Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.08.2008, 20:13:37
fratelemarin fratelemarin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Mesaje: 6
Implicit

Conform deciziei 674/2008, s-a hotarat de catre Consiliul Eparhial, mutarea pana la data de 16 08 2008 a parintelui Pantelimon, in varsta de 83 de ani, la Manastirea Turnu, impotriva vointei sale, dupa ce a slujit timp de peste 30 de ani in aceasta manastire.

Noi, cei care i-am fost in preajma de peste 20 de ani, cerem ajutorul pentru anularea acestei decizii.

Cum sa procedam?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2008, 21:12:09
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ce pacat, sa tulburi linistea unui om duhovnicesca mai ale s acum la batranete. Sa nu uitam ca Parintele Pantelimon de la Manastirea Ghighiu a fost ucenicul Parintelui Arsenie Boca.
Frate Marian, nu ne ramane decat sa ne rugam. Care sunt pasii din punct legislativ? nu stiu. Ar trebui intrebat parintele protopop de Ploiesti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2008, 02:35:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-l cunosc pe parintele Pantelimon si nici dansul nu ma cunoaste pe mine... dar eu am sa ma rog sa fie lasat in pace si sa aiba liniste acum la batranete. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2008, 09:25:33
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Conform deciziei 674/2008, s-a hotarat de catre Consiliul Eparhial, mutarea pana la data de 16 08 2008 a parintelui Pantelimon, in varsta de 83 de ani, la Manastirea Turnu, impotriva vointei sale, dupa ce a slujit timp de peste 30 de ani in aceasta manastire.

Noi, cei care i-am fost in preajma de peste 20 de ani, cerem ajutorul pentru anularea acestei decizii.

Cum sa procedam?
multe nedreptati mai sunt pe pamantul asta si mai ales cand auzi si de asha decizii luate la nivel"inalt" te apuca ..... no commment... noi suntem prea mici si cred ca nu putem face nimic mai mult decat sa ne rugam ptr dansul.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2008, 09:40:01
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fratelemarin
Conform deciziei 674/2008, s-a hotarat de catre Consiliul Eparhial, mutarea pana la data de 16 08 2008 a parintelui Pantelimon, in varsta de 83 de ani, la Manastirea Turnu, impotriva vointei sale, dupa ce a slujit timp de peste 30 de ani in aceasta manastire.

Noi, cei care i-am fost in preajma de peste 20 de ani, cerem ajutorul pentru anularea acestei decizii.

Cum sa procedam?
mai daca asta-i ordinu ar trebui sa se supuna...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2008, 10:19:00
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

Am auzit ca acum un an, la Manastirea Sihastria a fost prezent un grup de preoti catolici. Acestia au primit aprobarea episcopului sa savarseasca in biserica manastirii liturghia. Vietuitorii de acolo s-au opus. Unul din ei urma sa fie mutat intr-o alta manastire drept pedeapsa. Acesta a refuzat. Au fost discutii aprinse pe acesta tema. Catolicii, in final, au savarsit liturghia intr-o incapere din manastire, iar monahul a ramas in continuare la Sihastria. Asa ca e bine ca sa mai analizam si ordinul, inainte de a trece la fapte. Cat despre cazul mentionat de fratele Marin, cred ca ar fi mai indicat sa fie inaintata o scrisoare catre parintele Teofil Anastasoaie, ca el este exarh peste manastirile din Arhiepiscopia in cauza.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.08.2008, 11:11:23
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de partenie
Am auzit ca acum un an, la Manastirea Sihastria a fost prezent un grup de preoti catolici. Acestia au primit aprobarea episcopului sa savarseasca in biserica manastirii liturghia. Vietuitorii de acolo s-au opus. Unul din ei urma sa fie mutat intr-o alta manastire drept pedeapsa. Acesta a refuzat. Au fost discutii aprinse pe acesta tema. Catolicii, in final, au savarsit liturghia intr-o incapere din manastire, iar monahul a ramas in continuare la Sihastria. Asa ca e bine ca sa mai analizam si ordinul, inainte de a trece la fapte.
Problema asta s-a mai discutata pe forum si s-a dovedit ca este o inventie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2008, 11:57:43
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean, ne poti da un link sau ne poti indica topicul, pe care s-a discutat problema respectiva?
Nu e suficient sa aparam bunul renume al cuiva; renumele trebuie sa fie el insusi bun. E o diferenta... Vino deci cu dovezi, nu cu afirmatii fara acoperire, ca de acestea e podul plin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2008, 12:29:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Marin parintele Fageteanu a fost mutat la manastirea Putna si nu a mai protestat nimeni.
Si acum parintele Fageteanu are 96 de ani...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.08.2008, 13:05:15
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Mirean, ne poti da un link sau ne poti indica topicul, pe care s-a discutat problema respectiva?
Nu e suficient sa aparam bunul renume al cuiva; renumele trebuie sa fie el insusi bun. E o diferenta... Vino deci cu dovezi, nu cu afirmatii fara acoperire, ca de acestea e podul plin.
Pai, soro, e suficient sa citesti pe forum...si ai sa gaseti dovezile.

Lectura placuta si liniste in suflet!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In apararea Parintelui Pantelimon fratelemarin Stiri, actualitati, anunturi 29 27.07.2014 15:59:33
apararea credintei in Rusia mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 34 31.08.2012 08:21:32
Bloggeri, Ridicati-va In Apararea Sibillei! silverstar Generalitati 12 23.12.2008 21:52:16
Sfantul Pantelimon mirelat Diverse Sarbatori 9 01.12.2008 22:31:27
Apel pentru apararea familiei alynna Stiri, actualitati, anunturi 2 19.05.2008 13:32:07