Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Craciunul - Nasterea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2019, 18:12:56
alexandra289 alexandra289 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2019
Mesaje: 2
Implicit Impodobirea bradului de Craciun nu este pacat?

Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat? Sfintii nu impodobeau bradul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.12.2019, 02:51:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra289 Vezi mesajul
Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat? Sfintii nu impodobeau bradul.
Nu am găsit vreo poziție a Sfinților Părinți sau a învățăturii de credință pe tema bradului.
Pe youtube există colinde transmise de trinitas tv filmate din Biserică de lângă brad împodobit.

Pentru mine e o încântare alergătura după brad, negocierea, transportul, cioplitul în lemn cu toporișca pt încadrare în suport pe un frig de crapă pietrele, mirosul proaspăt de pădure al bradului înghețat la vârfuri care se încălzește la temperatura camerei.

Apoi împodobitul combinat cu colinde în fundal, de sus în jos cu beteală, globuri și luminițe, căutatul saloanelor (bomboanelor de pom), legatul saloanelor cu ață ca să poată fi agățate în pom.

Fără brad nu ar mai fi nici bucuria discretă a mîncatului unei bomboane de frupt cu câteva săptămâni înainte de Crăciun, într-o casă în care se postește.

Bradul adună familia, sub brad se pun daruri, colindătorii se adună la brad, preotul când vine cu Iordanul dă și spre brad și îl admiră.

E dătător de optimism și bunăstare psihică să privești bradul împodobit cu o cană de vin fiert printre mirosuri de scorțișoară și portocală.

Nu simt că e sărbătoare fără o crăciuniță pe masă, fără un aranjament de crăciun cu o lumânare aprinsă în mijloc, fără un aranjament lipit pe ușă în exterior.

Știi senzația care te încearcă atunci când ții în mână un glob superb de sticlă, pictat manual în România anilor 80 ?

Știi ce înseamnă să dărâmi bradul când vrei să iei o bomboană din vîrf și să spargi globul rar ?
Știi cum arată o lumânare de brad în suport metalic rămasă din anii 80 ?
Ai prins steluțele aprinse în brad ?


Știi cum e să arunci un brad de la etaj la bloc și să-l preiei de jos ca să nu-l mai cari pe scări ?
Știi ce însemna pe vremuri să-ți cioplești o săbiuță de lemn din brad după ce trecea sezonul și să te lupți cavalerește prin cartier ?

Ai trăit bucuria unor puști care primesc bomboane de crăciun lângă brad după ce au colindat ?

Din păcate toate tradițiile s-au dus și se vor duce din cauza unor snobi care și-au vândut sufletul pentru bani și s-au răcit precum occidentalii, rămâneți cu diaspora, eu nu-mi voi petrece niciodată Crăciunul în Thailanda.

Nici nu mi se pare scump să dau 100 de lei, o dată pe an pt un brad care ajunge la 2 m cu tot cu suport, pt atâtea bucurii psihice și sufletești, se aruncă o grămadă de bani pe orice alte prostii.

Ornamentele le iei în timp, găsești discounturi spre final de sezon în mai toate magazinele, hypermarketuri, cash and carry sau de bricolaj, iar cu maxim 40 de lei îți iei câteva kg de dulciuri, nu trebuie să dai foarte mult.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 04.12.2019 at 03:22:04.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.12.2019, 15:52:59
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Bradul e simbolul creștinului înalt, drept și verde ce nu-și leapădă niciodată haina sfântă și rodește ca un pom pentru copii. Cum să fie păcat dacă închipuie primirea fecioarei Maria și a nașterii Domnului în casa fiecărui creștin?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.12.2019, 01:31:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra289 Vezi mesajul
Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat? Sfintii nu impodobeau bradul.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu am găsit vreo poziție a Sfinților Părinți sau a învățăturii de credință pe tema bradului.
Pe youtube există colinde transmise de trinitas tv filmate din Biserică de lângă brad împodobit.

Pentru mine e o încântare alergătura după brad, negocierea, transportul, cioplitul în lemn cu toporișca pt încadrare în suport pe un frig de crapă pietrele, mirosul proaspăt de pădure al bradului înghețat la vârfuri care se încălzește la temperatura camerei.

Apoi împodobitul combinat cu colinde în fundal, de sus în jos cu beteală, globuri și luminițe, căutatul saloanelor (bomboanelor de pom), legatul saloanelor cu ață ca să poată fi agățate în pom.

Fără brad nu ar mai fi nici bucuria discretă a mîncatului unei bomboane de frupt cu câteva săptămâni înainte de Crăciun, într-o casă în care se postește.

Bradul adună familia, sub brad se pun daruri, colindătorii se adună la brad, preotul când vine cu Iordanul dă și spre brad și îl admiră.

E dătător de optimism și bunăstare psihică să privești bradul împodobit cu o cană de vin fiert printre mirosuri de scorțișoară și portocală.

Nu simt că e sărbătoare fără o crăciuniță pe masă, fără un aranjament de crăciun cu o lumânare aprinsă în mijloc, fără un aranjament lipit pe ușă în exterior.

Știi senzația care te încearcă atunci când ții în mână un glob superb de sticlă, pictat manual în România anilor 80 ?

Știi ce înseamnă să dărâmi bradul când vrei să iei o bomboană din vîrf și să spargi globul rar ?
Știi cum arată o lumânare de brad în suport metalic rămasă din anii 80 ?
Ai prins steluțele aprinse în brad ?


Știi cum e să arunci un brad de la etaj la bloc și să-l preiei de jos ca să nu-l mai cari pe scări ?
Știi ce însemna pe vremuri să-ți cioplești o săbiuță de lemn din brad după ce trecea sezonul și să te lupți cavalerește prin cartier ?

Ai trăit bucuria unor puști care primesc bomboane de crăciun lângă brad după ce au colindat ?

Din păcate toate tradițiile s-au dus și se vor duce din cauza unor snobi care și-au vândut sufletul pentru bani și s-au răcit precum occidentalii, rămâneți cu diaspora, eu nu-mi voi petrece niciodată Crăciunul în Thailanda.

Nici nu mi se pare scump să dau 100 de lei, o dată pe an pt un brad care ajunge la 2 m cu tot cu suport, pt atâtea bucurii psihice și sufletești, se aruncă o grămadă de bani pe orice alte prostii.

Ornamentele le iei în timp, găsești discounturi spre final de sezon în mai toate magazinele, hypermarketuri, cash and carry sau de bricolaj, iar cu maxim 40 de lei îți iei câteva kg de dulciuri, nu trebuie să dai foarte mult.
Nostalgia copilariei inocente nu poate fi egalata si aduce mereu aceeasi bucurie ce este traita la fel ca prima data pentru ca vine din memoria inimii care aduna sentimentele depozitate de faptele degrevate de responsabilitatea maturitatii.

Sfintii nu impodobeau bradul fiindca bradul nu avea nicio legatura cu Nasterea Mantuitorului, insa nostalgia copilariei nu poate sterge motivul pentru care bradul a aparut instaurand o traditie opusa Nasterii lui Hristos, mai apropiata de rastignirea Lui, ceea ce s-a si dorit a deveni si a devenit deoarece l-a indepartat(corupt) pe om de Duhul Nasterii apropiindu-l de patima posedarii(unui bun/cadou neinsemnat).

Inainte de "inventarea" traditiei bradului aproape toata lumea stia colindele Nasterii, azi aproape toata lumea face cadouri.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.12.2019, 15:14:10
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Inainte de "inventarea" traditiei bradului aproape toata lumea stia colindele Nasterii, azi aproape toata lumea face cadouri.
Bradul nu se împodobește din 2008, de când tradițiile au intrat într-un declin server, ci de prin anii 60, cel puțin în România, țăranii industrializați forțat și mutați la blocuri au luat simbolic pomul din curte cu ei în apartament, de Crăciun .

În România așa comunistă și cenușie cum era, se umbla și cu uratul de sărbători despre Nașterea lui Hristos, se ținea și bradul mai ales în orașe.
La ce urături se făceau prin Maramureș, Bucovina și alte zone rurale în plin comunism, ar fi trebuit păstrate în patrimoniul umanității, atât de valoroase erau.

Fabricile românești produceau globuri de sticlă operă de artă, care azi s-ar vinde cu suta de euro setul din Viena, dacă mai păstram un glob din acela rămas moștenire îl vindeam de la 10 euro bucata în sus.
Eu am spart vreo 3 globuri dintr-acelea.

Comuniștii vechi nu au interzis colindele, neomarxiștii de azi distug tot, bradul e un păcat pt ecologiștii fanatici, tradițiile sunt niște rămășițe medievale, tăiatul porcului e o barbarie sacrilegiu pentru iubitorii de animale raw vegan, Crăciunul se petrece în destinații exotice din Thailanda și Dubai.

Valul de secularism obligă în Franța municipalitățile să desființeze o isle cu figurine găzduite în incinta primăriei pentru că lezează o comunitate non-creștină în creștere, la un moment dat și căsuțele de Crăciun vor fi considerate o insultă religioasă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.12.2019, 22:52:21
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra289 Vezi mesajul
Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat? Sfintii nu impodobeau bradul.
La un concert de Crăciun probabil în 2011-2012 din Catedrala Patriarhală - un superb brad împodobit apare în cadre din lateral - Tronos 2012

Mesaj de anul trecut al Patriarhului Daniel cu brad în spate Mesaj de Crăciun

Nu e păcat pentru că nu i se dau în prezent interpretările precreștine, martorii lui Iehova exagerau pe tema bradului, e doar un decor care va dispărea pe viitor pentru că e mai comod pentru omul modern să nu mai facă nimic.

Cine a intrat aproape de 25 dec, într-o biserică ortodoxă în diferite orașe din România a dat și de câte un brad împodobit.

Unde nu se ține brad pot fi diferite motive; spațiu restrâns, parohie îmbătrânită, putere financiară scăzută, comoditate a angajaților, dar în anii trecuți e posibil să fi fost un brad.

Treaba cu bradul poate fi și un indice despre cât de gospodar e un paroh, mitropolit, un creștin în putere de muncă, presupune o grijă și un efort în plus decorarea casei și a parohiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.12.2019 at 23:39:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.12.2019, 11:43:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra289 Vezi mesajul
Nu cumva impodobirea bradului de Craciun este pacat?
Nu.





__________________
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.03.2020, 20:18:35
marian170876 marian170876 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2020
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Bradul e simbolul creștinului înalt, drept și verde ce nu-și leapădă niciodată haina sfântă și rodește ca un pom pentru copii. Cum să fie păcat dacă închipuie primirea fecioarei Maria și a nașterii Domnului în casa fiecărui creștin?
Din ce stiu eu obiceiul bradului vine din paganism, tarile nordice...acuma nu stiu ce sa zic!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.12.2020, 00:45:43
cristian sergiu's Avatar
cristian sergiu cristian sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit Creștin ortodox

Nu știu dacă e păcat sau nu dar gândește-te câți brazi se taie de Crăciun. Un proverb spune ca dacă vrei sa îți faci planuri scurte plantează orez, pentru planuri pe mai mulți ani plantează un copac dacă îți faci planuri de viata investește în oameni. De 5 ani încoace de Crăciun îmi iau brazi în ghiveci și ii replantez. Crăciun îți oferă posibilitatea sa o faci
__________________
am scris un calendar crestin ortodox
sunt crestin ortodox
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.12.2020, 15:33:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian sergiu Vezi mesajul
Nu știu dacă e păcat sau nu dar gândește-te câți brazi se taie de Crăciun. Un proverb spune ca dacă vrei sa îți faci planuri scurte plantează orez, pentru planuri pe mai mulți ani plantează un copac dacă îți faci planuri de viata investește în oameni. De 5 ani încoace de Crăciun îmi iau brazi în ghiveci și ii replantez. Crăciun îți oferă posibilitatea sa o faci
Am citit despre brazii aduși din Olanda și Danemarca la magazinele de bricolaj că ar fi de fapt plantați într-o pepinieră cu 5-7 ani înainte și sunt recoltați, li se pune un crotal de identificare, e o afacere ca și cum ai crește lalele, trandafiri, flori de soi și le-ai recolta la un anumit termen.

Teoretic ar fi mai frumoase și mai trainice dacă nu le-ai rupe deloc până la ofilire, dar practic acest schimb plantare-recoltă, ține de fapt în viață o ramură economică.

Nici brazii din țară nu s-ar putea vinde în piețe unde se fac razii fără aprobare de la ocolurile silvice.

Oamenii nu mai cumpără brazi din piețe, că au artificiali, sau că pleacă de acasă de Crăciun și nu are rost să împodobească, va dispărea bradul natural de Crăciun în 10-15 ani, vom vedea dacă va fi mai bine sau mai rău, dacă va fi o sărăcire a spiritului sărbătorii sau nu se va mai încălzi planeta.

Crăciunul va trece ca și cum n-ar fi fost în 10-15 ani, deja nu se mai colindă din case în case de ani buni, s-au pus interfoane, puținii care mai colindau erau în vecini, copii mici care nu știau colinda, uitau, o scurtau, se va pierde și această tradiție - va fi împăiată și pusă pe sticla tv-ului cu înregistrări artificiale, dar oamenii nu vor mai lua ulițele la pas și nu se vor mai bucura de colindă.

Cred că autorul care a creat threadul se referea în general, dacă orice fel de decorațiuni de Crăciun ar fi păcat, adică și ghirlande, globuri, țurțuri electrici, poți să ai toate astea fără brad, sincer e mult mai lejer să nu împodobești deloc, un efort și o cheltuială în minus, fără bătăi de cap, fără stat prin frig la cumpărat.

E mai economic nu plătești nici bradul, nici decorațiunile nu-ți pasă dacă se strică sau uzează, nu plătești la factura electrică nimic pentru luminițe, nu te mai chinui să pui în stativ, să împodobești să despodobești, să cureți, adu scara/ia scara.

Se poate face un Crăciun minimalist, fără gătit mare lucru, fără podoabe, fără produsele tradiționale din carne de porc care supără pe tot mai mulți, dar rezultatul în psihicul celui obișnuit cu aceste lucruri s-ar putea să se vadă în timp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare