Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.04.2010, 13:59:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Dar revin: ce sa faca cei care nu pot avea copii? Sa nu se mai casatoreasca? Sa nu mai aiba relatii (mai spera totusi si ei).
Nu e totul numai desfranare pe lumea asta!
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.04.2010, 14:30:53
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar revin: ce sa faca cei care nu pot avea copii? Sa nu se mai casatoreasca? Sa nu mai aiba relatii (mai spera totusi si ei).
Nu e totul numai desfranare pe lumea asta!
Pai daca nu pot face ma gandesc ca trebuie sa tot incerce, poate le da Dumnezeu. Sau aia ar fi tot desfranare?
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.04.2010, 14:43:14
Pelerinul's Avatar
Pelerinul Pelerinul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2010
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dar revin: ce sa faca cei care nu pot avea copii? Sa nu se mai casatoreasca? Sa nu mai aiba relatii (mai spera totusi si ei).
Nu e totul numai desfranare pe lumea asta!
Unul din canalele mantuirii este familia. Daca sotia nu poate avea copii si, deci, nu se poate mantui prin nastere de fii, atunci viata in familie ar trebui sa fie traita in curatie spre mantuire.

Oricum, zic si eu... nu dau cu parul.
__________________
"Nimic nu poate inlocui crestinismul; nici toată cultură antică precrestină. Eu sînt de părere că apogeul Europei nu e la Atena, ci în Evul Mediu, cînd Dumnezeu umbla din casă în casă. Eu definesc strălucirea epocilor istorice în functie de geniul religios al epocii, nu în functie de isprăvi politice"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.04.2010, 15:47:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Condițiile pentru ca un act conjugal să nu fie păcătos sunt:
-să fie în cadrul familiei
-să fie deschis vieții

Prin urmare, în familiile în care unul dintre cei doi (sau amândoi) nu pot avea copii, actele conjugale sunt permise. Aceasta este, de exemplu, situația după menopauză.
Cel puțin așa învață Biserica mea, în enciclicele Humanae Vitae și Casti Conubii, care se ocupă de această materie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.04.2010, 17:44:26
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
esti pe un forum ortodox si pui o asemenea intrebare. Acuma sincer, cam ce crezi ca ti se va raspunde?
Daca 1984 e anul nasterii tale poti sa-ti dai doua palme sa-ti revii. E timpul sa te maturizezi adica sa nu mai faci dupa cum te sfatuiesc altii. Ai totusi 25-26 de ani! Nu mai pasa responsabilitatea altora.

PS: Sper ca sunteti amandoi majori dpdv legal. Altfel ar trebui sa intrebi niste avocati.
cred ca se refera daca e pacat....Nu este pacat atunci cand faci asta pentru a face copii in rest este desfranare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 10:37:19
popmihai1984 popmihai1984 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.04.2010
Mesaje: 6
Implicit

Deci daca impreunarea este facuta intr-o zi cu abstinenta de fertilitate atunci nu este pacat?

Last edited by popmihai1984; 09.04.2010 at 11:13:21.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2010, 11:14:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Orice s-ar zice, ferirea de copii altfel decat prin abstinenta - care ar trebui de fapt sa fie motivata spirituala in primul rand, este pacat.

Daca este o situatie materiala dificila, de ce sa nu-i ceri lui Dumnezeu sa-ti dea cu ce sa cresti copilul, decat sa ceri sa te bucuri de placere fara a avea copii?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2010, 12:13:04
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Deci daca impreunarea este facuta intr-o zi cu abstinenta de fertilitate atunci nu este pacat?
PArca ai vorbi de animale... In fine, nu inteleg ce vrei sa spui? Abstinenta inseamna tocmai sa te abtii...deci daca te abtii nu mai faci nimic... poate vrei sa spui in perioada nefertila a fetei...
Eu, din cate am inteles de la Duhovnicul meu, relatiile intre soti sunt binecuvantate. Acum, ideal ar fi sa fie evitate posturile si sarbatorile... dar fiecare are neputinte si toate trebuie facute cu buna invoiala. Ferirea de a face copii e insa pacat. In orice fel ar fi ea. N-am spus-o eu, am citit-o si am auzit-o si na... sunt de acord Si mie mi-e groaznic de frica acum ca as putea ramane insarcinata si in momentul asta dupa mintea mea un copil nu ar pica tocmai bine ( ca sa nu zic ca ar pica prost)... dar asta dupa mintea mea. Dar important e ce crede Dumnezeu, nu? Si daca imi spune cineva ca Dumnezeu greseste cand pune viata apai nu il cred si gata.
Sa ne lumineze Dumnezeu!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.04.2010, 12:34:23
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!
Popmihai1984...tie iti place de fel sa iti ghidezi viata dupa parerile variate ale altora? Incearca sa vorbesti cu un preot, si vei afla un raspuns, care cu siguranta iti va fi de folos...va fi unul, si nu 10, si cu diferite nuante.

Mie sincer nu imi place sa adresez intrebari pe forum-uri, pentru ca stiu ca eu sunt eu...iar restul sunt cu viata lor, si imi asum modul meu de perceptie a lucrurilor, deci nu tin sa ma invete oricine cum sa imi traiesc viata.

Tu trebuie sa te edifici in primul rand asupra planurilor de viitor cu aceasta fata, sa vezi ce isi doreste si ea...sa vorbesti cu un preot, sa intelegi daca ceea ce iti doresti tu acum e doar distractie, si atunci nu are sens...daca tu nu te simti de fapt pregatit sa mergi cu aceasta fata pe acelasi drum, sa aveti un viitor...si nu doar o viata sexuala ( pe care o poti avea cu oricare, insa acest aspect ne avand legatura stilul de viata pe care trebuie sa il adopte un crestin...care se presupune ca deja ar avea cat de cat niste indicii legate de modul in care ar trebui sa isi traiasca viata)

Last edited by AndruscaCIM; 09.04.2010 at 12:38:47.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.04.2010, 12:39:07
ella87ella ella87ella is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.12.2008
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de popmihai1984 Vezi mesajul
Buna ziua, dragi oameni.
Sunt si eu confuz.
Daca eu si prietena mea vrem sa face ,,ceva", asa ca amandoi suntem de-acord si fara perversiuni ar fi rau?
Rog sa raspundeti.
Mersi!
Toata inocenta,puritatea dragostei voastre se va pierde,o sa va raneasca sufletele si o sa va transforme personalitatile mai mult decat va asteptati.
Si apoi este pacat,gandeste-te ca poate relatia voastra nu o sa fie durabila si poate unul dintre voi v-a renunta la relatie,va pleca si celalat v-a suferi si v-a ramane cu inima franta.
Dupa ce gusti dintr-un lucru,deobicei patesti sa mai vrei si sa mai vrei si poate pana la urma o sa ajungeti si la pervesiuni,o sa fi-ti curiosi sa incercati din plictiseala si alte pozitii sau mai stiu eu ce vedeti sau auziti......
Si mai exista si posibilitatea de a dori sa gusti si din alt trup,poate prietena ta se satura de trupul tau si vrea pe altcineva sau poate tu la fel.
Exista riscuri multiple,apoi stresul cu care o sa stati in spate,sa nu cumva sa aveti copii si altele,cu toate ca va protejati stresul tot o sa fie,eu asa zic.
Si apoi poate va apasa si constiinta ca ati facut,ca vad ca ai un pic de constiinta daca te gandesti ca este rau.
Eu zic sa nu faceti nimic, e greu a rabda,a te stapani,dar merita.
Acum e vointa si decizia voastra,eu deageaba iti zic si pe o ureche iti iese,pacat ca nu vedeti adevarul,voua vi se pare normal,ca nu ar fi nimic rau,ca va iubiti,etc,nu vedeti nici o problema...
Daca aveti duhovnic mergeti la el neaparat.
__________________
"Trebuie sa ne lepadam de omul cel vechi si sa ne imbracam cu cel nou!"

Last edited by ella87ella; 09.04.2010 at 12:44:10.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
religie ortodox forum

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Traditie Sfanta si folclor confuz Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 1 21.07.2011 15:31:50