Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 16.01.2011, 15:41:21
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgel23c Vezi mesajul
Desi nu ma prea pricep sa deschid un topic, voi face totusi o incercare.

Mi s-a intamplat azi sa primesc o vizita. Era o doamna de la Asociatia pentru Sanatate, Educatie si Familie. Scopul vizitei era acela de a verifica tensiunea arteriala in mod gratuit si aici intervine problema de a vinde carti, care spunea nu se gasesc in comert. Uitandu-ma pe lista pe care mi-a dat-o am vazut ca printre ele erau si carti adeventiste. De asemenea, mai spunea ceva despre un post de televiziune, Speranta TV. Asa, ca va rog sa fiti atenti, si sa mai spuneti si altora despre aceste lucruri.
sectantii sunt la fel de vicleni ca diavolii sunt condusi si unii si altii de spurcatul satan
  #242  
Vechi 16.01.2011, 16:04:07
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Asta intelegeti, insa atunci nu mai au nici o valoare toata grija lui Isus si a apostolilor de a ne cere sa-i cercetam pe cei care vestesc cuvintul si care in fapt sint amagitori. Daca Duhul Sfint se releva tuturor, atunci de ce nu s-a intimplat acest lucru pe vremea apostolilor? Pentru ca numai UNII L-au primit, iar acestia l-au transmis mai departe.

Asa cum v-am spus si inainte, si nu mi-ati raspuns, cel mai grav la pastorii dumneavoastra, din puncul meu de vedere, este ca incearca prin toate metodele sa va indeparteze de mintuire si am sa va spun unde, din analiza pe care am facut-o eu, la contactul cu sectele/cultele neoprotestante:
-va indeparteaza atunci cind va indeamna sa va botezati copii la virste adulte, iar din Faptele Apostolilor stim ca cei care auzeau Cuvintul se botezau imediat, ei si casa lor. Deci un numar mare de copii sint tinuti departe de Isus iar pina la virsta adulta unii din ei nici nu vor sa-L mai cunoasca.
-va indeparteaza de mintuire atunci cind nu recunosc sacramentele spovezii (iertarea pacatelor) si ale sfintei impartasanii, prin care noi primim viata vesnica si dobindim puterea ca inca de aici, de pe pamint, sa comunicam cu Isus si astfel sa-I facem voia; astfel multi mor si indura chinuri pentru ca nu si-au alocat jumatate de ora ca sa marturiseasca pacatele facute intr-o viata si nu au crezut in cuvintele Lui Isus:"Acesta este Trupul meu..."
-va indeparteaza de mintuire cind va indeamna sa nu va rugati pentru cei decedati, in acest fel raul e dublu: nici dumneavoastra nu faceti un bine rugindu-va pentru cei pe care ii iubiti, nici ei nu beneficiaza de rugaciunile voastre
-va indeparteaza de mintuire atunci cind nu va invata si nu va indeamna sa va rugati in general, iar daca ne amintim de Isus, mereu se ruga (chiar si o noapte intreaga). Nu am auzit nici o secta sa rosteasca Tatal Nostru, rugaciunea care am invatat-o de la Isus. Va indeamna sa cititi Biblia, am vazut ca aveti si teme pe care trebuie sa le pregatiti de la o saptamina la alta, insa temele va sint date cu rezolvare cu tot. Adica, vi se dau pasaje din Biblie pe care sa le cititi, iar mai jos vi se da si interpretarea pasajelor. Pai ce rol mai are Duhul Sfint in acest caz? Rezultatul este ca fiecare secta are o interpretare foarte clara a bibliei, adeptii ei stiu foarte bine ce sustine secta respectiva, insa toate interpretarile sint complet diferite de la unii la altii. Si asta e si motivul pentru care sectele nu au roade: roadele sint date de Duhul Sfint, iar El actioneaza cind oamenii sint liberi si deschisi sa primeasca indrumarea Lui, dar daca oamenii cred ca le stiu pe toate, cum sa mai actioneze Duhul Sfint? Iar reprezentantii sectelor, le cam stiu pe toate.

Sa nu uitam ca Isus, sfintul apostol Petru, Pavel, Ioan, Iacov, Iuda, toti au vorbit despre amagitori. Nu este nici o carte a Noului Testament in care sa nu se vorbeasca despre amagitori. Deci eu nu pot considera ca toate sint bune. Cred ca unii vor sa amageasca , iar dupa o analiza care s-a intins pe mai multi ani, am ajuns la concluzia ca mai marii acestor secte/culte neoprotestanta indeamna oamenii pe drumuri gresite; concluzia e bazata pe ceea ce ne-a spus Isus sa facem: analizam roadele, conform Ioan 14.12:
"Vă spun că, într-adevăr, cel care crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu - și va face lucrări mai mari, pentru că Eu mă duc la Tatăl"
Nu am intinit si nici auzit de nici un reprezentant al sectelor sa faca lucrarile pe care le-a facut Isus. In Biserica Catolica sint, ultimul exemplui ar fi al cel al maicii Tereza de Calcutta. Acestea sint exemple de roade supranaturale pe care Duhul Sfint le face atunci cind un om se lasa condus de EL.

Am sa va spun de ce nu ne putem intelege: pentru simplu fapt ca eu vorbesc despre Dumnezeu, iar dumneavoastra imi vorbiti despre oameni.

Am o intrebare, si va rog sa va ganditi la ea cu bunul dumneavoastra simt: daca credeti in Trinitate, iar Duhul Sfant este a treia parte din Dumnezeire, deci este Dumnezeu-Duhul Sfant ... cum poate fi el transmis de niste oameni??? Nu ii ridicati, oricine er fi ei, la rang de Dumnezeu ??? Sau poate chiar mai sus?

Duhul Sfant s-a aratat la cincizecime doar celor care credeau deja in Isus. Doar celor l-au cunoscut si l-au recunoscut pe Isus. El nu se transmite din mana in mana, El se reveleaza celor care cred in Isus, care Il cunosc pe Isus si care IL recunosc pe Isus.

Eu nu imi incep ziua si nu plec din casa fara sa ma fi intalnit in rugaciune cu Tatal Ceresc. Nu mananc, pana cand nu Ii multumesc pentru bucate. Nu iau o decizie fara sa cer calauzire in rugaciune. Ne rugam unii pentru altii tot timpul, la intalniri de rugaciune organizate si in particular si cand ne intalnim pur si simplu. Ma rog tot timpul pentru cei din jurul meu si pentru tara mea.

Nu ma rog pentru cei care au murit deja, pentru ca nu mai pot face nimic pentru ei. Locul lor este deja acolo unde si l-a ales fiecare cat au putut alege. Daca nu am putut face ceva cat au fost in viata, acum e tarziu.

Botezul din copilaria mea nu a insemnat nimic din punct de vedere spiritual. Ai mei aqu facut-o pentru ca asa se obisnuieste, iar pentru viata mea, acel botez nu a insemnat nimic. Am trait, asa botezata, tot pe aratura. Lucru pefect valabil si altora. O mare multime de oameni a caror viata este destramata, au fost botezati in copilarie. Botezul meu de mai tarziu, adica de acum 4 ani ... de acela imi amintesc foarte bine, si stiu exact ce anume am facut ... Iar amintirea acelui moment este pretioasa pentru mine, pentru ca inseamna acceptarea mea constienta de a-l urma pe Domnul.

Tristetea mea este ca dumneavoastra aveti convingerea ca toate cele pe care le-ati enumarat mai sus m-ar indeparta de mantuire ... dar, nu l-ati pus de loc pe lista pe Cristos. Adica, pot intelege asa: daca ma indepartez de El, voi fi mantuita, dar daca nu ma rog pentru morti, daca ma botez tarziu sau nu ma rog pentru altii ... asa nu voi fi mantuita ...

Nu stiu despre ce teme vorbiti, eu nu primesc asa ceva. Dar, poate ca nu ar fi rau daca ne-am face fiecare, acolo unde suntem, temele. :)

Ca de exemplu: de ce s-a sfasiat catapeteasma din templu in momentul in care Domnul si-a dat duhul?
  #243  
Vechi 16.01.2011, 18:12:27
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am sa va spun de ce nu ne putem intelege: pentru simplu fapt ca eu vorbesc despre Dumnezeu, iar dumneavoastra imi vorbiti despre oameni.

Am o intrebare, si va rog sa va ganditi la ea cu bunul dumneavoastra simt: daca credeti in Trinitate, iar Duhul Sfant este a treia parte din Dumnezeire, deci este Dumnezeu-Duhul Sfant ... cum poate fi el transmis de niste oameni??? Nu ii ridicati, oricine er fi ei, la rang de Dumnezeu ??? Sau poate chiar mai sus?

Duhul Sfant s-a aratat la cincizecime doar celor care credeau deja in Isus. Doar celor l-au cunoscut si l-au recunoscut pe Isus. El nu se transmite din mana in mana, El se reveleaza celor care cred in Isus, care Il cunosc pe Isus si care IL recunosc pe Isus.

Eu nu imi incep ziua si nu plec din casa fara sa ma fi intalnit in rugaciune cu Tatal Ceresc. Nu mananc, pana cand nu Ii multumesc pentru bucate. Nu iau o decizie fara sa cer calauzire in rugaciune. Ne rugam unii pentru altii tot timpul, la intalniri de rugaciune organizate si in particular si cand ne intalnim pur si simplu. Ma rog tot timpul pentru cei din jurul meu si pentru tara mea.

Nu ma rog pentru cei care au murit deja, pentru ca nu mai pot face nimic pentru ei. Locul lor este deja acolo unde si l-a ales fiecare cat au putut alege. Daca nu am putut face ceva cat au fost in viata, acum e tarziu.

Botezul din copilaria mea nu a insemnat nimic din punct de vedere spiritual. Ai mei aqu facut-o pentru ca asa se obisnuieste, iar pentru viata mea, acel botez nu a insemnat nimic. Am trait, asa botezata, tot pe aratura. Lucru pefect valabil si altora. O mare multime de oameni a caror viata este destramata, au fost botezati in copilarie. Botezul meu de mai tarziu, adica de acum 4 ani ... de acela imi amintesc foarte bine, si stiu exact ce anume am facut ... Iar amintirea acelui moment este pretioasa pentru mine, pentru ca inseamna acceptarea mea constienta de a-l urma pe Domnul.

Tristetea mea este ca dumneavoastra aveti convingerea ca toate cele pe care le-ati enumarat mai sus m-ar indeparta de mantuire ... dar, nu l-ati pus de loc pe lista pe Cristos. Adica, pot intelege asa: daca ma indepartez de El, voi fi mantuita, dar daca nu ma rog pentru morti, daca ma botez tarziu sau nu ma rog pentru altii ... asa nu voi fi mantuita ...

Nu stiu despre ce teme vorbiti, eu nu primesc asa ceva. Dar, poate ca nu ar fi rau daca ne-am face fiecare, acolo unde suntem, temele. :)

Ca de exemplu: de ce s-a sfasiat catapeteasma din templu in momentul in care Domnul si-a dat duhul?
Botezul ortodox pe care l-ai facut cand erai mica ramane valabil.. De aceia daca te vei intoarce la Biserica nu va mai trebui sa te botezi inca o data, ci vei fi doar hristmata.. Botezul e o sfanta taina.. Daca te intereseaza ce si cum citeste Sf.Vasile cel Mare despre Botez.. Ce ai facut acolo la secta a fost doar o baita..
  #244  
Vechi 16.01.2011, 18:14:48
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Soacra deputatului PDL Dănuț Liga și afaceristul Theodor Berna, producători ai emisiunii „100% Adevărat”, difuzată de OTV, i-au lăsat cu ochii în soare pe telespectatorii care fuseseră desemnați câștigători ai apartamentelor acordate la showul prezentat de Pepe și Ramona Bădescu.
Dan Diaconescu, obisnuit cu amenzile si suspendarileSursa: Mihai Spiridonica

Pentru că firma controlată de Liga și Barna, Videoprod Industries, nu a plătit contravaloarea apartamentelor pe care le-au oferit drept premiu, 16 familii urmează să fie evacuate din locuințele pe care le considerau ale lor.

Domnule adventist daca te consideri fara pacat zboara de aici deoarece ne pierdem timpul cu tine deoarece biblia arata ca cel care crede ca nu are pacat e cel mai mare pacatos. Sau nu sti ce bine interpretati biblia gandindu-ma ca si White a profetit venirea lui Iisus in contradictie cu ce ne invat biblia?
P.S Danut Liga este adventist! http://www.trilulilu.ro/tigrulmanu/656d62321438b1
  #245  
Vechi 16.01.2011, 19:15:48
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am sa va spun de ce nu ne putem intelege: pentru simplu fapt ca eu vorbesc despre Dumnezeu, iar dumneavoastra imi vorbiti despre oameni.
Nu eu vorbesc tot despre Dumnezeu. Iar daca Dumnezeu, de-a lungul Vechiului si Noului Testament ne-a aratat ca lucreaza prin oameni, acelasi lucru se intimpla si acum. Daca Isus a spus ca cei care Il urmeaza vor face lucruri mai mari decit cele pe care le-a facut El, eu cred. Iar aceste lucruri au foast facute de Duhul Sfint, prin oameni: prin prooroci, prin sfintii apostoli si sint facute si de sfintii nosti, vii sau morti si in zilele noastre.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Am o intrebare, si va rog sa va ganditi la ea cu bunul dumneavoastra simt: daca credeti in Trinitate, iar Duhul Sfant este a treia parte din Dumnezeire, deci este Dumnezeu-Duhul Sfant ... cum poate fi el transmis de niste oameni??? Nu ii ridicati, oricine er fi ei, la rang de Dumnezeu ??? Sau poate chiar mai sus?
Nimic nu poate fi facut de om, nimic, chiar daca acei oameni sint preoti sau papa de la Roma. Toate se fac din vointa Lui Dumnezeu, asa cum ne-a spus chiar Isus. Dar daca Isus a ales niste apostoli ca sa pastoreasca poporul Lui, eu respect dorinta lui Isus. In preoti ii vad pe Petru, Pavel, Ioan, Andrei... Si ei, exact ca si apostolii, ei, preotii, din iubire pentru Dumnezeu, au decis sa se jertfeasca pentru Isus si pentru noi; au lasat casa, masa, familie, onoruri, pentru ca Il iubesc pe Isus
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Duhul Sfant s-a aratat la cincizecime doar celor care credeau deja in Isus. Doar celor l-au cunoscut si l-au recunoscut pe Isus. El nu se transmite din mana in mana, El se reveleaza celor care cred in Isus, care Il cunosc pe Isus si care IL recunosc pe Isus.
Duhul Sfint, de-a lungul intregii istorii a mintuirii a comunicat cu poporul lui Dumnezeu. Odinioara a facut-o prin profeti si patriarhi cu poporul ales, acum o face cu Mireasa Fiului Sau, Biserica. Exact asa cum Isaia, Daniel si alti profeti ai Vechiului Testament au comunicat poporului vointa Domnului, exact asa se intimpla si in zilele noastre. Iar la Cinzecime Duhul Sfint nu s-a coborit aupra tuturor acelora care credeau in Isus in acel moment (de exemplu sutasul Corneliu, care a spus "cu adevarat acesta e Fiul Lui Dumnezeu", nu era cu ei; nici cei 5000 de barbati care au fost hraniti cu piine si pesti, nici ceilalti 3000).Noi, catolicii, credem ca Duhul Sfint ne ghideaza in viata de fiecare zi, atita vreme cit incercam din toate puterile noastre sa facem voia lui Isus, insa prin sfintii bisericii, ghideaza Biserica si inclusiv pe noi, iar cu ajutorul revelatiei particulare si cu ajutorul revelatiei bisericii putem fi invingatori in lupta cu pacatul in aceasta viata.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Eu nu imi incep ziua si nu plec din casa fara sa ma fi intalnit in rugaciune cu Tatal Ceresc. Nu mananc, pana cand nu Ii multumesc pentru bucate. Nu iau o decizie fara sa cer calauzire in rugaciune. Ne rugam unii pentru altii tot timpul, la intalniri de rugaciune organizate si in particular si cand ne intalnim pur si simplu. Ma rog tot timpul pentru cei din jurul meu si pentru tara mea.
Asa sa faceti si sa va ajute Dumnezeu sa nu treaca nici o zi fara sa va rugati
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu ma rog pentru cei care au murit deja, pentru ca nu mai pot face nimic pentru ei. Locul lor este deja acolo unde si l-a ales fiecare cat au putut alege. Daca nu am putut face ceva cat au fost in viata, acum e tarziu.
Nu stiu de unde ati ajuns la aceasta concluzie. Daca nu credeti ca puteti salva o persoana doar pentru ca ea a murit, inseamna ca nu credeti ca Dumnezeu e Iubire. Nu cred ca simplul fapt ca ne rugam si citim biblia ne asigura viata vesnica. Undeva, in Biblie e scris ca cel drept pacatuieste de 7 ori pe zi, dar atunci noi? Nu mi s-a intimplat niciodata sa merg la culcare si sa spun "Asta a fost o zi in care nu am pacatuit". Si atunci cum as putea avea certitudinea ca murim fara pacate? Insa iubirea celor care ramin dupa noi si se roaga pentru noi, ne ajuta sa ajungem in Rai, exact cum Iubirea si Jertfa lui Isus ii ajuta pe toti, indiferent ca sint vii sau morti.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Botezul din copilaria mea nu a insemnat nimic din punct de vedere spiritual. Ai mei aqu facut-o pentru ca asa se obisnuieste, iar pentru viata mea, acel botez nu a insemnat nimic. Am trait, asa botezata, tot pe aratura. Lucru pefect valabil si altora. O mare multime de oameni a caror viata este destramata, au fost botezati in copilarie. Botezul meu de mai tarziu, adica de acum 4 ani ... de acela imi amintesc foarte bine, si stiu exact ce anume am facut ... Iar amintirea acelui moment este pretioasa pentru mine, pentru ca inseamna acceptarea mea constienta de a-l urma pe Domnul.
Faptul ca nu ati SIMTIT nimic in botezul dumneavoastra nu inseamna ca nu s-a INTIMPLAT nimic. Dupa cum si faptul ca ati simtit ceva nu inseamna ca s-a intimplat ceva. Maica Tereza de Calcutta spunea: "Avem nevoie sa-L gasim pe Dumnezeu, dar nu poate fi gasit in galagie si agitatie. Dumnezeu e prietenul tacerii. Priviti cum natura-arbori, flori, iarba- cresc in tacere. Priviti stelele, luna, soarele cum se misca in tacere. Avem nevoie de liniste pentru a fi capabili sa ne intelegem sufletele." Duhul Sfint, cel pe care noi il primim la botez, lucreaza in liniste.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Tristetea mea este ca dumneavoastra aveti convingerea ca toate cele pe care le-ati enumarat mai sus m-ar indeparta de mantuire ... dar, nu l-ati pus de loc pe lista pe Cristos. Adica, pot intelege asa: daca ma indepartez de El, voi fi mantuita, dar daca nu ma rog pentru morti, daca ma botez tarziu sau nu ma rog pentru altii ... asa nu voi fi mantuita ...
Nu am spus nimic din ceea ce afirmati mai sus. Eu stiu ca vor fi mintuiti cei care nu au pacate, lipsa pacatelor arata ca omul respectiv s-a lasat ghidat de Duhul Sfint.Pacatele se acopera prin iubire. Daca ceea ce faceti, faceti cu multa iubire si nu pacatuiti, poate ca va veti mintui. Dar eu nu cunosc nici un om care sa nu fi pacatuit, inclusiv sfintii apostoli. Iar pacatele ne sint iertate de Isus, prin intermediul preotilor, cum spune sfintul evanghelist Ioan.
22. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23. Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
Iar cind sectantii/neoprotestantii mor, mor cu pacate; daca sint mintuiti sau nu numai Bunul Dumnezeu o stie. Oricum, catolicii se roaga in fiecare zi pentru ei, deci este posibil sa fie mintuiti datorita credintei si rugaciunii catolicilor.
Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Nu stiu despre ce teme vorbiti, eu nu primesc asa ceva. Dar, poate ca nu ar fi rau daca ne-am face fiecare, acolo unde suntem, temele. :)
Ca de exemplu: de ce s-a sfasiat catapeteasma din templu in momentul in care Domnul si-a dat duhul?
Cind am fost la o adunare, am vazut ca dupa ce pastorul a spus citeva lucruri, oamenii prezenti s-au divizat in grupulete si au inceput sa vorbeasca despre un fragment din Biblie, fragment asupra caruia au meditat saptamina care trecuse. Pentru acel fragment oamenii primisera si niste foi volante in care era trecuta "tilcuirea" fragmentului.

Referitor la tema pe care ar trebui sa mi-o fac eu, v-am mai rugat o data: dati-mi dumneavoastra interpretarea ruperii catapetesmei templului, pentru ca mi-ati spus ca preotii nostri m-ar duce in eroare.
  #246  
Vechi 16.01.2011, 20:34:55
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Nu stiu de unde ati ajuns la aceasta concluzie. Daca nu credeti ca puteti salva o persoana doar pentru ca ea a murit, inseamna ca nu credeti ca Dumnezeu e Iubire. Nu cred ca simplul fapt ca ne rugam si citim biblia ne asigura viata vesnica. Undeva, in Biblie e scris ca cel drept pacatuieste de 7 ori pe zi, dar atunci noi? Nu mi s-a intimplat niciodata sa merg la culcare si sa spun "Asta a fost o zi in care nu am pacatuit". Si atunci cum as putea avea certitudinea ca murim fara pacate? Insa iubirea celor care ramin dupa noi si se roaga pentru noi, ne ajuta sa ajungem in Rai, exact cum Iubirea si Jertfa lui Isus ii ajuta pe toti, indiferent ca sint vii sau morti."

Poate ca aceasta invatatura mi-a scapat ... Dar unde as putea-o gasi? In Biblie, adica ...


"Duhul Sfint, cel pe care noi il primim la botez, lucreaza in liniste. "

Aceasta lucrare in liniste nu include si faptul ca imi poate deschide mintea ca sa inteleg ce spune Domnul prin Cuvantul sau?

Cati au fost acolo, de rusalii, biblia nu spune un numar clar ... Erau acolo si Maria mama lui Isus, si fratii lui Isus, au numarat vreo 120 ... si apoi zice cuvantul "In ziua Cincizecimii, erau toti impreuna in acelasi loc." Nu stim care toti. Apoi se intampla asta:

"Pocaiti-va", le-a zis Petru, "si fiecare din voi sa fie botezat in Numele lui Isus Hristos, spre iertarea pacatelor voastre; apoi veti primi darul Sfantului Duh.

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru." Si la numarul ucenicilor s-au mai adaugat inca 3.000.

In plus, spune cuvantul ca multi dintre cei care au fost hraniti l-au urmat pe Domnul pentru mancare. Cand Domnul le-a spus "Eu sunt painea" s-au cam speriat si au fugit. Din toate miile acelea, prea putini au crezut cu adevarat. Iar sutasul ... pur si simplu, nu stim care i-a fost soarta.

Mie nu mi se pare si nu inteleg de nici unde ca Duhul Sfant apartine numai unor anumite persoane, intr-un mod exclusivist. Sau, nu intelegem cine este Duhul Sfant ...

In legatura cu catapeteasma ... e bine totusi sa intrebati pe cineva in care aveti incredere. Pentru ca pe mine nu ma veti crede. Dar, va asigur ca acolo, in sfasierea de sus si pana jos a valului din templu, cel care despartea Sfinta Sfintelor de restul templului ... se afla multe raspunsuri la multe intrebari.
  #247  
Vechi 17.01.2011, 08:10:13
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
[b]
nu credeti ca Dumnezeu e Iubire.

Poate ca aceasta invatatura mi-a scapat ... Dar unde as putea-o gasi? In Biblie, adica ...
Daca dupa atita studiere a Bibliei imi cereti sa va dau versete in care sa va arat ca Dumnezeu e iubire, cred ca mai aveti de studiat. In legatura cu Sfinta Sfintelor si raspunsurile pe care le-as gasi in tilcuirea acestui lucru va spun: la ce-mi foloseste sa cunosc toate tainele daca n-am dragoste? Iar asta faceti voi, sectantii: va straduiti sa tilcuiti toate, dar va lipseste dragostea; apropo: care este versetul din biblie care va spune sa nu va rugati pentru cei decedati?


Referitor la Duhul sfint care lucreaza in liniste, iar asta insemana ca ne poate deschide mintea: daca Duhul Sfint e suficient si-l ghideaza pe orice om, ce nevoi mai avem de pastori si de plata zeciuelii. Pot sa-L las sa lucreze pe gratis, acasa .

Last edited by nutucutu; 17.01.2011 at 08:13:36.
  #248  
Vechi 17.01.2011, 08:16:42
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
[b]
nu credeti ca Dumnezeu e Iubire.

Poate ca aceasta invatatura mi-a scapat ... Dar unde as putea-o gasi? In Biblie, adica ...
Daca dupa atita studiere a Bibliei imi cereti sa va dau versete in care sa va arat ca Dumnezeu e iubire, cred ca mai aveti de studiat. In legatura cu Sfinta Sfintelor si raspunsurile pe care le-as gasi in tilcuirea acestui lucru va spun: la ce-mi foloseste sa cunosc toate tainele daca n-am dragoste? Iar asta faceti voi, sectantii: va straduiti sa tilcuiti toate, dar va lipseste dragostea; apropo: care este versetul din biblie care va spune sa nu va rugati pentru cei decedati?
  #249  
Vechi 17.01.2011, 09:37:23
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit Amuzant

Amuzant este ca mai am pe mess (ei imi dau adresa mea si la altii) niste pocaiti care ma intreaba de catapeteasma. Pana acum nu ma intrebau de acest lucru acum ma intreaba toti.Pana acum membrii lor nu aveau pacate si ne aratau cu degetul dar acuma au si ei(cand nu le mai pot ascunde!). Ei sunt niste carcotasi care cauta mereu sa invinuiasca cele doua biserici apostolice si daca desopera ceva ce se explica mai greu isi transmit aceasta idee la toti ai lor ca sa ne intrebe pe noi. Sunt multe lucruri care le gresesc.Unul ar fi ca nu au incredere ca Dumnezeu isi apara biserica( voi fi cu voi si biserica mea nu va fi biruita) apoi un alt lucru care il gresesc este aceasta curiozitate. De ce asa si nu asa? De ce biserica dreptunghiulara cand sinagogile erau rombice? Sunt niste cautatori in papura! Cat despre rugaciunea catre cei morti noi aratam prin aceasta dragostea catre cel decedat! Dar ce dragoste arata pocaiti? Daca parintii lui nu cred vestea cea buna (a sectantului) acestia ajung in iad si el nu are ce sa le faca. Da-i incolo!

Last edited by bairstow; 17.01.2011 at 09:40:22.
  #250  
Vechi 17.01.2011, 10:07:21
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca dupa atita studiere a Bibliei imi cereti sa va dau versete in care sa va arat ca Dumnezeu e iubire, cred ca mai aveti de studiat. In legatura cu Sfinta Sfintelor si raspunsurile pe care le-as gasi in tilcuirea acestui lucru va spun: la ce-mi foloseste sa cunosc toate tainele daca n-am dragoste? Iar asta faceti voi, sectantii: va straduiti sa tilcuiti toate, dar va lipseste dragostea; apropo: care este versetul din biblie care va spune sa nu va rugati pentru cei decedati?


Referitor la Duhul sfint care lucreaza in liniste, iar asta insemana ca ne poate deschide mintea: daca Duhul Sfint e suficient si-l ghideaza pe orice om, ce nevoi mai avem de pastori si de plata zeciuelii. Pot sa-L las sa lucreze pe gratis, acasa .
Eu cred ca nu stiti... dar asta nu este treaba mea. Cat despre dragostea lui Dumnezeu ... sa stiti ca, daca nu am gasit-o la dumneavoastra (pentru ca nu mi-ati aratat decat veninul pe care l-ati acumulat) nu voi trage concluzia ca nu se afla de loc in biserica catolica.

Dragostea, incerc sa o arat celor care conteaza pentru mine atata timp cat sunt inca vii. Asa stiu ca le foloseste la ceva. Dupa ... nimeni nu stie.

Pentru ca a-ti luat ce a-ti vrut din cuvintele mele si le-ati interpretat in mod voit rautacios, eu pun punct oricarei comunicari cu dumneavoastra. Eu nu sunt sursa problemelor pe care le aveti, prin urmare nu consider ca trebuie sa fiu nici persoana pe care sa va varsati amarul.

Domnul sa va vindece si sa va calauzeasca!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38