Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2010, 10:16:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miha(ela?) eu cred ca-ti faci probleme false care te indeparteaza de propriile probleme, vrei sa rezolvi problemele altora si in felul asta sa uiti cite mai ai de rezolvat cu tine.
Sint convins ca am dreptate, pentru ca am trecut si trec prin probleme asemanatoare. Indiferent ce am facut, nu am realizat nimic sau ce am realizat este sa-mi fac mai multi dusmani decit oricum aveam si sa scad duhovniceste desi nu credeam ca se mai poate!!!
Roaga-te pentru preotul respectiv si incearca sa-l respecti ca pe un preot. Stiu ca-i f. greu (nici nu stiu sincer daca-ti spun tie toate astea sau mie!) dar imposibil nu-i si este singura solutie!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.07.2010, 11:39:42
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu zic sa va rugati in continuare si sa Il lasati pe Dumnezeu sa ia initiativa; nici Lui Dumnezeu nu Ii este placuta fapta slujitorului Sau, dar daca inca il mai rabda inseamna ca asteapta indreptarea lui! Nu avem de unde sti ce este in sufletul preotului, poate dupa ce pacatuieste este intr-o stare de pocainta adanca.

Sa nu judecam, sa il iertam si sa ne rugam pentru indreptarea lui!
A face publica patima nu duce la nimic decat improscarea cu noroi in Biserica!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.07.2010, 12:40:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Parintele Cleopa spunea intr-unl din volumele dumnealui citez "Noi
nu avem voie ca mirieni sa aducem blasfemii la adresa preotilor " ei sunt hirotonisiti si-si primesc pedeapsa de la Dumnezeu . Poate ca ce relatati dumneavoastra sa nu fie adevarat poate ca va-ti inselat ,eu zic sa nu trageti concluzii pripite si nici sa iesiti in public cu astfel de acuzatii fiindca sunt destul de neplacute ,ati iesit totusi pe un forum unde citeste atita lume ! Eu va intreb tot ca un bun crestin ,va ajuta cu ceva asemenea afirmatii?va fac mai bine ?vi se da un grad mai mare in conducerea parohiei ?Eu zic sa mai meditati ,si sa nu aruncati cu noroi asa usor intr-un slusbas al lui Dumnezeu un adevarat cresti nu face asta niciodata .
Nu am sa inteleg niciodata atitudinea asta de ai lua in brate pe slujitorii altarului si a arunca cu noroi in cei ce ii acuza.
De unde stii tu ca femeia nu are dreptate?
Chiar crezi ca toti preotii sunt sfinti?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.07.2010, 14:02:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Miha
Este o problema de natura privata. Nu ai voie sa te amesteci.
Cel mai bine este sa discutati cu preoteasa si sa ia dansa masuri. Numai dansa este in masura si responsabila in aceasta situatie.
Daca erau probleme de alta natura, strict legate de biserica, priveau si comitetul si trebuia sa luati masura.
In primul rand ca asta presupune sa aveti niste dovezi, sa aveti o singuranta.
Stiti voi ce faceau ei in birou? O cunoasteti pe femeia aceea? Cunoasteti relatia dintre ei? Daca era ceva de serviciu.
Parca n-as crede ca preoteasa n-a sesizat nimic in acesti 10 ani daca era cazul. Sunt lucruri pe care o femeie le simte.

Si mai este ceva care mie imi da de gandit, pentru ca m-am lovit si eu de mai multe ori. Este o vorba romaneasca: "Facerea de bine este....ceva rau"
Daca vrei sa faci bine, cazi in ceva rau de nu mai iesi.
Vorbeste cu preoteasa. Si in cel mai rau caz poti vorbi chiar cu preotul intre patru ochi. Dar nu direct cu para mai sus, fara sa stii exact despre ce este vorba.


Intrebare de alta natura: Cum adica stau moaste in piciorul sfintei mese?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.07.2010, 14:57:02
Dai lanu Dai lanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 6
Implicit

Este o minune ca au fost oameni alesi,sa nu treaca prin stigmatul pacatelor,dar este tot o minune ca au fost "pacatosi" ce s-au ales si au iesit din pacat si au ajuns alaturi de Sfintii ce n-au pacatuit.Sfintenia omului nu are voie s-o judece si s-o evalueze nimeni,decat Dumnezeu,Unicul Judecator al omului.Nu se admite "atacul direct la persoana"indiferent de "zisele pacate"ale acestuia.Sunt cazuri cand trebuie "opriti"uni pacatosi periculosi si distrugatori,dar si acestia in sensul"pacatului si raului"propiu zis ce este "periculos",nu atat persoana avizata.Atentie,sa nu "personificam pacatul"cu persoanele pacatoase...Cand punem pacatul direct in spatele cuiva,ne facem "ucigasul aceluia"chiar daca este pacatos si ar merita"judecata lui"Dumnezeu nu admite judecata pacatului directa cu judecata omului pacatos...Sa facem o mare deosebire intre "pacatul ca atac"si omul pacatos ce poate fi "salvat"ca si talharul de pe Cruce,trebuie insa judecat fara mila pacatul in sine,dar fara "personificarea lui" cu persoana pacatoasa.A face "galagie" cu "pacatul"unei persoane,este cel mai urat fapt.Ai vrea sa vorbesti despre pacate,dar nu ai vrea sa vorbesti direct de persoane pacatoase.Politizarea de a confunda pacatul cu persoane pacatoase este"razboi,ura,razbunare,ucidere",ce iese din duhovnicie.Crestineste,Judecata Personala se face doar la Spovedanie si la judecatorie,in mod tacit si acoperit,dar cu "asprimea si pedeapsa pacatului in sine"(peste persoana respectiva).Nu ai voie sa pui "peste"chipurile lucrurilor murdaria pacatului,se zice ca diavolul vede toata creatia rea si cu chipul anormal al pacatului,tocmai prin acest fapt.Nu te uita la pacatul nimanui,ci cauta chipul curat,cum l-a creat Dumnezeu.Cine se uita la "pacatul cuiva"si il vede,se zice ca il preia pe jumatate.Dumnezeu pune la proba virtutile oamenilor prin diavoli,carora le da voie limitata ca sa-i ispiteasca.Cu timpul toate vor trece insa nu fara CREDINTA SI VOINTA,POST SI RUGACIUNE
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.07.2010, 15:23:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

De unde ști dumneata că îi este amantă? Ce i-ai văzut dumneata, sau i-ai auzit ce fac ei? Te-ai uitat pe gaura cheii? Sau i-ai văzut goi întreținînd relații de desfrânare? Căci dacă ai văzut așa ceva și tu ai păcat, căci ochiul tău s-a spurcat sau dacă ai auzit ceva și tu ai păcat căci ai auzit și te-ai murdărit, deci și tu trebuie să te îndrepți și să te mărturisești și să fugi apoi de astfel de prilejuri prin care păcătuiești cu simțurile murdărindu-te. Sau prin bârfe spre osândiri căci dacă ai judecat strâmb sau fără temei sau spre dărâmare de frate... atunci să nu crezi că ei fi mai bună cu ceva.

Dar nu este scris cum trebuie să procedezi? Nu a zis Hristos? Nu ne-au învățat Apostolii?

Prima dată îi vei spune personal la ureche celui ce păcătuiește ca un smintit, între patru ochi.

A doua oară vei chema cu tine unul sau doi martori și îi vei spune cerându-i să se îndrepte.

Apoi îl vei spune bisericii și maimarilor lui.

Dar de ce vă e frică de preot în loc să vă fie frică de Dumnezeu... ca să nu mai păcătuiți! Preotul nu e decît un păstor de suflete având o răspundere mai mare, este un slujitor mai responsabil, mai înțelept, dar frica o datorăm numai lui Dumnezeu... ca să nu mai păcătuim. Iar preoții sunt ca sarea pământului...


Iar dacă sarea se strică și își pierde gustul?

Deci dacă într-adevăr dragostea de Dumnezeu te îndeamnă la acțiune atunci cu siguranță nu trebuie să te temi ci trebuie să mergi pe calea dreaptă... a sfințeniei... până la capăt. Dar dacă e vorba de ispismă fără dovezi și te bazezi pe închipuieli atunci e clar că necuratul îți joacă feste ca să te îndoiești de preot și să cazi în păcatul judecării slujitorilor Stăpânului. Dar dacă îl iubești pe Stăpân și îl iubești și pe slujitorul Său atunci vei face totul spre îndreptarea fratelui tău căzut în păcatul desfrânării. De exemplu îi scri o scrisoare cuvincioasă și te-ai liniștit că ai făcut tot ce ținea de tine spre îndreptarea lui. Și nu uita că dreptatea Lui Dumnezeu nu e o poveste, deci poți să fi convinsă că dreptatea va ieși la Lumină mai devreme sau mai târziu. Nu trebuie să te îndoiești de dreptatea Lui Dumnezeu. Deci și dacă nu ai să faci nimic dreptatea Domnului va veni... dar poate la judecată vei fi și dumneata vinovată că n-ai făcut nimic bun și iată că și din cauza ta un frate preot s-a stricat și astfel și-a pierdut sarea gustul de tot.

Last edited by vsovivi; 26.07.2010 at 15:43:49.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.07.2010, 16:06:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
De unde ști dumneata că îi este amantă? .
Tu crezi ca lumea-i asa de ignoranta. In comunitatile mici se stie TOT, si de obicei se afla direct de la femeia implicata care nu rezista sa nu-si povesteasca viata "celei mai bune prietene"..prietena care la rindul ei are si ea o alta "buna prietena"...si tot asa, deci nu ai nevoie sa ii vezi pe gaura cheii:))
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.07.2010, 16:13:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Miha
Este o problema de natura privata. Nu ai voie sa te amesteci.
?
Cum sa nu te amesteci Sophia cind acel popa iti pune mina pe cap sa te binecuvinteze sau sa te spovedeasca, mina care acum citeva minute o fi fost cine stie pe unde "la plimbare".
Noi din pacate suntem un popor mult prea blind cu asemenea enormitati si derapaje si acceptam tacit tot felul de mizerii nerealizind ca de fapt ne facem noua rau si ne PIERDEM VREMEA cu asemenea indivizi....si acel popa STIE FOARTE BINE acest lucru!( deoarece sunt foaaarte buni psihologi cind vine vorba de manipulare)..si de aceea isi bate joc in continuare de familie si de bietele femei care asteapta o minune de 10 ani!

@bmd
Telul crestinului in viata nu este sa EVITE cu orice chip sa-si faca dusmani!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.07.2010, 16:18:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Smile

Eu cred ca ai obligatia sa te duci la ierahul lui, iar acesta va rezolva problema asa cum se cuvine: radical si amiabil. protejandu-i pe toti, inclusiv pe tine. N-o sa-i faca nimic...Va fi o mustrare intre 4 ochi. Ierarhul va proteja familia preotului. Nu-i rau sa dati ierahului "coordonatele" amantei. Poate o cheama si pe ea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.07.2010, 16:40:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

"Este vorba despre impingerea unei natiuni in iad, in pierzarea spirituala. Daca nu vi se spune asta in biserica, sunt platiti la ora acesti oameni sa taca!"

Par. Iustin Parvu

Last edited by andreicozia; 26.07.2010 at 23:43:50.
Reply With Quote
Răspunde