Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2008, 00:16:28
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sa ma ierte aceia care i-am mustrat , eu fiind mai rau decat ei cu mult ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.07.2008, 10:38:34
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Asta asa este, dar de multe ori deliurile nu sunt chiar asa de aproape de unde stai/lucrezi/inveti. Aveam acasa in frigider mai tot timpul lucrurle astea. Dar viata unora si ceea ce fac nu permit sa iei pranzul de unul singur intr-un colt cu mancarea de la pachetel.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.07.2008, 12:02:06
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
slujbele pot sa inceapa si inainte de ora 12 , ca nu este un pacat ... chiar si sf ioan maximovici incepea slujbele inainte de ora 12 ... dar dupa ora 12 amiaza nu mai este permis sa se inceapa liturghia ...

sa ma ierte aceia care i-am mustrat , eu fiind mai rau decat ei cu mult ...
Frate Rafael, ce-i mai bine sa nu se tina Liturghie decit sa se tina dupa 12?
Nu de alta dar multi in lumea asta au un singur preot care alearga ca disperatul sa faca 2 Liturghii intr-o duminica la distante mari.

Iar cu iertarea asta de un rind dupa o pagina de mustrat...chiar nu ti-ai dat seama ca ce spui nu-i bine si v-a trebuii sa te scuzi ulterior? Sau daca ce ai spus crezi ca-i in ordine, atunci de ce te mai scuzi? E un fel de politica strutului. Ori stai in spatele celor spuse cu toate consecintele, ori nu stai! Ori spui ori taci! Un cuvint spus (scris) nu-ti mai apartine si nu-l mai poti intoarce
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.07.2008, 12:31:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

esox: Iar cu iertarea asta de un rind dupa o pagina de mustrat...chiar nu ti-ai dat seama ca ce spui nu-i bine si v-a trebuii sa te scuzi ulterior?

Daca se prefera mai mult laudele, si acolo unde nu-si au rostul, atunci ne facem prieteni cu lumea. Dar la ce ajuta? In nici un caz la indreptarea greselilor.
Oricum iertarea ceruta isi are rostul ei.

Totusi iti dau si tie dreptate, esox, caci in multe tari protestante nu exista nici biserici ortodoxe si in unele locuri, nu putine la numar, nici parohii, caci numarul preotilor din aceste zone este infim. Dar nu am auzit sa se tine doua liturghii intr-o zi. De obicei liturghia ortodoxa se tine dupa slujba de dimineata a celor care detin biserica.
Inconvenientele sunt multe, dar Ii multúmim lui Dumnezeu ca avem si atat, caci altii nici preot nu au si au fost cazuri in care s-au facut inmormantari fara preot.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.07.2008, 12:35:39
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

esox multumesc de mustrare ... mustrarea nu este pacat intotdeauna , ci numai daca te mustra constiinta dupa ce ai mustrat atunci trebuie sa iti ceri iertare ... uneori este bine sa mustri ... asta depinde de discernamant ...

liturghia nu se poate face dupa 12 ... eu stiu ca un preot nu are voie sa slujeasca doua liturghii in aceeasi zi ...
statul jos este pacat ... treaba lor a celora care fac asta , dar eu stiu ca este pacat ... cei care stau jos vor da raspuns in fata lui Dumnezeu nu a mea ...
noesis poate sa manance si cu americanii la masa ca nu ii face nimeni nimic daca manaca de post atunci cand trebuie ... pentru asta ii trebuie numai smerenie ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.07.2008, 12:47:20
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Anca cind folosesti des cuvintul IARA_MA uiti intelesul si scopul lui. Acum eu nu cred ca Rafael nu se mai duce la impartasanie ca nu stie daca are cineva suparare pe el sau nu, daca l-a iertat sau nu. Ca atare nu-i chiar pasa daca este iertat, respectiv daca a suparat (nu am nimic cu tine Rafael, dar e un obicei des intilnit cu care eu nu prea sint de acord. Cuvintul este Dumnezeu si cind spui un lucru trebuie sa fi constient de cuvintul respectiv)
Acum presupune-ti ca Preotul are 3 orase ca parohie. (situatia e reala si citiva de pe forum pot confirma) In fiecare din aceste orase se poate face Liturghie dupa cea a propietarilor bisericii, asta inseamna ora 12.
De Pasti Preotul face Liturghia noaptea dupa Inviere intr-unul din orase, la amiaza Liturghia in altul si al 3-lea ar ramine fara slujba de Pasti!!!!! Ca atare face inca o Liturghie dupa 12 si in acest oras. Eu nu stiu care sint rinduielile preotesti dar stiu ca nu pentru bani face ce face (ca abia ii ajung de benzina), nu stiu daca are aprobare de la episcopul locului, dar stiu ca-l admir pt lucrul acesta!
Si vreau sa-l vad pe acela care mai bine prefera sa nu aibe Liturghie de Pasti decit sa o faca dupa 12!:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.07.2008, 13:09:51
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu stiu ca sunt preoti care au in grija lor 2 sau chiar 3 sate , insa el trebuie sa faca liturghie succsiv : duminica asta in satul cutare , duminica urmatoare in urmatorul etc ... iar de pasti poate sa faca liturghie chiar si numai intr-un singur sat ca nu e bai ... caci de pasti poate toata lumea din cele trei sate sa se stranga in satul unde se face acea liturghie ; sau sa faca in doua sate si sa vina lumea si din satul al treilea cum poate fiecare : unii noaptea , altii dimineata , si gata ... nu e necesar sa se incalca canoanele si sa se faca liturghie dupa ora 12 ... apoi , sicer sa fiu nici nu stiu daca preotul are voie sa faca doua liturghii succesiv in aceeasi zi ; stiu ca nu are voie sa faca pe aceeasi sf masa doua liturghii in aceeasi zi , dar nu mai stiu acuma daca are voie sa slujeasca doua liturghii in biserici diferite in aceea zi ... canoanele sunt canoane frate si trebuie respectate ... caci altfel iti pierzi mantuirea si asta nu e bine ... nu se merita ...
liturghia se poate face intre 12 noaptea si 12 amiaza ... daca numeri orele , vei vedea ca se pot face chiar si trei liturghii in timpul asta ...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.07.2008, 13:20:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
eu stiu ca sunt preoti care au in grija lor 2 sau chiar 3 sate , insa el trebuie sa faca liturghie succsiv : duminica asta in satul cutare , duminica urmatoare in urmatorul etc ... iar de pasti poate sa faca liturghie chiar si numai intr-un singur sat ca nu e bai ... caci de pasti poate toata lumea din cele trei sate sa se stranga in satul unde se face acea liturghie ; sau sa faca in doua sate si sa vina lumea si din satul al treilea cum poate fiecare : unii noaptea , altii dimineata , si gata ... nu e necesar sa se incalca canoanele si sa se faca liturghie dupa ora 12 ... apoi , sicer sa fiu nici nu stiu daca preotul are voie sa faca doua liturghii succesiv in aceeasi zi ; stiu ca nu are voie sa faca pe aceeasi sf masa doua liturghii in aceeasi zi , dar nu mai stiu acuma daca are voie sa slujeasca doua liturghii in biserici diferite in aceea zi ... canoanele sunt canoane frate si trebuie respectate ... caci altfel iti pierzi mantuirea si asta nu e bine ... nu se merita ...
liturghia se poate face intre 12 noaptea si 12 amiaza ... daca numeri orele , vei vedea ca se pot face chiar si trei liturghii in timpul asta ...
Canoanele spun ca nu se pot sluji 2 liturghii pe acelasi altar,in 24 de ore.Este foarte solicitant pentru un preot sa faca 2 liturghii in 24 de ore,dar nu imposibil si de asemenea nu,interzis de canoane.Si la noi i ntara se face asa ceva.de ex,in Poatul Mare,vineri dupa ora 16 se face Liturghia Darurilor Mai inante Sfintite,unita cu Vecernia,apoi dupa miezul noptii,adica dupa 6 sau 7 ore,se face Liturghia de smabata,a Sf Ioan Gura de aur.Nu este nici o problema canonica aici,este vorba de cat poate un om sa duca.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.07.2008, 13:55:09
esox esox is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.10.2007
Mesaje: 49
Implicit

Rafael,
eu cred ca preotul raspunde singur de greselile lui nu trebuie sa raspundem noi de ele. Sincer prefer o Liturghie dupa 12 decit o duminica fara Liturghie. Si spre deosebire de tine eu stiu probabil cum este sa vrei sa te duci la Liturghie si sa nu ai unde.
Sincer tu chiar crezi ca Dumnezeu il va pedepsii pe preot ca a facut o Liturghie in plus la o ora nepotrivita pt ca nu exista alta solutie? Dumnezeul meu nu! Dumnezeul meu se tinea de Lege pina era vorba caea se opunea vindecarii. Iar vindecarea nu-i doar de orbire trupeasca ci si sufleteasca!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.07.2008, 14:06:45
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sincer iti spun : preotul nu nici nevoie sa faca liturghie dupa 12 , si chiar daca dupa parerea lui ar avea nevoie de asta , sa nu o faca ca altfel nu mai este vrednic de cele sfinte ... un preot care slujeste dupa 12 trebuie caterisit sau afurisit ... bineinteles , frate , nu eu voi judeca pe preotii respectivi , dar ei vor fi judecati de Dumnezeu ... eu am spus doar ca nu e bine , nu am spus ca eu ii voi judeca pe preotii respectivi , sau ca voi raspunde eu pentru ei ... iar daca intr-o duminica a intarziat la slujba si a trecut de ora 12 , poate sa faca cate slujbe doreste el , numai nu liturghie ... poate sa faca maslu , apoi sfestanie , spovedanie , apoi cate rugaciuni vrea el sa citeasca din molitfelnic , pe toate poate sa le citeasca ... ce ? maslul nu este tot sf taina ? poate sa faca acestea ... daca se teme cu adevarat de Dumnezeu nu va face liturghie ca nici macar sfintii nu indraznit asa ceva ... cei care calca canoanele , imi pare rau ca trebuie sa le spun asta , vor fi judecati de Dumnezeu ...

iar cine are ravna va merge in satul apropiat la slujba daca in satul lui nu se face ... eu zic sa nu ne punem impotriva sf parinti si sa inventam noi o ortodoxie dupa mintea noastra ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Plecarea in strainatate costel Generalitati 77 27.06.2012 00:08:13
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
adresat in mod special geniilor elizeu Generalitati 38 05.04.2010 02:32:11
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Munca in strainatate Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 18 17.04.2009 06:59:49