu a învățat să o controleze după voința sa.

Pentru a evidenția iubirea, am creat o simplă subtituire în cea mai faimoasa ecuație de-a mea. Dacă în loc de E=mc2, acceptăm că energia pentru a vindeca întreaga lume poate fi obținută din multiplicarea iubirii cu viteza luminii la pătrat, atunci ajungem la concluzia că iubirea este cea mai puternică forță ce există, deoarece nu are nici o limita.

După eșecul umanității în a utiliza și controla celelalte forțe din univers, care până la urmă s-au întors împotriva noastră, este imperios să ne hrănim pe noi înșine cu o altă formă de energie.

Dacă vrem că speciile noastre să supraviețuiască, dacă vrem să descoperim sensul vieții, dacă vrem să salvăm lumea și fiecare ființă conștientă ce trăiește, atunci iubirea este unicul răspuns.

Probabil nu suntem încă pregătiți să creăm o bombă a iubirii, un mecanism destul de puternic pentru a distruge ura, egoismul și lăcomia care devastează planeta.

Cu toate acestea, fiecare individ poartă cu sine un mic, dar puternic generator de iubire, a cărui energie așteaptă să fie eliberată.

Când o să învățăm să oferim și să primim această energie universală, dragă Lieserl, vom putea afirma că iubirea învinge tot, că poate transcende totul și orice, deoarece iubirea este chintesența vieții.

Regret profund că nu am fost capabil să exprim ceea ce este în inima mea, care a bătut în liniște pentru tine întreaga mea viață. Poate e prea târziu pentru scuze, dar cum timpul e relativ, simt nevoia să îți împărtășesc că Te Iubesc și datorită ție am ajuns la răspunsul suprem!

Tatăl tău,

Albert Einstein

Last edited by ioan67; 27.09.2016 at 04:26:20.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2016, 11:34:49
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pentru ca acum nu pot decat sa pun o lumanare si sa ridic o rugaciune pentru Gyuri Pascu, voi incerca sa scriu un cuvant fiicei lui. Este cuvantul pe care stiu ca tatal ei i l-a spus, candva, si as voi sa i-l reamintesc. E tot al unui tata, catre fiica lui.

Când am propus teoria relativității, foarte puțini oameni m-au înțeles, iar ceea ce urmează să destăinui umanității acum, se va ciocni de neînțelegerea și prejudecățile din această lume.

Te rog să păstrezi aceste scrisori atât timp cât este necesar, ani, decenii, până când societatea este suficient de avansată pentru a accepta ceea ce voi explica mai jos.

Există o forță extrem de puternică, pentru care, cel puțin până în prezent, știința nu a găsit o explicație formală. Este forța care include și guvernează totul, este chiar în spatele oricărui fenomen care are loc în univers și încă nu a fost identificată de noi. Această forță universală este IUBIREA.

Când cercetătorii au investigat o teorie unificată a universului, au uitat cea mai puternică forță nevăzută. Iubirea este Lumina, care îi luminează pe cei ce o oferă și o primesc. Iubirea este gravitație, deoarece îi face pe unii oameni să se simtă atrași de alții. Iubirea e putere, deoarece multiplică tot ce avem mai bun și oferă umanității șansa de a nu pieri în propriul egoism orb. Iubirea expune și revelează. Pentru iubire noi trăim și murim. Iubirea e Dumnezeu și Dumnezeu este Iubire.

Această forță explică totul și oferă sens vieții. Aceasta este variabila pe care am ignorat-o de prea mult timp, poate pentru că ne este frică de iubire deoarece este singura energie din univers pe care ființă umană nu a învățat să o controleze după voința sa.

Pentru a evidenția iubirea, am creat o simplă subtituire în cea mai faimoasa ecuație de-a mea. Dacă în loc de E=mc2, acceptăm că energia pentru a vindeca întreaga lume poate fi obținută din multiplicarea iubirii cu viteza luminii la pătrat, atunci ajungem la concluzia că iubirea este cea mai puternică forță ce există, deoarece nu are nici o limita.

După eșecul umanității în a utiliza și controla celelalte forțe din univers, care până la urmă s-au întors împotriva noastră, este imperios să ne hrănim pe noi înșine cu o altă formă de energie.

Dacă vrem că speciile noastre să supraviețuiască, dacă vrem să descoperim sensul vieții, dacă vrem să salvăm lumea și fiecare ființă conștientă ce trăiește, atunci iubirea este unicul răspuns.

Probabil nu suntem încă pregătiți să creăm o bombă a iubirii, un mecanism destul de puternic pentru a distruge ura, egoismul și lăcomia care devastează planeta.

Cu toate acestea, fiecare individ poartă cu sine un mic, dar puternic generator de iubire, a cărui energie așteaptă să fie eliberată.

Când o să învățăm să oferim și să primim această energie universală, dragă Lieserl, vom putea afirma că iubirea învinge tot, că poate transcende totul și orice, deoarece iubirea este chintesența vieții.

Regret profund că nu am fost capabil să exprim ceea ce este în inima mea, care a bătut în liniște pentru tine întreaga mea viață. Poate e prea târziu pentru scuze, dar cum timpul e relativ, simt nevoia să îți împărtășesc că Te Iubesc și datorită ție am ajuns la răspunsul suprem!

Tatăl tău,

Albert Einstein
As vrea tare mult sa cred ca aceasta scrisoare este autentica, pentru ca emana extrem de multa bucurie interioara, pe langa strigatul disperat al neputintei fata de semeni. Spun asta fiindca in ultimii ani, pe seama lui Einstein s-au mai pus si alte scenarii, pentru care sunt serioase rezerve ca i-ar fi apartinut.
Care dintre noi n-a simtit macar o singura data in viata efectul insutit al unui bine oferit din iubire, fara a astepta nimic in schimb? Cu-atat mai mult daca gestul se repeta, astfel incat omul sa se vindece de la sine de ura, judecarea aproapelui, invidie, rautate, egoism si sa ajunga sa implineasca fara pic de efort cele mai importante porunci ale lui Dumnezeu, care le cuprind pe toate celelalte: iubirea de Dumnezeu si iubirea de aproape. Am observat ca si Gyuri Pascu incerca de fiecare data sa scoata in evidenta aceasta latura, dar cred ca pierdea din vedere tocmai "liantul" iubirii care este partasia cu Iubirea: Mantuitorul Hristos.

Cu cateva zile in urma scriam undeva:

L-am întrebat pe Dumnezeu:
- Ce e iubirea?
Iar Dumnezeu a zis:
-Cum? Iarăși?
Și a început să plouă.

Și iar am întrebat:
-De ce plângi, Doamne?
Iar Dumnezeu a zis:
-Ultima dată
când v-am arătat Iubirea
Ați bătut-o în cuie pe Cruce!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2016, 11:39:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Scrisoarea aia e mai mult ca sigur o farsa cu iz de new age.Pare mai curand scrisa de Tony Poptamas decat de Albert Einstein. :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.09.2016, 12:49:19
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Pare o ironie tristă. Ieri Gyuri Pascu, recunoscut ca genial în terapia hazului, iar astăzi... Păcală (Sebastian Papaiani), un fel de Bulă al mediului rural, intrat demult în istoria umorului autohton. De fiecare dată când aflăm că "pleacă" dintre acei care ne făceau viața mai dulce cu umorul lor (Amza Pellea, Dem Radulescu, Jean Constantin, etc), parcă ne îngheață zâmbetul pe față.

Dumnezeu să-i ierte pe amândoi!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.09.2016, 12:54:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am urmarit grupul Divertis doar ocazional, pe la inceputuri. N-am fost fan, dar anumite lucruri mi-au placut. Mi-a ramas in minte insa Ioan Gyuri Pascu. Era mai deosebit printre ei.
Daca nu ma insel s-a mai dus de curand un membru al grupului, dar s-ar putea sa confund...
Eu parca citisem cu ceva ani in urma ca Pascu a fost si primar undeva in Ardeal.
Am citit candva si despre sotia si fetita lui... Si ca a mai fost suferind.

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.

Off Topic
Am citit niste carti despre Einstein si una din ele era despre fiica necunoscuta. N-am inteles de ce ea a fost abandonata la nastere. A fost dusa in satul de origine (din Slovenia) a mamei ei. Si au lasat acolo definitiv. S-a dus foarte devreme in alta lume.
A avut doi baieti Einstein, dar nici pentru ei nu a fost un tata grozav.
Nici eu nu cred ca scrisoarea aceea este scrisa de el.


Oh, s-a dus si Papaiani. Citisem ca este foarte bolnav.
Dumnezeu sa-l ierte si pe el si sa--l odihneasca.
Se duc toti pe rand.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.09.2016, 13:42:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Pare o ironie tristă. Ieri Gyuri Pascu, recunoscut ca genial în terapia hazului, iar astăzi... Păcală (Sebastian Papaiani), un fel de Bulă al mediului rural, intrat demult în istoria umorului autohton. De fiecare dată când aflăm că "pleacă" dintre acei care ne făceau viața mai dulce cu umorul lor (Amza Pellea, Dem Radulescu, Jean Constantin, etc), parcă ne îngheață zâmbetul pe față.

Dumnezeu să-i ierte pe amândoi!
Actorul Sebastian Papaiani, cunoscut pentru rolurile sale din filme de comedie, dar și pentru roluri în teatru, s-a stins din viață, marți, 27 septembrie, la vârsta de 80 de ani, au declarat pentru MEDIAFAX reprezentanți ai UNITER (Uniunea Teatrală din România). UPDATE: Reacțiile colegilor după moartea maestrului.

Actorul Sebastian Papaiani a murit la vârsta de 80 de ani, după o lungă suferință.

Sebastian Papaiani fusese internat de urgență, în luna mai, pe secția de Neurologie a Spitalului Universitar de Urgență București, întrucât actorul suferise un atac cerebral.

Sebastian Papaiani s-a născut pe 25 august 1936, la Pitești (Argeș). Copilăria și-a petrecut-o, după cum declara actorul, “într-o lume modestă, într-un cartier paralel cu Costache Negri, unde era plin de țigani, dar țigani cu care puteai să fii prieten...”. Tatăl sau, Alecu Papaiani, era grec de origine, Papayannis fiind proprietarul unei curți, undeva în mărginimea Piteștiului în care erau apartamente de două cămăruțe, închiriate de coșari, geambași, lustragii etc. Alături de prietenii lui era fascinat de circul ce venea în cartier și de filmele ce rulau în acei ani, iar John Wayne și Johnny Weissmuller erau preferații lui.

La 17 ani se angajează contabil la un oficiu farmaceutic, joacă teatru de amatori, îndrumat de fosta Miss România 1936, Crina Cojocaru, care îl determină să treacă peste multe obstacole și să devină actor.

A absolvit Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica, promotia 1960 si in 1963 debuteaza in filmul / comedia regizorului Geo Zaizescu , “ Un suras in plina vara “, unde alaturi de tanara si frumoasa actrita Florina Luican, se face remarcat atat de critici cat si de public. Filmeaza an de an, atat in drame cat si in comedii si ramane pentru totdeauna de neegalat in memoria cinefililor in rolurile :Plutonier Capsuna / “ B.D....”, Alecu / “ Asta seara dansam in familie “, Pacala, Pompei / “ Toamna bobocilor “ si mai ales Ieremia / “ Toate panzele sus “.

Actorul a fost decorat la 13 decembrie 2002 cu Ordinul național Serviciul Credincios în grad de Cavaler.

În anul 2011, Sebastian Papaiani a primit o stea pe Aleea Celebrităților din Piața Timpului din Capitală. "Împart bucuria și emoția cu dumneavoastră. Fără public nu se face nici teatru, nici film", a spus Papaiani, înainte să dezvelească steaua care i-a fost acordată pe Aleea Celebrităților. Actorul a mulțumit familiei sale în discursul pe care l-a avut, dar și primarului general al Capitalei, Sorin Oprescu, prezent la eveniment pentru a-i înmâna acestuia, dar și actriței Ileana Stana-Ionescu, Placheta Orașului București, în semn de recunoaștere pentru întreaga lor carieră.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.09.2016, 15:19:33
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Un suflet frumos, așa cum reiese și din interviul din 2015 de la Trinitas TV.
Dumnezeu să-l ierte!
Am vizionat si eu filmuletul. Omul asta era credincios. Mai rar sa auzi o persoana publica vorbind asa.

Dumnezeu sa-l ierte!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2016, 00:50:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vestile triste se țin lanț
Cunoscutul cântăreț de muzică populară și prezentator de emisiuni Aurelian Preda a murit marți seara, într-o clinică din străinătate, potrivit Wowbiz.ro.
Artistul a murit la orele 18.10, într-o clinică privată din Austria, dupa ce s-a luptat o bună perioadă de timp cu o boală incurabilă.
"Nimic nu l-a mai putut salva! Avea doar 47 de ani, dar destinul a fost necruțător cu el. Dumnezeu să-l odihnească", au spus apropiații lui Preda.
Trupul neînsufletit va fi adus în țară în zilele următoare, iar înmormantarea va avea loc la Mânăstirea Călugarilor din Derveni.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2016, 10:01:06
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
.. iar înmormantarea va avea loc la Mânăstirea Călugarilor din Derveni.
Ce mănăstire este asta? N-am mai auzit. Dumnezeu să-i ierte pe toti, după mare mila Lui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare