Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 16.04.2010, 09:31:34
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
ia arata-ne cum se fac deductiile logice ! lumineaza-ne!

...pai a fost odata ca niciodata un punctisor...si ce s-a gandit punctisoru? ia sa explodez eu acum! da di undi sa gasesc o boamba ? sau ceva TNT ? a cautat punctisoru da' na gasit nimic .atunci s-a suparat:- Ba io explodez !acuma dar de suparare ...si exploda punctuletul....asta-i BIG-BANG-ul ateilor !
...l-am intrebat pe punctisor cum a facut "magia" sa se dea peste cap si sa faca sa apara toata materia universului ...dintr-un punctisor ...punctisoru mi-a soptit sfios:-numai ateilor le spun secretul acesta ,dar nu inainte de a-mi jura ca nu-l dezvaluiesc la alti necredinciosi care nu cred minunea transformarii unui punct intr-un univers si cred aberatiile cu un Dumnezeu Atotputernic care cica a creat materia din nimic ...oricum minunea facuta de mine(adica de punctisor) e mai credibila decat absurditatea cu Dumnezeu...

despre logica asta vorbesti ?
+ mintea mea e cea mai logica si cea mai tare; e o garantie pentru adevar. Restul sunt incuiati , sentimentali si speriati.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #172  
Vechi 16.04.2010, 09:40:46
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
+ mintea mea e cea mai logica si cea mai tare; e o garantie pentru adevar. Restul sunt incuiati , sentimentali si speriati.
Daca ar fi asa nu as discuta cu voi.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 16.04.2010, 09:48:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Omul are doua tipuri de gindire: una rationala si una intuitiva. Secretul e sa stii pe care sa o folosesti in diverse situatii. Pentru a lua o decizie corecta, primul pas este sa identifici in mod corect problema, apoi sa iti dai seama ce tip de gindire sa aplici. Sa gindesti despre cum gindesti.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 16.04.2010, 10:05:54
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Daca ar fi asa nu as discuta cu voi.
din lac in put...deci ne spui ca daca ai avea mintea cea mai sclipitoare dintre toti ...nici n-ai mai discuta cu noi ,cei mai ignoranti ...adicatelea ne spui pe fata ca ...DACA AI CUNOASTE ADEVARUL NU L-AI SPUNE IGNORANTILOR ...DOAR PE MOTIVUL CA SUNT MAI PROSTI DECAT TINE ?...NE-AI LASA IN RATACIRE...AHA ,DECI ASA SE MANIFESTA IUBIREA SI AJUTORAREA APROAPELUI DIN PUNCTUL DE VEDERE ATEU

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Omul are doua tipuri de gindire: una rationala si una intuitiva. Secretul e sa stii pe care sa o folosesti in diverse situatii. Pentru a lua o decizie corecta, primul pas este sa identifici in mod corect problema, apoi sa iti dai seama ce tip de gindire sa aplici. Sa gindesti despre cum gindesti.
imi place ce ai scris aici ...daca am inteles bine ...ne spui ca ai venit pe forum sa te confrunti cu alte gandiri si astfel sa-ti perfectionezi modul de A GANDI ca mai apoi sa-l aplici in deciziile vietii tale ...inclusiv daca alegi sa ramai ateu sau devii crestin...am inteles bine?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #175  
Vechi 16.04.2010, 10:25:02
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
din lac in put...deci ne spui ca daca ai avea mintea cea mai sclipitoare dintre toti ...nici n-ai mai discuta cu noi ,cei mai ignoranti ...adicatelea ne spui pe fata ca ...DACA AI CUNOASTE ADEVARUL NU L-AI SPUNE IGNORANTILOR ...DOAR PE MOTIVUL CA SUNT MAI PROSTI DECAT TINE ?...NE-AI LASA IN RATACIRE...AHA ,DECI ASA SE MANIFESTA IUBIREA SI AJUTORAREA APROAPELUI DIN PUNCTUL DE VEDERE ATEU
Nu as discuta cu voi daca nu as banui ca intelegeti ceea ce spun, ar fi o pierdere de vreme.
Altfel, da, asta e rationamentul, chiar voi spuneti ca Dzeu vi se dezvaluie numai cit va permite starea decazuta, ca degeaba v-ar spune ADEVARUL, ca tot nu l-ati intelege.
Oricum, nu e cazul meu, care nu detin ADEVARUL. Sustin doar ca nimeni nu il are, nici macar Dzeu nu poate fi sigur ca il are.



Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
imi place ce ai scris aici ...daca am inteles bine ...ne spui ca ai venit pe forum sa te confrunti cu alte gandiri si astfel sa-ti perfectionezi modul de A GANDI ca mai apoi sa-l aplici in deciziile vietii tale ...inclusiv daca alegi sa ramai ateu sau devii crestin...am inteles bine?
Daca dai la o parte formalismul dogmei si credinta in supranatural sint la fel de crestin ca voi.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 16.04.2010, 11:01:36
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Altfel, da, asta e rationamentul, chiar voi spuneti ca Dzeu vi se dezvaluie numai cit va permite starea decazuta, ca degeaba v-ar spune ADEVARUL, ca tot nu l-ati intelege.
Oricum, nu e cazul meu, care nu detin ADEVARUL. Sustin doar ca nimeni nu il are, nici macar Dzeu nu poate fi sigur ca il are.
te rog mult spune si tu o fraza,MACAR UNA, in care sa fii logic de la inceput la sfarsit.
1.spui ca Dumnezeu ni se dezvaluie numai cat ne permite starea decazuta
2. ca si tu ai face asta daca AI STI ca nu intelegem.

dar tu nu esti DUMNEZEU ca sa stii EXACT cat si ce intelegem...(chiar tu recunosti ca nu detii ADEVARUL cu atat mai putin ADEVARUL ABSOLUT)si NU te poti pune ,nici macar ipotetic ,in situatia Lui neavand ATOTSTIINTA asa ca trebuie sa incerci la nivelul tau sa faci BINELE ,cum poti tu mai SINCER ,fara sa gandesti anterior ...ACUM NU FAC BINELE CA ASTIA NU INTELEG...ce inteleg unii si altii ,DUMNEZEU stie cel mai bine,nu tu ...tu doar straduieste-te sa faci BINELE ...SI BINELE , te va apropia de DUMNEZEU ,mai si bine zis DUMNEZEU se va apropia de tine ...vazand straduinta ta.

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
nu detin ADEVARUL. Sustin doar ca nimeni nu il are, nici macar Dzeu nu poate fi sigur ca il are.
toti avem clar in minte ce inseamna conceptul de ADEVAR. daca n-ai cunoaste ce inseamna ADEVAR n-ai spune ca nu-l detii .
de unde avem noi conceptul de adevar ? nu de la maimute (daca ne-am trage de la ele am avea DOAR "supravietuirea celui mai adaptat" sau "legea junglei" ) ci de la DUMNEZEU care a dat legea ,prin care noi ne verificam pe noi insine ,prin comparatie Legea lui Dumnezeu(Poruncile)<=>faptele noastre =>de aici intelegem conceptele de BINE ,RAU ,ADEVARAT,FALS.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk

Last edited by flying; 16.04.2010 at 11:03:55.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 16.04.2010, 11:42:47
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
te rog mult spune si tu o fraza,MACAR UNA, in care sa fii logic de la inceput la sfarsit.
1.spui ca Dumnezeu ni se dezvaluie numai cat ne permite starea decazuta
2. ca si tu ai face asta daca AI STI ca nu intelegem.

dar tu nu esti DUMNEZEU ca sa stii EXACT cat si ce intelegem...(chiar tu recunosti ca nu detii ADEVARUL cu atat mai putin ADEVARUL ABSOLUT)si NU te poti pune ,nici macar ipotetic ,in situatia Lui neavand ATOTSTIINTA asa ca trebuie sa incerci la nivelul tau sa faci BINELE ,cum poti tu mai SINCER ,fara sa gandesti anterior ...ACUM NU FAC BINELE CA ASTIA NU INTELEG...ce inteleg unii si altii ,DUMNEZEU stie cel mai bine,nu tu ...tu doar straduieste-te sa faci BINELE ...SI BINELE , te va apropia de DUMNEZEU ,mai si bine zis DUMNEZEU se va apropia de tine ...vazand straduinta ta.
Daca AS STII ca nu intelegeti nu as vorbi cu voi. Este adevarata inversa negatiei, adica "pentru ca vorbesc cu voi rezulta ca non(stiu ca nu intelegeti)" care e echivalent cu "non(stiu) SAU non(nu intelegeti)" care e chivalent cu <<"nu stiu" sau "intelegeti">>.
In concluzie, vorbesc cu voi pentru ca nu stiu (daca intelegeti sau nu) sau pentru ca intelegeti.
Pentru ca mai exista supozitia ca functionam in general la fel, inclin sa cred ca intelegeti dar nu sint sigur pentru s-ar putea sa nu stiu.
Nu exista BINE, exista doar bine.

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
toti avem clar in minte ce inseamna conceptul de ADEVAR. daca n-ai cunoaste ce inseamna ADEVAR n-ai spune ca nu-l detii .
de unde avem noi conceptul de adevar ? nu de la maimute (daca ne-am trage de la ele am avea DOAR "supravietuirea celui mai adaptat" sau "legea junglei" ) ci de la DUMNEZEU care a dat legea ,prin care noi ne verificam pe noi insine ,prin comparatie Legea lui Dumnezeu(Poruncile)<=>faptele noastre =>de aici intelegem conceptele de BINE ,RAU ,ADEVARAT,FALS.
Conceptul nu este identic cu fenomenul de care e legat.
Te referi probabil la gindirea abstracta, proprie omului. Adica ratiunea, dusmanul credintei?
Reply With Quote
  #178  
Vechi 16.04.2010, 13:09:38
melaurici melaurici is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul

Si, sa nu existe vreo neintelegere, nu cred ca exista altruism pur.
Hristos a inviat!

Din viata parintelui Paisie aghioritul (si a altora) mi s-a parut ca el chiar este cu adevarat altruist . De exemplu, rugaciunile pe care le facea pentru semenii sai, ajutorul moral, material, toate acestea le facea in chip dezinteresat, din iubire pentru ei, se jertfea cu totul atat pentru oameni cat si pentru Dumnezeu. Nevointele pe care le facea pentru Dumnezeu (din ceea ce scrie acolo) le facea din iubire pentru prezenta Domnului in viata sa, poate la inceputul urcarii duhovnicesti a fost si interesul mantuirii, dar apoi acesta s-a dizolvat (ca si la majoritatea vietilor sfintilor), a ramas doar iubire si dorinta de a-L face multumit pe Dumnezeu, dorinta intensa de a nu-i aduce mahnire prin posibilele sale greseli.

Este posibil sa gresesc, insa ce am citit acolo mi s-a parut cea mai altruista conditie umana. Desi la un moment dat poti ajunge atat de departe incat sa spui ca "da, dar jertfirea lui x, y pentru semeni ii aduce multumirea si pacea ..ceea ce inseamna ca ar fi fost interesat in a le dobandi, nu"

Parerea mea este ca aceste disensiuni de la acest topic nu au adus nimic bun, iar cel ce-si doreste niste raspunsuri atat de profunde nu cred (se poate sa gresesc, nu am certitudine) ca le va gasi pe un forum, nu subestimez pe cei care au scris aici, imi place sa vad opiniile si sa culeg ceea ce este de folos, insa la un moment dat discutia cred ca a luat alte intorsaturi.

Iertati-mi interventia, am vrut doar sa stiu ce parere aveti totusi despre acesti oameni mareti care au trait cum au trait ani de zile prin nevointe, au scris, s-a scris despre ei, oamenii au vazut minunile , mai ales a celor vazatori cu duhul. A convinge pe cineva ca exista Dumnezeu in niste simple cuvinte nu cred ca am puterea si curatia necesara, insa sunt mult prea multe lucruri in jur care-L marturisesc, chiar si cu ochii trupului ...

Va doresc tuturor pace, liniste si rezolvare in toate cautarile vietii .
Reply With Quote
  #179  
Vechi 16.04.2010, 13:38:08
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de melaurici Vezi mesajul
Nevointele pe care le facea pentru Dumnezeu
Crezi ca ii placea sau nu ceea ce facea? II aduceau cele pe care le facea satisfactii spirituale? Era el mai multumit dupa ce facea acele lucruri?
Daca raspunsul este da, atunci avea un interes sa le faca, nu era un altruism pur, desi probabil e o forma apropiata, pentru ca interesul nu e unul material. Exact ceea ce ai spus si tu, de-altfel

Last edited by topcat; 16.04.2010 at 13:54:05.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 16.04.2010, 13:52:18
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Adica ratiunea, dusmanul credintei?
iar ai comis-o ,cine ti-a zis tie ca ratiunea e dusmanul credintei ,cei care cred in religia numita ateism?

eu zic 100% sigur :RATIUNEA E MOTORUL PRINCIPAL CARE DUCE LA orice CREDINTA fie ea crestina sau la credinta ateista ,difera SINCERITATEA sau lipsa SINCERITATII ...
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32