Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.11.2010, 19:20:13
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Codul lui Oreste - 5 Noiembrie 2010
Invitatul emisiunii : HORIA TURCANU
Tema emisiunii : TAINA SAMANILOR
http://coduluioreste.com/codul-lui-o...oiembrie-2010/

Încă o emisiune în care "inițiatul" Oreste ține să denigreze Biserica Ortodoxă. Pentru cine vrea să urmărească, mai ales în clipurile 4,5 și 6, Oreste precum și invitatul lui, HȚ, denigrează Biserica Ortodoxă. De această dată mecanismul de denigrare a Bisericii lui Hristos este prin insinuările atât ale lui OT cât și ale lui HȚ, fie în mod direct fie în mod indirect, cum că Biserica lui Hristos ar face parte dintr-un sistem de manipulare, sistem din care ar mai face parte și cei care "sclavagesc" lumea. Practic, fie direct fie indirect, Bisericii lui Hristos îi este atribuită trăsătura de instrument major de manipulare a masselor, precum și părtășia la un sistem de conducere ocultă a lumii, Bisericii fiindu-i atribuită, dar nu doar ei, o așa-zisă participare în acest sistem de dominare, manipulare, sclavizare a lumii. După cum se vede, părerile false ale acestui inițiat închipuit, ale acestui ignorant în materie de Ortodoxie, concordă cu ideile vehiculate de revoluționarii zilei de azi. În speță, se poate vedea cât de mult se aseamănă ideile vehiculate de OT cu ideile vehiculate de filme de propagandă revoluționară ca "Zeitgeist" !! Aceleași atacuri prin insinuarea goanei după bani a Bisericii, care la OT se văd în cât de mult ține acesta să ne vorbească de lacomii și însetații de bani sutaniști; deasemenea așa cum Zeitgeist, care este un film de propagandă revoluționară de tipul propagandei comuniste care se făcea cu cca 50-150 de ani în urmă, încearcă să insinueze că Creștinismul este de fapt un mecanism de manipulare în massă a oamenilor, asemenea și OT insinuează direct sau indirect că Biserica Ortodoxă ar face parte dintr-un asemenea sistem de manipulare în massă, sistem din care ar mai face parte și unele forțe la nivel local, regional sau global, politice, economice, etc. Biserica lui Hristos care propovăduiește eliberarea omului prin Hristos și prin credința în Hristos și în Sfânta Treime este etichetată de acest ignar în materie de Ortodoxie ca fiind un instrument de manipulare în massă, un sistem de sutaniști care ar ține în sclavie (nu știm ce fel de sclavie) masse și că ar face parte, oarecum, dintr-un sistem de manipulare și stăpânire, pe care el și alții ca el ar vrea să îl dărâme prin reformă. De altfel se poate vedea câtă sinistră bucurie înflorește pe chipul acestui "inițiat" atunci când ne vorbește de 2012 și de "evenimentele" care cică se vor întâmpla atunci.

Ca să nu mai punem la socoteală felul "ezoteric" în care acesta concepe Biserica, vehiculând concepte de sorginte probabil gnostică. Însă tot sfânta scriptură și tot cartea apocalipsei îi stau împotrivă acestui Oreste T. prin faptul că la începutul cărții Apocalipsei sunt câteva capitole care vorbesc despre Bisericile lui Dumnezeu. De unde se poate vedea și natura vizibilă în care Hristos a întemeiat Biserica, concept diferit de cel propagat de tot felul de societăți mai mult sau mai puțin secrete și anume acela al bisericii invizibile. Se încearcă astfel a se insinua cumva că nu Biserica lui Hristos, aceea vizibilă, ar fi misionara Adevărului, ci că de fapt, susțin acești "ezoterici", Biserica ar fi de fapt un instrument de manipulare a masselor și că de fapt "adevărata" "biserică" ar fi vreuna invizibilă și dacă s-ar putea chiar secretă sau discretă. Un astfel de exemplu de sectă "ezoterică" este, țineți-vă bine pe scaune !!, "Biserica Ortodoxă Gnostică Rozicruciană și Apostolică" care are cică și "episcopi", "preoți", "preotese" după cum se poate vedea la pagina http://bisericagnostica.blogspot.com/ și care, culmea impertinenței, se mai pretinde și că ar fi, țineți-vă bine, de succesiune apostolică !!! Varianta lor este aceea că, vezi Doamne, Biserica lui Petru și Paul ar fi o biserică pentru masse, pentru ignari, pentru "papagali", pe când "adevăratele taine ale lui Hristos" ar fi fost încredințate unei așa-zise Biserici a lui Ioan, una ezoterică și cică numai pentru "inițiați". Ori să vii cu astfel de pretenții în fața Bisericii lui Hristos Ortodoxe este mai mult decât jenant, chiar penibil, ridicol, ținând cont de câți Sfinți și Părinți mari inițiați în tainele lui Dumnezeu a dat și a avut Sfânta Biserică, aceea a lui Petru și Paul și Ioan și Iacob !!!

Last edited by doctor_faustus; 15.11.2010 at 19:34:05.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.12.2010, 14:14:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Din câte știm din Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție noi știm că omul este creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Oreste a afirmat de mai multe ori că el sau omul este creat după chipul "celor 7 elohimi". Se vede deci că Dumnezeul creștinilor este Sfânta Treime: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, iar dumnezeul lui este "șeptimea elohimică".

Last edited by doctor_faustus; 04.12.2010 at 14:17:03.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.12.2010, 16:35:57
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,doctor_faustus

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Din câte știm din Sfânta Scriptură și Sfânta Tradiție noi știm că omul este creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Oreste a afirmat de mai multe ori că el sau omul este creat după chipul "celor 7 elohimi". Se vede deci că Dumnezeul creștinilor este Sfânta Treime: Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt, iar dumnezeul lui este "șeptimea elohimică".
fiecare cu credinta lui,iar credinta lui oreste este ultima mea grija.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.12.2010, 21:17:13
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Domnul Oreste Teodorescu, este un om cu mult bun simt,iar emisiunile sale pe teme de spiritualitate,sunt aproape singure in peisajul mass-media,imbacsit de politica, de la noi !

Acest om merita respectat si nu denigrat, asa cum incearca unii,in disperare de cauza, legandu-se de acest om cult si cu o minte deschisa,pentru a-l denigra in fel si chip !

Desigur, nimeni nu e perfect, insa eu am vazut la dansul (ale carui emisini le urmaresc cu maxim interes si reala placere !) o atitudine echidistanta fata de toate religiile,si pareri interesante cu mult bun simt ! Eu nu l-am vazut sa faca partizanat in vreo directie sau alta !
Eu nu l-am vazut pe acest om modest si la locul lui,sa faca propaganda masonica, sau orice altceva,asa cum il acuza cu rea-vointa si ura,denigratorii sai (printre altii si vadim tudor !)
radule le cam incurci una cu alta,intrebareoate dintr-un isvor sa isvorasca apa dulce si amara?,poi prietenul tau umilul oreste iti face un ghiveci in cap, de tu nu le mai vezi decit pe cele bune ale lui.problema este poti sa mergi pe acelas drum cu lumina si cu intunericul de mina.o vreme l-am urmarit si eu,dar vazind ghiveciul ce nil ofera m-am multumit cu ce aveam mostenire,Invatatura bisericii.biserica nu greseste doar slujitorii,si noi.dar sa consideri ceva bun emisiunile lui oreste e un lucru eronat cu E mare.partizanatul ce spui ca nu face este un fel toate-s bune dar mai e si reversul nu toate-s de folos.sa mai sti caci,cu ceva timp in urma circula un filmulet pe yutub cu acest oreste ce ii faci reclama gratuita cum participa la o adunare masonica in Bucuresti si mai erau si ceva poze.daca nu sti ceva nu mai face aprecieri de ale tale ca nici vadim tudor nu e unul din acela ce nu stie si face aprecieri.biserica noastra este una soborniceasca si apostoleasca si nici-decum una samanica,oculta,masonica etc.te-ai agatat de vagonul ce duce in iad atentie mare!!!!!.ti-am spus-o ca unui frate de credinta fi vigilent fa-ti temele bine si lasa 'samanii' cu ale lor si lupta-te in Oastea lui Hristos a lui sa fie slava in vecii vecilor amin.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.12.2010, 07:27:38
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Spunea cineva si pe buna dreptate: "Fereste-te de omul unei singure carti!"...vazand cata agresivitate si respingere a tot ceea ce "suna altfel",fara ca macar informatia sa fie trecuta prin filtrul personal,ci respinsa din start...incep sa inteleg si mai mult intelesul acestor spuse.
In orice rau exista un bine si in orice bine exista un rau,de aceea gandirea in alb si negru nu poate fi decat daunatoare evolutiei umane.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.12.2010, 08:42:04
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
In orice rau exista un bine si in orice bine exista un rau,de aceea gandirea in alb si negru nu poate fi decat daunatoare evolutiei umane.
Cand e vorba de om iti dau dreptate ,in orice om cat de rau ar fi exista si lucruri bune ,la fel si cei drepti intru Hritos pot gresi.
Sa ne dea Dumnezeu darul de a vedea ce este bun la orice fiinta omeneasca si sa le ascundem pe cele rele.
Pe de alta parte Hristos a spus "Ce e da ,da sa fie si ce nu ,nu"
Trebuie sa avem un spirit critic fata de ideile care pot rataci sufletele.
Fara aceste idei ezoterice probabil ca Oreste nu si-ar fi putut tine emisiunea ,desi mai exista o emisiune tinuta de o singura persoana ,la B1 tv ,"Nasul" care are o audienta destul de mare fara sa rataceasca sufletele.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.12.2010, 18:24:36
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

a afirmat Oreste despre el ca e mason in vreuna din emisiuni?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.12.2010, 00:00:24
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Am trecut si eu prin tot felul de "etape", gen Carlos Castaneda, reiki, am citit de toate si in ultimul timp am ajuns la concluzia ca toate acestea au rolul ( pt. unii) de a te face sa te intorci mancand pamantul la dreapta credinta. Mie mi-a folosit tocmai pt. ca am vazut cam ce e "in interior". Si pot spune: multumesc, NU!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 12.12.2010, 11:33:25
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Dati'i pace bre, lu' nea Oreste, ca mai pe ocolite, mai pe bajbaite, ajunge si domnia lu' el, acolo unde trebe'.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 12.12.2010, 11:59:23
Stanca Stanca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.11.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Asta cred si eu, e si la varsta la care nu e nici f. tanar, dar nici complet maturizat ( parca are putin peste 30), cand apare tendinta de a "valida", de a te "lamuri" asupra a tot ce misca si atunci te apuca cercetarea, studiul ( ma rog, unde exista deprinderea de a citi), dezbaterea. Nu vorbesc numai din experienta mea, am si prieteni buni care au patit acelasi lucru, intre 30 si 40 de ani, parca ne incoltisera demonii mintea!Parea ca toate converg spre acelasi scop final, ca exista doar carari diferite...pana cand am patit, fiecare in felul lui, cate una care ne-a trezit. Pentru mine dusul rece a fost in Israel, cand, stand cateva saptamani intre evrei ( oameni de treaba, de altfel), intr-un spatiu cu tensiuni religioase incredibile, am inteles ca nu as putea niciodata renunta la Iisus "al meu". Crestinii suntem oricum considerati, toti, la gramada, niste naivi, in cel mai bun caz...Si atunci cand esti in tara si vezi/citesti ce zazanie e intre crestini , cum fiecare crede ca doar el are dreptate, stai si te minunezi. Ar trebui ca fiecare ortodox sa iasa putin din spatiul ortodox, sa vada de la distanta fenomenul. Si atunci, daca nu poate fi convertit la alta religie,cred ca putine erezii sau "ezoterisme" il mai pot clinti...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ortodoxa si ADOLESCENTII ! Melissa Spiritualitatea ortodoxa 94 20.02.2011 12:03:55
Religia New-Age doctor_faustus Alte Religii 0 31.10.2010 10:43:02
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 17:08:41