Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.05.2008, 14:50:53
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Stim cred ca toti despre sexul inainte de casatorie...dar...vrei sa-mi spuneti ca exista aici persoane care nu fac asta?...sau care nu au facut asta?..
nu stiu ce sa zic...ma uit putin pe drum, la lume, la tineri?...eu nu stiu ce sa zic..."viata sexuala", sau cum o numesc incepe poate chiar la 12-13 ani, iar aici vorbim de casatorie....
am cunoscut tinere care s-au manifestat la fel "eu nu fac nimic pana la casatorie"..dar dupa cateva argumente ale prietenilor gen "eu te parasesc....bla bla bla" fetele au cedat...
si inca o intrebare despre ce fel de sex vorbim?...pentru ca in lumea "libera" in care traim se poarta altfel de raporturi sexuale, fetele afirmand ca ele sunt "neintinate"...
nu stiu ce sa zic sincer, eu nu cred ca mai exista puritatea de care vrem sa vorbim...eu sunt baiat, si incerc sa fiu realist nu mai visez la o sotie despre care vrem sa vorbim...
in fine, o campanie e foarte buna..dar daca parintele nu-si educa odorul si odorul e educat de filme si internet atunci nu avem la ce sa ne asteptam..si apoi, daca in familie copilul vede ca e foarte bine si inainte de casatorie, daca parintii au facut asta..sau daca ...in fine....in lumea in care traim nu stiu daca mai exista ceea ce vrem sa discutam crestinesc....
dar poate ma insel, nu ar fi prima data si primul aspect..si ar fi foarte bine sa ma insel...
numai bine....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.05.2008, 14:52:36
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

" Stim cred, cu toti despre sexul inainte de casatorie...dar...vreti sa-mi spuneti ca exista aici persoane"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.05.2008, 20:32:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catalinul
este foarte bine ca s-a infiintat aceasta campanie ... VA MULTUMESC ENORM pentru ca m-ati ajutat - am fost la un pas sa fac o prostie ... va multumesc ca mi-ati deschis ochii ... DUMNEZEU SA NE AJUTE PE TOTI!!!
mie mi-ar fi placut sa vad mai multe raspunsuri ca acesta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.05.2008, 15:42:30
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc o persoana care inainte de casatorie era crestina doar cu numele. N-am mai intrebat-o ce a facut inainte de casatorie. Devenind buna crestina, si-a educat frumos cei doi copii, i-a invatat sa posteasca si sa se roage. Unul dintre ei a ascultat-o, altul a trait in pacat cu prietena lui patru ani si apoi s-a casatorit cu ea. Vreau sa va spun ca acela care s-a dus curat in fata altarului se afla si astazi impreuna cu sotia sa. Au un copil minunat. Pe celalalt l-a parasit nevasta dupa cateva luni de la casatorie. A plecat in alta tara si nu s-a mai intors. Acum si acela se roaga, de nevoie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2008, 16:01:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu este o regula sa se desparta daca au stat impreuna.
Preotul recomanda inainte de casatorie pt.cei care au convietuit fara cununie spovedanie curata.
Acum a devenit o exceptie ca tinerii sa nu stea impreuna inainte de casatorie.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2008, 22:03:10
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian_radut
ai o prietena cu care vrei sa te casatoresti, te intelegi foarte bine cu ea, dar nu faci sex. Dupa casatorie se constata ca nu va potriviti din acest punct de vedere.
haha.. ce-i asta? o noua expresie nascocita de slujitorii trupului? un renumit cuplu de psihologi... care s-au specializat pe psihologia cuplului... au spus foarte clar ca nepotrivire sexuala NU exista... decat un caz la nu stiu cate milioane de cupluri... iar acela cine stie din ce pricina trupeasca/ biologica. restul sunt mofturi.
si chiar si asa... daca persoana iubita se potriveste la caracter cu tine si va potriviti de minune si pe alte planuri, dar singura piedica este nepotrivirea sexuala, atunci ai renunta la ea? ai pune trupul inaintea sufletului?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2008, 23:03:33
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Implicit

Sunt de acord cu ispita .... parerea mea e ca daca esti nemultumit de ea sexual e foarte probabil ca aceasta casatorie sa fie facuta numai cu scopu asta sexual... din punctu tau de vedere. Nepotrivirea sexuala e cea mai mare prostie care am auzit-o. Intre doi oameni care se iubesc sexul nu e primul lucru important.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.06.2008, 09:33:16
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pauldani
Stim cred ca toti despre sexul inainte de casatorie...dar...vrei sa-mi spuneti ca exista aici persoane care nu fac asta?...sau care nu au facut asta?..
nu stiu ce sa zic...ma uit putin pe drum, la lume, la tineri?...eu nu stiu ce sa zic..."viata sexuala", sau cum o numesc incepe poate chiar la 12-13 ani, iar aici vorbim de casatorie....
am cunoscut tinere care s-au manifestat la fel "eu nu fac nimic pana la casatorie"..dar dupa cateva argumente ale prietenilor gen "eu te parasesc....bla bla bla" fetele au cedat...
si inca o intrebare despre ce fel de sex vorbim?...pentru ca in lumea "libera" in care traim se poarta altfel de raporturi sexuale, fetele afirmand ca ele sunt "neintinate"...
nu stiu ce sa zic sincer, eu nu cred ca mai exista puritatea de care vrem sa vorbim...eu sunt baiat, si incerc sa fiu realist nu mai visez la o sotie despre care vrem sa vorbim...
in fine, o campanie e foarte buna..dar daca parintele nu-si educa odorul si odorul e educat de filme si internet atunci nu avem la ce sa ne asteptam..si apoi, daca in familie copilul vede ca e foarte bine si inainte de casatorie, daca parintii au facut asta..sau daca ...in fine....in lumea in care traim nu stiu daca mai exista ceea ce vrem sa discutam crestinesc....
dar poate ma insel, nu ar fi prima data si primul aspect..si ar fi foarte bine sa ma insel...
numai bine....
majoritatea crestinilor practicanti nu cred ca traiesc in concubinaj.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2008, 23:43:26
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian_radut
De ce nu e voie sa faci sex inainte de casatorie? De ex. ai o prietena cu care vrei sa te casatoresti, te intelegi foarte bine cu ea, dar nu faci sex. Dupa casatorie se constata ca nu va potriviti din acest punct de vedere. De divortat nu se poate ca nu e ortodox ... si traiti pana la adanci batranete foarte fericiti.
Faza cu nepotrivitul sexual este o mare PROSTIE si totodata o prejudecata tampita, poate este cel mai josnic complex pe care il poate avea cineva. Daca cineva isi iubeste cu adevarat perechea, nu exista impedimente de genu "nepotrivire sexuala", asta este doar un moft sau un pretext de despartire. :) :) :)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2008, 00:26:35
pauldani pauldani is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.01.2008
Mesaje: 54
Implicit

Traiesc intr-un orasel si-mi pare rau sa spun dar nu cunosc decat un prieten care nu a trait in concubinaj si el e protestant...cunosc insa concubinaj, cunosc fete sub 14 ani care intretin relatii sexuale..lumea in care traim nu e chiar asa cum vor crestinii practicanti, m-ati terminat cu afirmatia asta...Dumnezeu sa ma ierte si voi sa ma iertati dar nu pot sa inteleg aceasta afirmatie "crestin practicant..." si mi se rupe sufletul cand vad ca oameni precum Laura Andresan apare la televizor si indruma minti si oameni care poate-L cunosc pe Dumnezeu nu zic nimic, fie ca nu vor, fie ca nu pot.....in fine, nu vreau sa continui acest subiect, pentru ca m-a scarbit demult acest mod de viata...si apoi chiar si afirmatia ta alexandra contine 2 cuvinte care-ti exprima micul procent de nesiguranta "majoritatea" si "nu cred" ...in fine....
Reply With Quote
Răspunde