Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 17:19:53
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Lepadare de ortodoxie pentru o vaca

Salut la toti,

Este absolut tragic lucrul semnalat mai jos.
Sa ma ierte Dumnezeu dar sunt revoltat la maxim ca preotii de acolo nu-si fac treaba.
Iar comunitatea de acolo habar nu are sa puna mana de la mana sa ajute pe cel de aproape. Stau toti cu burtile umflate si nu dau un leut din casa.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/soca...mani-au-1.html

Rugamintea mea este urmatoarea: este cineva din Suceava sau din zona, sa mearga sa vorbeasca cu familia respectiva sa vada despre ce este vorba? Eu nu am posibilitatea sa merg acolo.

Ii cumpar eu 2 vaci numai sa vina inapoi, si o ajut si mai tarziu cu copiii.


Pentru Dumnezeu, se duce cineva la femeia asta sa vada ce este acolo ?
Ar trebui mers repede pentru ca femeia nu a facut asta de mult.

Ce altceva sa mai spun. Sa ne fie rusine, noua ortodocsilor pentru astfel de intamplari?

Last edited by gpalama; 16.04.2013 at 17:24:21.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 18:06:58
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

imi aduc aminte de cei care ii chinuiau pe crestini ca sa renunte la religia lor si sa se inchine idolilor.cei care faceau aceasta erau omoroti pe motiv ca,daca atat de usor au renuntat la religia lor,cu atat mai usor vor renunta la cea pe care au acceptat-o de frica daca,la un moment dat,se va ivi ocazia ca cineva sa-i oblige sa renunte si la noua religie.si astfel,acestia isi pierdeau nu doar sufletul,ci si viata aceasta.mucenicii in schimb,pierdeau viata aceasta,dar primeau cununi in VIATA DE DUPA MOARTE (ce frumos suna!).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2013, 18:20:17
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

am vazut si el ceva intr-un ziar.
Amishii? Pe bune? Adica neoprotestantismul nu ar fii ceva nou, pana si mormonismul nu m-ar surprinde f. mult, dati fiind misionarii corporatisti, dar amishii, secta aia de retro-fermieri din fundul Americii? Asa ceva?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2013, 18:57:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
am vazut si el ceva intr-un ziar.
Amishii? Pe bune? Adica neoprotestantismul nu ar fii ceva nou, pana si mormonismul nu m-ar surprinde f. mult, dati fiind misionarii corporatisti, dar amishii, secta aia de retro-fermieri din fundul Americii? Asa ceva?
nu știu prea multe despre amish.
dar parcă ei trăiesc în comunități inchise, un proprietatea este la comun, în cea mai mare parte.
chiar nu am înțeles.
mi se pare ceva gen: ia o vacă pentru a veni la noi, apoi da-o înapoi, că este proprietate comuna.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2013, 19:31:49
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Anabaptists

The Anabaptists were so named because of their practice of insisting on believers’ baptism, even for those who had been baptized before as infants. Anabaptism means “to be baptized again.”Scholars disagree about the precise origin of the Anabaptist movements, but they mainly appeared in the sixteenth century in northern Europe, especially Germany and the Netherlands, as well as in what is now the Czech Republic.

The Mennonites, named for their founder Menno Simons (a former Roman Catholic priest who joined the Anabaptist movement after the death of his pacifist Anabaptist brother), exist in multiple denominations in North America. Among the major denominations of the Radical Reformation, the Mennonites are largely regarded as the most conservative and most closely following the theology of the original Anabaptists. Among other distinctives, Mennonites tend to be pacifists.

One of the branches of the Mennonites is the Amish, who exist in several small denominations in the United States. Named for their founder Jacob Amman, the Amish were originally part of a movement to reform the Mennonite church. The Amish wanted the Mennonites to include the practice of shunning, social avoidance of those who had been baptized into the church but subsequently left. They also wanted to hold communion more often. Eventually, the Amish tended to withdraw themselves almost entirely from the world at large, based on the biblical call to be separate from “the world.”

The Amish insist on simple living as part of the spiritual life, which usually includes a rejection of most modern technology. Their commitment to this principle is such that there are often dissensions over apparently trivial issues, such as how many buttons on one’s shirt constitute vanity. The Amish now exist almost entirely in the United States and Canada, and while most speak English, they also speak a dialect of Old German that is often called Pennsylvania Dutch.

A group similar to the Amish who do not practice the same sort of deliberate separatism are the Hutterites. Hutterites are also committed to simple living but, unlike the Amish, they will often wear vibrant colors. Although they are unlikely to own televisions or most entertainment devices, they do not reject most modern technology as the Amish do. Like the Amish, the Hutterites speak their own dialect of German among themselves and live in communal colonies.

The Brethren are represented by numerous denominations both in the United States and abroad. Their theology is conservatively Anabaptist, and they have a number of distinctive practices. When they baptize, they do so by triple immersion (which is what the Orthodox do, as well). They also will accompany the reception of communion by a love feast, a common meal, a practice in the ancient Church that was originally connected with the Eucharist. They practice a ritual footwashing before receiving communion. In most respects, the Brethren denominations are quite similar to mainstream conservative Protestants.

The Moravians as a distinct community actually predate even the Magisterial Reformation, having their genesis in the teachings of Jan Hus, a fourteenth-century Roman Catholic priest and reformer in Bohemia and Moravia who wanted the church to conduct services in the local language (Czech), give the laity communion in both kinds (both the Body and Blood—practice at the time was to give the laity the Body only), and eliminate the teachings on purgatory and indulgences. Hus himself was eventually burned at the stake for heresy, but within about fifty years after his death, his followers organized themselves into a group called the Unitas Fratrum (“United Brethren,” also “Bohemian Brethren”), who operated at first within the Roman Catholic Church. After the onset of the Reformation in Germany, the Hussites began to interact with Reformation theology and came to be similar to most believers in the Anabaptist movement. The Moravians, quite notably for the Orthodox, did not use the Filioque in the Nicene Creed. They both influenced and were influenced by the groups that became the Brethren, and they had two major settlements in North America—Bethlehem, Pennsylvania, and Salem, North Carolina (also called “Wachovia”).


Damick, Fr Andrew Stephen (2011-11-22). Orthodoxy and Heterodoxy: Exploring Belief Systems through the Lens of the Ancient Christian Faith (Kindle Locations 1670-1672). Conciliar Press. Kindle Edition.

(daca se doreste pot traduce; imi cer scuze ptr. off-topic, insa mi s-a parut interesante aceste informatii despre Anabaptisti)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2013, 19:41:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Salut la toti,

Este absolut tragic lucrul semnalat mai jos.
Sa ma ierte Dumnezeu dar sunt revoltat la maxim ca preotii de acolo nu-si fac treaba.
Iar comunitatea de acolo habar nu are sa puna mana de la mana sa ajute pe cel de aproape. Stau toti cu burtile umflate si nu dau un leut din casa.


http://www.evz.ro/detalii/stiri/soca...mani-au-1.html

Rugamintea mea este urmatoarea: este cineva din Suceava sau din zona, sa mearga sa vorbeasca cu familia respectiva sa vada despre ce este vorba? Eu nu am posibilitatea sa merg acolo.

Ii cumpar eu 2 vaci numai sa vina inapoi, si o ajut si mai tarziu cu copiii.


Pentru Dumnezeu, se duce cineva la femeia asta sa vada ce este acolo ?
Ar trebui mers repede pentru ca femeia nu a facut asta de mult.

Ce altceva sa mai spun. Sa ne fie rusine, noua ortodocsilor pentru astfel de intamplari?
Linkul cu pricina imi da eroare,nu am putut sa citesc!
Despre ce este vb?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2013, 19:43:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Linkul cu pricina imi da eroare,nu am putut sa citesc!
Despre ce este vb?
"Principala țintă a americanilor amish, stabiliți în urmă cu 15 ani în satul Pătrăuți, județul Suceava, este să convingă cât mai mulți moldoveni să se convertească. Pentru a-și atinge cât mai rapid ținta, familiile de americani amish, conduse de Titus Miller, îi ademenesc pe creștinii ortodocși cu alimente, cu bani, animale, cu un tractor, cu un petic de pământ sau cu haine.

Potrivit Libertatea, pentru că s-a lepădat de religia ortodocsă, o femeie a primit în schimb o vacă bălțată. Maria Burduja este printre cele mai sărace din sat. Femeia are 12 copii, cel mai mic are două luni, iar cel mai mare 13 ani. S-a născut ortodoxă, dar a trecut în comunitatea amish pentru a primi ajutor. Răsplata lui Titus Miller? O vită!

“Americanii, să le dea Dumnezeu sănătate, mi-au dat în luna februarie o vacă. Acum, a făcut și un vițel. Ne-a fost de mare ajutor animalul asta. Toată familia mea se hrănește cu lapte”, povestește Maria Burduja.

Comuna Pătrăuți este acum împărțită în două tabere. Pe de o parte sunt românii care nu s-au lăsat momiți să-și lase religia ortodoxă pentru o viață mai bună, de cealaltă parte, sunt românii amish care au primit la schimb alimente, animale sau lucruri cu care își pot întreține familiile, scrie Libertatea. "

Sunt mai multe informatii pe Libertatea...Evident, majoritatea comentatorilor aplauda pe cei care dau o vaca.

Last edited by Parascheva16; 16.04.2013 at 19:49:32.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2013, 20:19:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ah,pai stirea asta se poate lega de celalalt subiect discutat despre familiile numeroase fara responsabilitate si viitor.
13 copii,cu de nici unele,fara animale,pamant sau bani dar destul de activi in alte planuri...
Asteptari de la comunitate,americani sau cine s-o nimeri.

Care este suma pe o indemnizatie de copil?Nu iau ceva bani pe 13 copii?
Ce lucreaza tatal? Zilier?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2013, 20:29:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
"Principala țintă a americanilor amish, stabiliți în urmă cu 15 ani în satul Pătrăuți, județul Suceava, este să convingă cât mai mulți moldoveni să se convertească. Pentru a-și atinge cât mai rapid ținta, familiile de americani amish, conduse de Titus Miller, îi ademenesc pe creștinii ortodocși cu alimente, cu bani, animale, cu un tractor, cu un petic de pământ sau cu haine.

Potrivit Libertatea, pentru că s-a lepădat de religia ortodocsă, o femeie a primit în schimb o vacă bălțată. Maria Burduja este printre cele mai sărace din sat. Femeia are 12 copii, cel mai mic are două luni, iar cel mai mare 13 ani. S-a născut ortodoxă, dar a trecut în comunitatea amish pentru a primi ajutor. Răsplata lui Titus Miller? O vită!

“Americanii, să le dea Dumnezeu sănătate, mi-au dat în luna februarie o vacă. Acum, a făcut și un vițel. Ne-a fost de mare ajutor animalul asta. Toată familia mea se hrănește cu lapte”, povestește Maria Burduja.

Comuna Pătrăuți este acum împărțită în două tabere. Pe de o parte sunt românii care nu s-au lăsat momiți să-și lase religia ortodoxă pentru o viață mai bună, de cealaltă parte, sunt românii amish care au primit la schimb alimente, animale sau lucruri cu care își pot întreține familiile, scrie Libertatea. "

Sunt mai multe informatii pe Libertatea...Evident, majoritatea comentatorilor aplauda pe cei care dau o vaca.
Nesimtitii de neoprotestanti,ii ademenesc carevasazica pe bietii ortodocsi cu una cu alta,cu o sticla de Fanta...
Cand nu dai 2 bani pe credinta ta,te duci la biserica altuia si daca-ti da o ceapa degerata!
Adevaratii ortodocsi sunt vrednici,muncesc pt familia lor numeroasa,nu asteapta vaci de-a moaca,si cer ajutor daca au nevoie,in comunitatea lor ortodoxa.
Sunt convinsa ca daca ar fi cerut ajutor la vreo biserica din zona s-ar fi strans bani de-o vaca si pt ei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2013, 21:24:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nesimtitii de neoprotestanti,ii ademenesc carevasazica pe bietii ortodocsi cu una cu alta,cu o sticla de Fanta...
Cand nu dai 2 bani pe credinta ta,te duci la biserica altuia si daca-ti da o ceapa degerata!
Adevaratii ortodocsi sunt vrednici,muncesc pt familia lor numeroasa,nu asteapta vaci de-a moaca,si cer ajutor daca au nevoie,in comunitatea lor ortodoxa.
Sunt convinsa ca daca ar fi cerut ajutor la vreo biserica din zona s-ar fi strans bani de-o vaca si pt ei!

Eu nu sunt convins deloc despre asta.

Popa de la tara sta ca boul si se uita la credinciosii care mor de foame si nu ridica un deget pentru ei pe motiv ca: "sa munceasca".

Pai frate, ridica si tu un deget pentru el, ca la o vaca putea sa se gandeasca si popa ala si putea sa i-o dea.

Am vazut scena asta de sute de ori. Ortodoxul ademenit cu 3 milioane de lei, iar popa sta si se uita ca prostul, dar nu scoate un ban din buzunarul lui, Doamne fereste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare