Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2009, 02:11:15
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

ca acuma Dumnezeu n-are ce face decat sa se puna sa trazneasca pe cei ce tin vesminte preotesti in casa ... chiar nu vad care e problema in a tine vesminte preotesti in casa
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.08.2009, 15:56:57
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

margareta da ce poza ai
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2009, 17:02:38
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin95 Vezi mesajul
margareta da ce poza ai
Am remarcat și eu...puțină decență nu ar strica.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.08.2009, 17:50:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Am remarcat și eu...puțină decență nu ar strica.
Multi dintre noi uitam usor ca nu toti vizitatorii,mai invechiti sau mai cruzi ai forumului au si legaturi strinse cu biserica sau isi doresc evident mintuirea. Aceasta este f. greu de obtinut iar viata crestina ,cea cu adevarat crestina, nu este lesnicioasa...este desigur o jertfa. Vedem insa mai la tot pasul frati/surori care se conformeaza timpului prezent cu un talent demn de invidiat si mai putin vietii canonice. Asa se arata o data in plus implinirea cuvintelor proorocului David din Psaltire :,,... caci traim vremea in care se lauda pacatosul cu poftele pintecului sau iar cel ce face strimbatate pe sine se binecuvinteaza!" De ce spun asa pt. ca vedem frati/surori ca in exemplul aratat de voi cu poza: oare sora respectiva de decenta nu a auzit,sau crede oare ca nu aici este locul pt. ea?
Ce sa ne mai mire pt. ca avem si frati care spun ca la toaleta(a se vedea WC)se regasesc in singuratatea lor si pot cugeta in liniste la cele sfinte si gasesc potrivit a isi pune icoane in WC. Alti frati/surori ,cu studii serioase la institutii de mare prestigiu ortodox european (iata si Eminescu cit este de actual :,, gloria strabuna pe strabuni slaveste...")au ajuns pina in starea in care spun despre canoane ca nu sunt dogme(da,nu sunt dogme,dar...) si ca sunt doar orientative si multe invechite ... deci nu sunt pt. mintuire ci doar facultative. Daca ar fi stiut macar definitia corecta a canoanelor de jumatate ar fi fost feriti de ispititor. Alti frati/surori nu vad nimic gresit in a intra in biserica la slujbe chipurile discret fardata si rimelata si imbracata in pantaloni, ca ce, doar nu pot o pereche de pantaloni sa sminteasca. Altii ,care frizeaza absurdul si nebunia ,sustin vehement ca punerea fratilor de alte religii pe pomelnice la slujbele BOR(fie ea chiar si numai psaltirea)este un lucru de mare dragoste si de ajutorarea aproapelui uitind complet de epocile pline de mucenici care au luptat in vremuri de prigoana pt. fiinta ,existenta si identitatea bisericii ortodoxe fata de altele favorizate.Poate or fi ei mai mari decit mucenicii in cele duhovnicesti si de aceea se cred asa...fara a amintii instrainarea lor evidenta !
Si cite si mai cite ne este dat sa auzim ...mai ales de la oameni cu pretentii. Dar poate ca atitudinea lor nu este chiar intimplatoare ,ca prea de multe ori este sustinuta.
Acum de exemplu avem subiectul legat de vesmintele preotesti sfintite. Multe raspunsuri ...sa le zicem fanteziste ,eimise de habarnisti chiar cu studii teologice, pot induce in eroare schimbind prilejul real al multora de informare corecta in ,,polemica crestina" . Nu este mai cuminte,mai frumos si mai asezat crestineste ca atunci cind nu sti precis un lucru sa spui cu smerenie : ,, fratilor, eu nu stiu corect raspunsul dar imi dau cu parerea!"ca de, asata este rostul topicului : sa facem vorbaraie...sau vorbire !
Revenind , odajdiile sfintite se folosesc si se tin in locuri precise, numai in sf. altar ,se precizeaza asta in manualul de liturgica generala si si in liturghier. Cu ele se umbla cu mare grija ,ca de altfel cu orice lucru sfintit(cine nu traieste ce inseamna un lucru sfint sa puna mina sa citeasca si sa se conformeze mai inainte de a da sfaturi)care se ingrijeste sa nu se destrame, murdari, arde,pata,rupe,etc,etc. Se precizeaza cum se spala dupa o lunga perioada de folosire si ce cale urmeaza ele(se calca si se pregatesc de resfintire). Nu se tin acasa la enoriasi ,asa ca piesa de muzeu,pt. ca nu este ingaduit prin dispozitiile canonice iar daca se face aceasta ingerinta ne putem expune la orice ispitiri din partea vrasmasului care prinzindu-ne ca facem o profanare de cele sfinte(un pacat) vine asupra noastra cu inca ce mai vrea el .Nu se tin vesminte sfintite acasa.
Cine este ,,temerar" poate incerca si poate peste ani ne va povesti si noua !
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.09.2009, 22:06:31
mihaix mihaix is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2009
Mesaje: 13
Implicit

Nu va sfintiti nici prin vesminte nici prin icoane sau carti de suflet ci prin propria opera de mantuire constituita dintr-o viata placuta lui Dumnezeu( sper ca stiti macar ce presupune asta). Cultul icoanelor e acceptat deoarece sunt cinstiti sfintii reprezentati pe ele nu icoana in sine, dar daca ajungeti sa va inchinati la vesmintele preotesti o dati in idolatrie.
In caz ca va intereseaza chiar exista exemplu in Biblie de persoane care au imbracat haine preotesti si "s-au jucat" de-a preotii si i-a pedepsit Dumnezeu cu moartea(fara negocieri cum va imaginati voi). A se vedea fiii lui Aaron in cortul sfant al iudeilor
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.10.2009, 02:53:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb despre vesminte, culori

am gasit pe un alt forum despre culorile vesmintelor preotesti, de ce se foloseste o anume culoare si cand. dar se pare ca numai la rusi se mai respecte cu strictete aceasta.

- Culoarea albă se îmbracă la Praznicile Schimbării la Față, Nașterii, Botezului și Înălțării Domnului; de asemenea în Sâmbetele morților și Sâmbăta lui Lazăr, și în Sâmbăta Paștilor. Tot culoarea albă se îmbracă la Sărbătoarea Sfinților Îngeri și a Sfinților Apostoli. Românii și grecii (cu unele excepții în Athos) îmbracă culoarea albă și la Paști și în toată periada pascală, în timp ce rușii și alte câteva Biserici îmbracă la Paști culoarea roșie.
- Culoarea galbenă (aurie) se îmbracă în toată duminicile de peste an (dacă nu este o altă sărbătoarea mare), precum și la Sărbătorile Sf. Proroci.
- Culoarea roșie este îmbracată la sărbătorile Sfinților Mucenici, iar de ruși la Paști și în toată perioada pascală.
- Culoarea albastră este preferată pt sărbătorile Maicii Domnului. Grecii însă folosesc la aceste sărbători o culoarea maronie (mai degrabă purpurie), după culoarea imperială reflectată și în veșmintele Maicii Domnului din icoană. Albastrul rușilor face însă trimitere la atributul "cea mai cuprinzătoarea decât cerurile", care însoțește icoana Maicii Domnului de pe bolta Altarului.
- Culoarea verde se îmbracă la Praznicului Floriilor și a Rusaliilor, precum și la sârbătorile Cuvioșilor.
- Culoarea violetă se îmbracă la Sărbătorile Sfintei Cruci și se poate îmbrăca în tot Postul Mare, inclusiv în zilele de rând.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.10.2009, 09:05:04
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Nu se tin vesminte preotesti in casa,doar la Biserica in vesmantar(spatiu destinat vesmintelor)Asa nu poti tine acasa sfinte vase,evanghelie,si alte obiecte folosite in biserica.La noi,Mirela,duminica si sarbatorile saptamanale se folosesc vesminte de culoare deschisa.In perioada triodului vesminte inchise la culoare,iar in perioada penticostarului vesminte albe.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.10.2009, 06:38:04
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, multumesc de lamuriri, parinte Adrian. cu ocazia asta m-am mai straduit si eu sa-mi aduc aminte ce inseamna "triod" si "penticostar"... cred ca mi-a explicat odata mai de mult George(val), dar am uitat. stiu ca e in legatura cu perioada inainte/ dupa Sfintele Pasti. Si am remarcat intr-adevar ca de ex. in Joia Mare, la Denia celor 12 Evanghelii si apoi Vinerea Mare, la Denia Prohodului preotii nostri poarta vesminte negre (cu putin alb).
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.11.2009, 22:27:42
11111111
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefanbogdan Vezi mesajul
daca nu sunt preot am voie sa tin in casa vesmintele cele preotesti?
mi sa spus ca daca am asa ceva pot ramane paralizat sau orb
nu am asa ceva dar mi-as dori sa am asa ceva doar ca sa le tin in casa
in casa nu se tin lucruri de la sectari,
lucruri defaimatoare trupului si sufletului...

in rest cat mai multe lucruri Sfinte(Sf.evanghelie,icoane,carti,vesminte),
dar ...atentie,acortati respectul cuvenit.
nu este lucru de gluma,
vom da raspuns pentru ele in fata lui D-zeu.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.03.2010, 20:24:32
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

si ce ai afce cu ele in casa?mai bine daca tot ai buzunaru plin cumpara unu si dal unui preot care nu are,mai ales acum de Pasti sa iei unu frumos
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inventii preotesti sau babesti... Va_iubesc Reguli in Biserica 51 26.07.2010 18:18:53
vesminte radu_ionut95 Preotul 10 02.01.2009 21:42:52
despre vesmintele preotesti stefanbogdan Tinuta in Biserica 6 30.04.2008 18:11:23
vesminte llaurentiu Preotul 10 31.03.2008 17:51:24
limitele sfaturilor preotesti in duhovnicie blueinsinuate Preotul 30 11.06.2007 17:41:29