Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.06.2009, 11:03:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu cred ca exista asa ceva in Canoanele Bisericii.

In orice caz nu vad de ce un crestin ar cere sa fie incinerat.
Caz in care preotul chiar n-ar avea cum sa-i faca slujba de ingropare (desi poate cu un efort de imaginatie..).

Si cenusa care ramane tot in pamant ajunge, dar astea de acum sunt interpretari deplasate ale Scripturii.
Exemplu: in Japonia, nu e voie sa ingropi mortii, statul te obliga sa-i incinerezi (nu mai e loc). Ce credeti ca fac ortodocsii japonnezi?
Ii incinereaza, desigur. Cu slujba, evident.
Asa ca, sa nu absolutizam. Sigur, cinstirea trupului prin inmrmantare este un semn, vrea sa arate ca trupul e important, si ca va invia. dar asta nu inseamna ca Dumnezeu nu ne poate invia altfel si nu inseamna ca daca din diverse motive cineva este incinerat, risca iadul..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.06.2009, 11:55:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.06.2009, 12:06:15
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.
Pai, da, Costel, nici eu nu spun sa se arda toate trupurile, ziceam ca ingroparea trupurilor este un simbol, care are un sens, dar ca sa nu o absolutizam. Daca in anulmite situatii nu s epoate face (legea din Japonia, epidemii grave.. stiu eu?) atunci exista motive sa nu o facem.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.06.2009, 16:32:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am asitat la o discutie unde se spune ca e bine sa fie ars, asa se evita primejdia de a ingropa pe cineva de viu. Dar o astfel de mentalitate pierde din vedere ca nu se evita primejdia de a fi ars de viu, in astfel de situatii.

Fani, e o problema destul de delicata. Daca de astazi s-ar arde toate trupurile, ar insemna sa ne multumim cu moastele celor din vechime.

Sigur, arderea cuiva nu inseamna ca el nu va invia.

Ce idei..
Dupa imbalsamare, care e o procedura standard la ora actuala, chiar daca se reduce la cateva injectii cu formol, poti fi sigur ca nu ai sa fii ingropat de viu.

Nimeni nu face reclama incinerarii, observam doar extremismul unora care scot din burta canoane vizavi de incinerare..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 27.06.2009, 04:16:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nimeni nu face reclama incinerarii, observam doar extremismul unora care scot din burta canoane vizavi de incinerare..
Ortodocsii "aripa moderata"... se cam lasa dusi de vant.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 27.09.2009, 13:25:15
stefiedi stefiedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Post ?

stie cineva sa imi dea argumente BIBLICE si PATRISTICE referitoare la INCINERARE ?

Last edited by stefiedi; 27.09.2009 at 13:29:51.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.09.2009, 12:53:21
stefiedi stefiedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Post Pentru cei interesati de acest subiect (INCINERARE)

Din ce am reusit eu sa gasesc eu despre INCINERARE rezulta urmatoarele:

-In V.T. si N.T. sunt doar PROFETII,DESCRIERI SI SFATURI legate de moartea unor persoane importante atat in V.T. cat si in N.T.

-Scrierile Sfintilor Parinti si ale Autorilor antici pagani la fel DESCRIU moartea unor persoane importante si sfaturi legate de funeraliile decedatului (pagan sau crestin).

-Avand in vedere ca pacatul inseamna: "incalcarea poruncii Divine..." si neexistand o poruca Divina clara in privinta incinerarii rezulta faptul ca INCINERAREA NU ESTE UN PACAT CI DOAR O FORMA DE FUNERALII.

Totusi ca si crestinii (si chiar si pagani)este bine sa ne CINSTIM mortii prin ingroparea lor,astfel dand dovada de IUBIRE si RESPECT pentru ei atat in ce priveste trupul care este in pamant cat si sufletul din viata viitoare (Rai sau Iad).
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.10.2009, 16:05:34
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=+1]Hotararea luata in sedinta din 15 iunie 1928, privind incinerarea[/SIZE]
  1. [SIZE=+1]Preotii sa previna din vreme pe enoriasi, atragandu-le atentia ca, in cazul cand cineva dintre ei ar voi sa se incinereze, Biserica la va refuza orice asistenta religioasa;[/SIZE]
  2. [SIZE=+1]Inainte de oficierea slujbei de prohodire a unui mort, preotul respectiv sa aiba grija sa se informeze pe langa familia mortului, la care cimitir se va inmormanta cel decedat;[/SIZE]
  3. [SIZE=+1]Celor ce totusi au fost incinerati sau se vor incinera sa li se refuze orice serviciu religios, atat la moarte, cat si dupa moarte".[/SIZE]
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.10.2009, 17:16:23
stefiedi stefiedi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Mesaje: 4
Unhappy Multumesc de sursa dar...

mersi de sursa;o sa incerc sa caut si eu aceasta sursa,numai ca e o problema...sau mai multe

eu am cerut ARGUMENTE BIBLICE SI PATRISTICE
-eu unul pun baza in ceea ce zic Sfintii Parinti ai Crestinismului (inainte de marea schisma si de toate amestecurile care provin din epoca moderna si pana azi-Masonerie,New Age,Parapsihologie,etc.)nu de un Sinod Ortodox din sec.XX
-avand in vedere ca tot in sec.XX in Biserica Ortodoxa apar culte paralele gen Oastea Domnului ma cam pune sa ma intreb cata providenta divina a fost la aceste Sinoade

ce mi-ai trimis tu sunt canoane bisericesti dar baza pe care au fost formulate as vrea sa o vad,ce i-a facut pe Episcopi sa formuleze aceste canoane(ARGUMENTE pro sau contra acestui subiect),faptul ca cine socoteste canoanele Bisericii o sa arda in iad,anatema si toate cele nu ma impresioneaza.

Daca se poarte demonstra cu argumente solide si concrete faptul ca INCINERAREA este un pacat nu mai zic nimic chiar ma bucur ca o astfel de problema a fost clarificata...

dar daca mergem pe bun simt ,credinta oarba ,tata Floarea ,Popa Ioan sau un episcop/sinod de acum 100 de ani asta nu e TEOLOGIE.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.10.2009, 18:45:10
rafael rafael is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit E pacat?

Sa va spun o poveste adevarata. Cunosc o doamna al carei fiu a murit intr-un spital din strainatate. Doamna era internata in acelasi spital, dar nu i s-a spus despre moartea fiului ei decat mult mai tarziu, atunci cand i-au inmanat o urna cu cenusa lui. Doamna ramanand singura, departe de tara, a fost internata intr-un azil de batrani. Doamna tine urna cu cenusa fiului ei la ea in camera. A fost sfatuita de catre un preot ortodox sa renunte la a tine cenusa, dar ea refuza. I-a facut parastase fiului ei, dar nu isi gaseste linistea. Problema este ca e o persoana cam dificila, care refuza din start orice incercare a cuiva de a o ajuta. M-am gandit ca cel mai mare ajutor pentru ea si fiul ei ar fi ca sa fie trecuti pe pomelnice pentru a se impartasi in chip nevazut la Sfanta Liturghie. Nu m-am gandit nici o clipa ca daca a fost incinerat fara voia lui nu poate sa primeasca un ajutor atat de pretios din partea Bisericii. Ei sunt deja pe pomelnice. Ce credeti, e un pacat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Ortodoxia si incinerarea sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 53 31.08.2012 00:59:14
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01