Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.12.2013, 01:55:19
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
iuliu, scuza-ma, daresti cam pe langa cu unele aspecte...
1. Nu toti cei care s-au declarat ortodocsi la rencensamant chiar sunt ortodocsi (in adev. sens al cuvantului); ei doar au declatar religia in care-s botezati.

2. Cred ca de fapt asta e motivul pentru care BO nu se desparte de stat; frica de a ramane fara ... BANI...

3. Bisericile-s pline doar de Craciun si Pasrte si foarte rar inm fiecxare Duminica sau alta sarbatoare.

4 ADN-ul de fapt te face bun sau rau intr-o oarecare proportie. Restul ramane la latitudinea mediului si spalarii pe creier dintr-o parte sau alta (inclusiv scoala).

5. Carciumile sunt pline si cu ortodocsi, ba chiar, in majoritate ortodocsi... sa nu uitam ca suntem 80% ortodocsi, si nu exista atatia ateicat sa umpli toate carciumile tarii; dar nah... greu de gandit.

6. in legatura cu indoctrinarea copilului; se aplica si la atei. N-ar trebui sa fie obligati sa-si lase copilul indoctrinat de religie de exemplu. Dar sunt obligati... in practica... teoretic nu, practic da, ca altfel iti agreseaza copilul la scoala atat elevii, cat si profesorii.

Si ar mai fi, dar revin eu candva...
1. Asta-i o vorba-n vant. Fiecare s-a declarat asa cum a vrut.
2. Poate ca ai dreptate. Dar nici faptul ca se profita de debandada din societatea romaneasca pentru a se incerca punerea pe butuci a bisericii nu este normal. De ce nu vezi ce se ascunde in spatele "bunelor intentii " ?
3. Ai vazut tu asta la televizor sau unde ?
4. Asta unde ai vazut-o ?
5. Recunosc, sunt slab la matematica. Da nush cand am spus eu ca numai ateii se duc la carciuma.
6. Vorbe. Cine nu vrea ca propriul copil sa invete religie poate obtine acest lucru. Daca tu nu stii situatia din alte tari si pleci urechea la alti lupi in blana de oaie, si nu intelegi ca in alte tari nu au voie sa aiba nici brad de Craciun in scoala ca fac ateii infarct, atunci nu mai vorbi. Aceiasi tovarasi care si-au batut joc de noi 50 de ani zburda acum liberi prin occidentul mai mult sau mai putin indepartat. Si vin si pe aici cu parul schimbat.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare