Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.04.2013, 12:38:39
Nicador's Avatar
Nicador Nicador is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 142
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alynna Vezi mesajul
De unde atata ironie la adresa Parintelui Arsenie Boca?
Ba da, prin botez, se iarta pacatele, insa inclinatiile spre pacat mostenite de la parinti raman. E logic, copiii seamana cu parintii, cu cine altcineva sa semene. Atat fizic, cat si moral. Si e logic ca mostenesc atat cele bune, cat si cele rele.
Si ce ai spus tu in legatura cu acele carti care n-ar avea binecuvantare este o mare minciuna. Eu am cateva carti scrise de Parintele Arsenie Boca si au binecuvantarea Preasfintitului Calinic, episcopul Argesului. Asa ca nu mai dezinforma.
Atata ironie pentru ca dracii au bagat mereu strambe intre oameni si sfinti.
__________________
Da-ne Doamne mie si natiunii
Credinta Fiului Tau cand si-a asumat pacatul lumii
Ca sa putem sta drepti in fata furtunii
Ca'i atat de trist sa vezi ce ieftin se vand unii
Trag numai pentru ei si fac ce vor
Demoni, manglitori ma tenteaza sa raman un carnivor
Dar raze de adevar mangaietor de la Mantuitor
Au ajuns la inima mea cu mult inaintea lor!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.04.2013, 15:25:27
Florin_cj Florin_cj is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.04.2013
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin_cj Vezi mesajul
Multumesc pentru completari!

Sa multumim Lui Dumnezeu pentru pacea pe care am primito!
Poate ca prin gura mea s-a strecurat ceva necurat si tot ceea ce este necurat este de la nevrednicia mea, de aceea poate nu mi-ar strica un calus, dar ideia de baza era:
Adevarul nu se poate face din pricina unei legi, ci din dragoste fata de Adevar, asta pentru ca ceea ce facem sa ramana vesnic adevarat! Dar cine este fara de pacat? Doar prin rugaciune cu credinta si dragoste, a noastra a tututror, se poate ajunge la Adevar! Dar omul din pricina pacatului considera misterul ceva demn de iubit, eu pot sa spun ca iubirea misterului nu mi-a adus decat neliniste si frica, ba mai mult m-a poticnit si am vrut sa intorc misterul cu un alt mister pentru fratii mei si am facut mai mare neliniste!
De aceea repet: eu pacatosul sunt nevrednic sa scriu aceste cuvinte, sunt doar un scrib, fiecare va vedea in ele ceea ce are ochi sa vada, dar stiu cu adevarat ca daca adoarme constiinta mea, fratele meu intru Dumnezeu, va intinde mana cu dragoste dupa mine si ma va trezi cu o mangaiere Sfatnta, Cuvantul Lui Dumnezeu!



Dumnezeu sa ne binecuvanteze cu liniste si rabdare!

În adevăr, însușirile nevăzute* ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot dezvinovăți;
*Ps. 19:1, etc.; Fap. 14:17; Fap. 17:27
21. fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulțumit; ci s-au dedat la gândiri deșarte*, și inima lor fără pricepere s-a întunecat.
*2Împ. 17:15; Ier. 2:5; Efes. 4:17, 18
22. S-au* fălit că sunt înțelepți, și au înnebunit;
*Ier. 10:14
23. și au schimbat slava Dumnezeului* nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și târâtoare.
*Deut. 4:16, etc.; Ps. 106:20; Isa. 40:18, 25; Ier. 2:11; Ezec. 8:10; Fap. 17:29
24. De aceea*, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăției, să urmeze poftele inimilor lor; așa că** își necinstesc singuri† trupurile;
*Ps. 81:12; Fap. 7:42; Efes. 4:18, 19; 2Tes. 2:11, 12. **1Cor. 6:18; 1Tes. 4:4; 1Pet. 4:3. †Lev. 18:22
25. căci au schimbat în minciună adevărul* lui Dumnezeu și au slujit și s-au închinat făpturii în** locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.05.2013, 08:28:51
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Exista o teorie cumplita si foarte eretica care spune ca sufletul copilului este creat din unirea sufletelor parintzilor.
Ca aceasta teorie nu are nicio legatura cu crestinismul este partea a doua.
Eu zic să te mai gândești.

Iete ce scrie aci, aci si aci:

Teologumenele sunt unele învățături creștine ce-și au temelia în revelația dumnezeiască, dar care nu au consensul unanim al Bisericii, deși sunt într-o largă circulație.

Cuvântul "teologumena" vine de la "theologumenon".

Exemplu de teologumene: timpul creării îngerilor, problema creării sufletului din cel al părinților .
Cu cât teologumena realizează mai deplin consensul Bisericii răspândite, cu atât se apropie mai mult de dogmă.

TEOLOGUMENA
Este o învățătură de credință emisă de un teolog având un oarecare temei în revelație, care nu întrunește consensul unanim al Bisericii, nedefinit de Biserică, dar care vine să precizeze anumite aspecte ale învățăturii Bisericii insuficient dezvoltate în dogme. Teologumena are o mare circulație și rămâne pasibilă de dezvoltare în cadrul tradiției bisericești. O condiție principală este să nu contrazică dogmele, ci să constituie obiect de reflexie teologică.
Pentru că este expresia unor teologi, teologumena se apropie de dogmă dar este acceptată mai mult prin „consensus ecclesiae dispersae”.

Redăm câteva exemple de teologumene: tipul creării și căderii îngerilor, crearea sufletului în urmașii lui Adam, modul transmiterii păcatului strămoșesc, luarea cu trupul la cer a Maicii Domnului etc.
Pentru a fi considerată în rândul teologumenelor, o credință tradițională trebuie să întrunească patru condiții:

1.Să aibă temei în revelație sau deductibil din revelație;
2.Să privească aspecte neformulate în dogme, care nu au fost aprofundate sau dezvoltate în Biserică;
3.Să fie în acord cu dogmele, atât în conținut cât și în consecințele pe care le poate avea asupra învățăturii Bisericii;
4.Să i se simtă nevoia și utilitatea.

Last edited by tot-Laurentiu; 10.05.2013 at 08:35:19.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34
un sectant care se rusineaza in fata preotul in legatura cu Taina Botezului vidoveczandrei Secte si culte 861 29.08.2011 19:03:25