Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.06.2013, 13:45:59
catehumen catehumen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 109
Implicit

Da,ar fi interesant ca lumea ortodoxa sa se ridice in picioare si sa arate ca sunt o majoritate si ca vor si ca pot sa faca ceva. Cum ar fi ca in ziua votului sute de mii de romani din toate orasele sa picheteze sectiile de votare ,cu indemnul de a nu participa la vot ? Cred ca abia atunci acest guvern satanico-masonic va intelege puterea acestei inca natiuni !
Mi-ar place ca si clerul sa conduca oamenii ,dar din pacate aici e putin mai complicat.Asa cum stim la preoti e cu ascultarea de mai marii bisericii,ori cel mai mare al BOR a fost instalat in functia de patriarh cu ajutor politic ...Cunosc preoti care au fost si sunt amenintati sa nu "tulbure apele" in parohie ...Cei care nu vor face "ascultare" vor fi dezbracati si aruncati din BOR (vezi cazurile grave de la Constanta ,unde 3 sau 4 preoti au fost dezbracati ca au demascat coruptia din acea episcopie )
Din pacate dragii mei daca va fi sa iesim in strada in fruntea noastra nu se vor afla prea multi preoti ,pentru ca dupa cum imi spunea un cunoscut imbracat in negru ,:"toti avem familii copii ,iar astia te sterg ca pe nimic daca nu stai in banca ta".
Poporul e vlaguit si obosit de patimi,cu mintea ratacita,neincrezator,fara prea multa cultura teologica.
Dupa parerea mea cred ca la un moment dat (nu prea departe e momentul)Romania va accepta si tolera ce se facea in Sodoma si Gomora.De ce va accepta ? Simplu ,suntem sclavii comunitatii europene,Franta a legiferat casatoria intre acelasi sex plus si adoptia ,deci cine suntem noi sa ne opunem ? Nimeni ! Asa cum acest popor a facut lucruri extraordinare de-a lungul veacurilor,tot poporul va trebui sa se ridice si sa lupte !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.06.2013, 14:34:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai, cam asta s-a intamplat mereu si dupa 89. Nu tineti minte ca dupa Ceausescu s-a coctat Iliescu la putere si inainte, el si cu amicii lui au promis marea cu sarea? Nu la fel au facut mai toti? Cred ca problema e si la noi, ca votam cu aceiasi oameni de 20 de ani. De ce voteaza lumea daca stie ca nu are pe cine alege? Doar asa ca sa ne exprimam acest drep de a vota? Desi, votul nu este un drept, ci un privilegiu. Trebuie sa ne si asumam responsabilatea votului. Apoi, doar am intrat in UE, era de asteptat sa ne aduca la "standardele" europene, nu?
Anumite standarde europene reprezinta, de fapt, o persecutie religioasa a crestinilor. Acest lucru este ingrijorator. Daca imi afecteaza doar trupul, povata sfintilor este sa dau dovada de rabdare. Dar, daca afecteaza si sufletul, inseamna ca mantuirea mea sau a aproapelui meu este primejduita si se cuvine sa ma doara sufletul si sa nu tac.

Poate ne ,,premiaza'' Dumnezeu cu niste cutremure pentru ,,respectarea standardelor europene'', ca sa ne mai cumintim.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.06.2013, 14:47:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Cand poporul se ridica la lupta, erau si preotii si calugarii cu ei. Mirenii cu sultia si pada, preotii si monahii cu rugaciunea. Era unitate intre popor si slujitorii Bisericii.

Cred ca e gresita atitudinea asta de firca si lasitate pe care o au mai multi pretoti si monahi, nu este ortodoxa deloc. Adica, inainte mureau sute, mii de preoti in inchisolire comuniste ptr. Hristos, si acum de frica de a nu fi dat afara nu spun Adevarul? Pai cum sa fie poporul brav daca preotii si monahii sunt lasi? E rau ca si mirenii in loc sa fie pe pozitie, se dau cu ascultarea de preot, desi uita ca ascultarea merge pana cand preotul nu se abate de la linia Bisericii si a Traditiei. Ascultarea nu inseamna exploatare. Iar daca unii au gresit, ar fi f.frumos sa vedem cum se ridica!

E bine ca mai avem si oameni care nu au frica si care marturisesc cu curaj, inclusiv preoti. Desi, cei care se ridica si incearca sa faca ceva, sunt marginalizati sau ocarati, ca strica linistea si afecerile, chiar daca sunt episcopi, preoti sau mireni.
https://www.youtube.com/watch?v=ugJ5czIfZVc

Nu stiu de unde ideea asta ca fricosii se mantuiesc.

Parintele Amfilohie spune ca suntem mamaliga la ora aceasta, crestinismul este flescait.

https://www.youtube.com/watch?v=BfYVCW6k9Vs

https://www.youtube.com/watch?v=-N8LZyUD7cA

https://www.youtube.com/watch?v=mfGpnf7N7FQ

https://www.youtube.com/watch?v=2yn1KVhW42o
********************
Din cate am vazut eu, au fost preoti si monahi care, inainte de UE, au tinut conferinte si predici impotriva integrarii Romaniei in UE si cu toate astea, multi au fost pro-UE. Deci, nu poti spune ca nu s-a stiut ce ne asteapta.
Duhovnicii mari nu au fost deloc de acord cu UE.

(Biserica Ortodoxa nu este egala cu clerul si partea administrativa. )
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.06.2013, 17:11:54
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Pai, cam asta s-a intamplat mereu si dupa 89. Nu tineti minte ca dupa Ceausescu s-a coctat Iliescu la putere si inainte, el si cu amicii lui au promis marea cu sarea? Nu la fel au facut mai toti? Cred ca problema e si la noi, ca votam cu aceiasi oameni de 20 de ani. De ce voteaza lumea daca stie ca nu are pe cine alege? Doar asa ca sa ne exprimam acest drep de a vota? Desi, votul nu este un drept, ci un privilegiu. Trebuie sa ne si asumam responsabilatea votului. Apoi, doar am intrat in UE, era de asteptat sa ne aduca la "standardele" europene, nu?
ce dragut e sa stam cu mainile in san, si sa ne plangem ca lucrurile merg prost.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2013, 21:44:27
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catehumen Vezi mesajul
Poporul e vlaguit si obosit de patimi,cu mintea ratacita,neincrezator,fara prea multa cultura teologica.
Exceptînd ultima însușire, care nu e necesară nici pentru bunăstarea nici pentru mântuirea unui popor, celelalte sunt simptome care sugerează un prognostic foarte rezervat...
Totuși, chiar dacă poporul pe ansamblu se află în starea asta jalnică, mai sunt din fericire persoane și comunități care înduplecă pe Dumnezeu Proniatorul cu sfințenia vieții lor. Nu m-ar mira să asistăm în următorii ani la ridicarea unor noi figuri legendare pentru români și a unui nou curent de renaștere spirituală și economică a țării. Toate la vremea lor!
Țara deține încă resurse, umane și naturale. Dintre noi se va ridica, atunci când vom crede mai puțin, omul și mișcarea de care avem nevoie ca de aer. Ni-l va scoate Dumnezeu de sub obroc, la momentul ales de El.
Eu așa cred, așa nădăjduiesc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare