Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.08.2009, 21:45:34
romi2000 romi2000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Intrebare

Pe cine a scos Hristos din Iad cand s-a coborat acolo? Numai pe dreptii Vechiului Testament si pe cei din poporul lui Israel sau pe toata lumea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2009, 00:13:56
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

nu am citit Biblia , dar din filmele pe care le-am vazut si ce am mai citit legat de acest subiect, am inteles ca Iisus a eliberat toate sufletele din iad.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2009, 00:34:09
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Din putinele mele cunostinte despre Vechiul Testament, eu stiu ca Mantuitorul i-a scos din Iad numai pe cei drepti...de exemplu stiu ca Solomon nu s-a mantuit
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2009, 05:47:26
razvan4 razvan4 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 56
Implicit

Florina si eulaura se inseala. In Vechiul testament nu apare nimic despre coborirea lui Hristos in iad.
Respectivul eveniment este relatat in prima epistola a apostolului Petru, capitolul 3. Textul exact:
"18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă.
21. Iar această mântuire prin apă închipuia botezul, care vă mântuiește astăzi și pe voi, nu ca ștergere a necurăției trupului, ci ca deschiderea cugetului bun către Dumnezeu, prin învierea lui Iisus Hristos"

Nici vorba despre scoaterea cuiva din iad cu aceasta ocazie, Petru spune doar ca Hristos a propovaduit sufletelor "tinute in inchisoare".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2009, 08:46:16
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina Vezi mesajul
de exemplu stiu ca Solomon nu s-a mantuit
??? Care Solomon?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2009, 09:19:30
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Hristos s'a pogorat la iad spre a binevesti si acolo Imparatia si mantuirea. Odata cu Invierea Sa, alaturi de talharul de pe cruce, care s'a mantuit, s'au izbavit din iad si sufletele tuturor dreptilor ce erau tinute de demult.

Cei mantuiti, din iad, erau dreptii din toate timpurile de pana la Hristos, incepand cu Adam si Eva. In iconografie, icoana pogorarii la iad il infatiseaza pe Hristos, in alb, tragand de mana pe Adam si pe Eva. A ridicat atunci din iad pe tot omul drept, nu doar pe evrei.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2009, 10:33:11
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

eu nu inteleg... cum adica a scos din iad pe tot omul drept? daca erau drepti, ce cautau in iad?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2009, 10:39:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eulaura Vezi mesajul
eu nu inteleg... cum adica a scos din iad pe tot omul drept? daca erau drepti, ce cautau in iad?
In greaca sunt doua cuvinte diferite pentru ce se traduce la noi prin iad. Unul este iadul de care stim noi (am uitat cuvantul), altul este Hades, si inseamna un fel de departare de Dumnezeu a oamenilor chiar drepti inainte de venirealui Hristos. Dreptii erau in 'iad' in sensul ca era inca o punte care nu putea fi trecuta intre om si Dumnezeu, pe care a facut-o Hristos prin intrupare, moarte si inviere.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2009, 10:58:18
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit

multumesc de raspuns fani71:) din nou ce spui tu e perfect clar pt mine, cred ca de acum cand voi mai avea nelamuriri te voi intreba direct pe tine, daca nu te superi:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.08.2009, 17:18:40
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
In greaca sunt doua cuvinte diferite pentru ce se traduce la noi prin iad. Unul este iadul de care stim noi (am uitat cuvantul), altul este Hades, si inseamna un fel de departare de Dumnezeu a oamenilor chiar drepti inainte de venirealui Hristos. Dreptii erau in 'iad' in sensul ca era inca o punte care nu putea fi trecuta intre om si Dumnezeu, pe care a facut-o Hristos prin intrupare, moarte si inviere.
Si o completare-adaugare: dreptii Vechiului Testament (cei pe care i-a scos din iad Mantuitorul, inclusiv Sf Ioan Botezatorul) au ajuns la iad, insa nu la munci, ci nu erau , cum zice si Fani, in apropierea lui Dumnezeu. In icoana Invierii sunt prezenti cativa, avand in prim-plan pe Adam si Eva, pe care Domnul Hristos ii tine de mana.
"Accesul" in rai, adica in apropierea li Dumnezeu, s-a facut doar dupa moartea si Invierea Mantuitorului. Primul "intrat" a fost talharul de pe cruce, cel ce s-a pocait.
Reply With Quote
Răspunde