Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.05.2012, 20:32:20
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Voi chiar ati luat chestia asta in serios?

Nu castiga nimeni "bani la aparate", daca azi a castigat 50 "milioane" maine va pierde 60, asta e sigur.

Si unde ati mai auzit de cuviosi cu astfel de probleme morale dar pofta de xbox?
Era vorba de frate-su, sau cel putin asa am inteles. Sa stea linistit ca daca il mustra constiinta, n-o sa se bucure prea mult de bunurile castigate, spre disperarea fratelui risipitor. Daca te iubeste, Dumnezeu te "bate" pe lumea asta nu pe ailalta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2017, 17:04:00
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dewit51 Vezi mesajul
Salut, as vrea si eu un mic sfat daca se poate ... -Ce parere aveti despre banii castigati la jocurile de noroc ?Cel putin eu nu m-am simtit asa bine cand am facuto si de asta va intreb si pe voi poate stiti mai multe despre situatii ca acestea...
Si totusi nu sunt bani furati, nu a dat in cap pentru ei, nu i-a luat din buzunarul altuia.
A facut un 'pariu', un contract cu o casa, si in cazul asta a castigat, putea sa-i piarda, dar i-a castigat.
Pe termen lung cu siguranta ca treaba asta va fi paguboasa pentru el, pentru ca probabilistic are toate sansele sa piarda.

Insa nici bani castigati muncind nu sunt, iar invatatura crestina este ca fiecare sa isi castige banii prin munca lui proprie si nu prin 'foloase necuvenite'.
Insa banul castigat din joc de noroc nu se preteaza in foloase necuvenite dar nici in munca cinstita.

Au castigat si altii la 6/49 bani multi si au ajutat mult Biserica, s-au dovedit a fi oameni cumpatati.

Nu mai sta atata pe ganduri de la probleme atat de mici, daca o sa ai o problema mai mare ce faci? Treci mai departe, nu ai furat de la nimeni, cel care a facut pariul / jocul de noroc avea mai multe sanse sa castige decat voi, in cazul asta ati castigat voi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2017, 17:42:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi nu sunt bani furati, nu a dat in cap pentru ei, nu i-a luat din buzunarul altuia.
A facut un 'pariu', un contract cu o casa, si in cazul asta a castigat, putea sa-i piarda, dar i-a castigat.
Pe termen lung cu siguranta ca treaba asta va fi paguboasa pentru el, pentru ca probabilistic are toate sansele sa piarda.

Insa nici bani castigati muncind nu sunt, iar invatatura crestina este ca fiecare sa isi castige banii prin munca lui proprie si nu prin 'foloase necuvenite'.
Insa banul castigat din joc de noroc nu se preteaza in foloase necuvenite dar nici in munca cinstita.

Au castigat si altii la 6/49 bani multi si au ajutat mult Biserica, s-au dovedit a fi oameni cumpatati.

Nu mai sta atata pe ganduri de la probleme atat de mici, daca o sa ai o problema mai mare ce faci? Treci mai departe, nu ai furat de la nimeni, cel care a facut pariul / jocul de noroc avea mai multe sanse sa castige decat voi, in cazul asta ati castigat voi.
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...urile-de-noroc
Ar fi bine ca pe viitor sa fii mai cumpatat in afirmatii tinand cont ca nikul tau REPREZINTA NUMELE UNUI SFANT.Faci sminteala.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.01.2017, 18:21:09
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
http://www.doxologia.ro/puncte-de-ve...urile-de-noroc
Ar fi bine ca pe viitor sa fii mai cumpatat in afirmatii tinand cont ca nikul tau REPREZINTA NUMELE UNUI SFANT.Faci sminteala.
Ai oarecum dreptate, nu stiam pozitia Bisericii pe acest caz, si mi-am exprimat o pozitie personala, dar doar pentru o utilizare ocazionala a banilor intr-o astfel de situatie si nu pentru problema globala in sine.

Insa sunt 2 lucruri diferite in problema asta, in caz ca ai observat.
1. Jocurile de noroc in sine, ca patima pe termen lung si ca incercare de imbogatire, considerand aici zarurile si pacanelele, lucru pe care Biserica il reglementeaza. Evident ca un monah care toata viata lui a citit carti nu are cum sa dea voie oamenilor sa 'joace zaruri' pentru distractie.
2. Folosirea banilor obtinuti ocazional din astfel de jocuri de noroc poate pentru altii/familie.

Insa totusi nu poti sa negi ca este distractiv sa arunci zarurile pe sume mici si nici sa tot speri la pacanele sa-ti intre marele pot.
Problema eu consider este cand devine obsesie si patima.
Insa este o componenta distractiva in treaba asta, sa tot incerci nu neaparat sa te imbogatesti cat 'sa iti iasa schema'.

Biserica incearca sa ne pazeasca insa oarecum nu putem sa stam intr-un grilaj departe de absolut orice din lumea asta.

Dumnezeu ne-a dat si constiinta sa stii care sa ne ajute si sa ne foloseasca in viata.
Si eu as juca si la pacanele si la zaruri fara nici o problema pentru ca e fun. Pentru distractie, poate eventual pentru castig, stiind ca pot sa ies usor din asta si ca nu 'sunt legat' si nu cad in treaba asta.
Cum zicea Mihnea, zona asta este una gri, in care daca aluneci ai sanse mari sa cazi in altele mai rele, de asta e bine sa nu ajungi aici.

Caterisire pentru cleric pentru jocuri de noroc. Oare de ce a zis Biserica lucrul asta?
Afurisire pentru mirean pentru jocuri de noroc. Oare de ce a zis Biserica lucrul asta. Sunt atatia care seara se aduna si joaca un poker pe sume mici, pentru distractie, este pacat? Nu o dam in alta extrema? Sunt si altii care isi pierd casele pentru lucrul asta... si viata.

Last edited by gpalama; 22.01.2017 at 18:25:19.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2017, 22:19:33
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Fuguta la duhovnic. Ce razbate din randurile tale nu e distractiv deloc.
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2017, 22:59:35
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ai oarecum dreptate, nu stiam pozitia Bisericii pe acest caz, si mi-am exprimat o pozitie personala, dar doar pentru o utilizare ocazionala a banilor intr-o astfel de situatie si nu pentru problema globala in sine.
Pai daca Biserica are pozitia asta , atunci inseamna ca mai inainte, Dumnezeu o are.
Pe de alta pare este intr-un fel comic ca n-ai facut legatura in calitate
de crestin dintre notiunea/termenul/demonul Noroc (fiu al lui Baal-Peor)
activitatea specifica de a folosi acesta notiune/termen.
Jocul de noroc este de fapt (dupa logica crestina) o activitate
menita sa-l slaveasca pe Demonul "Noroc" in varianta masculina iar in varianta feminina "zeita Fortuna".
Asa cum crestini cand se roaga fac o activitate dedicata slavirii lui Dumnezeu, asa si cei care joaca jocuri de noroc fac activitate menita slavita
demonului Noroc.

Nu intamplator aceasta activitate de natura demonica s-a petrecut ca bataie de joc la adresa suferintelor Mantuitorului Nostru atunci cand soldatii romani au jucat la sorti(adica la noroc)

Psalmul 21 este edificator in acest sens,
Numărat-au toate oasele mele, iar ei priveau și se uitau la mine.
Împărțit-au hainele mele loruși și pentru cămașa mea au aruncat sorți.

Este psalmul in care Hristos prin gura lui David , spune cum va fi martirizat.

Deci aceasta activitate de jocuri de noroc , este de fapt una blestamata(la fel ca si iubirea de arginti caci si acea activitate i-a facut rau lui Hristos.)

Deci atunci cand mai joci la pacanele sau jocuri de noroc gandeste-te ca in
acel moment il scuipi pe fata pe Hristos si ii joci la sorti camasa.
Iar cu bani obtinuti de la jocuri de noroc , patati de sangele Mantuitorului,
faci milostenie, adica faci milostenie cu avutie obtinute dupa batjocura lui Hristos, spurcand fara sa-ti dai seama si taina milostenie.

Tu esti un pic masochist, iti place sa te bata Dumnezeu bine de tot. De ce ?
Si toate astea le mai faci avand la nick si un nume de sfant.Adica blasfemie.
Tie iti place sa te bata Dumnezeu =))
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2017, 23:38:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai daca Biserica are pozitia asta , atunci inseamna ca mai inainte, Dumnezeu o are.
Pe de alta pare este intr-un fel comic ca n-ai facut
E prea tarziu pentru un raspuns complet.
Nu cred ca absolut fiecarw virgulita canoniskta de Biserica prin afurisenii si caterisiri este judecata de Dumnezeu cu aceeasi asprime.
Daca ar fi judecata lui Dumnezeu dupa zecile de ani din canoane atunci am fi toti in grave nenorociri si dureri si ar fi un planset general.
Pare totusi o separare intre duritatea canoanelor si ploaia de ani canonisiti si mila lui Dumnezeu care este dovedita in fapt.

Am cheltuit si eu cativa bani la pacanele pt diatractie sa-i arat fetitei chestiile alea colorate de pe wcran. Ii placeau mult.
O sa vorbesc cu duhovnicul sa-mi dea 15 ani de canon pt mari abateri, crima duhovniceasca, omor prin imprudenta, patimi deosebit de primejdioase si altele.
La un moment dat o dam in ridicol prin judecati suoerficiale de tipul 's-a dua omul la pacanele sa vada ce e cu ele, a castigat 50 mil' si ii dam 10 ani canon, il scoatem din Biserica, il injuram ca la usa cortului si il facem albie de porci.

Din ce tin minte Hristos a spus cu gura lui ce inseamna abateri grave: omor, desfranare, minciuna, necinstire parinti, altele.
Ori de la omor si desfranare pana la pacanele e cale lunga.

O sa ma duc si la duhovnic, dar ce il intreb??
Sa-mi dea 15 ani pt ca i-am aratat copilului chestiile alea colorate si am lasat-o sa se bucure daca a castigat...??? Probabil asta este vina...

Vroiam sa mai zic ceva de constiinta. Ca avem una data de Dumnezeu pe care trebuie sa o folosim putin sa masuram lucrurile.
Si daca duhovnicul nu e la fata locului sa-ti spuna la fiecare pas ce sa faci,... ai incurcat-o.
Viata nu o traieste duhovnicul pt tine o traiesti tu cu constiinta ta educata si aprijknita de duhovnic, dar esti tot tu pe picioarele tale.

Perfect nu sunt nici eu insa problema asta trebuie tratata totusi corect. Una e distractia din cand in cand, una e patima, alta e sa jncerci sa o data si sa castigi un ban.

De ce zice Biserica totusi caterisire pt cler?
Si de ce zice afurisire pt mireni? Are cineva si o motivatie?

Cu siguranta ca in fiecare zi sunt afurisit de 20 ori pentru ce fac... sunt sigur ca mai sunt si altele pe care le gresesc, decontul e putin cam mare. Sau poate e vorba de exagerare omeneasca si neintelwgere a canoanelor si aplicarii lor?
Banuiesc ca nici cei care le-au scris nu le-au scris cu sabia in mana si 'la litera'. Deci care e Duhul canonului?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.01.2017, 23:42:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

.Si as vrea sa facem o diferenta intre
Practica generala a jocurilor de noroc
Practica ocazionala pentru diatractie
Castigul obtinut din jocuri care nu pagubesc pe altii 6/49 dar care nu sunt munca cinstita

Pentru ca fiecare lucru are explicatia lui si unul argumenteaza genwric jocurile de nkrok altul e fericit ca a castigat puyinj bani cand se diatra, altul zice de canoane samd.

Totusi suntem oameni nu roboti, sansa face parte din viata.
Si evreii aveau SORTI. Ca modalitate de alegere nu de castig.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2017, 23:46:37
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Nu mai incerca sa-ti justifici patima jocurilor de noroc ca o dai in penibil.Te minti singur.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.01.2017, 08:44:48
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nu mai incerca sa-ti justifici patima jocurilor de noroc ca o dai in penibil.Te minti singur.
Lol :)? Tare concluzia ta... tare de tot. Ai lovit in cine nu trebuie.
Am fost anul trecut intr-un magazin pt o asigurare auto si avea si niste pacanele; am stat acolo 20 minute. Am o patima? Cu siguranta o am... o sa ma duc sa ma canonisesc singur pentru patima mea. Ai facut o afirmatie bazata pe multe dovezi, argumentata solid (pe superficialitate si necunostinta). Vorba aia crestineasca, nu ai vazut, dar l-ai acuzat de tot raul.
Nu e o patima insa recunosc ca mi se par distractive... si pana la un punct sunt funny si lumea se duce la chestii din astea si pentru fun.
Pana la urma Las Vegas-ul este si pentru distractie nu numai pentru 'patima'.

In fond in viata asta trebuie doar sa facem metanii si atat. In rest totul e afurisiti, caterisit si 15 ani.

Cred ca postul tau ar trebui pus la 'postul/ratarea anului'. Penibilul iti apartine in totalitate. Mai lipseste sa ma arzi pentru vrajitorie pe rug ca in rest deja mi-ai facut dosarul de condamnat.

Vezi ca exista un principiu al bucuriei si fericirii pe care Dumnezeu l-a lasat. Si dansul e bun, si cantatul e frumos, si jocurile sunt frumoase cat timp nu le duci in pacat.
Dumnezeu nu ia omului bucuria creatiei, insa omul trebuie sa stie ca peste masura lucrurile sunt gresite. Viata este pentru ca omul sa se bucure de creatia lui Dumnezeu si nu sa arunce totul in spate invocand afurisenii si blesteme si multi ani de canoane. Mai pot sa judec si cu capul meu pe lumea asta si prefer sa imi folosesc capul, pentru ca asta este principiul MAXIM pe care Hristos l-a subliniat de multe ori in pildele lui: daca omul e cazut si batut, nu e normal sa il ajuti? daca asinul iti cade in groapa nu e normal sa il scoti? daca exista mici bucurii ale vietii, nu e normal cat de cat sa te bucuri de ele?
Am vazut recent o fetita de 10 ani de zile cu mama ei, treceau de sarbatoarea Sf. Dimitrie Basarabov prin centrul Unirii, si fetita era asa de incantata de iconitele si lucrurile de pe tarabe si ii tot zicea mamei sa se uite si ea si maica-sa ii tot zicea ca sunt idoli, ca nu sunt bune... ajungem si noi intr-un fel de sectarism in care dam cu sabia si toporul in orice vedem in fata. Lucrurile se simt si cu sufletul nu numai cu legea.

De asta Hristos a stat la masa cu toti si a baut si el, pentru a ne arata ca lucrurile trebuie facute cu masura si nu fara masura si ca nu bautul e rau, ci lipsa de masura.
Biserica da multe randuieli si pentru cei slabi care nu sunt in stare sa se controleze si ofera o norma de conduita la care daca te aliniezi mergi pe calea corecta. Legile Bisericii nu sunt orientative dar nici nu trebuie sa ciunteasca, sa taie si sa rupa sufletul omului, precum taie un topor un copac. Legea nu distruge, legea construieste si pazeste.

Last edited by gpalama; 23.01.2017 at 09:01:09.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Deconectarea de la aparate iuda Morala Crestina 38 25.12.2011 02:35:00
Banii si Biserica alinnasser2010 Generalitati 68 28.05.2011 00:08:21
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07