Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2012, 11:09:17
iRoDiOn's Avatar
iRoDiOn iRoDiOn is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Locație: Romînia
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Biblia si Noe ?

In Biblie, se spune ca Noe a luat animale din toate categorile. Bun.
Intrebarea mea este:
cum a luat Noe elenfatii, serpi (care sunt sute de specii), albinele (care traiesc in familii), pestii marii, leii, lupii, ursii etc. ?
mi se pare un fapt exagerat, pt. ca acest lucru nu este posibil. De aceea vreau sa ma lamuriti dvs...
__________________
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața
http://www.youtube.com/watch?v=92q1RbdMU8A
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2012, 11:34:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
In Biblie, se spune ca Noe a luat animale din toate categorile. Bun.
Intrebarea mea este:
cum a luat Noe elenfatii, serpi (care sunt sute de specii), albinele (care traiesc in familii), pestii marii, leii, lupii, ursii etc. ?
mi se pare un fapt exagerat, pt. ca acest lucru nu este posibil. De aceea vreau sa ma lamuriti dvs...
Asta cu pestii e simpatica, si eu numaram odata pestii din arca pana sa imi dau seama ca potopul a fost fericirea lor, ei oricum traiau in apa, nu aveau nevoie de arca, doar daca aveau un bazin in arca.
La intrebare am raspuns aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=132
Mai detaliat aici: http://www.creationism.info.ro/blog74/2007-08-13.htm
Raspunsuri de pe un site creationist: http://www.creationism.org/romanian/faq_ro.htm
Asadar e posibil sa fi incaput toate speciile terestre pe arca.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2012, 12:23:53
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iRoDiOn Vezi mesajul
cum a luat Noe elenfatii, serpi (care sunt sute de specii), albinele (care traiesc in familii), pestii marii, leii, lupii, ursii etc. ?
mi se pare un fapt exagerat, pt. ca acest lucru nu este posibil. De aceea vreau sa ma lamuriti dvs...
Probabil, primul care si-a adresat aceasta intrebare a fost chiar Noe. Si lui i se va fi parut peste putinta. Credinta sa a biruit insa indoiala. A urmat cu smerenie indemnurilor primite de la Dumnezeu. Si, cu adevarat, acest lucru a fost posibil cu binecuvantarea si purtarea de grija a lui Dumnezeu. In fond, nu Noe salveaza neamul omenesc si restul creatiei, ci ei sunt cei salvati de catre El. Iar la Dumnezeu toate sunt cu putinta.

Ca si Noe, cred ca tot prin credinta putem intelege acest episod din istoria mantuirii. Daca ne vom indoi de unele ca acestea mici, cum vom putea spune ca credem in Intruparea lui Hristos, in Moartea Sa pe Cruce, in Invierea si Inaltarea Sa, cu adevarat taine mari si de necuprins?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2012, 16:27:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sau e posibil ca potopul sa fi fost doar local?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2012, 19:55:46
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau e posibil ca potopul sa fi fost doar local?
exact!
dar nu este vorba de un singur potop.
civilizatiile au acumulat in mitologiile lor, diverse mitologii despre potop.
dar asta dovedeste doar ca au fost mai multe potopuri locale.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.04.2012, 20:52:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
exact!
dar nu este vorba de un singur potop.
civilizatiile au acumulat in mitologiile lor, diverse mitologii despre potop.
dar asta dovedeste doar ca au fost mai multe potopuri locale.
sau la scara planetara. Faptul ca fiecare popor din antichitate are un potop al lui (in mitologie) cu cativa oameni (un barbat cu intreaga familie) supravietuitori, ne arata ca acest potop a fost pe intreg pamantul. Daca compari potopurile din diversele mitologii ai sa vezi ca seamana intre ele in proportie de 85-90%. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.04.2012, 21:04:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sau e posibil ca potopul sa fi fost doar local?
conform bibliei NU. Ca potopul sa fi fost local ar fi trebuit ca SINGURII oameni de pe intreg pamantul sa fi locuit intr-o SINGURA zona, si nu raspanditi pe alte continente. Chiar Biblia spune ca absolut TOTI oamenii au murit la potop, inclusiv TOATE animalele si TOATE pasarile. E absurd sa credem ca animalele si pasarile salbatice nu erau raspandite pe intreg pamantul ci numai intr-o singura zona:
"Și a zis Domnul: "Pierde-voi de pe fața pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc și de la târâtoare până la păsările cerului, TOT voi pierde, căci Îmi pare rău că le-am făcut".(Geneza 6:7)
"Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Noe: "Sosit-a înaintea feței Mele sfârșitul a TOT omul, căci s-a umplut pământul de nedreptățile lor, și iată Eu îi voi pierde de pe pământ" (Geneza 6:13)
"Căci peste șapte zile Eu voi vărsa ploaie pe pământ, patruzeci de zile și patruzeci de nopți și am să pierd de pe fața pământului TOATE făpturile câte am făcut".(Geneza 7:4)
"Și a murit TOT trupul ce se mișca pe pământ: păsările, animalele, fiarele, toate vietățile ce mișunau pe pământ și TOTI oamenii" (Geneza 7:21)
Asta ne arata ca potopul a fost la scara planetara. Doar nu crezi ca Biblia minte!? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.04.2012, 22:42:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
sau la scara planetara. Faptul ca fiecare popor din antichitate are un potop al lui (in mitologie) cu cativa oameni (un barbat cu intreaga familie) supravietuitori, ne arata ca acest potop a fost pe intreg pamantul. Daca compari potopurile din diversele mitologii ai sa vezi ca seamana intre ele in proportie de 85-90%. Doamne ajuta!
nu e chiar asa.
nu se tine cont ca "potopul" fiecarei civilizatii a avut loc in alta perioada.
este vorba de evenimente demonstrate a fi diferite, dar asemanatoare.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.04.2012, 23:10:00
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu e chiar asa.
nu se tine cont ca "potopul" fiecarei civilizatii a avut loc in alta perioada.
este vorba de evenimente demonstrate a fi diferite, dar asemanatoare.
si cum se face ca TOTI au avut un potop in care civilizatia din care facea parte putinii supravietuitori (sau singurul) a disparut? Egiptenii au avut un potop, Mesopotamia la fel, sumerienii au avut si ei unul, grecii la fel. Nu ti se pare ca coincidenta e prea mare ca toata lumea antica sa fi avut un potop in care intreaga civilizatie sa fie stearsa de pe fata pamantului (aici ma refer la oameni)? Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.04.2012, 23:21:00
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca Il reducem pe Dumnezeu la puterile omenesti, atunci e firesc sa ne intrebam cum exista anumite animale, pasari etc, in conditiile in care nu au fost prezente in corabia lui Noe.

Daca Il vedem pe Dumnezeu ca fiind Cel care le-a adus pe toate de la nefiinta la fiinta, atunci nu mai are niciun rost sa ne intrebam cum de exista anumite specii dupa potop.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce Biblia? andravenache Despre Sfanta Scriptura 27 28.08.2013 21:27:42
biblia patricia2006 Generalitati 4 10.07.2012 21:49:19
biblia AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 0 19.09.2011 17:33:45
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06
biblia The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 28 04.10.2009 12:47:18