Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.02.2010, 15:44:30
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit Fiii lui Dumnezeu si fiii oamenilor,...

In Geneza cap 6,2..se spune:Fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase,si din toate si-au luat de neveste pe acele pe cari le-au ales,...6,4 Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii,acestia erau vitejii cari au fost in vechime oameni cu nume".....Despre care fii ai lui Dumnezeu se vorbeste aici,..cumva despre ingeri?...Daca e asa,atunci trebuie sa admitem ca ingerii au sex si ca au trait pe pamant!!!Despre care uriasi este vorba in Biblie,..sper sa am un raspuns de la inteleptii forumului.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.02.2010, 16:01:13
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
..sper sa am un raspuns de la inteleptii forumului.
Citindu-ti mesajele am senzatia ca te vad asa...stand cu o mana in sold, cu expresia aceea pe fata "Hai cine se i-a la tranta cu mine???"..
Poate daca ti-ai schimba putin "tonul" (asta in cazul in care "problema" de interpretare nu sta chiar in mine) ti-ar raspunde careva din... "inteleptii forumului".

Frate, indiferent ce problema/necaz/neintelegere avem, e bine sa cautam sa o discutam civilizat. Ba chiar uneori e bine sa ascultam si parerea celorlalti. A gandi ca... detinem adevarul (si exprimandu-ne ca atare) este o mare greseala.

Scuze de offtopic!

Si cum eu nu fac parte din categoria sus numita... nu am nimic folositor de spus, in legatura cu subiectul propus de tine.

In rest, frate Voxdei, post binecuvantat cu spor si ROD duhovnicesc!

Last edited by eduardd; 09.02.2010 at 16:03:34.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.02.2010, 16:07:11
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Citindu-ti mesajele am senzatia ca te vad asa...stand cu o mana in sold, cu expresia aceea pe fata "Hai cine se i-a la tranta cu mine???"..
Poate daca ti-ai schimba putin "tonul" (asta in cazul in care "problema" de interpretare nu sta chiar in mine) ti-ar raspunde careva din... "inteleptii forumului".

Frate, indiferent ce problema/necaz/neintelegere avem, e bine sa cautam sa o discutam civilizat. Ba chiar uneori e bine sa ascultam si parerea celorlalti. A gandi ca... detinem adevarul (si exprimandu-ne ca atare) este o mare greseala.

Scuze de offtopic!

Si cum eu nu fac parte din categoria sus numita... nu am nimic folositor de spus, in legatura cu subiectul propus de tine.

In rest, frate Voxdei, post binecuvantat cu spor si ROD duhovnicesc!
Nu asta era intentia mea..si cer scuze daca am suparat pe cineva.Pe acest forum am gasit persoane deosebit de pregatite si inteligente,..chiat ii consider intelepti.Intrebarea cred ca merita un raspuns de la cineva mai informat..pentru ca am citat din Biblie si acest citat a generat controverse.Chiar daca uneori santem in contradictie,...contadictia naste progresul,..nu credeti?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.02.2010, 16:12:41
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
In Geneza cap 6,2..se spune:Fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase,si din toate si-au luat de neveste pe acele pe cari le-au ales,...6,4 Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii,acestia erau vitejii cari au fost in vechime oameni cu nume".....Despre care fii ai lui Dumnezeu se vorbeste aici,..cumva despre ingeri?...Daca e asa,atunci trebuie sa admitem ca ingerii au sex si ca au trait pe pamant!!!Despre care uriasi este vorba in Biblie,..sper sa am un raspuns de la inteleptii forumului.
"Fiii lui Dumnezeu" erau urmasii lui Sith poporul ales ce avea sa se pastreze curat pe sine intru virtute. ei traiau intr-un loc inalt, de-a lugul hotarelor Raiului. Se numeau "fiii lui Dumnezeu" fiindca prin ei urma sa vina Hristos. "Fiicele Oamenilor" erau urmasele lui Cain. Ei erau poporul oprit, paria. Trebuia ca fiii lui Dumnezeu sa se pastreze curati, nefiindu-le ingaduit sa se casatoreasca cu cei coborati din Cain".... Citat din "CARTEA FACERII, CREAREA LUMII SI OMUL INCEPUTURILOR, Ieromonah Serafim Rose".

Nu mai incerca sa interpretezi singur.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.02.2010, 16:15:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Intrepretarea pe care o stiu eu (nu reitin sursa):

- fiii Lui Dumnezeu sunt urmasii lui Set;
- fiicele oamenilor sunt urmasele lui Cain.

Din cate stiu, Dumnezeu le-a poruncit urmasilor dreptului Set sa nu se amestece cu cei descendenti din Cain.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.02.2010, 16:23:35
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

"Potrivit Sf Efrem Sirul, urmasii lui Sith, neamul ales, erau inalti si bine facuti, pe cand urmasii lui Cain, cei blestemati, erau piperniciti. Cand cele doua neamuri s-au amestecat, a predominat statura inalta a sithitilor. statura "uriasa" a barbatilor -urmasii lui Sith- inainte de Potop pare a fi unul dintre atributele omenirii ce s-a pierdut o data cu noile conditii climatice ale lumii dupa Potop...."....(aceeasi sursa)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.02.2010, 16:30:38
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Intrepretarea pe care o stiu eu (nu reitin sursa):

- fiii Lui Dumnezeu sunt urmasii lui Set;
- fiicele oamenilor sunt urmasele lui Cain.

Din cate stiu, Dumnezeu le-a poruncit urmasilor dreptului Set sa nu se amestece cu cei descendenti din Cain.
Povestea lui Cain si Abel mi se pare trasa de par,..adica Dumnezeu a privit cu placere la jertfa lui Abel iar la cain s-a uitat urat!Sa fim seriosi,..Dumnezeu nu se uita la fleacuri.Si luand de buna povestea,..ce vina au urmasii lui Cain pentru greseala stramosului?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.02.2010, 16:44:47
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Povestea lui Cain si Abel mi se pare trasa de par,..adica Dumnezeu a privit cu placere la jertfa lui Abel iar la cain s-a uitat urat!Sa fim seriosi,..Dumnezeu nu se uita la fleacuri.Si luand de buna povestea,..ce vina au urmasii lui Cain pentru greseala stramosului?
Off topic, deschide alt thread sau vezi daca s-a mai discutat, ca sigur nu e original subiectul.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.02.2010, 16:52:23
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

VT este o colectie de carti realizate în diverse perioade. Cele mai vechi sunt practic o colectie de legende ale evreilor. De pilda evreii nu au fost în Egipt ci au trait mereu în teritoriul Israelului, asa-zisa robie egipteana fiind de fapt reflectarea stapânirii temporare a Canaanului de catre egipteni.

Asta nu înseamna ca VT nu e inspirat de Dumnezeu ci ca inspiratia s-a facut altfel decât în modul clasic acceptat, si anume tocmai prin aceste legende aparute în popor.

Alegerea unui popor de catre Dumnezeu avea scopul pregatirii neamului omenesc pentru Întruparea Mântuitorului si VT, asa cum s-a constituit el (prin cuprinderea unor scrieri de origini si facturi diverse) a fost factorul principal în modelarea constiintei evreilor potrivit acestui scop.

Dumnezeu nu lucreaza numai prin metode directe (cum au fost Întruparea si Evanghelia) ci si indirecte, legea VT, indiferent cum s-a constituit ea, fiind o umbra a adevarului, nu adevarul însasi si continând numeroase lucruri false sau injuste.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.02.2010, 17:18:12
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
VT este o colectie de carti realizate în diverse perioade. Cele mai vechi sunt practic o colectie de legende ale evreilor. De pilda evreii nu au fost în Egipt ci au trait mereu în teritoriul Israelului, asa-zisa robie egipteana fiind de fapt reflectarea stapânirii temporare a Canaanului de catre egipteni.
Esti sigur de teoria asta? Eu o aud pt prima data si pare tare dubioasa. Eu stiam ca mai nou chiar s-au gasit roti de car din epoca si arme din armata faraonului in Marea Rosie. Plus ca mai sunt si alte considerente.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fii lui Dumnezeu si fiicele oamenilor dumitrucelmare2000 Din Vechiul Testament 10 24.01.2011 13:32:56
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54
dupa o intalnire cu fiii intunericului labirinth Exorcismul 29 26.09.2008 23:38:41
Nadejdea oamenilor in Dumnezeu! spinu Generalitati 7 04.05.2008 00:27:38
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42