Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 19.04.2010, 11:58:34
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Povestea este aici - http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=483

O alta, tot despre judecatile lui Dumnezeu, de la parintele Cleopa - http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...opa-68439.html
Dar pe cei care din cauza calugarului ar fi mers in iad sau rai, Dzeu i-ar fi recompensat sau i-ar fi pedepsit?

Last edited by topcat; 19.04.2010 at 12:00:37.
Reply With Quote
  #202  
Vechi 19.04.2010, 12:56:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Dar pe cei care din cauza calugarului ar fi mers in iad sau rai, Dzeu i-ar fi recompensat sau i-ar fi pedepsit?
Nu inteleg la ce te referi... Nu merge nimeni in iad sau in rai exclusiv din cauza sau datorita cuiva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 19.04.2010, 13:10:01
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu inteleg la ce te referi... Nu merge nimeni in iad sau in rai exclusiv din cauza sau datorita cuiva.
Exclusiv nu, dar din exemplul tau reiese o influenta determinanta.
Un alt exemplu sint copiii care ajung in iad din cauza parintilor care nu ii invata ceea ce trebuie.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 19.04.2010, 15:31:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pentru cine este ar fi interesat sa citeasca as avea o recomandare:cartea "Viata dupa viata" scrisa de Raymond Moody,doctor in filosofie,psihologie si medicina din Statele Unite.
Acesta a studiat in jur de 5000 de cazuri de moarte clinica.Dintre acestea reda o suta in cartea prezentata mai sus.
In SUA ea este studiata de catre studentii la psihologie si teologie.
Eu sunt in curs de lecturare,inca nu am terminat-o,dar pot sa va spun ca este cel putin interesanta.
Stiu ca cei care nu cred in Dumnezeu,in primul rand in ei nu o fac,isi neaga propriul suflet.Ca sa incepi sa crezi in Dumnezeu,este necesar sa intelegi ca esti o particica de divinitate,de lumina,iar aceea este sufletul.
Va dau linkul unde o puteti gasi:

http://www.scribd.com/doc/17313100/R...ata-Dupa-Viata
Lectura placuta!

PS:Nu va obositi sa ma contraziceti,sa gasiti eu stiu ce argumente pro sau contra.
Am postat aici doar pentru aceasta recomandare catre cei care ar fi eventual interesati,nu pentru o discutie despre spiritualitate versus ateism.
O zi frumoasa sa aveti!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #205  
Vechi 19.04.2010, 17:36:44
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Pentru cine este ar fi interesat sa citeasca as avea o recomandare:cartea "Viata dupa viata" scrisa de Raymond Moody,doctor in filosofie,psihologie si medicina din Statele Unite.
Acesta a studiat in jur de 5000 de cazuri de moarte clinica.Dintre acestea reda o suta in cartea prezentata mai sus.
In SUA ea este studiata de catre studentii la psihologie si teologie.
Eu sunt in curs de lecturare,inca nu am terminat-o,dar pot sa va spun ca este cel putin interesanta.
Stiu ca cei care nu cred in Dumnezeu,in primul rand in ei nu o fac,isi neaga propriul suflet.Ca sa incepi sa crezi in Dumnezeu,este necesar sa intelegi ca esti o particica de divinitate,de lumina,iar aceea este sufletul.
Va dau linkul unde o puteti gasi:

http://www.scribd.com/doc/17313100/R...ata-Dupa-Viata
Lectura placuta!

PS:Nu va obositi sa ma contraziceti,sa gasiti eu stiu ce argumente pro sau contra.
Am postat aici doar pentru aceasta recomandare catre cei care ar fi eventual interesati,nu pentru o discutie despre spiritualitate versus ateism.
O zi frumoasa sa aveti!
Eu nu obosesc sa recomand "Sufletul dupa moarte" de par. Seraphim Rose.
In Sufletul dupa moarte este analizata din perspectiva crestina cartea lui Raymond Moody.
(altminteri, citind doar moody, veti dobandi o viziune necrestina despre experientele dupa moarte, mai apropiata de cea a spiritistilor..)

(Heaven, nu o lua personal)
Reply With Quote
  #206  
Vechi 19.04.2010, 17:56:26
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu obosesc sa recomand "Sufletul dupa moarte" de par. Seraphim Rose.
In Sufletul dupa moarte este analizata din perspectiva crestina cartea lui Raymond Moody.
(altminteri, citind doar moody, veti dobandi o viziune necrestina despre experientele dupa moarte, mai apropiata de cea a spiritistilor..)

(Heaven, nu o lua personal)
Nicidecum!Stiu ca este viziunea ta asupra acestor lucruri si nu incerc sa o schimb cu ceva.
Iti multumesc pentru recomandare,voi citi cu interes cartea!

PS:Voi posta si documentarul realizat cu autorul cartii pe care am prezentat-o:

http://video.google.com/videoplay?do...9309648507350#
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 19.04.2010 at 19:30:48.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 19.04.2010, 22:36:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Exclusiv nu, dar din exemplul tau reiese o influenta determinanta.
Un alt exemplu sint copiii care ajung in iad din cauza parintilor care nu ii invata ceea ce trebuie.
Scria parca tot parintele Cleopa pe undeva ca Dumnezeu se uita la sufletul omului si ca se pot mantui, in conditii exceptionale, si cei necredinciosi, in cazul in care, cunoscand adevarul, s-ar lepada de necredinta lor. Si apoi, sunt diferite lacasuri in rai si in iad. Normal ca Dumnezeu le prestie pe toate, ca de aia este atoatestiutor... Sa stii tu ca mai rau ne vom chinui noi, ortodocsii, care stim si auzim cuvantul lui Dumnezeu si nu il indeplinim! Mult am primit, mult mai trebuie sa si rodim... Insa este nadejde pentru toata lumea! Eu mi-as dori foarte tare ca si ateii inimosi, precum te declari tu acum, sa ajungeti in rai... Dar pana atunci mai e drum, ai vazut ca si pustnicul acela indrazneste, din nestiinta, sa spuna ca Dumnezeu a facut o nedreptate. Aici va asemanati, cu siguranta! Numai ca el se roaga mult sa i se descopere judecatile lui Dumnezeu. Si de aceea i le si descopera.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #208  
Vechi 20.04.2010, 09:13:19
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ai putea sa-mi raspunzi mai direct? :)
E drept Dzeu daca il baga in iad pe copilul care e invatat incorect de parinti (de exemplu, sa il huleasca pe cine-vrei-tu)?
Ca sa generalizez: e corect ca decizia de a intra sau nu eu in iad sa fie influentata de anturaj? Sa nu fiu eu singur sa hotarasc unde vreau sa ajung? E vorba totusi de o vesnicie care se hotaraste acum...
Reply With Quote
  #209  
Vechi 20.04.2010, 09:31:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ai putea sa-mi raspunzi mai direct? :)
E drept Dzeu daca il baga in iad pe copilul care e invatat incorect de parinti (de exemplu, sa il huleasca pe cine-vrei-tu)?
Ca sa generalizez: e corect ca decizia de a intra sau nu eu in iad sa fie influentata de anturaj? Sa nu fiu eu singur sa hotarasc unde vreau sa ajung? E vorba totusi de o vesnicie care se hotaraste acum...
Dumnezeu nu mantuieste pe nimeni care nu doreste sa fie mantuit... Deci daca tu zici nu si nu, oricat de mult ar dori anturajul, e greu sa te mantuiesti. Oricum, sa stii ca mantuirea e si colectiva, nu doar personala, asta reiese si din exemplele parintelui Cleopa ... ne ajutam unul pe altul sa ne mantuim, chiar daca poate nu o facem in mod constient.
Dumnezeu e drept orice hotarare ar lua, ne place sau nu ne place. Din pacate, parintii mananca agurida si fiilor li se strepezesc dintii. Chestiunea asta a hotararii personale unde vrea sa ajunga fiecare e, de fapt, o falsa problema si mai e si luciferica. Stii ca Hristos spune la un moment dat intr-o Evanghelie ca acela care vrea sa isi salveze sufletul il va pierde si viceversa... Nimeni nu poate hotari: eu ma duc in rai, daca nu are asupra lui ajutorul si harul dumnezeiesc, care se pogoara asupra cui doreste El, asa cum nimeni nu poate hotari: eu ma duc in iad, mai ales ca batalia se sfarseste numai o data cu viata.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #210  
Vechi 20.04.2010, 09:45:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dumnezeu nu mantuieste pe nimeni care nu doreste sa fie mantuit... Deci daca tu zici nu si nu, oricat de mult ar dori anturajul, e greu sa te mantuiesti. Oricum, sa stii ca mantuirea e si colectiva, nu doar personala, asta reiese si din exemplele parintelui Cleopa ... ne ajutam unul pe altul sa ne mantuim, chiar daca poate nu o facem in mod constient.
Dumnezeu e drept orice hotarare ar lua, ne place sau nu ne place. Din pacate, parintii mananca agurida si fiilor li se strepezesc dintii. Chestiunea asta a hotararii personale unde vrea sa ajunga fiecare e, de fapt, o falsa problema si mai e si luciferica. Stii ca Hristos spune la un moment dat intr-o Evanghelie ca acela care vrea sa isi salveze sufletul il va pierde si viceversa... Nimeni nu poate hotari: eu ma duc in rai, daca nu are asupra lui ajutorul si harul dumnezeiesc, care se pogoara asupra cui doreste El, asa cum nimeni nu poate hotari: eu ma duc in iad, mai ales ca batalia se sfarseste numai o data cu viata.
Bine, sa te intreb din nou: un copil care e invatat de parinti sa huleasca si toata viata sa huleste ajunge in rai sau in iad?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Multumesc din suflet celor care imi sunt alaturi! andrutza151 Umanitare 2 03.02.2011 21:53:17
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Am niste ganduri care vin de la necurat cred annajanette Generalitati 29 06.08.2010 10:31:45
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
multumesc tuturor celor care mi-au raspuns Dorotheea Maslul 6 09.03.2007 15:41:32