Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2011, 15:49:43
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Este indecent?

Este indecent, pacat, ca un barbat sa poarte pantaloni scurti acasa sau pe strada atunci cand este foarte cald?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2011, 18:40:05
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

eu cred ca nici pe strada nu este nicio problema cata vreme nu sta in pozitii indecente. Pana la urma cine s-ar simti ispitit nu trebuie sa se uite.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2011, 19:02:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Este indecent, pacat, ca un barbat sa poarte pantaloni scurti acasa sau pe strada atunci cand este foarte cald?
Cum sa fie indecent sa porti pantaloni scurti pe strada?:-))

Tare ma mir ca cineva poate sa intrebe daca este indecent sa porti pantaloni scurti acasa! :-))) Stii care este culmea bunului simt? Sa bati la usa cand iesi din casa!:-))

Oricum , sa stii ca nu-i pacat si nici indecent cand faci baie in cada sa fii in pielea goala..:-))
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2011, 19:48:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce pentru un barbat ar fi indecent sa poarte pantaloni scurti, dar pentru femeie o fusta scurta (cam cat pantaloni 3/4) nu pare a fi o problema pentru nimeni, nici chiar la biserica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.07.2011, 20:04:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De ce pentru un barbat ar fi indecent sa poarte pantaloni scurti, dar pentru femeie o fusta scurta (cam cat pantaloni 3/4) nu pare a fi o problema pentru nimeni, nici chiar la biserica?
lumea e tare ciudata.
nu e indecent cand o tipa vine la serviciu cu fusta pana la fund, sau cu un decolteu pana la buric, dar e indecent cand vin eu cu sandale fara ciorapi ...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.07.2011, 20:16:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
lumea e tare ciudata.
nu e indecent cand o tipa vine la serviciu cu fusta pana la fund, sau cu un decolteu pana la buric, dar e indecent cand vin eu cu sandale fara ciorapi ...

Nu se poarta sosete in sandale! Pai mai bine sa zica lumea ca esti indecent, decat sa porti ciorapi in sandale si sa zica ca esti taranoi...!!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2011, 20:49:04
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu se poarta sosete in sandale! Pai mai bine sa zica lumea ca esti indecent, decat sa porti ciorapi in sandale si sa zica ca esti taranoi...!!
corect... :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2011, 21:37:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Imi place clubul vostru si regulile dupa care judecati .
Voiesc sa adorm linistit in aceasta seara , motiv pt. care am sa va rog sa imi raspundeti la 2-3 intrebari legate tot de bunul gust vestimentar al crestinului si de buna rinduiala a lucrurilor :

- este oare indecent in mod normal sa port eu barbat o naframa rosie pe cap ca sa ma feresc de soarele torid si de prostia atit de molipsitoare (adica sa nu fiu deocheat...intelegeti voi !) ?
- este indecent sa port droduri prin buza inferioara , prin nas si suruburi cu piulite prin sprincene ?
- este indecent sa port la glezna dreapta sau stinga (in raport de mesajul care voiesc sa il transmit) un lantisor de aur bine asortat la talia mea ?
- este oare indecent ca atunci cind imi fac canonul sa nu vreau sa le scot pe toate acestea ... pai ce, in caestea consta credinta mea ?

Va multumesc sincer si ma bucur ca existati si ca supuneti discutiei atitea lucruri interesante !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.07.2011 at 21:40:10.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2011, 22:41:09
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Multumesc la randu-mi ca existati. Mi-ati facut seara mai frumoasa. :))) Pentru un barbat chiar nu vad a fi rusine, dar pentru o femeie poate fi, atragand privirea celor din jur aducand odata cu aceasta ispitirea si ranirea inimii.
Mai ales cel casatorit care pofteste la o femeie deja savarseste o preacurvie spirituala.
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui. (Matei 5, 27-28)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.07.2011, 00:41:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Imi place clubul vostru si regulile dupa care judecati .
Voiesc sa adorm linistit in aceasta seara , motiv pt. care am sa va rog sa imi raspundeti la 2-3 intrebari legate tot de bunul gust vestimentar al crestinului si de buna rinduiala a lucrurilor :

- este oare indecent in mod normal sa port eu barbat o naframa rosie pe cap ca sa ma feresc de soarele torid si de prostia atit de molipsitoare (adica sa nu fiu deocheat...intelegeti voi !) ?
- este indecent sa port droduri prin buza inferioara , prin nas si suruburi cu piulite prin sprincene ?
- este indecent sa port la glezna dreapta sau stinga (in raport de mesajul care voiesc sa il transmit) un lantisor de aur bine asortat la talia mea ?
- este oare indecent ca atunci cind imi fac canonul sa nu vreau sa le scot pe toate acestea ... pai ce, in caestea consta credinta mea ?

Va multumesc sincer si ma bucur ca existati si ca supuneti discutiei atitea lucruri interesante !

Nene Zaharia, dar cu ce forumista te-ai intalnit dom'le?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 18:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 21:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 12:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 16:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 22:35:11