Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.05.2007, 13:27:09
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, ai drept la replica, dar daca replica ta e la fel de acida sau chiar mai acida, cu ce esti mai bun? Atentie deci la folosirea cuvintelor, caci sunt sabie cu doua taisuri. Mesajele noastre sa fie un semn de dragoste din partea noastra catre cel caruia ii scriem.
Reciproca nu este valabila? Adica daca Colors ma face cum ii vine la gura si eu ii cer sa argumenteze sunt eu sunt acid, iar el plin de dragoste? Ma lasi....?

Nu am intrat pe forum pentru a vedea altii, sau a-mi dovedi mie cat sunt de bun.... Am intrat pentru ca am ceva de spus, in acord cu Ortodoxia, cu invatatuta Bisericii Ortodoxe, si am sa ma exprim in functie de imprejurari, indiferent ca sunt considerat: ironic, sarcastic, acid etc.

Oricum, raspund "acid" atacurilor la persoana, in rest....discutam...civilizat.

Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.05.2007, 13:35:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Si eu cred ca e asa .
Nimeni nu se antreneaza intr-o discutie pentru el ci pentru un tel. Fiecare din noi poate macar odata sa zica "asa am simtit eu atunci " .
Scuzele trebuiesc acceptate ca santem oameni .
Unde nu sant , lipsesc !

Politetea sau blindetea ramane la aprecierea fiecaruia .
Uneori e bine sa mai citim si vietile sfintilor , chiar daca nu ne asmanam , macar ne inspiram .

maria
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.05.2007, 13:54:14
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, Ancah! Multumesc de precizare. Intr-adevar, acolo m-am referit la general si mi se pare f eveident ca e generala afirmatia pentru ca nu am numit o anumita credinta.

Si tu ai pus si mai bine in lumina faptul ca uneori, desi credinta in sine e una curata, oamenii o stramba, o deformeaza prin relele lor.

Fundamentalismul religios este provocarea cea mai mare a secolului XXI. Lumea sufera din pricina acestui fundamenalism.

Dar ce este fundamentalismul? Care sunt granitele lui?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.05.2007, 14:21:22
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Granitele? Eu as zice ca nu au ce cauta in Europa.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.05.2007, 16:33:57
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Fundamentalismul, descris pe scurt, reprezinta aderenta la anumite principii stricte si intoleranta vizavi de alte puncte de vedere.

Fundamentalismul si Traditia vie a Bisericii noastre sunt 2 termeni incompatibili.

Poate articolul de mai jos ne-ar putea ajuta sa intelegem o parte dn ceea ce inseamna fundamentalismul si care este semnificatia lui pentru Traditia vie a Bisericii.

http://www.geocities.com/dorucostache_web/docs/Fundamentalismul_pseudo-traditional.doc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.05.2007, 18:56:39
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Sunt suficienti oameni daruiti BOR, nu cred ca e cazul sa afirmam lucruri pe care nu le putem argumenta. BOR are si ea martirii ei proprii.

Si sa stii ca pentru multi, viata nu se rezuma doar la stomac.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2007, 01:41:54
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
iosife ceva de bine nu te-am vazut a scrie, lucruri de folos sufletesc. Dar ataca "crestinule", umbla din ratacire in ratacire si implineste-ti pofta.

Liviu
omul discuta despe aspecte reale. de exemplu liviule, tu esti un fundamentalist. tu stii ca iosif rataceste.

tu ai harul de a-l arunca pe omul asta in ratacire, ai puterea de judecata si ai si degetul aratator dezvoltat.

clausemi, traditie, tu, dannsan, mirelat sunt doar cativa dintre fundamentalisti. suntteti o realitate si trebuie sa fiti si voi discutati.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2007, 03:33:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
clausemi, traditie, tu, dannsan, mirelat sunt doar cativa dintre fundamentalisti. suntteti o realitate si trebuie sa fiti si voi discutati.
mersi, dragule, nu ma asteptam la asa nota mare ! :D
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.05.2007, 03:38:38
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Eu credeam ca fundamentalismul ortodox se manifesta prin severa respectare a legilor lui Hristos in Biblie si nicidecum cat esti de lingusitor BOR.
Iar cine spunea de sacrificiul vietii pentru BOR? asta nu e invatatura crestina dupa cate stiu eu. E pacat sa te sinucizi sau sa te ucizi cica pentru D-zeu...pai nu ne face mai buni ca musulmanii. Iar D-zeu este destul de puternic cred sa se apere si singur, de fapt noi avem nevoie de ajutorul lui si nu El de ajutorul nostru.
Si cred ca mai folositori suntem in viata decat morti.

Si dupa cum ziceam fundamentalismul ortodox (parerea mea) ar fi respectarea mai stricta a preceptelor Biblice (Noul Testament) si Traditie. Un exemplu parca... ar fi secta ortodoxa OAstea Domnului care ar fi sub supraveghere caci fundamentalismul nu prea isi are loc in invatatura lui Hristos . Practicantii aceste secte nu beau nu fumeaza, nu asculta prea multa muzica decat cea vocala, mai piosi, inimosi etc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2007, 15:01:11
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Cred ca fundamentalismul apare atunci cand omul ia invatatura Bisericii (vorbim de cazul ortodox, nu?), o filtreaza prin propria constiinta, extrage doar normele si canoanele apoi le aplica celor din jur si ii eticheteaza pe acestia in functie de parerile proprii.

Fundamentalismul tine, in mod evident, de un demers personal. In momentul in care omul, orbit de neintelegerea propriilor valori religioase, devine incapabil de acceptarea alteritatii religioase, intervine o reactie dura de respindere a celorlalti, segregarea dura a lumii in "noi" - "voi", atitudine perceputa ca "fundamentalism".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ortodox sau crestin ortodox? mara2008 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 8 07.01.2013 14:54:36
Rusinea de a fi ortodox sau politicianul ortodox in Europa unita mihaiB Despre Biserica Ortodoxa in general 0 08.08.2012 13:13:45
De ce ortodox? cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 14 05.12.2008 20:07:46
Nunta ortodox rit nou cu ortodox rit vechi Lumi79 Nunta 2 05.01.2007 14:05:29