Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 23.01.2008, 22:06:24
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

filmulet cu Lumina Invierii si reactia oamenilor la trecerea pe deasupra cepetelor lor a unui bulgare de lumina.
http://www.youtube.com/watch?v=JSbrYyiLVO0

un alt film cu Lumina Invierii

http://www.youtube.com/watch?v=JUFhfCPc_Uc

ii mai poti arata poze cu icoane care au plans si mostele sfintilor.am postat foarte multe la rubrica pictura bisericeasca.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.01.2008, 15:54:15
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina
Citat:
În prealabil postat de C-tin
Florina, vorbeste viitorului tau sotz despre Lumina Invierii de la Mormantul Domnului.
Vezi ca sunt pe internet si filme cu aceste momente minunate.
Lasa-l sa vizioneze! Iar daca va permiteti nu ar fi rau sa mergeti de Pasti voi insiva chiar la Sfantul Mormant. Asta pt cei ce vor sa vada mari minuni ca sa creada...
Ferice de cei ce nu au nevoie sa vada minuni, ca sa creda in Dumnezeul cel Adevarat!
I-am aratat poze si chiar am hotarat ca vom merge candva cand ne vom permite, ca atunci cand va vedea o asemenea minune cu ochii sai credinta ii va spori.

Intra-adevar ma bucur mult ca acum crede, se roaga dar in sufletul meu ma simt foarte trista pentru ca daca eu spun ca Dumnezeu este unul singur si atat si ca zeitatile nu exista se supara si incep discutiile.
Eu nu il presez sa se converteasca, nu vorbim foarte des de botezul lui, pentru ca a spus ca o va face si nu vreau sa il presez. Eu doar i-am spus ca altfel nu ne putem casatori, si ca in fata lui Dumnezeu am trai in pacat.

inca o data multe multumiri pentru numele cartilor....faptul ca m-ati ajutat este foarte important pentru mine.

CrystiBoss nu am inteles ce ai vrut sa spui.
Traind intr-un mediu univeristar am cunoscut fparte multe relatii de genul asta. Unii chiar s-au iubit si au intervenit familiile. Eu iti spun sfatul meu. dragostea adevarata o intalnesti odata in viata. Iar legile "cu nu ai voisa te castoresti daca..." sunt facute de oameni. Iubirea izvoraste din divinitate. Consider ca cei care neaga acest lucru nu merita sa iubeasca si nici sa fie iubiti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.01.2008, 17:50:17
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

citand nimeni:
gandeste-te care fel de iubire izvoraste din Divinitate.daca iti lasi Dumnezeul pentru iubirea unui om,cred ca ai pierdut totul,daca iti lasi iubitul pentru iubirea lui Dumnezeu,cred ca ai castigat totul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.01.2008, 17:51:10
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Nu exista iubire adevarata fara respectarea poruncilor lui Hristos ca daca exista aia e iubire de a avea poftele tale satisfacute, iar respectarea poruncilor lui Dumnezeu nu exista daca ele nu se savarshesc in tainele lui Hristos shi in Duhul Sfant de taina, iar daca exista alea deja nu mai sunt porunci respectate ci lauda de la oameni sau in fatza lui Dumnezeu cum face diavolul care se lauda pe sine parand... iar porunca noua de aia e una singura fiindca in ea este toata ascultarea, ca cine face aidoma lui Hrisitos, asemenea lui, lucrand in asemanare shi urmare de Hristos, iacata ca face toate poruncile shi toata dragostea dintr-un foc.... deci jugul Sau e ushor... umilintza shi pocintza de duh shi inima infranta shi smerita shi de pacate in taina darurilor sale shi dragoste asha cum ai dori sa tzi se faca tzie sau cum a procedat Hristos cu ucenicii sau dushmanii sai... dar asta nu inseamna ca la unmoment dat sfintzii shi ingerii nu se vor apuca de a face shi judecatzi shi a varsa din urgia shi mania Mielului Injunghiat peste fii nelegiuirii, care shi noi suntem cateodata chiar daca am vrea deja sa fim socotitzi in tabara cu mantuitzii, de unde a fugit toat durerea shi tot raul.... nu suntem philiqq niciunii deshi parca asha ni separe in vremea...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.01.2008, 22:02:31
silviuberlusconii silviuberlusconii is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2007
Mesaje: 17
Implicit

Dumnezeu e unul singur ,acum depinde de fiecare cum vede lucrurile ,si eu sunt intr o situatie asemanatoare chiar si stiu cum e . silviuberlusconii@yahoo.com
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.01.2008, 22:43:38
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

e bine sa citeasca o carte MOARTEA UNUI GURU,f.buna in care este vb exact de convertirea unui tinar guru hindus la crestinism.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.01.2008, 11:00:55
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
citand nimeni:
gandeste-te care fel de iubire izvoraste din Divinitate.daca iti lasi Dumnezeul pentru iubirea unui om,cred ca ai pierdut totul,daca iti lasi iubitul pentru iubirea lui Dumnezeu,cred ca ai castigat totul.
nici nu s epune problema ca ea sa renunte la dzeu. de ce trebuie sa existe tot felul de obstacole in fata fericirii? de ce omul nu are voie sa fie fericit alaturi de alt om. cu ce il face mai putin uman pe un hindus religia sa? de ce trebuie fata sa se calugareasca?

nu inteleg. in specil in cazul in care prietenul ei hindus etse interesat, ofera respect si incearca sa inteleaga crestinismul. mai mult chiar a inceput sa duca la biserica.

alexandra, tu ai parasi la mijlocul drului un om care are nevoie de ghidare doar pentru ca este hindus?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 29.08.2008, 11:41:08
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Revin cu povestea mea, daca mai tineti minte...Revin pentru ca am nevoie de voi, de parerile si sfaturile voastre sincere, pentru ca nu am unde sa le cer in alta parte


Acum 2 zile, relatia noastra s-a incheiat...Dupa aproape 3 ani. Hotararea a fost a mea, pur si simplu mi- venit acest gand si cuvintele au iesit parca nici nu le spuneam eu. Ma rog sa ma credeti ca il iubesc si mai mult ca in ianuarie, si el pe mine la fel, insa problema religiei nu imi da pace. Am luat aceasta decizie, desi sufar enorm, gandindu-ma ca asa este mai bine pentru mantuirea noastra. Duppa cum stiti, el acceptase sa se boteze, dar dorea sa aiba o viata paralela si hindus si crestin apoi. El se boteza pentru a se casatori cu mine, si nu pentru ca isi dorea asta din toata inima. Eu m-am gandit ca astfel ii distrug sufletul, ca din cauza mea, el face acest lucru fara sa o simta cu adevarat, si daca va vrea sa se boteze , Maica Domnului va avea grija de asta. Ma macina gandul, ca desi el spunea ca va fi hindus in continuare, eu nu am de unde sa stiu ce avea sa se intample, poate avea sa se intample o minune si sa ii arate Maica Domnului adevarul. De aceea nu stiu daca am luat decizia corecta, ira gandul asta ma termina. Un alt motiv este ca familia lui dorea si casatorie in India, nu numa aici, mama lui dorea o nora care sa mearga cu ea la templu, cand venea vremea sa fiu insarcinata iar est o ceremonie hindusa pentru binecuvantarea mamei si a copilului..iar eu nu pot accepta nimic din aceste lucruri. Nu pot intra in templu doar de dragul lor, eu am o singura biserica, biserica ortodoxa, si doar acolo intru. Deci ma gandesc ca ar interveni familia, mai ales ca el este foarte atasat de ei, si cand ar imbatrani ei, ar fi vrut sa locuiasca cu noi. Va dati seama ca i-ar fi rusine sa meraga la biserica, stiind ca parintii lui sunt acolo in aceeasi casa si nu sunt de acord. Un alt motiv pentru care am luat aceasta decizie este copilul. Eu vreau sa fie ortodox, el ar vrea sa il invete si credinta hindusa, sau familia lui sa il duca la templu etc. Nici nu vreau sa ma gandesc cate certuri ar iesit din aceste diferente peste care nu pot trece. Caci imi spunea sa ne sacrificam amandoi putin, sa ajustam lucrurile. I-am spus ca sacrific orice, si viata dar credinta nu. Nu fac compromisuri in credinta. M-am gandit ca mai bine luam o decizie acum, si suferim normal caci noi ne iubim, decat mai tarziu cand va fi prea tarziu.

In momentul de disperare, l-am sunat pe fratele meu sa il intreb daca am facut ce trebuia. Iar el a spus ca acum 3 zile, Parintele Lavrentie de la Mt Agapia a inceput sa se roage pentru mine in leatura cu aceasta relatie sa randuiasca Dumnezeu ce e de folos. si ca raspunsul a venit f repede. El crede ca am facut ceea ce trebuia, caci riscam sa distrug si sufletul meu si pe al lui. A mai spus ca faptul ca am avut curajul sa ii spun, este rezultatul multor rugaciuni din partea celor din manastire.

Va rog sa ma credeti ca nu am la cine sa apelez pentru un sfat, parintele duhovnic este foarte ocupat, cu parintii nu ppot vorbi despre asta caci nu ar sti ce sa imi spuna. Eu nu ii vreau decat binele, ii vreau mantuirea , si daca s-ar fi botezat doar pentru mine, si ar fi ramas hindus eu singura cu mana mea ii faceam un mare rau. Asa lasandu-l pe calea lui, sperand ca totusi va descoperi ortodoxia, se poate mantui caci ei vor fi judecati dupa legea constiintei.

Am facut bine? Am luat decizia corecta pentru sufeltele noastre? sau trebuia sa raman alaturi de el, sa incerc sa dau si mai mult , sa il duc pe la biserici, manastiri, sa inteleaga si sa cunoasca mai bine ortodoxia si poate s-ar fi lepadat de tot de credinta lui?
Eu nu vreau sa ma joc cu mantuirea lui, de aceea mai bine il las sa vrea el sa fie ortodox pentru Hristos, nu pentru mine. Va dati seama ce ar fi insemnat un botez doar asa? Nu ne putem juca cu astfel de lucruri.

Stiu ca ar fi trebuit sa vad de mult aceste lucruri, dar din dragoste refuzam sa ma gandesc si tot speram la o minune. Insa nu vreau sa ne prefacem amandoi ca totul e bine, cand dupa casatorie totul risca sa devina un calvar din cauza acestor diferente.

Credeti ca am facut ce trebuia? credeti ca am luat decizia cea buna pentru mantuirea noastra? sau l-am parasit in mijlocul drumului, si trebuia sa am mai multa rabdare sa cunosca mai bine ortodoxia si astfel poate cadnva se va lepade de a lui? Ma simt atat de vinovata si de trei zile plang intruna, pentru ca nu stiu daca am facut ce trebui, sau am gresit. Cum sa aflu eu daca am luat decizia corecta? Parca nici nu imi vine sa cred ca s-a intamplat asta. parca imi vine sa il sun sa ii spun cat il iubesc....nu vreau sa il ranesc, e un inger de om, doar vreau sa fac voia lui Dumnezeu,

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 29.08.2008, 11:58:32
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Eu doar i-am spus ca altfel nu ne putem casatori, si ca in fata lui Dumnezeu am trai in pacat.
Asta-i linia ce trebuie tinuta si-n continuare, ALTFEL DAM DE NECAZURI!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 29.08.2008, 12:10:39
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina
Am facut bine?
Dupa cum mai inainte ti-ai raspuns deja singura, ca nu te vei casatori cu el decat daca va accepta cum se cuvine credinta ortodoxa! N-a vrut s-o accepte! Adio! Nici tu n-ai de ce sa faci compromisuri! Adica sa umbli cu jumatati de masura! Dumnezeu nu are nevoie sa te mariti cu el ca sa-l aduca la ortodoxie. Pe de alta parte de unde stii ca in mintea lui nu gandea si el la fel, ca te va aduce el la credinta lui chiar si dupa casatorie:dozingoff:
Deci, eu zic ca ai facut foarte bine ca l-ai lasat!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11