Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.02.2010, 17:33:15
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Esti sigur de teoria asta? Eu o aud pt prima data si pare tare dubioasa. Eu stiam ca mai nou chiar s-au gasit roti de car din epoca si arme din armata faraonului in Marea Rosie. Plus ca mai sunt si alte considerente.
Although there have been various attempts at placing Moses in a historical context of the Late Bronze Age or the Bronze Age collapse, his historicity cannot be established. Archaeological surveys of ancient settlements in Sinai do not show a great influx of people around the time of the Exodus (given variously as between 1500–1200 BCE), as would be expected from the arrival of Joshua and the Israelites in Canaan. According to Prof. Ze'ev Herzog, Director of the Institute of Archaeology at Tel Aviv University, "This is what archaeologists have learned from their excavations in the Land of Israel: the Israelites were never in Egypt, did not wander in the desert, did not conquer the land in a military campaign and did not pass it on to the 12 tribes of Israel.... The many Egyptian documents that we have make no mention of the Israelites' presence in Egypt and are also silent about the events of the exodus

http://en.wikipedia.org/wiki/Moses
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.02.2010, 18:02:23
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
In Geneza cap 6,2..se spune:Fiii lui Dumnezeu au vazut ca fetele oamenilor erau frumoase,si din toate si-au luat de neveste pe acele pe cari le-au ales,...6,4 Uriasii erau pe pamant in vremurile acelea si chiar si dupa ce s-au impreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor si le-au nascut ele copii,acestia erau vitejii cari au fost in vechime oameni cu nume".....Despre care fii ai lui Dumnezeu se vorbeste aici,..cumva despre ingeri?...Daca e asa,atunci trebuie sa admitem ca ingerii au sex si ca au trait pe pamant!!!Despre care uriasi este vorba in Biblie,..sper sa am un raspuns de la inteleptii forumului.
Dc vei citi Sfanta Scriptura in primele capitole vei vedea un fapt interesant. In capitolul 4:22 spune asa: "Sela a născut și ea pe Tubalcain, care a fost făurar de unelte de aramă și de fier. Și sora lui se chema Noema". In mod (aparent) paradoxal este mentionata o femeie(e singura femeie mentionata in genealogiile lui Set si Cain). Numele ei tradus inseamna "cea placuta" ceea ce explica la cine se refera fetele oamenilor (cele frumoase).
Iar fii lui Dumnezeu erau urmasii lui Set, in versetul 26 din cap 4 spune asa :
"Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu și i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.02.2010, 09:42:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
VT este o colectie de carti realizate în diverse perioade. Cele mai vechi sunt practic o colectie de legende ale evreilor. De pilda evreii nu au fost în Egipt ci au trait mereu în teritoriul Israelului, asa-zisa robie egipteana fiind de fapt reflectarea stapânirii temporare a Canaanului de catre egipteni.
Ne apucam acum sa scoatem carti din VT dupa cum au facut si altii? Nu te recunosc, ti-a intrat cumva cineva in cont, ca e ciudat sa aud de la tine asa ceva...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.02.2010, 10:07:49
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ne apucam acum sa scoatem carti din VT dupa cum au facut si altii? Nu te recunosc, ti-a intrat cumva cineva in cont, ca e ciudat sa aud de la tine asa ceva...
De ce sa fie scoase? Ele sunt rânduite de Dumnezeu spre folosul nostru. Numai ca nu au aparut asa cum am fost obisnuiti sa credem.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.02.2010, 10:23:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
De ce sa fie scoase? Ele sunt rânduite de Dumnezeu spre folosul nostru. Numai ca nu au aparut asa cum am fost obisnuiti sa credem.
Nu le scoatem, dar le credem selectiv, nu?. Te citez: "Cele mai vechi sunt practic o colectie de legende ale evreilor. De pilda evreii nu au fost în Egipt ci au trait mereu în teritoriul Israelului, asa-zisa robie egipteana fiind de fapt reflectarea stapânirii temporare a Canaanului de catre egipteni."

Dar Moise si Aaron au existat? Cum ramane cu inaltarea sarpelui in pustie? Cand, cu ce ocazie au primit evreii cele zece porunci? Daca episodul exodului a fost o fabulatie, de ce a permis Duhul Sfant ca sa fie inserat in Sfintele Scripturi? Sau Il faci cumva pe Dumnezeu mincinos?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.02.2010, 10:37:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar Moise si Aaron au existat? Cum ramane cu inaltarea sarpelui in pustie? Cand, cu ce ocazie au primit evreii cele zece porunci? Daca episodul exodului a fost o fabulatie, de ce a permis Duhul Sfant ca sa fie inserat in Sfintele Scripturi? Sau Il faci cumva pe Dumnezeu mincinos?!

Nu cred ca ne ajuta cu ceva sa stim daca au existat sau nu.

Trebuie sa-L cautam pe Dumnezeu în prezent, nu în istorie.

Iar Scriptura trebuie vazuta ca o carte de folos duhovnicesc, nu ca un manual de istorie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.02.2010, 11:05:31
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu cred ca ne ajuta cu ceva sa stim daca au existat sau nu.

Trebuie sa-L cautam pe Dumnezeu în prezent, nu în istorie.

Iar Scriptura trebuie vazuta ca o carte de folos duhovnicesc, nu ca un manual de istorie.
Sunt numeroase marturii ca evreii chiar au fost in egipt. De exemplu, s-au descoperit cladirile care s-au facut cu caramizi cu cantitate mica de paie (din cauza ca egiptenii nu le-au mai dat paie).

Alt exemplu: scormonitorii neobositi au descoperit si vatra cu cele 12 pietre ale fiilor lui Israel, in pustia Sinaiului.

Dar of course, wikipedia e noua biblie.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.02.2010, 11:47:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Dar of course, wikipedia e noua biblie.
Exact, si noul zeu este Google: atotstiutor, omniprezent, preaputernic samd.

Mi-au placut cuvintele Sfantului Paisie de la Sihla:

"Sã nu faci tot ce poti,
sã nu crezi tot ce auzi
si sã nu spui tot ce stii!"

Asta ar trebui sa fie deviza forumistilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.02.2010, 10:47:53
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nu le scoatem, dar le credem selectiv, nu?. Te citez: "Cele mai vechi sunt practic o colectie de legende ale evreilor. De pilda evreii nu au fost în Egipt ci au trait mereu în teritoriul Israelului, asa-zisa robie egipteana fiind de fapt reflectarea stapânirii temporare a Canaanului de catre egipteni."

Dar Moise si Aaron au existat? Cum ramane cu inaltarea sarpelui in pustie? Cand, cu ce ocazie au primit evreii cele zece porunci? Daca episodul exodului a fost o fabulatie, de ce a permis Duhul Sfant ca sa fie inserat in Sfintele Scripturi? Sau Il faci cumva pe Dumnezeu mincinos?!
As mai adauga si muntele Sinai care este in Egipt si unde s-au primit cele 10 porunci...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fii lui Dumnezeu si fiicele oamenilor dumitrucelmare2000 Din Vechiul Testament 10 24.01.2011 13:32:56
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54
dupa o intalnire cu fiii intunericului labirinth Exorcismul 29 26.09.2008 23:38:41
Nadejdea oamenilor in Dumnezeu! spinu Generalitati 7 04.05.2008 00:27:38
Noi toti suntem fiii lui Dumnezeu danyel Generalitati 9 04.01.2007 15:16:42