Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.07.2021, 14:23:34
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Deci ce facem?
Pai asta facem, analiza si psihanaliza E-EU-Ului mEU care iata cum isi gaseste in voi avocati, aparatori buni si milosi care sar sa ajute si sa scape EUul humanoid demonificat care a furat casa Domnului, omul, si s-a facut pe sine acolo mai mare ca oricine si s-a pus mai sus de Dumnezeu si a trecut la pofte desfranate si fapte grele, la cruzime si rautate si strica de zor si distruge tot ce atinge si pe ce pune mana sau altceva si culmea nu vrea sa stie ce e tan-gui-rea, adica tot EUul guita ca din gura de sarpe dandu-se agresat, taiat, sclavizat, strivit, alungat, exclus, omorat, amenintat cu iadul, muncile si chinurile si tot elEUul cazand in regresie hipnotica de copil agresat riposteaza fara crutare cu maxima cruzime si rautate dandu-se berou.

Nu cred c-ați inteles despre cine vorbim. Despre rEUul lumEUrilor!

LumEUrile sunt defapt capoSSurile din puscariile iadului si din lagarele de exterminare conduse de demoni. Ele ne chinuie si ne vor chinui caci sunt slugile pacatului, uniti cu gagica lor pe care o asculta orbeste, cu pilosofia: decat asa mai bine pe dos fata de cum ne-a daruit Dumnezeu.

Deci nu e cazul sa ne trezinvers ca trezegheena si sa plangem de mila lumEUrilor ci ziceam ca ar trebui lepadate din casa lui Dumnezeu, din om, in lumina si adevar, deposedate de gogica lor zeificata pilo-zoofilia si pus fiecare, E, U și EUul , silite fara silnicie, sa-si recunoasca necredinta-rautatea Uului si cruzimea smintisorelii Luxiferice a Eului cu viitor egoist si desfranat de care dau dovada, fiecare separat sau impreuna ca un EU ”intreg” si ”normal” la minte asa kLumea, luciu si praf negru toxic in noaptea cea mai ”mare” fara margini.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.07.2021 at 17:13:08.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.07.2021, 18:59:47
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Ia sa vedem domnu Friedrich,cam cum sta treaba cu sacrificiul ăsta.... Așa câteva aspecte...

°Și pe la ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: "Eli, Eli, Lama Sabactani?" adică: "Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"(Matei, 27,46)

Practic aici L-a și părăsit, tocmai în momentele cele Mai grele... Știu, de, fapt chiar aștept sa vina niște opinii ultraortodoxe, patristice etc despre asta... Mai demult le consumam și eu, dar acum prefer asa, o atitudine mai protestanta asupra bibliei, teologiei.... O atitudine mai deschisa, liberală etc.

Trecătorii își băteau joc de El, dădeau din cap, și ziceau: "Uă! Tu, care strici Templul, și-l zidești la loc în trei zile, mântuiește-Te pe Tine însuți, și pogoară-Te de pe cruce!"
(Marcu, 15,29-30)

Uite Nietzsche, strămoșii tăi :))) Se întrebau aceleași lucruri, de ce nu se mânuiește dacă e asa șmecher și son of God, și de alea....

Asa, acuma sa vedem cam ce zice și Dumnezeu despre treburile astea, prin profetul Isaia, preferatul meu dealtfel...

"Iată Robul Meu, pe care-L sprijinesc, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.(Isaia, 42,1)

"Eu, Domnul, Te-am chemat ca să dai mântuire, și Te voi lua de mână, Te voi păzi și Te voi pune ca legământ al poporului, ca să fii Lumina neamurilor,(Isaia, 42,6)

Să se strângă toate neamurile și să se adune popoarele! Cine dintre ei a vestit aceste lucruri? Care dintre ei ne-au făcut cele dintâi proorocii? Să-și aducă martorii și să-și dovedească dreptatea, ca să asculte oamenii și să zică: "Adevărat!" -"Voi sunteți martorii Mei - "zice Domnul, - voi și Robul Meu pe care L-am ales, ca să știți, ca să Mă credeți și să înțelegeți că Eu sunt: înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, și după Mine nu va fi(Isaia, 43,9-10)

Deci,zice bine și El, nu ca Nietzsche, care zice ca a murit :))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.07.2021, 18:41:50
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Chiar nu inteleg unde doriti sa ajungeti. Am crezut ca sunteti ateu agnostic ca si mine dar se pare ca ati fost atins de flacara credintei. Si sincer nu vreau sa va sting aceasta licarire. Dar daca tot ati venit cu "dovezi" ce ar sprijini acest sacrificiu care nu are un sens logic din orice unghi ar privi un observator. Atunci va rog sa ma iertati pt ca o sa fac o exceptie.
Aceste profetii din Isaia nu se pot aplica realitatii lui Iisus pentru ca din start Iisus a fost adus in existenta prin slabiciunea destinului sau si nu prin puterea "dumnezeirii" sale. Respectiv toata experienta sa a fost una a iertarii, umilintei si a milei(compasiunii) ce este contrar puterii unde judecata este alegerea si perfectarea propriului destin. Chiar si in momentul mortii Iisus a rostit celebrele cuvinte "Iarta-i Tata ca nu stiu ce fac" simbolizand slabiciunea neputintei. Deci unde a vestit Iisus judecata cand toate revelatiile sale au fost despre iertare si indurare? Chiar moartea sa a fost inchinata rugaciuni de indurea a Tatalui ceresc de a nu pedepsi umanitatea. Judecata inseamna pedeapsa...Si cand a fost Iisus lumina neamurilor?
Din moment ce crucea a stins lumina sa iar invierea nu a fost observata de nimeni. Mai mult decat atat dupa inviere este vazut doar de cativa care faceau parte din cercul lui restrans de ucenici. Si daca aceasta profetie s-ar referi cumva la religia crestina atunci cum se face ca sunt atatea curente crestine ce mereu sunt in dezacord. Intunericul salasluieste in popoarele crestine nu lumina.
Poate evreii au avut dreptate...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.07.2021, 21:04:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Domule Nietzsche, am început câteva discuții unde puteți observa și alte puncte de vedere ale mele, sa zicem "agnostice", unele "atee". Le puteți găsi în topicul "Cărțile Bibliei vs Cărțile neamurilor" și "Căderea creștinismului instituționalizat", tot aici la generalități dați vreo 2,pagini în urmă și le găsiți, chiar va invit la niște opinii asupra lor.

Îmi place mereu sa fiu "avocatul diavolului", nu plec de la nicio permisa clasica, îmi pun problema atât din punctul de vedere al unui credincios, al unui spiritualist, al unui căutător, al unui sceptic etc. Și chiar trec prin aceste stări uneori, de, credința, necredința etc.

Dacă din start îți impui sa crezi sau sa nu crezi deja ești cumva la adăpost, fiindcă gaseti un sprijin solid în ambele tabere, atât în religie cât și în ateism.... Eu prefer calea căutătorului.... Sa zicem scepticism, agnosticism cu tendințe și înclinații spre ocultism, esoterism.

Și va rog sa nu va simțiți ofensat sau jenat, iritat de "exagerările" din postarea anterioara, uneori abuzez de "ironii inofensive",dar nelalocul lor.... Spre ca pot avea în continuare un partener de discuție în dvs.... Îmi cer scuze pentru modul prea elastic prin care am făcut referire la Nietzsche, și dvs indirect...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 15.07.2021 at 21:19:57.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.07.2021, 15:33:21
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Chiar nu inteleg unde doriti sa ajungeti. Am crezut ca sunteti ateu agnostic ca si mine....
Agnosticii nu neaga existenta divinitatii insa sustin ca divinitatea nu poate fi cunoscuta sau ca ei nu pot sau nu au cum s-o cunoasca. Ateii sustin ca nu exista divinitate si ca suntem un capriciu al materiei goale care evolueaza.

Cum deci ar trebui inteles acest nou concept filozofic de ateu-agnostic?
Sunteti deci un filozof modern ce nu vrea sa cunoasca... adevarul?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.07.2021 at 15:50:18.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.07.2021, 20:42:52
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Îmi place mereu sa fiu "avocatul diavolului", nu plec de la nicio permisa clasica, îmi pun problema atât din punctul de vedere al unui credincios, al unui spiritualist, al unui căutător, al unui sceptic etc. Și chiar trec prin aceste stări uneori, de, credința, necredința etc.

Dacă din start îți impui sa crezi sau sa nu crezi deja ești cumva la adăpost, fiindcă gaseti un sprijin solid în ambele tabere, atât în religie cât și în ateism.... Eu prefer calea căutătorului.... Sa zicem scepticism, agnosticism cu tendințe și înclinații spre ocultism, esoterism.
Toți căutăm puterea. E normal. Și sunt 3 moduri prin care se poate "obține". Religie, metafizică și cunoaștere(ateist). În religie cel care deține puterea este preotul. Deși în fața credincioșilor reneagă această putere printr-o escamotare machiavelică(pe care eu o invidiez) ce implică disimularea dumnezeirii sale prostești prin servitute către "dumnezeire". În metafizica dispare noțiunea de preot, înlocuită fiind de transcendența individuală devenind astfel "preotul" propriei căutări cât și a cunoașterii spirituale. Si în final cunoașterea ateista unde conceptul de putere reprezintă intelectul nu spiritul.
Toti căutăm putere în final. Problema este dacă o și găsim. Și în conceptul de putere nu trebuie să se regăsească neapărat adevărul absolut cât mai degrabă adevărul subiectivismului propriei puteri inclusiv "minciuna". Și aș putea continua așa la nesfârșit scriind o carte însă sunt pe un forum așa că trebuie să fiu succint:))). Deci pericolul cel mai mare se află acolo unde esti lipsit de putere. Adică dacă intelectul tău este precar este de preferat sa fii preot, dacă ești cât de cât inteligent de preferat este să te orientezi spre metafizică, și în ultima instanță ești geniu de preferat cunoașterea "ateista" dar sub nicio formă să fii simplu credincios pentru că pierzi orice fel de putere și ajungi sclav
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.07.2021, 20:49:41
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Chiar nu inteleg unde doriti sa ajungeti. Am crezut ca sunteti ateu agnostic ca si mine dar se pare ca ati fost atins de flacara credintei. Si sincer nu vreau sa va sting aceasta licarire. Dar daca tot ati venit cu "dovezi" ce ar sprijini acest sacrificiu care nu are un sens logic din orice unghi ar privi un observator. Atunci va rog sa ma iertati pt ca o sa fac o exceptie.
Aceste profetii din Isaia nu se pot aplica realitatii lui Iisus pentru ca din start Iisus a fost adus in existenta prin slabiciunea destinului sau si nu prin puterea "dumnezeirii" sale. Respectiv toata experienta sa a fost una a iertarii, umilintei si a milei(compasiunii) ce este contrar puterii unde judecata este alegerea si perfectarea propriului destin. Chiar si in momentul mortii Iisus a rostit celebrele cuvinte "Iarta-i Tata ca nu stiu ce fac" simbolizand slabiciunea neputintei. Deci unde a vestit Iisus judecata cand toate revelatiile sale au fost despre iertare si indurare? Chiar moartea sa a fost inchinata rugaciuni de indurea a Tatalui ceresc de a nu pedepsi umanitatea. Judecata inseamna pedeapsa...Si cand a fost Iisus lumina neamurilor?
Din moment ce crucea a stins lumina sa iar invierea nu a fost observata de nimeni. Mai mult decat atat dupa inviere este vazut doar de cativa care faceau parte din cercul lui restrans de ucenici. Si daca aceasta profetie s-ar referi cumva la religia crestina atunci cum se face ca sunt atatea curente crestine ce mereu sunt in dezacord. Intunericul salasluieste in popoarele crestine nu lumina.
Poate evreii au avut dreptate...
Pentru cei care nu au putut să înțeleagă elocvent o să explic ca pentru clasa a II-a. Învierea lui Iisus reprezintă confirmarea lui Dumnezeu că viața pe care a trait-o este calea și recompensa, și anume iertarea, umilința și mila. Conform vieții trăite învierea sa nu poate să reprezinte judecata. El(Iisus) a fost format, a trăit și a capitulat în această stare și a fost recompensat prin înviere. Deci orice formă de judecată este contrară învierii sale și altfel profețiile din Isaia cât și în general din tot vechiul testament nu pot fi atribuite învierii lui Iisus pentru că neagă scopul vieții sale. Cu alte cuvinte aceste profeții se pot atribui doar unei existențe ce a experimentat un alt fel de viața unde judecata reprezintă puterea destinului în care acea persoană este aleasă, protejată, separată de divinitate pentru a implini prin putere perfecțiunea planului divin.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.07.2021, 15:00:17
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Pentru cei care nu au putut să înțeleagă elocvent o să explic ca pentru clasa a II-a.
Vad ca eviti sa raspunzi ce inseamna un ateu-agnostic, nu vrei sa ne explici filozofia prin care te definesti. Vad apoi ca tu nu cauti adevarul ci il stii mai bine ca oricine si ni-l explici noua. Atunci te rog sa ne spui de unde te-ai informat, pe cine ai ascultat si ce ai facut practic de ai ajuns asa de mare stiutor?

Te-ai informat oare de la alte ”genii” ateist-agnostice care te-au pacalit ca stiu ei adevarul mai bine ca oricine? Te-ai informat de la tine insuti? Te-ai gandit tu cum e si ne zici si noua?

Ce adevar ar trebui sa intelegem de la tine? Ca tu, conform filozofiei prin care te definesti, nu crezi in existenta unei divinitati si ca daca ea ar exista atunci tu nu ai avea cum s-o cunosti? Asta vrei sa ne explici? Vrei sa ne explici adevarul asta in care crezi tu ca si cum ar fi adevarul universal al tuturor oamenilor?

Pai sunt destui martori care au marturisit invierea Domnului!
Sunt mii sau milioane de marturii scrise sau verbale ale unor bolnavi care s-au vindecat crezand Domnului si ale unor morti care au revenit la viata.

Le negi? Nu ti seama de aceste informatii? Nu vrei sa te informezi si cu aceste informatii ca sa respecti adevarul in filozofia ta? Cauti adevarul sau vrei sa ne impui adevarul filozofiei tale?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 19.07.2021 at 15:10:40.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.07.2021, 18:59:00
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 170
Implicit

Chiar este atat de greu sa observati ca nu vreau sa discut cu dvs? Aveti probleme si nu se pot rezolva prin cuvinte. Luati exemplul rivalului cu care ati tot clevetit aici ce s-a retras incercand sa se lecuiasca de microbul discutiilor inutile. Asa cum este in patologie prin medicamentatie un creier tulburat se poate calma. Sau un miracol din partea bunului Dumnezeu, prin defectarea serverului sau a cablului utp. Speranta moare ultima...
Si da, o sa analizez filozofic invierea cat si inaltarea lui Iisus. Cand o sa am chef si timp.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.07.2021, 00:18:53
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nietzsche Vezi mesajul
Totul se rezuma la putere. La vointa de putere. Tot ce exista pe aceasta planeta se rezuma la putere. Orice grupare de celule sau in final indivizi se asociaza pentru nevoia de putere. Daca ar exista un Zeu ce se afla la sursa energiei creatoare acela este un zeu al puterii. Tot ce noi ca si fiinte experimentam este nevoia de perfectiune prin originalitatea puterii ce reprezinta viata. Deci daca Dumnezeu ar exista atunci acest Dumnezeu este unul al perfectiunii interioare unde propria fiinta isi gaseste existenta in iubirea de sine ce simbolizeaza vointa de putere. Si astfel putem ajunge la concluzia evidenta ca Dumnezeu nu ne iubeste chiar contrar este indiferent fata de noi iubindu-se pe sine, priopria existenta fiind mult mai importata pentru sinele sau decat a noastra. Asa se poate explica acest haos si lipsa interactiunii divinitatii cu propria "creatie".
Prima notiune puterea. Da . Dumnezeu e Atotputernic. Poate absolut tot ce vrea dar nu vrea tot ce poate! Spune Sf. Ioan Damaschin

De ce nu vrea tot ce poate? Ca sa nu violenteze constinte! Ca sa nu violenteze nici o alegere! Orice fiinta rationala creata de Dumnezeu are libertatea de alegere. Inclusiv libertatea de al nega, de a nu il iubi, de a nu-l dori.

A doua notiune: perfectiunea. Dumnezeu este perfect. Cuvantul perfect este similar cu desavarsit. O ratiune desavarsita dpsv logic nu are nimic imperfect, cu atat mai mult iubirea din ea. Nu are cum sa fie o iubire limitata daca admitem ca e perfecta.
Lasa Dumnezeu bucuriile lumii acesteia si celor ce il neaga, nu il iubesc si il resping? Lasa, Se bucura ei de natura, de lumea inconjuratoare, unii dintre ei de o familie frumoasa, de iubirea oamenilor, de o viata lina si frumoasa chiar daca il resping sau il neaga pe Dumnezeu? Se bucura. Ce dovada mai mare a iubirii dumnezeiesti putem avea decat aceasta?

Daca eram noi in locul lui Dumnezeu - ce viata amara faceam celui ce ne uraste, celui ce ne injura sau ne reneaga!!!

Haosul din lume si lipsa interactiunii cu Dumnezeu

Haosul din lume se datoreaza pacatoseniei umanitatii. De ce?

Pentru ca Dumnezeu guverneaza acest univers nu doar cu iubire desavarsita ci si cu dreptate desavarsita. Tot ce vedem in jurul nostru este o actiune concomitenta a dragostei si dreptatii dumnezeiesti. Lucrarea Duhului Sfant cu creatia Sa este in aceeasi masura si dreapta si iubitoare iar aceste doua laturi dreptatea si iubirea sunt nedespartite si egale.

Ce s-ar alege de lumea aceasta daca nu ar fi dreptatea lui Dumnezeu in ea???? Dar daca nu ar fi iubirea Lui???

Sa spunem deci ca mor deodata un criminal si un pustnic iubitor de Dumnezeu. Si unuia si celuilalt Dumnezeu le-a dat zile lungi de viata si bucurii. Drept este ca si criminalul si dreptul sa mosteneasca Cerul??? Nu este.

Acum vedem locuri pe pamant unde mor de foame oameni si il alt loc de pe pamant unde se imbuiba oameni. E de vina Dumnezeu? Nu ne-a dat mostenire pamantul tuturor in mod egal? Daca Dumnezeu ar interveni la cei imbuibati sa ii omoare , mai e el desavarsit de iubitor? Daca ii reteaza sansa intoarcerii si pocaintei imbuibatului>?Daca ar interveni in viata imbuibatului fortandu-l sa se indrepte - internvenind in propria alegere a imbuibatului unde mai este libertatea de alegere a omului?

Asa cum la nivel individual suntem responsabili pentru faptele noastre, trebuie sa intelegem ca si la nivel de umanitate purtam aceeasi responsabilitate.

Ati citit Iubirea nebuna a lui Dumnezeu - de Paul Evdochimov/?
__________________
"De carma mintii atarna incotro pornim si unde mergem.
Adevarul este fiinta vie.
Gandurile omului nu sunt ca si gandurile Domnului.
Credinciosul in Dumnezeu depaseste limitele omului.
Nu sunteti voi cautand pe Iisus? Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri dar nu il stiti pe El. Si pana nu Il gasesti pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ti gasesti nici sensul tau nici sensul lumii." Cuv. Arsenie Boca
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Combinatele energetice si industria strategica cedate gratis Laura19 Stiri, actualitati, anunturi 14 04.02.2012 14:00:41
Biserica Ortodoxa despre alte biserici catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 26 26.08.2011 21:17:11
Despre Biblia Ebraica si alte carti Evreulcelales Iudaismul 18 27.12.2009 15:06:57
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 23:29:22
well , daca tot e despre alte religii Nitro Alte Religii 7 14.06.2007 14:18:16