Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.02.2011, 18:29:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa stii ca si mie mi s-a mai intamplat cateodata sa citesc rugaciuni la calculator, pentru ca nu le aveam in format hartie, dar cred ca mai bine ar fi sa o printezi. Daca te referi la rugaciunea pentru adormiti, cred ca o poti gasi in orice carte de rugaciuni - bunica ta trebuia sa aiba asa ceva. E bine sa cititi si acel acatist, timp de 40 de zile.

Mai, preotul face parastas, rugaciune, poate chiar o cuvantare... Dumnezeu sa va intareasca si tu sa ai grija de mama ta, sa ii faceti pomenirea bunicii! Sarindar ati dat pentru bunica (40 de liturghii la o manastire?)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.02.2011, 19:04:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uite niste cantari de la parastas - http://www.youtube.com/watch?v=i2yDB30VPs0


Acatistul pentru adormiti - varianta audio - http://www.youtube.com/watch?v=4gT0pgyrGRo
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 19.02.2011 at 19:07:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2011, 20:40:32
UnBaiatCuMulteIntrebari UnBaiatCuMulteIntrebari is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sa stii ca si mie mi s-a mai intamplat cateodata sa citesc rugaciuni la calculator, pentru ca nu le aveam in format hartie, dar cred ca mai bine ar fi sa o printezi. Daca te referi la rugaciunea pentru adormiti, cred ca o poti gasi in orice carte de rugaciuni - bunica ta trebuia sa aiba asa ceva. E bine sa cititi si acel acatist, timp de 40 de zile.

Mai, preotul face parastas, rugaciune, poate chiar o cuvantare... Dumnezeu sa va intareasca si tu sa ai grija de mama ta, sa ii faceti pomenirea bunicii! Sarindar ati dat pentru bunica (40 de liturghii la o manastire?)
O sa raman la cititul de la pc, deoarece n-am imprimanta si bunica mea nu cred ca avea carte de rugaciuni, in plus bunica mea statea in Moldova(Targu Frumos, Iasi) si eu stau in ardeal
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2011, 21:04:20
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o aiba in paza Lui pe bunica ta !

Din cate stiu eu nu e bine sa asculti muzica macar un timp. Daca mama ta ti-a cerut asta atunci ascult-o. Nu-mi dau seama daca locuiti la tara sau la oras dar sa sti ca oamenilor le place sa barfeasca si sa arate cu degetul daca nu se respecta anumite traditii. Poate ca pentru tine nu conteaza ce spun vecinii dar pentru mama ta conteaza. Daca tu vrei totusi sa asculti atunci fixeaza in asa fel sonorul ca sa auzi numai tu.

E tot ce pot spune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2011, 21:22:15
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UnBaiatCuMulteIntrebari Vezi mesajul
Moldova(Targu Frumos, Iasi)
Acolo s-a născut și a copilărit mama mea.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2011, 21:35:00
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
(nerespectarea obligației de a te spovedi cel puțin o dată pe an, etc).
Cred ca obligatia e de 4 ori pe an, dar pentru noi e nevoie de spovedanie o data pe luna...
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O rugaminte si multe intrebari blue_sky Slujba inmormantarii 32 03.04.2017 06:21:24
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 22.08.2012 23:36:27
Necazurile depinde de mai multe ionut12 Generalitati 55 05.12.2010 14:44:55